Author Topic: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG  (Read 8810 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG
« Reply #15 on: October 24, 2013, 12:41:53 PM »
Eto, Magic, kako jednostavno, moze lako da se nesto isproba... stavis nesto tesko (recimo vecu bateriju, a da se centar tezista ne menja), samo treba da se zeli... Moze se isprobati i noseci rep samo, ako imas volje.

Mene licno ovi modeli ne privlace, ne zanimaju me i necu da pravim ista da bih nesto dokazao.

Javio sam se cisto iz razloga sto niko nije hteo da se javi, a mislim da znam po nesto sto se tice aerodinamike.
I u dve reci rekao sta imam u prvom postu. Sad, sto to ne odgovara zeljama, zao mi je, ne odgovara svima nama ni cinjenica da cemo svi umreti..., ali ne treba da mrzimo nekoga sto kaze da je zemlja okrugla.... mozda bi bilo lepse i zanimiljivije da je ravna..., ali but hebi ga.
« Last Edit: October 24, 2013, 12:45:58 PM by petar »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG
« Reply #16 on: October 24, 2013, 01:23:07 PM »
Na visinu lansiranja naravno da utice jako puno stvari. Ali sto se tice stresa po coveka, vidim po svetu da se ljudi zale kada odu na takmicenje i jednostavno zele da im avion bude sto laksi. Ja sam licno probao 3 tezine. Kako sam napravio te avione i dali su dobri je druga prica, ali sto se tice opterecenja coveka evo ovako stoje stvari. Prvi dlg koliko se secam je bio oko 265gr na kraju, i bacao sam ga prilicno lako. Drugi dlg je na kraju ispao posle svega oko 290-300gr. Bolje je bio napravljen, bolje je leteo, pa se i bolje lansirao do vecih visina (ne zbog mase vec zbog kvaliteta izrade, da ne ulazim u detalje). On mi je bio taman, ali posle nekog vremena, recimo sat vremena lansiranja, osecam da mi guli jagodice na prstima, naravno ako se bas trudim da ga bacam sto vise. Na takmicenju bi mi verovatno prsti otpali od bacanja. Treci dlg je letne tezine 400gr, i tu vec vise i ne obracam paznju na prste, jer mi se istegnu ligamenti u ruci, onako, bas me cimne na jakom bacanju. Bukvalno me ruka bolela i imao sam upalu desne strane ledja i ne znam cega vec.

Toliko o tezinama. Ne trude se svi dzabe da dlg bude sto laksi, ali nikako na ustrb kvaliteta.

Sto se tice forme krila, sto je u stvari ovde i tema, pitanje sam postavio i na RCGroups forumu. Retko ko je smeo da da odgovor, a i ovi koji su dali nisu bas bili sigurni u to sto pricaju, sto je i razumljivo jer niko nije probao. I naravno dobio sam oprecne odgovore. Jedni kazu da poslednji dizajn ne da ne bi bio efikasniji, vec bi pri manevrima disipirao jos vise energije. Dok drugi kazu da i nije bas tako i da vredi da se proba. Tako da posto u stvari niko ovo nije probao, ostaje da naucim da radim u nekom programu (XFLR5), izvrsim simulaciju, optimizujem sve i napravim krilo. Pa ce nakon testiranja pokazati valja li sto. Dotle ce proci dosta vremena, pa cu verovatno u startu napraviti jedan klasican dizajn, a kasnije dodavati, oduzimati i menjati.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG
« Reply #17 on: October 24, 2013, 01:40:36 PM »
Petre, mislim da noseci rep ne bi imao dobru ulogu na DLG jedrilici zato sto bi stvarao veliki otpor pri izbacaju.  Upravo profil krila je ono sto se u ovoj kategoriji konstantno poboljsava. S obzirom da si rekao da nisi upoznat sa ovom kategorijom, znacice ti podatak da se pri izbacaju eleroni postavljaju u polozaj od par stepeni na gore kako bi smanjili otpor. To dosta govori i o profilu koji se upotrebljava.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG
« Reply #18 on: October 24, 2013, 03:59:54 PM »
Drž te se teme... :)

E ovako, ja sam malo čitao juče, čuvši da su Nikola i Medžik kupili karbonske, oću da ih pobedim sa konstruktivnom od balze! :) :)  :jaki: . Pa sam morao da se obrazujem.

Petre, tvoji postovi su korisni i vidi se da znaš aerodinamike... Voleo bih da se i dalje držiš uključen u temu. Inače, pozdravljaju te Rakić i Dramićanin, evo ih u kancelariji do mene.

Dakle, svi ovde pričate manje više samo o lansiranju, ali to je samo jedan od problema. DLG čini i njena mogućnost jedrenja, i to ništa manje od lansiranja. Profil koji se sada koristi, od Mark Drela (vaci pomenuo već) je na 80% takmičarskih jedrilica, koje pobeđuju na kupovima. To je najbolji kopmromis između lansiranja sa što manje otpora i mogućnošću jedrenja, i dobrog reagovanja na termiku.

Inače, Petre i meni je potpuno logično bilo da je bezveze da jedrilica bude lakša, baš zbog te inercije koju si pominjao. Međutim, gledajući teme specifične za to, veoma je jasno da je sama snaga izbačaja jedno, ali da je mogućnost dobijanja na visini usled podešenosti jedrilice i njenog "lifta" veoma bitna... Video sam da su ljudi pravili takmičarske od 210g i postizali 40-60m. To je vrlo zanimljivo...

Svakako ima dosta da se nauči iz ovoga. Jedva čekam vikend. Medžik, spremi se... :) :) I da te upozorim, ne boduje se visina, nego dužina... leta... :)

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG
« Reply #19 on: October 25, 2013, 12:50:17 PM »
Petre,
Moji postovi nikada nisu "protiv", ili "ne znaš ti", već pokušaj za "korak dalje" ili "ja smatram da pored ovoga može i to", "moja iskustva su ovakva", "smatram da bi bilo dobro/ne bi bilo dobro", itd...

Moja "načitanost" što se ove oblasti tiče nije ni blizu tvoje, ja sam te činjenice svestan i nije mi teško da to kažem.
U pitanju je pokušaj da našem modelaru pružimo pomoć davanjem saveta, kao što je zatražio, a ne nešto drugo (kako sam i na samom početku mog prvog posta rekao).

Kad bismo svi sve znali i najbolje uradili, verovatno ovog foruma ne bi ni bilo.
Izvini još jednom ako je očigledno da sam nešto, kao što kažeš, shvatio pogrešno.

U svome paragrafu koji si ponovo naveo (i tražio komentar), vidi se da su u pitanju mogućnosti - različite opcije koje se mogu upotrebiti za postizanje željenih ciljeva, sa potrebnim prilagodjenjima. Po mom mišljenju potpuno ispravno i napredno.
Nezahvalno je govoriti koliko dugo vremena ovi modeli provode u planiranju bez termike, jer se zaista to razlikuje kod svih - zavisnio od izrade modela, težine, tehnike izbacivanja i postignute visine, od umeća pilota, jačine vetra i dr. Možda neki prosek oko 1min do 1min. i 30sek.  u mirnom vremenu, bez naglih pokreta, velikih nagiba i akrobacija. (Ja ove modele ne letim, imao sam prilike da probam).

Smatram da svojim prvim postom za ovu temu nisam naveo Vacija na pogrešan način razmišljanja.

Vaci svaka čast za dostignute rezultate i ove pokušaje za "još bolje". Petre takodje. A i Saši hvala na dobronamernim kritikama. :big smile
Pozdrav.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Razmisljanja o formi krila za jedrilicu - DLG
« Reply #20 on: October 29, 2013, 11:25:57 AM »
Drago mi je da se ovde povela kampanja o DLG. Prava takmicarska kategorija. Inace sam u dusi takmicar. Imam dva modela F3K koji cekaju da se kompletiraju.  Posto sam "Free flyer" letim modele F1N u salama  i HLG na Ušću. Imamo jako zanimljiva takmičenja sa modelima raspona oko 750 mm-800mm koji često znaju da "pobegnu" u termici.



i video starta F1N klizaca
« Last Edit: October 29, 2013, 01:30:16 PM by boca55 »