Author Topic: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik  (Read 20919 times)

Offline matted

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik
« Reply #15 on: December 11, 2013, 11:57:13 PM »
:) Nisam imao nameru izazvati neku vrstu reakcije time što sam kao laik postavio temu. Nisam bio detaljan pa sam ostavio prostora za predrasude koje su se javile u samom startu u vidu namere za pravljenjem spravice za zarađivanje lakog novca. Nije mi to namera iako to što kažem mnogima ne znači da je tako.  Pretpostavljam da je ljubav  prema rc hobiju kod velike većine iz zabave, ljubavi prema modelima i druženja sa istomišljenicima itd.. Vožnjom autića, glisera i slično ne mogu očekivati zaradu ali ipak ih imam i uživam kod god mogu.
 
DJBOJAN, poneseni ste mojim pitanjima i idejama i razumem zašto ali nema potrebe za tim. Ideje loše ili glupe ali namera je letenje i snimanje onako kako je izvodljivo na kraju, a tu sam da bih pitao. Naslađivanje bilo čijem neiskustvu i neznanju je suvišno u svakom smislu jer Vi ste neko ko ima iskustva pa...
Tema ode u pogrešnom smeru.


Hvala opet svima jer baš svaki komentar je dobro pročitati i uzeti u obzir. :)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik
« Reply #16 on: December 12, 2013, 12:24:55 AM »
Gresis ako mislis da sam ja zlonameran, mislim ne znam sta ima u tome da budem takav...

   Ali zaista je brdo ljudi koji pitaju ista pitanja i sve bi za malo novca, da ti znas koliko sam ja potrosio u ovom hobiju, rekao bi da sam opljackao banku  :_D

 Zaista zelim da pomognem svima ali ponekad je bolje malo ostrije odreagovati da ne bi dobijao stotine poruka "kako ovo, kako ono...."

  i dalje ako ti treba nesto ti pitaj, nije problem, samo moras biti malo objektivniji, i razumniji da to jednostavno ne ide onako kako ti se cini, i to ne zato sto ja tako hocu

nego zato sto je to tako, duzina leta i slicno......

              ()-()

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik
« Reply #17 on: December 12, 2013, 11:24:23 PM »
Pa kao malo stariji kolega pocetnik, ili ti mladji pripravnik  :big smile mogu ti reci da ovde stvarno ima dosta ljudi koji imaju znanje i koji ti mogu pomoci. Naravno tu je Google, ali jedno je na papiru a drugo na delu. Ja sam prvu spravu (quad) nabavio preko u Nemackoj preko Ebay-a, posto nisam imao vremena da pravim nista sam zbog posla, i tu su nastali prvi problemi. Jedno je kad imas nekog sa kim mozes da se nadjes za sat-dva, a drugo kad pokusavas da nekog navatas na skype ili mejl. Kao prvo, bez da vredjam ostal clanove jer ih neznam, Vlado RCSrbija mi je pomogao u dosta stvari, prvo da sredim quada da moze da leti, a potom da sklopim drugu i trecu letelicu (f550 hexe). U sva tri slucaja mogu da kazem da sam na kraju imao ono sto je moglo maximalno da se izvuce iz te sprave, mogao je da mi uvali i nesto skuplje, ali nije i hvala mu na tome  (res) . Dosta opreme za posao kupujem preko i u Kini, ali sam, osim prvog quada, sve za multikopter kupio ovde kod njega, imam garanciju i sve sto mi zafali obicno imam sutra ili prekosutra, a i zbog podrske :) tako da iz licnog iskustva, a i iskustva jos par kolega koji saradjuju sa njim ti preporucujem njega. Elem, neko je vec rekao da kupis neku manju spravu da se malo izvezbas i steknes neko iskustvo, i u pravu je. Bez obzira koliko je sprava mocna, jaka, savrseno stabilna, jedan pogresan potez palice i otice u istoriju, a na mom, i iskustvu ostalih, pocetnickih gresaka ima svako, pa zato gledaj da tebe bar ne kostaju kao nas :) Cisto da me ostali shvate malo ozbiljnije, elektronikom se ozbiljno bavim i od nje pristojno zivim zadnjih 18 godina, i rado cu pomoci koliko je u mojoj moci i tebi i bilo kome ko pomoc zatrazi. Boki ti je predlozio da sam napravis letelicu, sto i nije losa ideja, pa makar i iz kit kompleta, cisto da imas iskustvo za nedaj boze ako treb da nesto zamenis, a i vise ces je voleti  ;namig. Dok steknes neko letacko iskustvo, skontaces i sta tebi u stvari treba i kako da dodjes do toga. Kako god budi uporan i nedaj da te zaplase.
Pozdrav tebi i kolegama modelarima  (res)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik
« Reply #18 on: May 03, 2014, 08:09:49 AM »
Pozdrav svima!

Kao i korisnik matted, ja sam takođe početnik (ovo mi je prvi post na ovom forumu...) u svetu quadcoptera. Vidim da je tema zamrla, a ima nas koji se lagano priključujemo i uvodimo ove zujalice u svoj život...  :big smile

Moje iskustvo je skromno i za sada zasnovano samo na WLtoys VL 959 quadcopteru. Uzeo sam ga baš iz razloga da vežbam i da probam da li je quadcopter ono što ja želim, da li sam u mogućnosti da se zanimam jer svi mi radimo, radimo, radimo... I ja sam bio oduševljen snimcima na youtube-u, sve to deluje jako lako, stabilno, fino, provlače se između grana drveća, ptičija perspektiva negde u pola oblaka... A onda je daljinac prvi put zapištao u mojoj sobi... PA onda vežbanje levo desno po stolu, pa napred nazad, okretanje oko svoje ose...Poletanje i sletanje, Gledanje u LED na punjaču kada će se napuniti baterija da probam ponovo... Pa prva panika kada sam okrenuo quadcopter prema sebi i pomešao šta je napred - nazad, levo - desno... Održavanje visine, trimovanje jer se stalno okretao oko svoje ose, pravio osmice. Pa prvo balansiranje njegovih elisa... Sletanje u zrelo žito i bezuspešno traženje 4 sata (sreća pa me vlasnik nije video... :D ) Kupio drugi da se i dalje vežbam i da nerviram sv po kući sa zujanjem

Tek nakon godinu i po dana sam rešio da sam nešto sastavljam jer mislim da sam uspeo da savladam osnove upravljanja. Ne mogu da kažem letenja jer to još uvek nije ono što se smatra letenjem kvadom...

Matted i svi ostali kao ja - iz svog iskustva bih predložio prvo neku malu zujalicu - uopšte nije tako lako leteti quadcopter kao što to izgleda na snimcima. Jeftinije je da ti padne ili se izgubi u žitu (kao meni) quad od 50€ nego mašina od 300+ €. Ili da ljuljne "o ledinu" jer pokreti prstiju na daljincu i shvatanje orjentacije letilice nisu sinhronizovani... Tek ako nakon toga vidite sebe kao pilota , onda neka "ozbiljnija" mašina, ali opet upoznavanje sklopljene letilice bez tereta (pogrešno podešeni parametri, pa poljubi travu sa 50m i ćao GoPro), pa tek onda dodavanje kamere, topa, kuke,  korpe za pivo ili slično :)

Nadam se da ću bar nekome malo pomoći da odmah ne zamrzi ove zanimljive sprave...

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik
« Reply #19 on: December 16, 2015, 08:50:02 AM »
Moj Blade 350qx2 ( kupljen kod Zajka ) radi, leti bas kako zelim.
Ponekad nesto snimim ( SJ4000 ) okacen na fabricki nosac lamere.
Jedino sam ( preventivno) zamenio fabricke elise sa APC 8*4.7 SF(P) elisama.
Iz stanice ( Dx6i) izbacio sam Safe mode ( nerealno retenje) i podesio na AP, Stability i Agiltty mode.
Uglavnom letim na Stabillity modu .
Cekam lepo vreme da probam A mode.

Zasto sam kupio kod Zajka, a ne sa HK ?
Imam podrsku za slucaj da nesto nije stimovalo u periodu prvih letova.
Kada mi treba nesto, zelim to sto pre narucicu od prodavca.

Imao sam odredjenu kolicinu novca i za te pare sam mogao da pazarim samo B350qx.
Da li se kajem sto nisam uzeo Fantoma ?
Ne.

Da li mi zavrsava posao?
Da.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Kupovina (pravljenje) multikoptera - početnik
« Reply #20 on: December 16, 2015, 01:24:10 PM »

Cekam lepo vreme da probam A mode.



Oprez !!!   Ako nisi usavrsio STABILITY mode "do Max" ne idi u Agility, i svakako stavi D/R+EXPO za pocetak veci, jer u ovom modu nema elektronske kontrole, osim GO HOME.... Letelica je mnogo brza, osetljiva na komande i opasna... Vrlo lako bude Boooom !

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior