RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

DLG NAN Radina/Solo/Enigma/Sophia/Highlight - F3K

(1/6) > >>

Anakin:
Pošto modele F3K klase pratim već tri godine i kanim se da uzmem neki, a sada se stvorila kritična masa i, konkretno na 13ici ih ima već 4, rešio sam da je vreme da i ja uzmem jedan. Model je nabavljen prilično neplanirano. Čuo sam da je na prodaju već duže vreme, nazvao čoveka i brzo smo se sve dogovorili. Model nije najnovija generacija DLG jedrilica ali mi je za prvi takav model, i prvu jedrilicu inače, to apsolutno nebitno. Onoliki naslov nije zezanje. Model je poznate Bugarske firme NAN a ostalo su nazivi pod kojima je bio prodavan. Na prvi pogled je jako kvalitetno uradjen. Trup je karbon/kelvar, a krilo kora od balse u staklu. Repovi su rađeni slično krilu sa karbonskim ojačanjima. Ramenjače su karbonske. Originalni naziv mu je Radina. Kit je nov, sa sve hardverom, jedino je stajao malo duze nepokriven pa mu je trebalo malo pranja.



Nakon toga je usledilo neizostavno merenje. Rezultati su fantastični.







Ukupno 193 grama. To znaci da sa planiranim setupom model moze da ode u RTF varijanti ispod 250g. Ta težina je u klasi najlaksih (a i najskupljih) modela koji su trenutno aktuelni. Da ne bude sve idealno pobrinuce se CG jer mesta za manipulaciju baterijom i servoima nema i olovo je u vecini slucajeva neizbežno. Sve jedno, težina bi trebalo da bude dobro ispod 300g što je sjajno.

Zanimljivo na modelu je što su mu eleroni saliveni sa krajevima krila i ne pomeraju se celi već se u korenu krila pomeraju najviše i vitopere, ako je to pravi izraz, ka krajevima krila.



Evo još par slika.






Sklopljen će izgledati slično ovako.

nenadejno:
Druze, da te lepo sluzi i slusha!
Prelep model  (res)

Jedrilicar:
Čekamo snimak!  :)aplauz

magic:
Rastko, drago mi je da si pazario DLG. Bice lepo na livadi.

poz

SABURO:
6 godina kasnije... 

Radina je od Rastka preletela kod Saxpg-a, odnosno kod Saše iz Podgorice. Od decembra je kod mene u radionici i evo napokon je došla na red da se sastavi i nadam se uskoro poleti.

Smatram da je ovo jedan izuzetan DLG, način na koji je izradjena je čista perverzija, konkretno govorim o krilu koje je komplet rađeno od balze, a zatim laminirano staklenim tkanjem.. izuzetan rad, koji se i očekuje od NAN models. Trup je kombinacija gondole koja je radjena od kevlar-karbon tkanja i boom-a koji je karbonska cevka.
Kit je generalno siromašno opremljen, te se od modelara koji sastavlja model očekuje dosta posla oko izrade sitnih delova, kao sto su hornovi, pločice servo-a itd.. uz modernije DLG-ove sve ove komponente dolaze unapred izrađene, ne tako retko čak i ugrađene, te na modelaru ostaje minimalno posla da se pozabavi sklapanjem modela.

Da se vratim Radini i započnem ovaj build thread, kako dolikuje :)

Počeo sam od horizontalnog stabilizatora, za koji je bilo neophodno napraviti nosač i postaviti ga u nulti položaj u odnosu na krilo. Nosač sam izradio od poliuretanske pene koja trpi cijanokrilatne lepkove, a dovoljno je lagan, a ujedno i krut materijal za ovakav deo.










Zatim sam na horizontalnom stabilizatoru odredio i napravio rupe kroz koje će prolaziti plastični šrafovi M3 sa upuštenom glavom.





Kako bi šrafovi mogli da se ušrafe u nosač je trebalo ugraditi matice, koje sam obrusio i sveo na neku minimalnu veličinu. Kod jedrilica, pogotovo DLG jedrilica, vrlo je važno štedeti na težini u repnom delu modela, kako ne bismo to morali olovom kasnije da kompenzujemo u nosnom delu modela.



Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version