Author Topic: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)  (Read 56796 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #45 on: December 02, 2013, 05:13:00 PM »
Pa ne znam kolike su ti sanse da nabavis bandzi kanap pa da napravis prakticno pracku-lanser....tako bi se resio muka pocetne brzine...

mozes tako kako jeste na krila sa gornje i donje strane da nalepis list izoflora 3 ili jos bolje 6mm i povecas povrsinu krila. Imaces i prostora za preoblikovanje profila...

nisam primetio na koju bateriju si probao, ako si na 3s da li setup ima mogucnost da ide na 4s a mozda manji kapacitet baterije...

obrati paznju kad pudes prepravljao izduv da ne pogresis geometriju izduvnog levka gasova tj, vazduha...

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #46 on: December 02, 2013, 05:42:49 PM »
Na 4s bih sigurno dobio dovoljno potiska, ali nisam jos presao na 4s, tako da nemam ni baterije ni punjac, a motor sam po sebi bi mogao na 4s da ide kao i esc.
Ono sto cu sigurno probati pre rashodovanja modela je da mu prosirim izduv, nalepim jos jednu plocu do polovine sirine krila i ako to ne pomogne, ide na zid :)
U svakom slucaju nemam sta puno da izgubim, a ako neko dobije jos neku ideju, rado cu je uzeti u obzir i primeniti :)
Nego, gledam sad ovaj izoflor, a ujedno sam i procitao ovde na forumu da nema vise da se nabavi da je gladak sa obe strane, pa me zanima da li cu moci sa njim da radim?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #47 on: December 02, 2013, 06:41:33 PM »
Model i farbanje je u redu. Težak ti je LiPo i treba pola manji i to od 1000-1100mAh 3S 35 ili 40C. Sa time dobijaš skoro 100g lakši model i sa njim će lete oko 5-6 minuta, što je sasvim dosta.  Pošto je krilo malo, svakako je potrebna veća početna brzina.
Potisak motora je takođe mali, ako nisi mogao da zadržiš model da leti. Podaci o pitisku su veoma nepouzdani na sajtu prodavca i bilo bi dobro da proveriš. Ako je mali onda treba 4S ili veća turbina.  Ako kupiš jednu kuhinjsku digitalnu vagu, moći ćeš da izmeriš potisak a i težinu tvog modela.  ;namig

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #48 on: December 03, 2013, 02:11:31 PM »
Naravno da mi treba vaga, a nije losa ideja da se stavi manja baterija (imam samo ove od 2200 35-75C i vece). Sinoc sam prosirio rupu na kraju i mislim da sam dobio malo vise potiska (mada je to mozda subjektivni osecaj). Nesto sam razmisljao da mozda povecam krilo za oko 5-6% tako sto bih dodao sa strane i u rasponu materijal, ali ne znam da li bi se to isplatilo raditi...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #49 on: December 03, 2013, 02:39:33 PM »
Gde je težišna tačka sa baterijom? Da nije možda previše napred zbog velikog LiPo?

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #50 on: December 03, 2013, 02:59:58 PM »
Kraj baterije je na kraju kabine, a CG je tacno na letvici krila.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #51 on: December 03, 2013, 06:45:26 PM »
Kako šacujem, letvica je na oko 20-25%.  Centar gravitacije treba da je iza letvice, na oko 30% ukupne dubine krila mereno od prednje ivice krila. Tako će sila uzgona na krilu i sila gravitacije biti bliže jedni drugima. To je osnovni preduslov da se model pravilno održi u vazduhu. Bez obzira što profil nije pravilan, sila uzgona kod ovog preseaka krila je isto negde na 30%.

Problem je isto što krilo (verovatno) nema napadni ugao. Trebalo bi da ima oko 2% u odnosu na osu horizontalca.
« Last Edit: December 03, 2013, 06:48:21 PM by tibeteagle »

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #52 on: December 04, 2013, 07:55:55 PM »
Sve je moguce, i sigurno da ima dosta uticaja, ali ja mislim da ovo ima najvise uticaja:
masa modela 680g
potisak 400g
Mislim da bilo kakvom doradom ne bih mogao nista da postignem, jer je jednostavno pretezak.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #53 on: December 05, 2013, 10:48:55 AM »
Ne mora odnos potiska i tezine da bude 1:1, ne lansiras ga vertikalno.
Problem ti je verovatno kao sto rekoh u opterecenju krila tj. odnos tezine i povrsine krila.
Sad kad imas masu modela probaj merenjem da dodjes do povrsine krila a tako i do opterecenja.

Za lansiranje bandzijem, cak i da uspes da lansiras model bice problem sleteti ga u jednom komadu jer minimalna brzina je ocito velika.

Ja bih isao sa povecanjem povrsine krila i pokusao ponovo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #54 on: December 05, 2013, 03:02:54 PM »
Dobio sam jos malo potiska menjajuci precnik otvora, tako da cu da pokusam jos jedno bacanje iz zaleta. Ako se razbije, zakrpicu ga i na zid. Kad budem nasao izoflor debljine 5-6 mm napravicu jos jedan, nabavicu vagu i bicu pazljiviji sa masom :)

Offline mariomdw

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #55 on: December 07, 2013, 09:13:17 PM »
Dobio sam jos malo potiska menjajuci precnik otvora, tako da cu da pokusam jos jedno bacanje iz zaleta. Ako se razbije, zakrpicu ga i na zid. Kad budem nasao izoflor debljine 5-6 mm napravicu jos jedan, nabavicu vagu i bicu pazljiviji sa masom :)
zar nemas gdje nabavit izoflor/depron (isti qu...)  (:sok:) odakle si?

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #56 on: December 07, 2013, 09:26:49 PM »
Ima izoflor, ali je ploca hrapava sa jedne strane, odnosno ima zljebove. Jedino da se proba sa zicom to nekako skinuti...

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #57 on: December 08, 2013, 07:30:22 AM »
Ima izoflor, ali je ploca hrapava sa jedne strane, odnosno ima zljebove. Jedino da se proba sa zicom to nekako skinuti...

Ja sam skidao zlebove smirglanjem finom smirglom.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline mariomdw

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #58 on: December 08, 2013, 12:31:46 PM »
Pa ja ga koristim istog takvog i nikad mi nisu smetali oti godovi,udubljenja ili kako god vec ... mozes ako ti smeta mozes osmirglat (isprobo sam super izgleda al bude onda slabi malo)

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #59 on: December 08, 2013, 01:58:18 PM »
Hrapavu stranu okrenite na dole kad se radi o krilima, ima da se kupi izoflor od 3mm. Njega zalepite se donje strane sa dvostrano lepljivom trakom. Gornju stranu mozete posle oblikovati u neki profil.