Author Topic: Becej snimci by Rajker  (Read 434841 times)

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 554
    • FaceBook
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #780 on: July 05, 2015, 09:26:43 PM »
Hahaha.. Odradio mu je tehnicki pregled.. Ovaj šestomesešni.. :P
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #781 on: July 07, 2015, 09:18:28 PM »
 mmmm Mali zver u nekoj varijanti akcije na terenu.Pripravnicki proso  ;namig

Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #782 on: July 10, 2015, 03:22:30 PM »
 mmmm opet ja malo na vodi,i iznad vode  ;namig

Nije sramota učiti !!!

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #783 on: July 10, 2015, 04:37:11 PM »
 (<--) :)aplauz

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #784 on: July 10, 2015, 05:14:34 PM »
Nije sramota učiti !!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #785 on: July 10, 2015, 05:40:22 PM »
Imenjače, ovaj Icon 5 kao da nema dovoljno snage odnosno potiska ili je model malo nosat. Dosta se teško odvaja od vode.
Ili ga ti namerno "rulaš" toliko dugo?
Ili je možda neuobičajeno preširoki plovak uzrok tome?
Nisi mogao da stigneš onaj gliser.  :big smile
Ako se pogledaju video klipovi drugih vlasnika, kao da su jači i brži.  mmmm

Ako se odlučiš da pojačaš pogon, prvo proveri koliko motor vuče sa ovom elisom. Ako ima još prostora za motor i ESC. stavi veću elisu ili 4S LiPo. Ja sam za 4S. Na startu se setap može na kratko preoptereti. Dakle ako bi sa 4S ili većom elisom motor vukao nešto malo preko nazivnih veličina, to ne bi smetalo. To da ne traje više od 30s.

Napiši kakve su vredosti elektro setapa sa elisom zajedno, pa na osnovu toga da vidimo šta se može.  mmmm
 ;namig
« Last Edit: July 10, 2015, 05:42:07 PM by tibeteagle »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #786 on: July 10, 2015, 06:02:52 PM »
Imenjače, ovaj Icon 5 kao da nema dovoljno snage odnosno potiska ili je model malo nosat. Dosta se teško odvaja od vode.
Ili ga ti namerno "rulaš" toliko dugo?
Ili je možda neuobičajeno preširoki plovak uzrok tome?
Nisi mogao da stigneš onaj gliser.  :big smile
Ako se pogledaju video klipovi drugih vlasnika, kao da su jači i brži.  mmmm

Ako se odlučiš da pojačaš pogon, prvo proveri koliko motor vuče sa ovom elisom. Ako ima još prostora za motor i ESC. stavi veću elisu ili 4S LiPo. Ja sam za 4S. Na startu se setap može na kratko preoptereti. Dakle ako bi sa 4S ili većom elisom motor vukao nešto malo preko nazivnih veličina, to ne bi smetalo. To da ne traje više od 30s.

Napiši kakve su vredosti elektro setapa sa elisom zajedno, pa na osnovu toga da vidimo šta se može.  mmmm
 ;namig

Izvinjavam se sto se mesam, ovo trazenih podataka, ali mislim da ovaj BL i ESC NE trpe 4S... nisam siguran... Ali posto sam ga leteo takodje na vodi, a i na suvom, nije prebogat snagom i potiskom, ali dovoljno... Poletanje sa vode je malo drugacije od suhog, malo ga voda NE pusta tako lako da se odlepi, ja sam probao sa forom levo/desno AIL. (brzo) zamahne krilom malo i popusti voda, odlepi se.... On je pravljen kao Scala u odnosu na pravi, isti...





RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #787 on: July 11, 2015, 09:18:43 AM »


Izvinjavam se sto se mesam, ovo trazenih podataka, ali mislim da ovaj BL i ESC NE trpe 4S... nisam siguran... Ali posto sam ga leteo takodje na vodi, a i na suvom, nije prebogat snagom i potiskom, ali dovoljno... Poletanje sa vode je malo drugacije od suhog, malo ga voda NE pusta tako lako da se odlepi, ja sam probao sa forom levo/desno AIL. (brzo) zamahne krilom malo i popusti voda, odlepi se.... On je pravljen kao Scala u odnosu na pravi, isti...


Imenjače, ovaj Icon 5 kao da nema dovoljno snage odnosno potiska ili je model malo nosat. Dosta se teško odvaja od vode.
Ili ga ti namerno "rulaš" toliko dugo?
Ili je možda neuobičajeno preširoki plovak uzrok tome?
Nisi mogao da stigneš onaj gliser.  :big smile
Ako se pogledaju video klipovi drugih vlasnika, kao da su jači i brži.  mmmm

Ako se odlučiš da pojačaš pogon, prvo proveri koliko motor vuče sa ovom elisom. Ako ima još prostora za motor i ESC. stavi veću elisu ili 4S LiPo. Ja sam za 4S. Na startu se setap može na kratko preoptereti. Dakle ako bi sa 4S ili većom elisom motor vukao nešto malo preko nazivnih veličina, to ne bi smetalo. To da ne traje više od 30s.

Napiši kakve su vredosti elektro setapa sa elisom zajedno, pa na osnovu toga da vidimo šta se može.  mmmm
 ;namig
Hvala na kommentarima.Sto se tice dizanja sa vode,malo se jos i plasim,pa mozda i zbog toga traje duze.Sa snagom motora sam zadovoljan.Po meni ovaj model i nije napravljen da se sad vozika ko neki 3d model.To sam primetio da gubi snagu iliti nema dovoljno snage da se dize brzo u vazduhu,ali meni to ne smeta.Malo vise paznje treba,i lepo leti.Znaci levo desno bez problema,dole bez problema ,,,,a gore pa koliko toliko al se penje. Imao sam jedrilicu slicnih karakteristika,DIAMOND 1800 isto sa 3S ali sa 1300mAh baterijom.Ni taj nije mogo brzo da se dize samo polako sa nekim nagibom od 10-15 % Jednostavno slabiji motor ugradjen fabricki.E pa i tu sa ICON nesto slicno.Trenutno koristim bateriju 3S 2200mAh Gens 20C. Let traje nekih 8 minuta.Dizanje sa vode bas mi prija ako to onako lepo izvedem sa rulanjem od 20m ili vise,pa lepo ko oni veliki avioni.Ne treba meni da se dize na 5 m od mene.Pogledavsi ostala videa na youtube video sam kako se krece na vodi i u vazduhu,a na forumima u kommentarima,citao,zalili se da je malo pretezak avion,nosat,,,i sve to jos pre nego sto sam ga kupio od Zajka.Velika pilotska kabina siroka a skoro prazna,ali nosi teret jer rep se izdize iz vode kad pluta.Ne moze se redovno komandovati pravac bez pola gasa.Od pola pa navise gasa dodju ti stabilizatori donji sa dodirom vode.(najverovatnije zbog preteskog nosa) Inace CG je dobro namesten i sa pola gasa lepo leti ravno,ne propada puno.E sad kad bi oduzeo gas to je nesto drugo.Onda bi pikirao na dole ko bombica neka.Sta je tu je -ja necu nista menjati sto se tice elektronike-vozikam ga ovako,jer mi cini zadovoljstvo svaki uzlet i slet.A ko hoce da menja da stavlja jaci motor i vecu elisu nek pogleda videa na youtubu.Video sam i ja par pokusaja,pa bilo tamo svasta.(dodirivanje elise sa vodom,prevrtanje,itd)Nekome i uspelo da namesti,e njima svaka cast,a ja cu uzivati ovako kako sad jeste.  ;namig
« Last Edit: July 11, 2015, 09:24:56 AM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #788 on: July 11, 2015, 09:51:10 AM »
Eto ti, povela se rasprava o "dizanju" - ko voli da se diže brže, a ko voli da se diže sporije  lol
Ma bitno je da se digne i da uživaš dok je dignut  :mhm
Naravno, pričam o avionu  (fiu)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #789 on: July 11, 2015, 12:01:12 PM »
Eto ti, povela se rasprava o "dizanju" - ko voli da se diže brže, a ko voli da se diže sporije  lol
Ma bitno je da se digne i da uživaš dok je dignut  :mhm
Naravno, pričam o avionu  (fiu)
(:good)   :big smile
Nije sramota učiti !!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #790 on: July 11, 2015, 01:31:36 PM »
Ipak probaj da povučeš CG malo nazad, u više koraka po koji mm. Samo oseti razliku i vidi koji je bolji položaj za poletenje. Pazi, ne previše jer će komanda visine da bude preosetljiva.

Činjenica je da su bočni plovci veliki otpor dok se ne izdignu. Ovo rešenje je samo kod ovog aviona i nije hidrodinamičan ali ni aerodinamičan. Razlog je da su hteli ostaviti funkciju trupa kao čamac, da se iz njega na vodi može pecati sa sklopljenim krilima. Ali ima boljih oblikovnih rešenja da se to isto postigne.

Trup je takođe kraći prema nazad, pa je udaljenost stabilizirajućih površina mali u odnosu na raspon krila. Tako je efekat kormila manji u odnosu na recimo Piper Cub. Takođe je veličina vertikalnog kormila manji. Zbog toga možeš da ga malo povećaš, produžiš prema nazad za 1-2cm, pa će na vodi da bolje reaguje, ako već nema kormilo u vodi, kako bi to bilo pravilno.

Imaš LiPo od 3S 2200mAh 20C. Ako probaš istu veličinu ali sa 35C, a bolje sa 45C, sigurno češ osetiti razliku na maksimum gasu od najmanje 5%. Merenja mogu tačno potvrditi.

Ovo su samo neke sitnice koje mogu dati dobar rezultat bez da se išta menja.
 ;namig
« Last Edit: July 11, 2015, 01:39:20 PM by tibeteagle »

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #791 on: July 11, 2015, 02:21:08 PM »
Ipak probaj da povučeš CG malo nazad, u više koraka po koji mm. Samo oseti razliku i vidi koji je bolji položaj za poletenje. Pazi, ne previše jer će komanda visine da bude preosetljiva.

Činjenica je da su bočni plovci veliki otpor dok se ne izdignu. Ovo rešenje je samo kod ovog aviona i nije hidrodinamičan ali ni aerodinamičan. Razlog je da su hteli ostaviti funkciju trupa kao čamac, da se iz njega na vodi može pecati sa sklopljenim krilima. Ali ima boljih oblikovnih rešenja da se to isto postigne.

Trup je takođe kraći prema nazad, pa je udaljenost stabilizirajućih površina mali u odnosu na raspon krila. Tako je efekat kormila manji u odnosu na recimo Piper Cub. Takođe je veličina vertikalnog kormila manji. Zbog toga možeš da ga malo povećaš, produžiš prema nazad za 1-2cm, pa će na vodi da bolje reaguje, ako već nema kormilo u vodi, kako bi to bilo pravilno.

Imaš LiPo od 3S 2200mAh 20C. Ako probaš istu veličinu ali sa 35C, a bolje sa 45C, sigurno češ osetiti razliku na maksimum gasu od najmanje 5%. Merenja mogu tačno potvrditi.

Ovo su samo neke sitnice koje mogu dati dobar rezultat bez da se išta menja.
 ;namig
Hvala na savetima,,probacu cisto radi probe ali i ovako ako dam skoro ful gas,(doduse u letu) ide  gore sama bez elevatora.A u uputstvu pise da pri uzletu treba mu ful elevator od 11mm,tako da se tesko odvaja od vode  ;namig

http://www.horizonhobby.com/pdf/PKZ5880-Manual_EN.pdf
Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2403
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #792 on: July 12, 2015, 02:41:27 PM »
 mmmm Ma pocinje me malo nervirati ovaj zmr 250.Nesto ne stima u SL modu,,,jednostavno poludi KK i onda uopste ne reaguje dobro na komande.Mora da je nesto u podesavanju,,,ali neznam sta.Ako stanem i stavim desnu palicu u nulla polozaj , umesto da lebdi ispred nosa koliko toliko (jer ovde nema GPS)on nastavi sa zadnjom komandom.Evo uspeo sam sebe da pogodim zbog ovog sr....  oo)) Ali ne damo se mi,naci cemo resenje i za ovo.Mora da postoji resenje,makar to bilo i promena komandne ploce na nesto drugo,,,,  ;namig

Nije sramota učiti !!!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #793 on: July 12, 2015, 10:17:09 PM »
Možda da napraviš neki snimak o tome i postaviš na forum  mmmm

 (plz)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 583
Re: Becej snimci by Rajker
« Reply #794 on: July 12, 2015, 10:30:47 PM »
Možda da napraviš neki snimak o tome i postaviš na forum  mmmm

 (plz)

 :_D :_D :_D :_D :hehe
Slatko se ismejah ()-()