Author Topic: izbor baterija  (Read 4563 times)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
izbor baterija
« on: January 26, 2014, 02:43:05 PM »
Skolopio sam heksu (30A ESC i 980 kv motori)
Da li je bolje koristiti 3s ili 4s baterije i zašto?

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: izbor baterija
« Reply #1 on: January 26, 2014, 11:40:56 PM »
Nisam toliki stručnjak za motore, mislim da od namotaja ili debljine žice zavisi koliki napon mogu da podrže. Neki motori su deklarisani na 3S. Ne znači da ne mogu da rade na 4S, već da postoji mogućnost da se pokvare, ili da se skuvaju, ili da im osovina postane nestabilna od prevelikog broja obrtaja. Ne verujem da bi se nešto desilo za kraće letove, ali da se konstantno koristi 4S baterija na 3S motoru, da duge letove, i tamo gde je bitna sigurnost.. to svakako ne.. Ja lično ne bih stavljao motore deklarisane na 3S na 4S bateriju..

Ako u specifikaciji motora piše da mogu da idu na 4S, to je optimalno rešenje. Motori će se brže okretati, i samim tim stvarati veći potisak. Promer propelera se može malo smanjiti a i ne mora ako letelica nije preteška, sve zavisi od temperature motora. Treba probati 9, 10, 11 incha (11 bi moglo ako je veći ram, tj ako nije F550), pa videti kako se drže motori u radu.

Ja trenutno letim na F550 ramu, 930KV motori, sa propelerima od 1045, 3S 6000mAh baterijom, AUW je 2100gr, vreme letenja je oko 10tak minuta.. Ali bih uskoro prešao na bolje motore, i 4S bateriju, da bih mogao da podignem 3000kg, sa istim promerom propelera..
« Last Edit: January 26, 2014, 11:46:33 PM by Ivan Milenkovic »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: izbor baterija
« Reply #2 on: January 27, 2014, 12:09:43 AM »
Kako god, ti motori su sa velikim KV, ali ajde, i ja sam gresio i ucio,

 evo ti primer, dobar quad,

frejm TBS discovery
kw2 motori 840kv
30A esc simonk HK blueseries
10x3,8 props DJI V2
gensace 4s 5800mah
zenmuse sa hero3

AUW 2kg

15 minuta i vratim punjacem 5200mah

 :)aplauz

4s je bolje resenje ali ti imas motore sa velikim kv tako da ostani na 3s

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: izbor baterija
« Reply #3 on: January 27, 2014, 02:44:22 AM »
Dejane ako je to "ona" hexa na njoj su DJI 920kv

DJI 920kv i 4S, ako je hexa teska do 2kg mozes bez problema da ides sa elisama 10x3.8
Ako je preko 2kg obavezno 8x4.5

Ja uglavnom praktikujem 4S i 8x4.5 elise bez obzira na tezinu iz razloga sto daleko mirnije leti bili gainovi 120 120 ili 140 140 dok sa 3S i 10x3.8 dobijas dosta duzi let ali trazi malo podesavanja oko gainova.

Duzina leta zavisi od ukupne tezine pa koji motori, elise i naravno koja baterija. Nije isto Gens Ace i HK.

DJI F550 sa komplet opremom (video link-gimbal) DJI motori, elise 8x4.5 ukupne tezine 2.6-2.8kg sa baterijom  4S 10A leti oko 11-13min. Ova tezina je na samoj granici mogucnosti DJI motora ali poznajem par ljudi koji imaju stotine letova bez ikakvih problema.

Sa druge strane slazem se sa Bojanom i KW2 motore preporucujem svima koji ih mogu priustiti.
Proverena i odlicna kombinacija za 4S + 10x3.8

DJI F550 sa komplet opremom (video link-gimbal) KW2 motori, elise DJI 10x3.8 ukupne tezine 3kg sa baterijom od 4S 10A bez problema leti 17-20min.
Sa KW2 motorima iako teska oko 3kg puna je snage :)

Nije jeftino sa 3S preci na 4S i jos 4S preko 5A :) ali za one koji tek ulaze u multikopter pricu preporucujem 4S.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: izbor baterija
« Reply #4 on: January 27, 2014, 09:48:17 AM »
Ionako se ne vozi na max gasu, ili bar ne dugo, pa ja ne bih pravio mnogo pitanje oko izbora broja celija baterije, vec vise oko kombinacije motor-propeler. Nije samo KV ono sto odredjuje propeler (ignorisem bateriju sada), vec i snaga motora. Tako da bih ja sada prema snazi uvek birao manji KV i veci precnik propelera (ne korak) da postignem vecu efikasnost, i mirniji i duzi let. Quad koji sam imao sa 1100KV i 4S je bio jednostavno previse "zivahan" i za obicno letenje a kamo li za neko snimanje... To je neko moje malo iskustvo.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: izbor baterija
« Reply #5 on: January 31, 2014, 03:08:14 AM »
Ionako se ne vozi na max gasu, ili bar ne dugo, pa ja ne bih pravio mnogo pitanje oko izbora broja celija baterije, vec vise oko kombinacije motor-propeler. Nije samo KV ono sto odredjuje propeler (ignorisem bateriju sada), vec i snaga motora. Tako da bih ja sada prema snazi uvek birao manji KV i veci precnik propelera (ne korak) da postignem vecu efikasnost, i mirniji i duzi let. Quad koji sam imao sa 1100KV i 4S je bio jednostavno previse "zivahan" i za obicno letenje a kamo li za neko snimanje... To je neko moje malo iskustvo.

Vaci gresis i nemoj da mesamo babe i zabe. Ova tema je za DJI motore i ram F550.  KK APM za stabilizaciju  i drugi motori su nesto sasvim drugo.

Staviti motore sa manjim KV i vecim elisama na DJI f550 nije izvodljivo-nema mesta :)

- Naza ili WKM iz assitant-a ima regulisano 50% gasa kao neutralu za hover u slucaju da je verticalac na +- 100%
- broj celija ? Pa bas iz tog razloga predlazem 4S zbog vise snage i zbog manjeg opterecenja za ESC
- KV motora je usko vezan sa kvalitetom motora i baterijom koju koristi. Deklarisu jedno ali realne mogucnosti su nesto sasvim drugo.
- mirniji let zavisi od vise faktora koje elise motori itd itd itd.. To je nova tema. Mirniji let se postize sa manjim elisama

Slazem se sa tobom da sa manjim KV i vecim elisama dobijas duzi let ali krava od 3+kg trazi mnogo vise od obicnog hovera..
Trazi da kad joj kazes da ide napred ona ide napred a ne da stane razmisili pa krene...

Motori koje si ti imao 1+kv bilo na 3 ili 4s ( sa kojim god elisama) jednostavno nisu namenjeni za multikopter pricu.

Ja pravim jedan test quad sa elisama 15 ali uzmimam u obzir da tezina nece preci 1.5kg kako bih dobio miran i dug let ali sve je to nova tema.

I jos jednom predlog svima koji tek ulaze u multikopter pricu planirajte  4S baterije :)
 

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: izbor baterija
« Reply #6 on: January 31, 2014, 01:46:04 PM »
Vlado, deki-ns je u prvom postu rekao heksa, 30A i 980Kv. Nije spomenuo ni DJi ni F550, ako ti znas da je to u pitanju to je vec druga stvar. Moj quad je bio tezak oko 1,2kg i imao max potisak preko 4kg, tako da nisam imao problema sa tromoscu i manjkom snage. Ali nije ni bitno, u pravu si da je tema kompleksna... Moje iskustvo je malo, ali sam ga ipak podelio, dalje preuzmite vi sa vise iskustva.  ;)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: izbor baterija
« Reply #7 on: April 15, 2014, 01:45:12 AM »
Veličina napona i kapaciteta LiPo baterije kod multikoptera zavisi od mnogo više parametara nego kod aviona. Da ne bude previše teške teorije, evo prikaza jednog jednostavnog onlajn kalkulatora, koji želi da na jednostavan način pomogne u izboru veličine.

http://multicopter.forestblue.nl/lipo_need_calculator.html

Odlično se može poigravati sa njime, da se vidi šta se sve menja sa promenom jednog parametra, ali je praktično iskustvo takođe dobro. Na žalost, težina letelice je izostavljena, kao važan parametar.  :( To je svedeno zajedno sa načinom letenja (vertikalni klizač) bez ikakve jedinice.

Za bolje razumevanje teme, nije na odmet posedovati temeljnije znanje vezano za teorije oko struje i BL pogona. Jednomotorni kalkulatori se isto mogu upotrebiti za multimotorne letelice i samo treba da se potrošnja pomnoži sa brojem motora.

http://www.ecalc.ch/

;namig

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: izbor baterija
« Reply #8 on: April 16, 2014, 03:04:42 PM »
Evo još jedne pomoći za izbor veličine LiPo u vidu analize letnog vremena u funkciji vučne sile (što je povezano sa težinom letelice) i energetskog kapaciteta LiPo akumulatora. Sve je lepo objašnjeno na topiku foruma iz komšiluka preko bare, a autor je iz mnogo bližeg komšiluka.  Mali je ovaj svet.  mmmm

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1312463

 ;namig
« Last Edit: April 16, 2014, 03:14:23 PM by tibeteagle »