Author Topic: A-10 Thundrbolt  (Read 7563 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
A-10 Thundrbolt
« on: October 06, 2013, 06:08:28 PM »
Malo sam se dvoumio gde staviti deo koji je u sastavu A-10, a o kome ću pisati na ovom mestu.Znači krećem od nosa, odnosno prednjeg upravljivog točka. Po planu ovaj model nema stajni trap, a ja rešio da ga napravim.
Stajni trap za sva tri točka prelepo urađen, nabavio sam kod HK i mogu reću da je sasvim OK za ovaj moj model koji će težiti oko 1200 gr. Prednji točak nije upravljiv i ja sam rešio da nešto uradim. Prvobitna ideja je bila da servo viri iz trupa te bi se videli hornovi, a najveći problem je što bi u tom slučaju točak prenosio svoje udare na servo.
Na ovoj prvoj slici je trap u položaju kako će stajati i u modelu. Rebro na kome je sve pričvršćeno deo je trupa i kroz kabinu će se veoma lako postaviti na svoje mesto.


Model je gotov za presvlačenje folijom, a usput rešavam sitne probleme koji su veći što je model manji.


Mislim da slike govore više nego sto reči, može se lepo videti kako to treba da radi, a radi veoma lepo. Jednostavno se ceo sklop ubaci u trup i poveže na prijemnik.
Naravno da sam raspoložen da pojasnim neke detalje. Do tada   (work)  4e

ex pseudonijum: licider

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #1 on: October 06, 2013, 09:13:27 PM »
nosna noga je kod njega izmestena sa strane...zbog sedmocevnog topa ....tako da ako zelis da izgleda kao PRAVI ;namig ...ideja za razmisliti
tko lijeti,
vredi

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #2 on: October 06, 2013, 09:48:08 PM »


Ne radim punu skalu tako da i nije bitno izmeštanje točka za desetak milimetara, mada imam prostora da to uradim. Nisam predvideo uvlačeći trap da bih dobio na težini jer kod ovako malih modela težina je presudna za njegovo letenje. Zacrtao sam 1200 grama i teško ću od toga oduustati. Ima to veze i sa potiskom dva EDF koga nemogu menjati.
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #3 on: October 07, 2013, 12:13:51 PM »
Savo, juce kada sam pogledao post citam kao "pravim A-10, i zacrtao sam da ima 1200gr" a prva slika samo nosni tocak i nosac od spera.
Mislim u sebi, ovo nema sanse da bude 1200 gr vec mnogo vise, ali necu sad da pametujem :)
Tek jutros vidim da ti radis ovo, sad mi je sve jasno  :)aplauz

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #4 on: October 07, 2013, 02:28:07 PM »
Kompletan prednji upravljivi točak sa sve onim rebrom (breza 3mm) ima 45 grama. Komplet motori i EDF u kućištu od balze 210 gr. Horizontalni stabilizator sa upravljivim vertikalcima (nije bilo predviđeno planom) 55 grama. Trup sa kabinom 150 gr.  Krilo sa stajnim trapom i servoima ( plankirani stiropor) 230 gr. Najteži deo su ESC i baterija nadam se oko 300 gr. Sve to zajedno 990 grama. Ostaje folija za presvlačenje, prijemnik i eventualno olovo za podešavanje težišta jer će sigurno biti repat, ali i to ću rešiti baterijama. Sada mislim da je jasno zašto sam zacrtao 1200 grama. Model je relativno mali, raspon krila 105 cm. dužina tropa 96 cm. Svaka EDF od 64mm. ostvaruje 580gr. potiska.


Ovo je " stara "fotografija jer je u međuvremenu napravljena providna kabina, stajni trapovi kao i nos i rep od kompozita da bi bili što lakši.
Ali ima još pisanja, ovo je malo za početak.
ex pseudonijum: licider

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #5 on: October 07, 2013, 06:07:28 PM »
Gosn Savo, vidim da ćemo se dogovarati oko cene, pošto je to avion iz mog profila.  :)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #6 on: October 07, 2013, 09:43:39 PM »
Za sve kompozitne delove kao i za druge modele, pravim kalupe. Na primer sam nos modela je predviđen od sendviča balze debele 10 mm. i skoro ode pola kajša da ga napraviš. Ja sam ga uradio od kompozita i tri puta je lakši. Šupalj je te se ako treba mogu baterije progurati skroz napred. Isto tako zadnji zaobljeni deo je od kompozita. Za kabinu sam napravio alat tako da je uradim providnu na vakuumu.Trudio sam se da bude što vernija originalu. Ako budeš zainteresovan odliću te delove.
Krila su plankirani stiropor i tehnologija kojom ja radim garantuje težinu bar kao konstruktivno krilo. ako ne i lakše.Profil krila je tzv "ptičiji" i isti je i na pravom avionu. Model je pravljen za gepek automobila i teško je u toj veličini ispoštovati zahteve za pravim skala modelom. Odustao sam od topa u nosu aviona jer jeste to prelep detalj, ali u ovoj veličini prevelik luksuz. Ustvari sve diktiraju delovi koje nemožeš menjeti jer su takvi kakvi su. Sam avion je napravljen sa produženim prednjim delom da bi uravnotežili onaj ogroma top i još veće motore. Dosta vremena sam utrošio na pripreme gradnje, a da budem što lakši. Težak model-lepa maketa, lagan model-dobar avion.


Nisam još prebacio slike na photobucket tako da sada stavljam samo ovu sa pogledom od nazad.
Napominjem da su nos zadnji deo i kabina samo "bebe" od kojih sam napravio kalupe. Motori, odnosno EDF imaju posebno oblikovan kanal obložen folijom za što manji otpor vazduha prilikom izduvavanja. Još će biti pisanja kada prebacim slike. Do tada razmišljanje o šari, crven ili zelen nemože biti, ipak to nije sportski model.
ex pseudonijum: licider

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: A-10 Thundrbolt
« Reply #7 on: October 08, 2013, 08:46:49 PM »






Ima još detalja na karmanima na trupu kao i na motorima aerodinamički profilisani spoj dva motora. Još dve male gondole na krilima, nosači oružja i drvenarija bi bila gotova.
Prva merenja težišta pokazuju da će sve moći da se podesi korisnim teretom u onih zadanih 1200gr.
Za sada je sve to što sam objavio,možda još slika gotovog modela, ali o tom potom. Ima još more fotografija sa detaljima, ali  :notworking
ex pseudonijum: licider