Author Topic: Rezultati merenja  (Read 5030 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Rezultati merenja
« on: October 15, 2013, 04:44:15 PM »
Juce sam zavrsio merenja parametara rada dva motora (potisak, snagu, struju i pad napona) na "skalameriji" koja je na slici.



Merio sam sa tri razlicita propelera. Rezultate merenja sam takodje prilozio na slici.

 

Ono sto mi je cudno je sledece: kod Turnigy Aerodrive 3536 motora, odnos izmedju struje koju motor vuce pri 50% i 70% (rucice) gasa. Pri 70% je 3.5 puta je veca od struje pri 50% gasa. Kao sto vidite ista stvar je sa sva tri testirana propelera.
Kod drugog motora (turnigy 2209 28turn 1050Kv) taj odnos je 2.5 do 3. I ovde mi nije jasno zasto se to desava.
Odmah da kazem da na stanici nema nikakvih krivih, niti expo rate-ova asociranih kanalu 3 - ravna linija 1:1.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Rezultati merenja
« Reply #1 on: October 15, 2013, 07:02:33 PM »
 (:good)
Trebao bi da koristiš servo tester za doziranje struje, jer je on najlineatniji za ovakvo laboratorijsko merenje.
Napravi meranja sa manjim koracima (5-10%), da bi mogao iscrtati dijagrame merenih paramerara u Excel-u.
Meri i broj obrtaja, da bi dobio jasniju sliku tvog sistema.

Ako neko hoće da meri mnogo brže i tačnije, može da upotrebi novije spravice. Ovaj ESC sa ugrađenim data logerom zamenjuje mnoge instrumente. Meri i zapisuje sve u toku leta modela ili testiranja power sistema, osim vučne sile. Na osnovu prikupljenih parametara na računaru se mogu videti dijagrami, koji su veoma interesantni.
Ovaj mali ESC+instrumenti, može da bude i pokazatelj razloga pada modela, ako je to bilo u električnom pogonskom sistemu, odnosno kao mala crna kutija.
Evo šta sve meri:
Features:
Supports the ‘Turnigy USB Linker’ to program the ESC by computer.
Internet upgradeable ESC firmware.
Integrated flight data logger, records data for the ENTIRE flight such as:
- Voltage
- Current
- Temperature
- Motor RPM
- Throttle travel





« Last Edit: October 15, 2013, 07:33:07 PM by tibeteagle »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Rezultati merenja
« Reply #2 on: October 15, 2013, 08:06:19 PM »
pnedic... Razultati izgledajui ok, i generalno gledano očekivani. Linearnost dosta zavisi od kvaliteta ESC plus i od kombinacije ESC+Motor.

Ako zelis da bude linearno, morao bi da programiras krivu gasa.

TE, što se tiče tog kontrolera, zaobići ga u širokom luku. Mi u BG imamo dva takva, valjda od 120 i od 80A i veće smeće od toga odavno nismo probali. Sve je to super što on meri, ali prvenstveno bi trebalo da može da lepo radi. Kontrola gasa ne da nije linearna nego je digitalna, u par skokova od nule do 100%. I kod mene i na tom od 80A su se naduvale baterije koje su bile korištene, i grejale. Kada smo stavili obični Turnigy PLUSH, svi problemi su nestali.

Pozdrav
« Last Edit: October 15, 2013, 08:15:43 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Rezultati merenja
« Reply #3 on: October 15, 2013, 09:40:51 PM »
@pnedić
Pošto sam pod "prismotrom", ne smem mnogo da komentarišem  :big smile
-Prvo - proveri položaj skale na stanici i položaj palice-ručice
-Drugo - promeni setovanje ESC-a
-Treče - čini mi se da ti ta kolorna merno-kontrolna skalamerija nije tačna, naročito u prvoj polovini opsega
-Četvrto - uradi merenje bez elise (nećeš oštetiti motor, ako je ispravan, ali ne preteruj, iznad 80% budi kratak, ipak je to HK made, pa i da nije  mmmm !)
Bez elise će struja biti mnogo manja u celom opsegu, ali bi trebalo da bude skoro ravnomerna promena sa nekim malim eksponentom u plusu.
Inače, bez obrtomera, ne može se steći prava slika situacije "na terenu".

Konačnu varijantu tj oblik krive "gasa" moraćeš da isprogramiraš, lao što i Branek reče.

Ako se dobro isprogramira ESC i potrefi prava elisa, nema potrebe za nekim dodatnim "peglanjem" tj programiranjem krive za "opušteno" letenje !

Naravno, ne zaboravi da postaviš hod palice u ESC-u.  lol

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Rezultati merenja
« Reply #4 on: October 15, 2013, 10:02:58 PM »
Branek, žao mi je što ne radi dobro pametni Turnigy ESC. Izgleda da ima još da se glanca na kodovma koji ga pokreću.
Bez obzira, ova proširena mogućnost u ESC-ovima se može dobro koristiti od drugih proizvođača. Može da se proba  sa ovim ESC-om, ko hoće da prati parametre power sistema na stolu ili modelu. Možda izgleda skupo, ali je verovatno i toliko pametniji.  :)  Mislim da je stvarčica veoma interesantna i savremena, a što nam pružaju mikrokontroleri današnjice.

Pnedic, da bi se prikupljali podaci za diagram, nije toliko važna linearnost koliko rezolucija.  Da bi se crtala lepa kriva ručno ili uz pomoć programa, potrebno je što više tačaka. Svakako se crtaju krive u funkciji struje, koju prima motor.


Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Rezultati merenja
« Reply #5 on: October 16, 2013, 01:02:37 AM »
@tibeteagle
Opet promašuješ temu.
Nije reč o merenju u nameri da se crtaju grafikoni i tome slično, već o dobijenim rezultatima, koji se ne poklapaju sa onim što je pnedić očekivao i što bi, po nekoj logici, trebalo i da bude.
Tako da tamo gde počinje elektricitet tj elektrotehnika a pogotovu elektronika (jednom rečju elektro...), tu prestaje "normalna logika" i nastaje (kako je ja nazivam) "elektro-filozofija uvrnutog"! Sve je normalno i ništa nije normalno...
Nego, imam jedan predlog za tebe. Pošto si nam, u raznoraznim temama, granama itd podelio gomilu saveta i predloga, kako da ili kako zašto, da konkretizuješ bar jedan od njih i nabaviš, ono što si savetovao, izvršiš konkretizaciju predloga i podeliš sa nama konkretna iskustva-  4e
Evo, za početak razmene konkretnih podataka, nabavi jedan od ESC-ova sa tvog savatovanog linka http://www.castlecreations.com/products/phoenix_ice.html# i opričaj nam utiske, merenja i zapažanja. Verujem da bi to koristilo svima.
Nemoj da pogrešno shvatiš ovo, ali tvoji saveti imaju i inicijalnu kapislu za dalje teoretsko razmatranje, ali ovde se traže konkretni predlozi, saveti i rešenja.
Naravno, dobra ideja o mogućem, je uvek dobrodošla!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Rezultati merenja
« Reply #6 on: October 16, 2013, 09:29:11 AM »
Ovako

ESC je Turnigy 45A kupljen nedavno (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11618) Nisam ga nista programirao jer su deafult vrednosti ono sto smatram da je OK. Ima mogucnost programiranja gomile nekih stvari (12 stavki).
Ovaj power meter ima mogucnost i merenja struje servoa, takodje ima mogucnost grafickog prikaza trenda struje koja trci kroz njega. Koliko je tacan, pitajte HK :) Evo ga link http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=25703.

@tibeteagle:
Ako pogleds sliku videces da je merenje za servoe fizicki odvojeno od "energetskog" merenja i max je 10A.
Hvala na savetima ali nemam nameru u skoroj buducnosti da kupujem neki drugi ESC. A i ovo sto @branek kaze je dragoceno iskustvo koje cuva novac. Ocigledno treba jos da rade na (odlicnoj) ideji ESC-a sa monitoringom.

E sad pitanja:
@misa: kako "proveri položaj skale na stanici i položaj palice-ručice" ? Tj sta ovo znaci. Stanica je Turnigy9X.
Kako da isprogramiram krivu gasa: pretpostavljam da u tome delu (50-70%) treba da ubacim neku eksponencijalnu krivu ? I to (pretpostavljam) na stanici.

I jos jedno pitanje: u uputstvu za programiranje ESC-a pominje se neki "Timing" koji je u stepenima. Opseg je od 0 do 26.25 u koracima od 3.75. Default setting je 15 stepeni. Sta je to ? Imal' to mozda neke veze sa ovom nelinearnocsu.
Takodje i sta je "Governor mode" koji je setovan na Off (a moze da bude i Low i High) ?

Puno pitanja :) (potaknut vasim odgovorima) - HVALA !

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Rezultati merenja
« Reply #7 on: October 16, 2013, 10:47:03 AM »
Ovako
...
I jos jedno pitanje: u uputstvu za programiranje ESC-a pominje se neki "Timing" koji je u stepenima. Opseg je od 0 do 26.25 u koracima od 3.75. Default setting je 15 stepeni. Sta je to ? Imal' to mozda neke veze sa ovom nelinearnocsu.
Takodje i sta je "Governor mode" koji je setovan na Off (a moze da bude i Low i High) ?
...

Promena faza kojima se napaja motor se dešava svakih 60 električnih stepeni. ESC obično posle detekcije 30-og stepena, da se plastično izrazim, "broji stepene" i odradi prebacivanje faze kada prođe drugih 30 stepeni (ukupno 60). E sad, tajming je vrednost koliko da oduzme od tih drugih 30 stepeni. Ako je tajming 0, prebaciće u 60 stepenu, ako je tajming 15 prebaciće faze u 45 stepenu, itd... Zato tajming nikada ne ide preko 30 stepeni.
Šta se dobija ovim. Sa većim tajmingom (prebacivanje se desi pre 60 stepeni) povećava se moment motora, ali se povećavaju i gubici i smanjuje efikasnost. Za male motore je tajming bliži nuli, generalno, a za veće motore bliži 20 stepeni.

Što se tiče "Governor moda" to je mod održavanja broja obrtaja i služi kada se ESC montira u helikopter.

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Rezultati merenja
« Reply #8 on: October 16, 2013, 11:41:45 AM »
Za male motore je tajming bliži nuli, generalno, a za veće motore bliži 20 stepeni.
Pozdrav
branek

He, he, moj drug branek nije bas skroz u pravu :). Timing se podesava prema broju polova koji ima motor. Uobicajeno je da outrunneri imaju izmedju 12-14 polova i za njih je preporucen timing izmedju 20-25 stepeni ili high. Postoje i outrunneri za velike brojeve obrtaja koji su sa 8 polova i za njih je preporucen timing od 15 stepeni ili medium. Za inrunnere koji imaju 2 do 4 pola timing je od 0 do 5 ili low.

Konkretno iz iskustva probaj za oubicajene outranere od 15 do 25 stepeni i vidi sa kojim od njih motor najlepse radi a da se ne greje previse.

I jos jedna stvar, ja sam se pre jedno 5 godina zanosio merenjima i drugim cudima, zakljucak je da sve to strasno varira od tipa barerije, marke propelera i ponekad od kontrolera a na stranu sto su merenja u mestu samo jedan manji deo cele price jer je motor totalno drugacije opterecen u vazduhu a to opet zavisi od precnika i koraka elise, o svemu tome sam pisao pre jedno 4 godine.

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Rezultati merenja
« Reply #9 on: October 16, 2013, 12:27:18 PM »
Da dopunim Brraneka, za određivanje tajminga je bitan broj polova.

Prebaciš stanicu na grafički prikaz komandi tj nivo izlaza na kanalima. Položaj palice bi trebalo da odgovara položaju bargraf prikaza. Ako se ne poklapaju, ili je uključen neki mod ili softver nije dobar !
Najbolje da otvoriš novi model, recimo "MERENJE". Tu su sva setovanja na nuli tj sigurno nije uključena nijedna opcija. Upišeš vrednost za gas, od do i položaj ručice tj palice je linearan - direktno proporcionalan položaju.
Ne koristimo isti softver, ali podešavanje je isto, jedino se način ulaska u sekciju, verovatno, razlikuje, ali princip je isti.
Prvo uđeš u deo menija gde se nalazi spisak krivih, uđeš u meni prve slobodne, edituješ je i na grafiku ili ručno ili brojno , iscrtaš krivu. Vratiš se u programski deo i gasu dodeliš tu krivu pod nazivom koji joj je, prethodno dodeljen tj slovo i broj.
Trebalo bi da ovo imaš i u uputstvu. Ako ga nemaš, skini sa njihovog sajta, mislim da imaju.

Pozdrav
Miša
« Last Edit: October 16, 2013, 12:30:09 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Rezultati merenja
« Reply #10 on: October 16, 2013, 02:01:40 PM »
Misa2002, krive su napredniji vid analize od cifara i daju tendencije sa kojima se mogu videti i vrednosti koje nisu mereni. Krajnji cilj svakog testa je uvek crtanje krive, kao grafičke karakteristike merenih vrednosti. Tako se radi na svim laboratoreijskim vežbama u školama. Naravno treba i doće do toga da se to shvati.  Rekao sam ti već više puta da učiš. Eto i sada si nešto naučio od mene čemu služe grafikoni.  :)

U suštini danas već nema potrebe za ovakvim testovima, osim ako nije neki školski laboratorijski test za dokazivanje teorije i za dobijanje dobre ocene. Sasvim se tačno može simulirati svaki pogonski sklop sa simulatorima bez i jednog komada hardvera. Uz pomoć njih se dobije mnogo više informacija sa izvanrednim krivama na kojima se mogu zapaziti važne tendencije sklopa.
Bez obzira, svaki trud da se zaviri u rad pogonskog sistema je koristan, jer se uči i razumeju stvari i to je veoma lepo.
pnedic, samo napred.  (pijemo)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Rezultati merenja
« Reply #11 on: October 16, 2013, 04:53:35 PM »
Nisam rekao:
cilj ovog testiranja je bio da vidim vucne sile oba motora sa propelerima koje imam, kao i max struju koju ce da vuku. Propratne vrednosti (P i pad napona) mi nisu toliko bitne (tj neznam kako bi ih prakticno iskoristio).

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Rezultati merenja
« Reply #12 on: October 17, 2013, 09:46:03 AM »
Sinoc nisam stigao da dopunim post.

Da prebacicu prikaz komandi sa grafickog na brojcani i kreirati novi blanko model "testiranje". Tako da cu da vidim koliko dajem komandu gasa. Jeb kako se toga ranije nisam setio, ali ... :) Ako bude trebalo, kreiracu neku krivu da postignem linearnost komande.
Sto se tice ovog timinga, vidim oprecna misljenja tako da cu morati jos malo da proguglam. Ali izgleda da cu to morati sa 15 da promenim, tj da testiram sa par drugih vrednosti. Neznam samo sta me ceka, tj kako cu da vidim razliku. Ako ne primetim nista, "narani svinje i nista ne diraj" (sto bi reko vic) :) Samo moram da ustanovim koliko polova ima motor.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Rezultati merenja
« Reply #13 on: July 05, 2014, 05:51:15 AM »
evo jos nekih korisnih rezultata motor-prop kombinacija

http://www.bhabbott.net.nz/test_data.html