Author Topic: zastita i farbanje karton pene, Foam board  (Read 5758 times)

Offline J Green

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
zastita i farbanje karton pene, Foam board
« on: December 25, 2013, 06:12:34 PM »
Da li neko zna cime je dobro impregnirati karton penu pre farbanja zbog zastite od vode, i kojim bojam je posle dobro farbati?

evo ovi momci iz Flite test-a koriste neki Minwax, sredstvo za parkete valjda koje nije na bazi vode, ali nema ga ovde...



a farbaju ga air brushom opet nekim bojama, al ne kazu jel su uljane, akrilne ili nito ili neke desete..



hvala unapred!

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: zastita i farbanje karton pene, Foam board
« Reply #1 on: April 24, 2014, 06:07:38 PM »
Koliko sam razumeo lak je nitro,ne sme na vodenoj bazi,a drugi snimak dasa boji vodenim bojama,akril,ali dodaje sretstvo za pranje,brisanje prozora,koji sadzi alkohol.Ja licno sam probao na parcetu sa akrilnom bojom za zidove,ona sto je zovu periva boja,uljanu i boju za modele od plastike ( hukbrol).Karton sa spoljne strane nije nabubrio,ili se deformiso.Za sad nisam obojio ceo avion,lomim se za varijantu maskirna kao na njegovom,ili da osavim u beloj boji kartona i stavim malo lepljive trake,ukrasne.Imam Corsair F4 od Banana Hobby koji je farban uljanom bojom.Najbolje da probas na parcetu karton pene.

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: zastita i farbanje karton pene, Foam board
« Reply #2 on: April 24, 2014, 08:32:07 PM »
penaste materijale je najbolje lakirati akril lakom, bezbojnim koji mozes tonirati tonerima za dekoraciju zidova tzv PT pigmenti... imas negde u predhodnim Tibetijevim postovima celu tehnologiju (farbanje pink stika 10e).. provereno ..radi... (work)...pozz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: zastita i farbanje karton pene, Foam board
« Reply #3 on: April 24, 2014, 10:25:22 PM »
Jednokomponentne poliuretan farbe za drvo su jako dobre farbe, ali su skupe i teško se nabavlja. Spada u ekološke, jer ne sadrže agresivne razređivače, ali im treba specijalni. Dakle ne nagrizaju polistiren od čeda je stiropol, stirodur, izoflor i depron ploče.

Postukak impregniranja papira karton ploče može da se uraditi i sa bezbojnim lakom za drvo ili parket na bazi vode. Treba da se nanese brzo i to bogato sa četkom ili sunđer četkom i što brže da se skine višak. Ne sa krpom kao na klipu, jer je do brutalno amaterski, već sa plastičnom lopaticom širine oko 10cm. Lopatica može da bude i komad karton pene, plastični lenjir, gumena lopatica za prozore (odmah oprati pod vodom od laka). Postupak se može ponoviti nakon sušenja. Ovo treba ovako da se uradi zato da se ne bi papir nabubrio i naborao od puno vode koje upija i zato da se skine suvišna farba koja samo otežava model. Može da se proba prvo na manjem komadu.
Ja sam sve ovo probao i puno radio na prvim mojim stirodu SUS modelima, tako da sam sam kaširao i impregnirao u jednom postupku stirodur sa raznim papirima.


« Last Edit: April 24, 2014, 10:28:05 PM by tibeteagle »