Author Topic: DLG Twister 2 - F3K  (Read 24811 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
DLG Twister 2 - F3K
« on: October 24, 2013, 11:52:32 PM »
Cisto slucajno i nicim izazvano sam nabavio polovan Twister 2. Planirao sam nabavku DLG-a jos odavno, pripremio setup i prijemnik i bio doneo odluku da uzmem Longshot 3 od Topmodela. Taman da ga uzmem procitam da je izasao Longshot 4, i naravno ajd' da ga sacekam. Prosle subote na livadi pita me Nikola jesam li video sta se prodaje na slovenackom forumu, ja naravno nemam pojma, kad ono medjutim! Covek prodaje 2 DLG-a, jedan gore pomenuti Twister 2 i jos jedan o kojem ce vam Nikola pisati, posto je on uzeo taj drugi. Sve se to lepo poklopilo sa mojim odlaskom u Austriju u prosli ponedeljak tako da su u sredu modeli vec bili u BG  :)aplauz.



Radi se o vrhunskom takmicarskom modelu koji je bio apsolutni hit u sezoni 2010-2012. Covek od kojeg sam ga uzeo se sa njim upravo u 2012 takmcio u F3K Evro kupu a ove godine mu je to bio rezervni model. Nov model kosta da usi otpadnu, oko 600 Eura, i delo je Alexa Hoekstre koji je licno i otvorio topic o modelu na RCG

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1171720

Moj model je dosta koriscen i ima dosta sitnih ostecenja od upotrebe. Repovi su za zamenu, no to je ionako potrosna roba, tako da ce na prolece verovatno da padnu novi. Ali je zato jako dobro sklopljen i dobio sam ga sa servoima, Dymond D47 u repu i D60 u krilima.

Prethodni vlasnik je koristio 4.8V NiMh od 300mAh a kako sam se ja opredelio za LiPo 2S od 300mAh i micro ubec bas za F3K moralo je malo olova u nos, konkretno 35g. Prijemnik je Orange DSM2 koji sam izvadio iz kucista jer cak ni Original Spektrum 6255 nisam uspeo da spakujem! Tako kompletan model je ispao tacno 290g.

Sa tih 35g teziste modela je na 75mm. Preporuceno je od 78-82mm, i sa 30g u nosu je na tih 82mm ali ja za pocetak hocu da malo vise bude napred. Isto tako na repovima ima dosta lepka od popravki a i nisu nesto specijalno uradjeni tako da tamo sigurno ima jos jedno 5g da se skine. Kako tih 5g u repu odgovara 15g u nosu ispada da model moze da se dotera i na oko 270g sto je jako dobar rezultat!

Jos jedna lepa stvar je da model ima u trupu sa donje strane u CG 3 otvora za stavljanje balasta tako da ga je jako lako moguce prilagoditi prema vetru.

Sreca pa sam nasao i originalno uputstvo za model http://www.atlantahobby.com/images2/TwisterII/building_instructions_twister.pdf gde su dati otkloni pa sam sve to lepo namestio zajedno sa 5 flight modova. JR 9303 je stvarno vrhunska stanica za jedrilice i ima stvarno jako puno mogucnosti za programiranje. Necu sada pisati sta sam sve i kako stavio jer su to ionako samo pocetne vrednosti koje su podlezne promenama. U svakom slucaju za pocetak sve po uputstvu i po onome sto sam uspeo da nadjem po netu vezano za flight modove.

Eto, sutra popodne ako uspem ici cu malo da ga probam, da se pripremim za vikend jer kao sto ste videli branek "preti". Ne znam sta da vam kazem, ja sam i Marabua bacao ubedljivo najvise od svih a sta ce biti sa Twisterom tj. koliko visoko ce on da ode , saznacete uskoro  ;namig.

poz
« Last Edit: October 24, 2013, 11:55:46 PM by magic »
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #1 on: October 25, 2013, 09:25:19 AM »
 :)aplauz prelepo. Koliko para se krecu polovljaci u toj klasi? Pitanje je dali cu ikada mozi da odvojim za nov, a za polovan mozda.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #2 on: October 25, 2013, 04:46:26 PM »
Sretno  ()-()  Odlican model.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #3 on: October 25, 2013, 05:33:48 PM »
Zdravo Magic,

Odakle meris tih 80_tak mm za teziste i koliko je krilo u korenu milimetara "siroko"?

pozzz

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #4 on: October 25, 2013, 06:47:53 PM »
mnogo dobra ptica nek te dugo sluzi!!! kako vidim i setup je odlican sa ovim sigurno nece biti problema!! ()-()

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #5 on: October 25, 2013, 07:23:09 PM »
Upravo sam usao u kucu, bio sam na 13-tici od 4 do 6 danas popodne, uslovi fenomenalni, ni daska vetra. Sta da vam kazem fenomenalno, sutra ce neko morati da snima mog drugara braneka kada budem pravio prvi izbacaj, jer ce to biti jako zanimljivo za gledanje kasnije  :_D.

Svi flight modovi funkcionisu, bilo je malo doterivanja miksova i koji trim gore dole ali u sustini to je to. Imam i slicice i snimak jer je dosao i Nikola da malo pomogne.



A koliko dugo sam mogao da ostanem u vazduhu bez daska vetra i termike? Bez problema barem 60 sekundi.

Zdravo Magic,

Odakle meris tih 80_tak mm za teziste i koliko je krilo u korenu milimetara "siroko"?

pozzz

Merim odmah uz trup od napadne ivice. Ostao mi je u kolima, jerbo sutra idem ponovo na livadu, pa ne mogu da ti kazem tacno koliko je krilo siroko. Imas na kraju uputstva sve sta i kako se steluje pa baci pogled.

poz
« Last Edit: October 25, 2013, 10:41:54 PM by magic »
Veljko

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #6 on: October 25, 2013, 09:54:47 PM »
Bravo bravo bravo  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Jedva cekam da vam se nekada prikljucim .....

Ali ako ce vam moje po meni ne tako malo iskustvo iz slicne kategorije (u principu je razlika u nacinu postizanja visine i drasticno vece visine zbog raketnog motora) znaciti bilo sta onda vam mogu reci da apsolutno najvecu prevagu na takmicenjima odnosi znanje/umece/iskustvo.

Model samo moze da pomogne ali ne i da zavrsi posao.
Verujte mi iz mog iskustva.... npr na jednom takmicenju (Svetsko prvenstvo) pobedio je momak sa APSOLUTNO najgorim modelom i sto se aerodinamike i tezine i kvaliteta tice (a o servoima u to vreme (pre 10-tak godina i vise) da i ne govorim), model je bio tolika kanta da su jednostavno svi ali SVI takmicari (ukljucujuci caki i one iz USA (rade u NASA) hteli da se potpisu na krilo!!!!!

Ja vam potpisujem da model u celoj prici ucestvuje npr 30% a i to je mnogo....

Sve u svemu kategorija je ekstra i nadam se da cu moci da se prikljucim kad tad.....

Takodje me interesuje cena ovakvog modela u polovnoj varijanti.....

Mada kontaktirao sam TopModel.cz vezano za njihov LongShot 4 koji kosta oko 230 evra + postarina oko 26 evra ali su spremni da ga prodaju bez Ceskog PDV-a pa bi se ona prva cena umanjila za njihov PDV...


Sve u svemu uzivajte   ()-()
« Last Edit: October 25, 2013, 09:56:57 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #7 on: October 25, 2013, 10:00:47 PM »
I jos jedna ideja za razmisljanje.....

A sto mi ne bi konstruisali i napravili kalupe za neki nas model i na taj nacin svi dodjemo do modela i omasovimo ovu kategoriju i kod nas???

Mislim da je to svakako bolje (ne i lakse i u startu jeftinije) a i mozda (ali tesko moze nesto i da se zaradi ali mislim da bi u ovom trenutku i pozitivna nula bila ok).........

Imamo ljude koji bi svojim znanjem konstruisali ozbiljan model a imamo i ljude koji znaju da rade u toj tehnici izrade......

P.S. YOUTUBE je pun kompletnih snimaka izrade vrhunskih modela i moze se videti da ni malo nisu naivni (ne svemirska tehnologija) i da i jedan model trazi puno vremena ali mislim da ipak moze da se odradi to.

A po meni je i najbolje da svi letimo sa istim modelima a onda nek najbolji pobedi...
« Last Edit: October 25, 2013, 10:02:52 PM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #8 on: October 25, 2013, 10:37:08 PM »
Ivane, svakako imas jako puno iskustva sa slicnim napravama i bila bi velika steta da se ne pridruzis u F3K. Sto se tice ideje da se nesto pravi to je super, ali sta? Potrebno je jako puno iskustva da bi covek znao sta mu stvarno treba, pa onda znanja da to i napravi. Ideju svakako podrzavam i nadam se da mozda neke "penzose" mozemo da zaintrigiramo.

Nazalost zbog specificnog nacina lansiranja potrebna je bas jaka konsrukcija modela a tu su u velikoj prednosti kompozitni modeli. Ja sam stvarno vec bio odlucio da uzmem Longshot 4 kada je ovo sa Twisterom iskrslo totalno nenadano i finansijski povoljnije.

Uveren sam da u jednoj ovakvoj disciplini znanje i umece svakako dominiraju nad modelom i da bi cak i osnovni kompozitni model u dobrim rukama bio opasno oruzje. Isto tako tehnika i snaga bacanja igraju ozbiljnu ulogu. Ja sam za sada savladao ono drugo  :big smile, napokon ono silno bacanje kamenja kao klinac a posle vezbanje sa teniskim lopticama dobija neki smisao (secam se da sam mogao da nabacim tenisku lopticu na krov od 9-to spratne zgrade   (:sok:)). Meni ovde (za sada) takmicenje nije u razmisljanju vec samo dobra zabava, da se na kraju letackog dana malo preznojimo i zabavimo. Ali bi vrlo rado posetio neko takmicenje u okruzenju!

@ sasa neka te neka  :'(

poz
« Last Edit: October 25, 2013, 10:50:21 PM by magic »
Veljko

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #9 on: October 25, 2013, 11:01:23 PM »
u subotici postoji kompletan kalup za dlg jedrilicu viktor i lorand su ga pravili pre tri godine , mislim da je izliveno bilo 4 modela






« Last Edit: October 26, 2013, 10:08:58 AM by branek »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #10 on: October 25, 2013, 11:08:37 PM »
Bravo Adame u pravu si to smo zaboravili!!!!
Bravo i za njih!

Ako vec kalupi postoje mozda bi mogli da izadju sa nekom cenom za komplet???

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #11 on: October 25, 2013, 11:18:26 PM »
e to neznam dali bi ponovo pravili jer ako se dobro secam prodavali su ga za 220eu  a za njih dvojicu da izliju je trebalo oko 20sati rada po modelu a materijal je kostao oko 130eu po modelu jednostavno im se nije izplatilo da ga prave, eventualno ih pitati da prodaju alat pa ga neko drugi radi, ali o tome sa njima treba razgovarati, znam da ih je alat kostao ko svetog petra kajgana , pozitiv su radili na cnc u to je sigurno, po meni minimum 1000eu ih je kostao alat a za rad da ne kazem jer su ga radili oko sest meseci dvojica

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #12 on: October 26, 2013, 12:22:59 AM »
Ja se mucim jadan sam ovde u Nisu, nikoga ne interesuje ni F3K ni pravljenje kompozitnih aviona... Nit imam gde da vidim komercijalni model, niti ko da mi pokaze nesto. Ali neka, imam sve alate, cnc masine, jedino mi fali tehnika rada i iskustvo... samo toliko :) Najteze je oko nabavke materijala, ovde u Srbiji svi neozbiljni,spori i nepouzdani. Neki opaljuju po usi sa cenama a neki nemaju nikakav izbor.

I da neko napravi dobar model, niko nece platiti cenu izrade takvog modela, jer ljudi nemaju predstavu sta je sve potrebno i koliko rada tu ide. Kad razmisli neko, da jedna jedrilica od EPO pene koja je odstancana u kalupu u ko zna koliko primeraka kosta 150-200e ili ko zna koliko, onda za bilo koji kompozitni DLG u koji je ulozeno mnogo vremena, truda i vrhunskih materijala nije mnogo ni bar 2 puta toliko.

Tako da ja ovo sto radim 99.9% nikada necu unovciti, ali posto ni ja nemam para da platim cenu dobrog dlg-a, bar cu nauciti da pravim za sebe i uvek imam dobru pticu. Naravno bilo bi duplo lakse i jeftinije da imam druga ko bi sve to sa mnom zajedno, ali od toga nema ni... nista.  4e

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #13 on: October 26, 2013, 08:32:36 AM »
Hm....

Nazalost jaaaako dobro znam kako izgleda rad sa kalupima, tkaninama, smolama itd.... jer ono sto smo Laza i ja pravili to verovatno niko nije (sem Branka).....

A kod EPO modela se placa to sto je kalup za to skup ko djavo....

Pozzz
« Last Edit: October 26, 2013, 08:41:36 AM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: DLG Twister 2 - F3K
« Reply #14 on: October 26, 2013, 08:49:02 AM »
Ovo je trebalo da bude tema o Twisteru ali je otisla u drugom pravcu, medjutim s obzirom na broj zaineteresovanih za ovu temu to i nije tako lose. Ako ova prica zazivi, bice mnogo lijepih druzenja i takmicenja sto je najbitnije u citavoj prici.
Ja sam kupio od Suboticana jedrilicu i moj utisak je da je odlicno uradjena. Ono sto je zamjerka je malo veca tezina, ali kako je moja bila prvi ili drugi model koji su napravili, pretpostavljam da je to kasnije sredjeno.
Bilo bi dobro da se u ovu pricu ukljuce i modelari iz Berana, jer su i oni poceli da rade na ovu temu. Napravili su par kabina do sada i to su uradili pomocu vakuum sistema. Nisam siguran dokle su stigli sa krilom.