Author Topic: DLG Twister 2 - F3K  (Read 24812 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #15 on: October 26, 2013, 09:53:17 AM »
Ovo je trebalo da bude tema o Twisteru ali je otisla u drugom pravcu, medjutim s obzirom na broj zaineteresovanih za ovu temu to i nije tako lose. Ako ova prica zazivi, bice mnogo lijepih druzenja i takmicenja sto je najbitnije u citavoj prici.

Vala bas, ali bolje i tako nego da nema niko da pise. Ali bilo bi dobro da moderator malo sredi i ovu i temu Marabu i da otvori novu temu za generalnu raspravu.

poz
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #16 on: October 26, 2013, 04:19:28 PM »
Pricacemo i o Twisteru al da vidimo prvo slike :)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #17 on: October 26, 2013, 07:16:00 PM »
Vaci ako mislis na slike samog modela isti je kao i onaj koji sam okacio u prvom postu. Ali kad vec insistiras :).

Dobio sam i navlake za krila sto je jako dobro jer se meni cini kao da su od paucine




I slika repa gde se vidi da nije bas u najsrecnijem stanju, a i ja sam ga vec 2 puta zakacio  i zalepio cijanom  :sljus





Danas pri prvom lansiranju nisam bio bas mnogo zapeo da mi se branek ne rastuzi bas mnogo  ;namig, no salu na stranu, definitivno se vidi razlika izmedju osnovnog i takmicarskog modela. Atila nas je snimao kako zajedno i izbacujemo i jedrimo pa bi bilo lepo da okaci neki video i slike. Mislim da je uhvatio i jedan moj let gde sam ubo termiku i to je bilo sigurno oko 4 min. u vazduhu.

No danas je bio i prvi put po vetru pa mi je trebalo malo vremena da provalim kako se model ponasa u takvim uslovima. Juce na primer sa kocnicom i miksom koji imam na horizontalcu je isao pravo kao strela dok je danas po vetru pumpao kod kocenja, pa je 2 puta ispred mene samo poskocio i preleteo me, a ja onda jurim za njim a sve mi na vrh prstiju  :hehe. Isto tako primetio sam da dosta vucem palicu na sebe u zaokretu tako da je verovatno i nosat, ali za sada jos to necu da diram.

Kada sam spominjao 5 flight modova to su u stvari 3 flight moda sa pod modovima:

Launch (koji je ujedno i Speed mod): flaperoni 3mm na gore. Otkloni su maksimalni (po uputstvu) posto je to i mod za akrobacije (jednog dana). U ovom modu kocnica nije aktivna.
Cruise: U ovom modu imam 3 polozaja za flaperon; 1,5mm na gore, u nuli i 2mm na dole. Probao sam sva 3 i razlike su vidljive. Ovde planiram jos da umiksujem snap-flap, a to je da kada navlacim horizontalac flaperon ide malo na dole i vertikalac sa eleronima da pomognem zaokret u termici. Oba ova miksa cu staviti na prekidac. Sve komande su smanjene i sa velikim expom. Kocnica nije aktivna.
Land: U ovom modu je flaperon je 1,5mm na gore (u uputstvu pise da je  tako krilo u neutrali) i aktivna je kocnica, umiksovan vertikalac sa kocnicom.

Danas je bilo malo brkanja sa prekidacima ali sve se to da nauciti, bitno je da sve logicno stoji.


I odgvor za Petra: krilo u korenu siroko 183mm.
poz
« Last Edit: October 26, 2013, 08:36:09 PM by magic »
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #18 on: October 26, 2013, 09:32:08 PM »
E da bas sam hteo da vidim tvoj, ima na netu sve da se vidi, al me bas zanimalo u kom je stanju ovaj.

Kako mislis krila kao da su od paucine? Jel imaju neku cvrstinu kada ih pritisnes? Ili su suplja unutra? Cini mi se prema odsjaju da ti je desno krilo ulubljeno blizu korena?

Rep jeste katastrofa. Ne znam dali planiras da mu kupis druge kasnije ili sam da pravis, ali pokusaj da mu stavis neke laganije i izvadis olovo iz nosa. Citao sam da je jedan lik uzeo repove 3 ili bese 4 grama lakse, i izvadio 16gr iz nosa, to mu dodje 19-20gr manje na modelu, sto je mnoooogo...

A sto se tice vetra, ja sam moj prvi DLG slomio 7 puta dok sam skapirao kako da se povadim iz svih tih situacija. Na primer krenes da sletis uz vetar, i odjednom vetar stane... Ili naleti dasak jaceg vetra pa podigne dlg, pa onda oslabi, a sve na metar od zemlje... I jednom sam video zasto ne treba leteti blizu kuce kada duva vetar. Pravi se neki vrtlog pa mi uhvati avion, vrti ga a ja se borim da pobegnem iz njega, a prozori i zidovi na metar 2 od krila... Tih nekoliko sekundi kao da je bilo nekoliko minuta... I na kraju mi je drago sto sam unistio taj prvenac, a ne neki bolji. Posle je bilo sve lakse :)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #19 on: January 04, 2014, 08:31:37 PM »
Odlican DLG  8)

Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #20 on: February 15, 2014, 11:26:10 PM »
Sezona letenja se nastavlja, a primarni model i dalje DLG...  mmmm

http://rcfly.rs/content/dlg-f3k-kategorija-jedrilica

Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #21 on: July 30, 2014, 09:30:34 PM »
Posle duzeg igranja sa Twisterom, napokon sam se odlucio da presetujem model po poslednjim podacima koje je objavio holandjanin Alex Hoekstra na njegovom sajtu za Twister 2.

http://europeantopplanes.nl/?page_id=52

Citao sam ranije o Twisteru 1 koji je imao takav profil krila da je pri mode-u za launch trebalo aileroni da idu na gore 1.5mm. Na Twisteru 2 koriscen je drugi profil za krilo koji ne zahteva podizanje ailerona, vec treba da budu u neutralnom polozaju. Vodio sam se sledecim podacima i podesio model:

CG je oko 73 mm

Launch   Neutral
Cruise   1.5 mm down
Thermal   5 mm down

Pri tom, odvojio sam trimove za sve mode-ove koje koristim tako da je sada sve nezavisno. Sledeci izlazak je trimovanje modela  :big smile
Inace, za CG je odlicna provera dive test ili ti na srpskom test poniranja. Test za CG je idealno raditi predvece kada je dan u smiraju tako sto se nakon lansiranja model postavi u poniranje pod uglom od cca 45 stepeni i puste se komande na par sekundi. Ako model zadrzava i pred kraj ( kada nakupi brzinu ) blago krene da se propinje CG je ok. Ovaj test se radi u neutralnom mode-u, tj kada su aileroni u ravni sa krilom.

 


 
« Last Edit: July 30, 2014, 09:33:58 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #22 on: July 31, 2014, 10:18:18 PM »
Uzivanje...

12443-0

12445-1

12447-2

12449-3

12451-4

12453-5

Foto branek  (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #23 on: July 31, 2014, 10:21:40 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Pa dosta razlike naspram Marabua  :big smile

Sretan rad i dalje na terenu  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #24 on: April 05, 2015, 12:01:00 AM »
Nakon ko zna koliko sati letenja i moje neodgovornosti oko punjenja baterije danas je usledio pad i lom trupa.
Sva sreca pa je pao na meko tlo (blato) tako da je steta nacinjena samo na trupu modela.
Ova baterija je punjenja poslednji put pre dve nedelje, tada sam leteo nekih 40-ak minuta, a danas smo se igrali jedno sat ipo... nego bas u najgorem momentu mi se dogodilo da model ostane bez napajanja i to tako biva u ovom sportu, tako da je sve to OK. Sledeci put pamet u glavu i nadam se da se ista greska vise nikada nece ponoviti.

Uz pomoc BB composite ( http://bbcomposite.com ) tima i njihovog iskusta sa kompozitnim materijalima, twister-u je trup ponovo u komadu i uskoro ce ponovo na letenje sa punom baterijom.  8)

Nekad je bio tako cool
14320-0

Trup lom
14322-1

Branko daje sugestije kako popraviti lom
14326-2

14328-3

14330-4

Trup opravljen
14324-5

« Last Edit: August 18, 2015, 10:31:21 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #25 on: April 05, 2015, 12:35:01 AM »
Bojan i ja smirglamo i centriramo trup. Sugestije i iskustvo sa kompozitnim materijalima, kao i sa penjacima koje poseduje Boske su doprinele brzoj sanaciji modela. 
14332-0

14334-1

14336-2

14338-3
« Last Edit: April 05, 2015, 12:50:29 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #26 on: April 05, 2015, 07:33:54 AM »
 :)aplauz deluje dobro uradjeno,sretno u daljem letovima  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #27 on: April 06, 2015, 11:39:44 PM »
Meni deluje da je vrhunski uradjeno uz minumalno dodavanje tezine, videcemo nakon prvih izbacaja rezultate.
Sinoc sam malo doterao spoj, ostaje mi jos vrlo malo smirglanja kako se prelaz ne bi video i jos jedno finalno premazivanje smolom koja je razredjena sa metanolom, kako bi trup dobio fin sjaj.
Cisto info radi, ovo premazivanje smolom nema nikakvog efekta po strukturu trupa/spoja, vec ce biti samo vizuleno. Karbon/platno kada jednom upije smolu, to mu je sto mu je.

Geometrija je u apsolunoj nuli, tako da sam veoma zadovoljan krajnjim ishodom.

Evo jos koja fotka nakon prvog prelaza smirgolom gradacije 320 i smirglom gradacije 1000.

Bice ovo sjajan model za moje buduce treninge. Uskoro se priblizava takmicenje, a novi model za te svrhe vec ceka na rad u radionici... :)
Stay tuned, nastavak uskoro.

14347-0

14349-1

14351-2

14353-3
« Last Edit: April 06, 2015, 11:50:47 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #28 on: April 07, 2015, 08:13:17 AM »
lepo reparirano, svaka cast.  :)aplauz
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #29 on: April 07, 2015, 08:13:58 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Nije sramota učiti !!!