Author Topic: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)  (Read 56784 times)

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #30 on: November 28, 2013, 12:51:44 AM »
Hahahahha , ova je dobra...  (pijemo)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #31 on: November 28, 2013, 05:33:37 AM »
Ja bih možda dodao jednu crvenu liniju duž trupa koja ide ispod plave , duplo tanja od ove i na razmaku od plave jedno 5mm, tako da imaš boje zastave stare Yuge...

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #32 on: November 28, 2013, 08:57:12 PM »
Ne bi to lose izgledalo, samo mi je ova plava previse debela, pa kad se doda crvena mozda bi bilo previse. Probao sam crvenu da je sa gornje strane, pa mi se nije svidelo.



Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #34 on: November 29, 2013, 07:13:09 PM »
Video sam te seme, i meni se prvo dopala ova crveno -crno siva kombinacija, ali sam skontao da je previse komplikovana. Zato sam se odlucio za ovu, sa malim izmenama:
http://www.racingjets.com/sites/all/images/jets/L39-02.jpg

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #35 on: December 01, 2013, 11:42:50 PM »
Pozdrav svima koji prate ovaj post :)
Danas je bio dva puta neuspesan prvi let :(
JEdnostavno, edf koji sam stavio nije imao dovoljno snage da uzleti, bez obzira sto sam otisao kuci i stavio mu stingerov 64 mm edf sistem. Bacim ga iz zaleta, i on jednostavno krene da propada i spustim ga lepo, bez ostecenja. Posle 7-8 startova ukupno, zakljucim da ovo nece da leti.
@tatabilik: Vasa sumnja se ostvarila sa samog pocetka :)
@Ak: poptuno opravdana sumnja oko svega sto ste napisali, tako da skidam kapu, ipak sam bio previse optimistican, a i u nedostatku adekvatnog instrumenta za merenje mase :)
Moj zakljucak je sledeci:
1. pogresan odabir materijala, jer je izgleda stirodur vece spec. gustine od izoflora od kog je @varadero pravio prvu verziju za 64mm, ili od klimapora od kog je varadero pravio 55mm verziju sa kfm profilom.
2. moguce je da nisam sa dobrom smirglom obradio pre farbanja (koristio sam 180), pa se zato mozda uvuklo dosta farbe u supljine
3. kada sam lepio velike delove, premazivao sam citave povrsine, tako da je i tu otislo dosta lepka (samim tim se povecala masa)
4. farbano je osnovnom belom bojom u 2 sloja, a kasnije kad sam izvlacio sare, sam popravljao sa belom bojom neke delove, tako da je i tu otislo dosta farbe.
5. koristio sam lepak moment za drvo, sto pocinje da se susi za 25 minuta, nisam siguran  da li je on gusci od standardnog...
6. farbu koju sam koristio je neka jupol za farbanje drveta, ne znam da li sam i tu pogresio

U svakom slucaju, ostali su mi svi delovi u funkciji, tako da cu pokusati da nabavim klimapor, ili izoflor (tu jos treba da vidim odnos specificnih gustina), tj. da li mogu da pocnem drugu verziju sa izoflorom ili klimaporom.
Eto toliko od mene, nazalost, nije uspelo, bas sam se razocarao, ali sta da radim, bice bolje i ne dam se ja lako :)
Ovo je i ujedno upozorenje da mozda ne bi trebalo da uradite ovo od stirodura ako ste vec poceli, tj. nije mi u cilju da jos neko prodje ovako.
Sve sugestije su pozeljne i dobrodosle.
Pozzz!!! :)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #36 on: December 02, 2013, 08:47:34 AM »
 E bas mi je zao sto nije poleteo. Cekaj da sagledamo par stvari, kolika je razlika u tezini u odnosu na stinger? Kad ga drzis vertikalno i das max gas jel ima  EDF dovoljno potiska da savlada masu aviona? Proveri jos malo usisne vodove pa sve do edf da nema nesto sto gusi protok vazduha. Ako sumnjas da si preterao sa farbom onda je ostruzi-presmirglaj ceo avion pa neka ga i tako roze samo nek poleti. I na kraju vidi jel mozes nekako da unapredis pogon, stavi drugi motoric na fen ili pogon na 4s...
Ahh...ne odustaj tako lako...... (res)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #37 on: December 02, 2013, 10:44:18 AM »
Moralo bi biti nekog snimka sa pokusaja letenja da bi vidjeli sta stvarno nije u redu.
Ja licno ne mislim da bi toliki problem trebala da bude farba i lepak.
Na slikama koje si stavio ne vidi se kako je odradjen profil krila, a tu bi mogao da bude problem.
Na modelu koji ima slab pogon (da pretpostavimo da je to uzrok) dosta bi pomoglo da ima asimetricni profil.
Na slikama ni mi lici da je ravan profil sa obradjenim ivicama.
Kada ubuduce budes pravio model, korisna stvar je da svaku fazu u izradi izmjeris.
Tako ces na primjer znati koliko si tezine dobio posle lepljanja ili posle nanosenja farbe.
Nemoj da odustajes, model je prelijepo izasao  ()-()

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #38 on: December 02, 2013, 02:36:10 PM »
@firebird: nema dovoljno potiska da savlada masu, ali nema ni stinger sa istim setapom, pa ipak poleti. Nista ne gusi protok vazduha, jedino bi mozda trebalo (konsultovao sam se sa @varaderom) da mu povecam precnik kraja izduvne cevi, da bih dobio veci potisak. Jedino mi to preostaje u citavoj ovoj prici... :)
@saxpg: krilo ima profil i to kfm2, koju je koristio i varadero, a i bez tog profila mu je veci model poleteo sa 64 mm setapom i identicnim motorom.
Hvala Vam obojici na podrsci  (pijemo)
Malopre sam nasao neke podatke o gustinama izoflora i stirodura: stirodur 30kg/m3, izoflor 6mm varijanta 27kg/m3
Ako je verovati ovim podacima (treba uzeti ovo u rezervi), ispada da se masa povecala za 11%, sto i nije toliko puno koliko sam mislio...

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #39 on: December 02, 2013, 02:46:13 PM »
Dovla, jedna, možda suvišna, sugestija (na osnovu mog iskustva):

Probaj da baciš model malo jače (čitaj: Iz petnih žila  (work)), moža i sa ugašenim motorom. Ovo ti kažem jer model možda samo zahtjeva veću početnu brzinu, jer i sam znaš da jet-ovi prilikom bacanja iz ruke "lelujaju" dok ne postignu brzinu!

Ovo ti pišem iz mog davnošnjeg iskustva sa jednom "lowcost no name" jedrilicom koja jednostavno nije imala snage da sama ubrza, ali se nakon dobre početne brzine fino održavala u vazduhu.
Prvih pet-šest bacanja je prosto padala u kovit, što mi je bilo čudno. Čitavo vrijeme sam provjeravao CG, napadne uglove, položaje flapsova..., a problem je bio u maloj brzini, što sam naravno otkrio kad sam dooobro popiz... i katapultirao je u fazonu... je... mi se!!!

Probaj, ne može da škodi  (pijemo)

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #40 on: December 02, 2013, 03:02:43 PM »
@tatabulik: sugestija je na mestu, ali sam nazalost probao to sa zaletom isto kao i ti, i samo postigne vecu visinu, ne pada na nos niti se prevrce sto inace rade edf-ovi, nego samo pocne da propada i ja ga tako spustim. Svi startovi su bili iz zaleta sa jakim izbacajem.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #41 on: December 02, 2013, 03:12:48 PM »
E ... onda nikome ništa  :sljus

 (pijemo)

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #42 on: December 02, 2013, 03:22:40 PM »
Hvala u svakom slucaju :)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #43 on: December 02, 2013, 03:29:59 PM »
Ako nista drugo pre nego pocnes da pravis drugi model pokusaj sa nesto vecom povrsinom krila za ovaj.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Albatros L39 - samogradnja (stirodur)
« Reply #44 on: December 02, 2013, 03:35:48 PM »
Ili veca povrsina (5-10%), ili da mu povecam profil za nijansu radi veceg uzgona.