Author Topic: Koji multicopter da kupim?  (Read 6381 times)

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Koji multicopter da kupim?
« on: March 14, 2014, 08:42:29 AM »
Pozdrav, posto sam pocetnik ne znam sta tacno da kupim kao pocetnik, hteo bih neki quad a kasnije hexa ali posto je kriza velika ne bih mogao da odvojim ko zna koliko para, zato pitam Vas da me savetujete cime da pocnem? Hvala
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #1 on: March 14, 2014, 10:05:40 PM »
Tesko da ces dobiti neki smislen odgovor na tako postavljeno pitanje. Koliko si max spreman da izdvojis?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #2 on: March 14, 2014, 11:59:10 PM »
Ima sada već puno u ponudi gotovih i sastavljenih sa RC predajnikom i svime. Ne vredi se bakćiti ako želiš samo da letiš, a manje je važno da si sam sastavio. Izađe ti isko.  Pogledaj ovo:
http://www.rcsrbija.rs/multirotors-parts/multicopter-djiinovations-and-stabilisations-modules/quatrocopter-phantom-fc40-with-rc
Ako ti poraste apetit, kasnije možeš da kupiš ozbiljniji.
 ;namig

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #3 on: March 15, 2014, 09:13:18 AM »
Uh, gledao sam ovaj fantom, ovaj e sad mnogi pricaju kao verzija 1 jer druga nesto ne valja msm zbog baterije valjda... Ali ja tezim ka onim copterima sto su otvoreni... A sto se tice love to nzm koliko bih mogao... Posto planiram do leta opet se ne zna koliko cu sakupiti.. :)
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #4 on: March 17, 2014, 01:09:30 AM »
Najbolje ti je da uzmeš fantoma. Ako sam praviš, nećeš mnogo jeftinije proći, a dobićeš smeće u odnosu na to što dobijaš sa fantomom...

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #5 on: March 17, 2014, 09:37:09 AM »
Znaci ubedljivo fantom v1? Mada je 400 i nesto evra ali valja da se kupi on... Zna li neko gde moze da se nadje za jeftinije ili nigde ga nema?
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #6 on: March 17, 2014, 11:36:59 PM »
 Najbolje ti je da fantoma uzmes u rcsrbija.rs. iz iskustva mogu da kazem da je Vlada jako kooperativan i neko ko ce svakako da ti izadje ususret, i strpljivo odgovori na sva dosadna pocetnicka pitanja.
Ako krenes u pravljenje bilo kog multija, pa i kvada sa nekim boljim, ali i dalje hobby varijantom kontrolera, nece smoci da se sastavis ispod 500e.
Nije samo kopter trosak u toj prici. Trebce ti stanica, baterija, punjac i napajanje. Kad saberes cene ovih stvari, da uzimas najjeftinije (citaj: djubre) iskostace te min 150 do 200e, + moguci troskovi carine i poreza....
Fantom za 450e je najbolje sto mozes da dobijes za taj budzet. I daleko je ispred bilo kog multija kog ces sam da napravis.

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #7 on: March 18, 2014, 08:12:23 AM »
Najbolje ti je da fantoma uzmes u rcsrbija.rs. iz iskustva mogu da kazem da je Vlada jako kooperativan i neko ko ce svakako da ti izadje ususret, i strpljivo odgovori na sva dosadna pocetnicka pitanja.
Ako krenes u pravljenje bilo kog multija, pa i kvada sa nekim boljim, ali i dalje hobby varijantom kontrolera, nece smoci da se sastavis ispod 500e.
Nije samo kopter trosak u toj prici. Trebce ti stanica, baterija, punjac i napajanje. Kad saberes cene ovih stvari, da uzimas najjeftinije (citaj: djubre) iskostace te min 150 do 200e, + moguci troskovi carine i poreza....
Fantom za 450e je najbolje sto mozes da dobijes za taj budzet. I daleko je ispred bilo kog multija kog ces sam da napravis.
Miroslav je u pravu, Vlado je stvarno decko za preporuku sto se tice bilo kakve saradnje, da se ostali ne uvrede mozda su i ono ali nisam imao prilika da saradjujem sa njima  ;namig
Za nekih 460 evrica je sa NAZA V2 kontrolerom koji radi lepo i olaksace ti dosta letenje na pocetku.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #8 on: March 18, 2014, 12:19:28 PM »
Hvala Vam punoooooooo.... :D Sad znam sta da uzimam!  :jaki: (yay) (yay) (yay) (yay)
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #9 on: May 08, 2014, 10:48:08 AM »
Nijedan od ova dva kompleta nije idealan, mada im je cena zaista mala (eh, brzo padaju cene, i brzo se pojavljuju nove komponente...  4e )

Prvi komplet ima Crius ploču koja je bolja od KK ploče iz drugog kompleta i ima HJ ram koji je solidan, ali drugi komplet ima jače motore i ESC-je. Što se tiče tih motora to su kineski, koji se prodaju pod različitim markama (uglavnom Mistery) ali svi imaju isto kućište, i uvek su tu negde oko 130W. Imam komplet od 8 komada na 930KV, koji sam kupio na samom početku za F450, sad ih i dalje letim na F550, ništa im ne fali, dakle to su dobri motori, iako su jedni od najjeftinijih koje možeš naći. Evo služe me i dalje dobro, osovina ni da mrdne, a naleteo sam se sa njima pošteno.

Za F450 klasu, uzmi  motorčiće od 900-950KV, svaki da razvija 130-150W, 2 x 3S baterije sa nekim od jeftinijih 50W punjača-balansera, Crius-a, F450 ram (to je sigurica, i modularan je, imaš delove svuda da kupiš), ESC od 30A, da imaju flashovan firmware, propelere 1045 sa balanserom, i naravno radio stanicu.. Izaći će te sve oko 400-500$, manje neće moći..
« Last Edit: May 08, 2014, 10:56:16 AM by Ivan Milenkovic »

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #10 on: May 25, 2014, 10:33:25 AM »
onda ultra low budget varijanta za sam pocetak:

ram F450,
APM (ili Crius) flightboard,
4 Opto ESCa 30A,
4 motora 900-950KV ~150W,
propeleri 1045, plasticni za pocetak
UBEC koji gura 7A
3S baterije od 4000mAh 25C min, (ovo ne ukljucujem u cenu pretposvaljam da imas)

pa mislim da bi ovaj osnovni paket kostao sve ukupno 150-160$ ili oko 13500 dinara da narucis sve kod kineza, ne verujem da moze jeftinije, a ovo ce da leti itekako dobro.

to je to, ovo ostalo verovatno imas, konektore, zicice, sav alat.. eto ja bi preporucio ovaj spisak, jer sam ga i sam tako pravio (naravno zeznuo sam se nekoliko puta oko delova, pa dajem sada korigovano, tj ono sto je trebalo da uzmem na pocetku  :mhm )
« Last Edit: May 25, 2014, 10:37:12 AM by Ivan Milenkovic »

Offline motorola_la

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
    • moj fb :)
Re: Koji multicopter da kupim?
« Reply #11 on: May 31, 2014, 01:05:04 PM »
sad malope odgledax klip na youtubu 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__55106__Quanum_Nova_FPV_GPS_Waypoint_QuadCopter_Mode_2_Ready_to_Fly_.html   
Dosta je povoljno sta vi mislite valja li sta :D reko da ga pazarim, malo da se igram :D