Author Topic: OS Max 10  (Read 4243 times)

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
OS Max 10
« on: March 28, 2014, 03:42:13 PM »
Imam ovaj motoric vec duze vreme, pa resih da ga nekako iskoristim. Nemam puno iskustva sa avionskim motorima na nitro pogon, pa me zanima sledece:
- sa kojom elisom mogu ostvariti maksimaln, iliti, "optimalan" potisak? Planiram da ga stavim na model raspona krila oko 800mm, model je od fiberglass-a, gotovo identican modelu cessna
- i koju smesu da koristim za njega, procenat nitrometana pretpostavljam da bi trebao biti veci?

Hvala unapred na odgovorima


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: OS Max 10
« Reply #1 on: March 28, 2014, 04:56:43 PM »
Pozdrav

Imao sam ih nekoliko, nekada davno.
Sada jos uvek ga ima moj drugar Radovan iz panceva.
Tvoj je ranija serija, nije fsr kao sto su moji bili.
Zapremina mu je 1.76ccm i bio je lep pogon na graupnerovom avionu terry.
Razmah krila oko 1000mm i nesto preko 1kg mase. Radi veoma stabilno ali nema bas nesto snage, za danasnja merila.
Idealna elisa je 7x4.
Rezervoar od 100ml je i vise nego dovoljan za 10 -15 min leta.
 Tesko pali na prst, koristi starter.
Lakse ga je upaliti i malo vise snage ima bez auspuha.
Mi smo ih koristili na cisto fai gorivo bez nitrometana, jer ga je tada bilo nemoguce naci.
5 ili 10% bi donekle popravilo performanse.
Ne ocekuj previse i uzivaces.
 Taj motorcic je uveliko pravi oldtimer i prelepo je videti ga.

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: OS Max 10
« Reply #2 on: March 28, 2014, 07:50:02 PM »
Zahvaljujem @Coka
Ocekivanja nisu bas velika, osim da poleti  :big smile. Motor jeste samo sa oznakom "10", ali u prilicno dobrom stanju, a raduje me i to da moze da nosi model do 1kg.
Palio sam ga prosle godine, naravno, nisam uspevao rucno, niti da ga valjano ustelujem, mada je pretpostavljam za to odgovorna elisa od 8".
Rezervoar imam, 100mg sa "plovkom"
Nisam bas razumeo ovaj deo:
Lakse ga je upaliti i malo vise snage ima bez auspuha.
Moze li da radi bez auspuha?  ")

Model na koji planiram ugradnju motora je "megatech skyliner". Takodje mator, cetkas, 34" raspona(863mm), ali nov, u kutiji  :big smile.
Najveci mi je problem nosac motora koji trebam da napravim, pretpostavljam od balze, ali sa tim materijalima nikad nisam baratao, ako postoji neka alternativa tipa "aluminijumski" nosac, to bi vec imao gde da odradim.
« Last Edit: March 28, 2014, 08:07:44 PM by Birdum_Bardum »

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: OS Max 10
« Reply #3 on: September 03, 2014, 10:46:47 PM »
Ja sam prepravljao stiroporca na Glow,naj lakse je a i nemoras da uradis ovako ako imas bolje resenje,zasafis motor na 2 letvice 10x7mm na kant,ostavis ih da vire iza motora ka kabini za 2-3 cm,otvoris haubu pravougaonog oblika da motor sa letvicama stane i da izgleda kao da je orginal.Kada to lepo upasujes kako dolikuje namazes letvice i mesto gde idu sa epoksijem i eto ti nosaca.Glava motora lepo i skladno viri iz modela ka nebu a napred ti izlazi elisa i malo karburatora.