Author Topic: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K  (Read 73620 times)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« on: November 09, 2013, 10:50:20 PM »
Pošto modele F3K klase pratim već tri godine i kanim se da uzmem neki, a sada se stvorila kritična masa i, konkretno na 13ici ih ima već 4, rešio sam da je vreme da i ja uzmem jedan. Model je nabavljen prilično neplanirano. Čuo sam da je na prodaju već duže vreme, nazvao čoveka i brzo smo se sve dogovorili. Model nije najnovija generacija DLG jedrilica ali mi je za prvi takav model, i prvu jedrilicu inače, to apsolutno nebitno. Onoliki naslov nije zezanje. Model je poznate Bugarske firme NAN a ostalo su nazivi pod kojima je bio prodavan. Na prvi pogled je jako kvalitetno uradjen. Trup je karbon/kelvar, a krilo kora od balse u staklu. Repovi su rađeni slično krilu sa karbonskim ojačanjima. Ramenjače su karbonske. Originalni naziv mu je Radina. Kit je nov, sa sve hardverom, jedino je stajao malo duze nepokriven pa mu je trebalo malo pranja.



Nakon toga je usledilo neizostavno merenje. Rezultati su fantastični.







Ukupno 193 grama. To znaci da sa planiranim setupom model moze da ode u RTF varijanti ispod 250g. Ta težina je u klasi najlaksih (a i najskupljih) modela koji su trenutno aktuelni. Da ne bude sve idealno pobrinuce se CG jer mesta za manipulaciju baterijom i servoima nema i olovo je u vecini slucajeva neizbežno. Sve jedno, težina bi trebalo da bude dobro ispod 300g što je sjajno.

Zanimljivo na modelu je što su mu eleroni saliveni sa krajevima krila i ne pomeraju se celi već se u korenu krila pomeraju najviše i vitopere, ako je to pravi izraz, ka krajevima krila.



Evo još par slika.






Sklopljen će izgledati slično ovako.

And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #1 on: November 10, 2013, 07:08:56 PM »
Druze, da te lepo sluzi i slusha!
Prelep model  (res)
VIVA PRIMITIVA

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #2 on: November 10, 2013, 09:45:48 PM »
Čekamo snimak!  :)aplauz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #3 on: November 10, 2013, 10:35:09 PM »
Rastko, drago mi je da si pazario DLG. Bice lepo na livadi.

poz
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #4 on: May 02, 2019, 11:45:13 PM »
6 godina kasnije... 

Radina je od Rastka preletela kod Saxpg-a, odnosno kod Saše iz Podgorice. Od decembra je kod mene u radionici i evo napokon je došla na red da se sastavi i nadam se uskoro poleti.

Smatram da je ovo jedan izuzetan DLG, način na koji je izradjena je čista perverzija, konkretno govorim o krilu koje je komplet rađeno od balze, a zatim laminirano staklenim tkanjem.. izuzetan rad, koji se i očekuje od NAN models. Trup je kombinacija gondole koja je radjena od kevlar-karbon tkanja i boom-a koji je karbonska cevka.
Kit je generalno siromašno opremljen, te se od modelara koji sastavlja model očekuje dosta posla oko izrade sitnih delova, kao sto su hornovi, pločice servo-a itd.. uz modernije DLG-ove sve ove komponente dolaze unapred izrađene, ne tako retko čak i ugrađene, te na modelaru ostaje minimalno posla da se pozabavi sklapanjem modela.

Da se vratim Radini i započnem ovaj build thread, kako dolikuje :)

Počeo sam od horizontalnog stabilizatora, za koji je bilo neophodno napraviti nosač i postaviti ga u nulti položaj u odnosu na krilo. Nosač sam izradio od poliuretanske pene koja trpi cijanokrilatne lepkove, a dovoljno je lagan, a ujedno i krut materijal za ovakav deo.

24335-0

24337-1

24339-2

24341-3


Zatim sam na horizontalnom stabilizatoru odredio i napravio rupe kroz koje će prolaziti plastični šrafovi M3 sa upuštenom glavom.

24343-4

24345-5

Kako bi šrafovi mogli da se ušrafe u nosač je trebalo ugraditi matice, koje sam obrusio i sveo na neku minimalnu veličinu. Kod jedrilica, pogotovo DLG jedrilica, vrlo je važno štedeti na težini u repnom delu modela, kako ne bismo to morali olovom kasnije da kompenzujemo u nosnom delu modela.

24347-6

« Last Edit: May 02, 2019, 11:50:21 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #5 on: May 03, 2019, 12:01:30 AM »
24349-0

Matice su obrušene i jedan kraj ulepljen krep trakom, kako epoksi lepak ne bi ušao u navoj i napravio sranje prilikom ulepljivanja istih u nosač.

24351-1

Donji deo horizontalca je zaštićen krep trakom kako višak epoksi lepka ne bi upraljao površinu horizontalca.

24353-2

Matice su postavljene na svoje mesto u kombinaciji sa 5-minutnim epoksi lepkom. Zatim sam postavio i horizontalac i proverio geometriju, dok lepak još vulkanizira.

24355-3

24357-4

Kako bi nosač komplet dobio na čvrstoći, pristupio sam laminiranju istog. Korišćeno je 50g stakleno tkanje i avio smola. Pošto mi vagica nije bila pri ruci, odnos smole i učvršćivača sam odredio spricem... u odnosu 100:40, da je vagica bila tu, odnos bi bio 100:35.

24359-5

Prelaz između nosača i boom-a sam popunio petominutnim epoksi lepkom u koji sam umešao tiksi i bombaž platno, tj sve je to usitnjeno da takva smesa fino popuni svaku šupljinu i ispuni spoj kako treba.

24361-6

Trenutno nemam fotografiju zavšenog dela, fotkaću narednih dana pa će se videti..

Nastavak radova se preselio na izradu pločice koja će u sebi nositi servo motore, zapravo sva četiri servo motora. Dva će linkovima biti povezani sa flaperonima, a druga dva pecaroškom sajlicom omogućiti upravljanje repnim površinama. Podrazumevano je da se i za repne površine koriste linkovi, ali pošto nemam bužire i linkove za repne površine, pristupio sam modernijoj izvedbi.

24363-7

Tu sam zastao sa pločicom, jer je trebalo osmisliti idealnu poziciju servoa kako bi sve komande nesmetano prolazile i vršile posao.. kako bi doneo konačnu odluku, morao sam da pristupim fiksiranju krila za gondolu modela. Prvobitna zamisao je da se krilo fiksira jednim šrafom, dok se u napadnu ivicu stavlja pin koji ulazi u gondolu i na taj način osigurava krilo.. što mi se nikako ne dopada, jer dugogodišnje iskustvo sa DLG jedrilica me je naučilo da treba i mora dva šrafa da drže krilo za trup modela, jer su sile prilikom zabacivanja izuzetno velike i to je neophodno!


24365-8

Pristupio sam izradi matice koja je trebalo da se ulepi u unutrašnjost gondole, naravno pre toga je trebalo odrediti rupu u krilu, a da se ne naškodi strukturi krila.. sa velikom preciznošću sam odredio poziciju i zabušio rupu. Ne moram da spominjem da je geometrija proveravana više puta tokom ovog postupka.

24367-9

24369-10

M4 maticu sam ulepio petominutnim epoksi lepkom. Krilo je fiksirano i savršeno uklopljeno.

[ Specified attachment is not available ]
« Last Edit: May 03, 2019, 12:41:57 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #6 on: May 03, 2019, 12:37:56 AM »
Krilo je fiksirano za gondolu, što mi dalje omogućuje da napravim hornove za flaperone i iste ulepim u odgovarajuću poziciju.
Hornovi su odrađeni od pločice staklenog tkanja. Isekao sam ih na osnovu fotografija sa build thread-ova.

24375-0

24377-1

24379-2

i ulepio petominutnim epoksi lepkom.

24381-3

Vratio sam se na repne površine i usekao kanal u cevki boom-a kako bi vertikalni stbilizator mogao da se postavi na svoje mesto i ulepi.

24383-4

24385-5

malo poredjenja sa Vortex 2 DLG.

24387-6

Vratio sam se pločici sa servo-ima i krenuo u dalju instalaciju opreme.

24389-7

24391-8

24393-9

Kako bi repne površine funcionisale sa sajlicama, neophodno je napraviti push-pull oprugu.. opruga se postavlja unutar repnih površina i pravi se od klavir žice 0,5mm ili 0,8mm zbog težine... danas sam napravio dve ali sam ih pretegao, moraću da kupim narednih dana nove i nađem idealnu meru-nategnutost.

24395-10

Kao vođice koristiću plastičnu cevku iz istrošene hemijske olovke.
24397-11

Nastavak sledi...
« Last Edit: May 03, 2019, 12:47:37 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #7 on: May 03, 2019, 09:48:37 AM »
Doro napredjuje 🤘
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #8 on: May 04, 2019, 10:52:00 PM »
Doro napredjuje 🤘

 (pijemo) hvala Rajker :)

danas sam uhvatio sat-dva vremena da zavrsim repne povrsine.. napravio sam opruge od 0,5mm zice, kao i hornove od staklo-plastike. Pozicionirao vertikalac i ulepio ga u boom cijanokrilatnim lepkom.

24406-0

24408-1

24410-2

nakon ubacene opruge, kormilo ce uvek biti nategnuto na jednu stranu, jacinu opruge treba sam odrediti, to je subjektivno i smatram da treba probati iz vise pokusaja dok se ne dobije zadovoljavajuca sila otpora. Ne treba da bude pejako, kako se servo motor ne bi mucio, a ne treba da bude ni preslabo, jer u slucaju poniranja mozda od brzine opruga nece moci da odradi i kompenzuje kako treba...

24412-3

zatim sam usekao i smestio hornove na svoja mesta

24414-4

24416-5

24418-6

24420-7

24422-8

24424-9

hornovi su ulepljeni petominutnim epoksi lepkom.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #9 on: May 08, 2019, 12:08:55 AM »
Boom je kompletiran i spreman za ulepljivanje sa gondolom jedrilice. Taj korak ce da saceka, jer tek treba da se ulepe servoi sa plocicom i povezu linkovi na flaperone. Radi lakse manipulacije, ulepljivanje boom-a sa gondolom sam ostavio za kasnije.

Kako bi ulepio plocicu sa servoima, neophodno je osmirglati UD karbon sa unutrasnje strane, kako bi postao rapaviji i bolje vezivao za lepak, tj kako bi veza izmedju plocice i gondole bila bolja.

24428-0

Kada sam odredio poziciju za plocicu, istu sam ulepio. Odredjivanje polozaja plocice zavisi od linkova i sajlica koje treba da prolaze kroz boom jedrilice.. sto je plcica pomerenija ka napred (to je bolje) iz dva razloga, zbog CG i zbog sajlica koje ce kasnije da prolaze ka repovima, tj manje ce da kace zidove itd.

24430-1

Obzirom da su servoi fiksirani, trebalo je pronaci idealnu poziciju gde treba izbusiti trup kako bi prosli linkovi za flaperone.

24434-2

24436-3

24438-4

24440-5

24442-6

24444-7

24446-8
24432-9
« Last Edit: May 08, 2019, 12:34:05 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #10 on: May 08, 2019, 12:33:03 AM »
Linkovi ka flaperonima su zavrseni i idelano podeseni, bez lufta i prilicno sam zadovoljan sistemom vezivanja.
Fokus radova se prebacio na krilo, tj peg koji treba da se ulepi kroz usku krila. Kako bi ojacao mesto oko pega, nasao sam parce karbona i pripremio ga za ulepljivanje u zonu gde ce peg biti ulepljen.

24448-0

24450-1

proba pred ulepljivanje cijanokrilaotm
24452-2

24454-3

Vidi se ojacana zona gde treba da se instalira peg
24456-4

Kako epoksi lepak ne bi bio beo nakon lepljenja, dodao sam osmirglan karbon i time tonirao lepak..

24458-5

24460-6

24462-7

peg u centralnom delu je takodje osmirglan grubom smirglom, kako bi lepak bolje uhvatio.
24464-8

proba pred ulpeljivanje
24466-9

Peg treba da bude pod uglom od 90 stepeni kada se gleda iz pravca nosa modela, a kada se gleda iz profila taj ugao treba da iznosi oko 4-5 stepni.. kako bi kada se izbacuje nos modela imao napadni ugao od par stepeni..
24468-10

i izgled pega nakon primene epoksi lepka
24470-11
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #11 on: May 08, 2019, 07:35:35 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz 2eaa
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #12 on: May 08, 2019, 10:43:44 PM »
:)aplauz :)aplauz :)aplauz 2eaa

 (pijemo)

Obzirom da je posao oko gondole i krila kompletiran, stekli su se uslovi za ulepljivanje boom-a sa gondolom. Taj korak je neophodan, jer sledi uvezivanje repnih povrsina.

Konusni deo gondole na koji nailazi boom je osmirglan grubom smirglom i pripremljen za ilepljivanje

24472-0

24474-1

i unutrasnji deo boom-a koji nailazi na konsuni deo gondole je takodje osmirglan.
24476-2

Epoksi lepak je nanesen na konusni deo, a zatim boom navucen i podesen tako da svi uglovi budu perfektni. Proverena je geometrija i sve ostavljeno da se osusi preko noci.
24478-3


Trup je sada kompletan i ostalo je da se povezu linkovi sajlicama ka repnim povrsinama.
Sajlice koje povezuju servo motore sa repnim povrsinama su sajlice koje se koriste u pecaroske svrhe, uz savetovanje sa dkk ( hvala Dragane ) kupio sam sledece:

http://www.formaxstore.com/product/prorex-7x7-wire-leader-5m-10kg-17925-510/15961/

24480-4

Posto nemam hilznice, napravio sam ih od metalnog uloska hemijske olovke
24482-5

obradio krajeve
24484-6

24486-7

Obzirom da servo motori nisu HV, trebalo je napraviti voltage regulator koji ce sa 2S baterije napajati prijemnik i servoe.. u te svrhe koristi se voltage regulator 7805 u kombinaciji sa nekim kondenzatorima kako bi se upeglao izlaz. Na kraju je to ispalo ovako. Regulator je testiran i sasvim zadovoljavajuce radi! Slicne regulatore sam koristio u ranijim DLG jedrilicama i radi savrseno.

24488-8


« Last Edit: May 08, 2019, 11:11:08 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #13 on: May 08, 2019, 10:56:19 PM »
Imam sve neophodne delove i pristupio sam uvezivanju vertikalca. Pripremio sam sajlicu i odredio mesto na boom-u kuda ce sajlica prolaziti. Boom zabusio i provukao sajlicu. Sajlicu sam vezao za horn servo motora na sledeci nacin

24490-0

24492-1

24494-2

24496-3

hilzna je stisnuta kljestima i ulepljena tecnim cijanokrilatom.
24498-4

i na kraju preko hilzne navucen termo buzir
24500-5

Obzirom da je servo horn podesen pod uglom od 90 stepeni u odnosu ne kuciste servo motora, jedan kraj sajlice fiksiran na servou, bilo je neophodno provuci sajlicu kroz horn vertikalnog kormila i postaviti ga u neutralan polozaj. Postupak sa hilznom, provlacenjem sajlice, stiskanjem i ulepljivanjem je ponovljen i na tom delu trupa.

24502-6

i navucen termo buzir u kombinaciji sa tecnim cijanokrilatom
24504-7

Time je uvezivanje vertikalca zavrseno. Presao sam na horizontalac.

24506-8

24508-9

24510-10

24512-11

Nakon instalacije svih komandi, to izgleda ovako
24514-12
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K
« Reply #14 on: May 08, 2019, 11:05:54 PM »
Time je sklapanje modela zavrseno.  (yay)
Ostalo je da se podesi stanica, CG (po uputstvu na 73mm od napadne ivice krila, al videcemo vec) i smeste komponente u kombinaciji sa olovom, jer je nazalost neophodan balast kako bi se doterao CG.

Prijemniku sam skinuo kuciste radi ustede u prostoru, postavio voltage regulator i gurnuo olovo u nos modela kako bi dobio CG.

24516-0

Konacni izgled modela.
24518-1

Tezinu ne znam, izmericu je za koji dan i podeliti s vama, a ostaje jos svega par sitnica da upeglam i spremim model za prvi let. Nadam se da ce lepo da leti, obzirom da tako i izgleda.

24520-2
Nikola | rcfly.in.rs