Author Topic: Projekat "X"  (Read 8308 times)

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Projekat "X"
« on: July 11, 2013, 12:57:18 AM »
Postovanje svima.

Evo hteo bih da podelim sa vama jedan projekat koji se ne zna da li ce se zavrsiti do kraja zbog finansijskih problema (radi se na drugim projektima) . Sto se tice projektovanja ovog modela to ce definitivno biti uradjeno do kraja ali sto se tice same izrade sve zavisi od finansija.  Pa eto da prikazem barem neke delove projektovanje ovog modela mozda nekog bude interesovalo,a mozda I da ga napravi.

Dizajn modela je po mojoj ideji radjen, zamisao mi je bila da bude na elektro pogon tj fen. Raspon krila je 1225mm dok duzina trupa 1100mm fen koji je u planu jeste precnika od 90mm, koristili bi se standardni micro servo motori, baterija 3S (trnutno jos nisam odlucio tacno koja). Ukupnu tezinu modela planiram da bude oko 1 kg

Sto se tice tezista modela trenutno je repat malo sobzirom da planiram da bateriju I svu pratecu elektroniku stavim skroz napred radi lakseg manipulisanja pa sam dosao po nekoj racunici da bi trebalo da bude sve kako treba.

Pa evo par slika:


















Naravno ima jos dosta posla oko ovog modela I gomilu sitnica koje treba prepraviti ali otom potom. Nadam se da ce nekom posluziti ovaj topic ako  nista barem motivisati  nekog da napravi nesto slicno, svaki savet ili primedba su dobrodosle

Nastavak sledi.

Pozdrav Bojan

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Projekat "X"
« Reply #1 on: July 11, 2013, 09:57:45 AM »
Super izgleda. SolidWorks?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Projekat "X"
« Reply #2 on: July 11, 2013, 10:49:00 AM »
Naravno da je to samo crtez i verovatno softverski reseno ali godovi nisu u pravom smeru na horizontalcu i vertikalcu   ")  mmmm lol

I iskreno kad smo vec kod horizontalca i vertikalca morao bi da padne redizajn jer deliuju nekako  (___) ali to je moje misljenje, vertikalac mi je na oko povrsinski malo veci nego sto treba, a malo mi je i polozaj ramenjace cudan od korena krila pa prema krajevima...

U svakom slucaju drago mi je zbog novog projekta na forumu.  (res)

 (:beer:)

 
« Last Edit: July 11, 2013, 10:54:02 AM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Projekat "X"
« Reply #3 on: July 11, 2013, 12:02:53 PM »
Super izgleda. SolidWorks?

Hvala, tacno tako.

Naravno da je to samo crtez i verovatno softverski reseno ali godovi nisu u pravom smeru na horizontalcu i vertikalcu   ")  mmmm lol

I iskreno kad smo vec kod horizontalca i vertikalca morao bi da padne redizajn jer deliuju nekako  (___) ali to je moje misljenje, vertikalac mi je na oko povrsinski malo veci nego sto treba, a malo mi je i polozaj ramenjace cudan od korena krila pa prema krajevima...

U svakom slucaju drago mi je zbog novog projekta na forumu.  (res)

 (:beer:)

 

Sto se tice vertikalca i horizontalca to sam ostavio tako za sad posto sam radio na drugim delovima ,a njih sam ostavio za kasnije. Svakako imam u planu da ih doteram (smanjim)

Mozete li mi samo pojasniti na koji vam je nacin cudan polozaj ramenjace ? Znam da bi trebalo da se nalazi na 1/3 dubine krila  ali postavio sam je tako radi lakseg sastavljanja krila i kasnijeg fiksiranje krila na trup.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Projekat "X"
« Reply #4 on: July 11, 2013, 05:42:29 PM »
Super izgleda. SolidWorks?


Mozete li mi samo pojasniti na koji vam je nacin cudan polozaj ramenjace ? Znam da bi trebalo da se nalazi na 1/3 dubine krila  ali postavio sam je tako radi lakseg sastavljanja krila i kasnijeg fiksiranje krila na trup.

Onako kako su sada samo bi pomogle da do loma krila dodje...  mmmm ")

Razumem nameru (radi lakseg sastavljanja krila i kasnijeg fiksiranje krila na trup) ali to ne valja.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Projekat "X"
« Reply #5 on: July 11, 2013, 09:58:08 PM »
Pa koje bi vase resenje tu bilo za ramenjacu? Sa moje tacke gledista nije to veliki model, mali je raspon krila pa smatram da tu nece biti nekih povecih sila koje bi mogle da ugroze krilo da se slomi mozda gresim ali trentno tako razmisljam.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Projekat "X"
« Reply #6 on: July 12, 2013, 04:32:43 PM »
Pa koje bi vase resenje tu bilo za ramenjacu? Sa moje tacke gledista nije to veliki model, mali je raspon krila pa smatram da tu nece biti nekih povecih sila koje bi mogle da ugroze krilo da se slomi mozda gresim ali trentno tako razmisljam.


Hm...

Pa ima na forumu ljudi koji to svakako mogu bolje od mene da objasne ali samo par slicica mozda pomogne...




(primer sa Mircetovog modela (horizontalac)  (nadam se da se Mirce nece ljutiti))


(takodje primer sa Mircetovog modela (krilo))

Ideja je da se ramenjaca nalazi na mestu gde je profil najdeblji odnosno ako je ramenjaca "dvodelna" od dve letvice onda bi one trebalo da se nalaze na mestu gde su fizicki najudaljenije jedna od druge (odnosno gde je profil najdeblji). Da sad ne ulazimo u to kako i gde na krilu deluju sile...

Naravno tema je prilicno siroka a nacina da se krilo ojaca i ukruti ima milion.
Ako ce to biti relativno mali model gubi se smisao da se krila rastavljaju pa treba uzeti u obzir mogucnost da se krilo radi iz jednog dela i tako montira na trup (ponovo bi paznju skrenuo na Mircetov G2)...

Ali ako si raspolozen uvek mozes da krilo napravis i ovako



 lol

 (pijemo)

P.S. da ponovim da ima na forumu mnogo kompetentnijih od mene i sa vise vremena  ")
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Projekat "X"
« Reply #7 on: July 13, 2013, 05:00:16 PM »
Quote
Pa koje bi vase resenje tu bilo za ramenjacu? Sa moje tacke gledista nije to veliki model, mali je raspon krila pa smatram da tu nece biti nekih povecih sila koje bi mogle da ugroze krilo da se slomi mozda gresim ali trentno tako razmisljam.
Moraš temeljito da dopuniš znanje, da ne bi tako ofrlje razmišljao o konstrukciji aviona i da ne praviš takve katastrofalno velike greške, kao sa ne povezivanjem krila. Lepo je što si seo i počeo da crtaš sa hajtek alatom, ali se to radi tek onda ako u potpunosti znaš šta hoćeš, sa temeljno razrađenim skicama delova, ako imaš nameru da taj ne baš mali model leti kako treba. Odličan primer sa ovog foruma je Mirčetov projekat za to, ali je on već i pre crtanja u 3D znao tačno šta hoće i kako da do toga dođe i to na osnovu velokog iskustva u gradnji. Naravno moža i sa skromnijim iskustvom da se konstruiše, ali i onda pristup mora da je zasnovan na važnim principima mehanike i aerodinamike. Interesantan dizajn aviona još nije dovoljan da se održi u vazduhu...

Kod aviona postoji niz složenih opterećenja na krilu i trupu i važno je znati gde su najveći i to vaoma ozbiljno uzeti u obzor pri konstruisanji. Relativno je šta je mali model i svi zakonitisti važe za sve veličine. Dakle izostavio si srce konstrukcije gde se koncentriše najveće opterećenje na savijanje u celoj letelici. Samonoseća krila moraju da budu povezana međusobno, kako bi se najveći momenat savijanja neutralisao u njima, a koji je baš na sredini. Glavna greda u krilu je teoretski jedan "I" profil i prolazi kroz celo krilo i sve se oslanja na nju. Ovaj profil se prepoznaje u svim klasičnim konstruktivnim krilima.

Postoji konstruktivno rešenje sa kojim se postiže to, da se krila mogu rastaviti i skinuti sa trupa. Onda se koristi bajonet, koji je većinom okrugla cev, koji ulazi u rebra krila i tako čini krutu vezu među oba krila i trupa.
Verovarno si mislio da ćeš krilo kruto vezati za rebra aviona i tako postići krutu vezu. To se kod konstruktivnih tipova aviona ne praktikuje, jer iziskuje složene delove na tom delu trupa, da bi se postiglo isto kao sa direktnom vezom glavne grede odnosno ramenjače.

Za neke opšte pojmove o opterećenosti krila mogu da se vide i ovde. Ima još sličnih sadržaja koji objašnjavaju avio konstrukcije za one koji nemaju nikakvo predzanje mehanike, pa treba malo kopati u ovoj temi. Avion je samo na izgled jednostavna konstrukcija, ali ako se i manje važne stvari ne uzmu u obzir ozbiljno, neće (dugo) leteti kako treba.
 ;namig
« Last Edit: July 13, 2013, 05:08:01 PM by tibeteagle »

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Projekat "X"
« Reply #8 on: July 13, 2013, 05:23:53 PM »
Apasolutno se slazem sa vama i sve mi je jasno, pre nego sto sam i pocinjao da smisljam nesto pregldao sam dosta planova, krila sam prvo uradio kako ste i rekli ali kasnije sam ih prepravio (kako se sada vidi) misleci da ne bi trebalo da bude nekih problema.  Sve u svemu veliko hvala, bice prepravljeno.