Author Topic: Gde naci vakuum sklopku?  (Read 19966 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Gde naci vakuum sklopku?
« on: June 14, 2013, 10:41:15 AM »
Sada kada mi se ne zuri nigde, hocu da sredim i unapredim opremu i alat. Od kompresora za frizider sam napravio vakuum pumpu, i usmerio jak ventilator u njega. Pustim ga da radi non stop do sutra i tako vakumiram neko krilo ili sta vec. To ne moze bas dobro da utice na zivotni vek pumpe, pa bih da ugradim lepo vakuum sklopku, neki merac vakuuma i eventualno neku bocu. Kad nabije vakuum lepo se iskljuci i cao zdravo.

Dali zna neko u kojim radnjama moze da se nadje takva oprema, imam problema sa tim? Ima li negde i cenovnik da se pogleda i eventualno poruci nesto?

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #1 on: June 14, 2013, 04:05:06 PM »
Friziderski kompresor najmanje strada kada radi u rezimu vakuma jer tada najmanje gubi od svog ulja a i sam se dobro podmazuje. Oblas vakumske tehnike je kod nas malo zastupljena pa samim tim nema ni vakumskih presostata. Bitnije je da imas pred filter stakleni sa vakumskim uljem koji prikuplja moguce necistoce i vlagu kako bi stitio kompresor.
Zaboravih da kazem da kompresor treba hladiti sa spoljne strane najvise u donjem delu gde mu se nalazi ulje.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #2 on: June 14, 2013, 04:47:41 PM »
Gile je u pravu. Ako ipak želiš da kompresor isključi i miruje barem 50% ili više vremena onda možeš da probaš sledeće. Svaka sklopka na pritisak može da radi i na potpritisak. Za ovo odgovaraju pojedine membranske konstrukcije kao hidrostat ili nivostat za veš mašinu. Nije skup deo.

Na skici dole se vidi presek i princip rada standardnog nivostata. Kada od dole uđe pritisak od podizanja nivoa vode u v.m. membrana se podiže i kontakti se aktiviraju. Isto bi se desilo ako bi doveo potpritisak iznad membrane, a od dole ne treba priključiti ništa. Ako bi u rupicu za odušak, broj 10 na slici, ulepio tanku metalnu cevčicu od oko 4-6mm od gore i priključio vakuumski deo kompresora, funcionisao bi na isti način. Regulacija, sada već veličine potpritiska, je i dalje u funkciji preko šrafova 2 i 3. Treba da se nađe zatvoreni kontakti a koji se otvaraju na podizanje membrane. Na njih treba priljučiti jednu granu koja ide do motora i to je sve. Naravno treba da se dobro izoluju priključci za struju.
Ako sa gornje strane ima još slobodnih otvoora, njih treba začepiti, zalepiti. Preko cevaste nitne isto ulazi vazduh, pa i njih treba zatvorizi, zalepiti. Vredi probati. Sa istom komponentom i principu je radio prvi vakuumski sistem u aero klubu kod nas oko 1980. godine, a mislim da još i danas radi tako.



Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #3 on: June 14, 2013, 05:01:03 PM »
Nesto slicno mi je palo na pamet ali nikako nisam mogao da nadjem na netu. Recimo da iskoristim standardnu sklopku za pritisak na kompresoru. Imam jednu visak, dal bi ona mogla da se preradi na istu foru? Pogledacu ja to veceras kuci.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #4 on: June 14, 2013, 05:37:39 PM »
Sklopke za kompresore rade na većim pritiscima od 1 bara i nije sigurno da se može podesiti na osetljivost oko 0.1 -0.2 bara koliko je potrebno za vakuumski sistem. Fizički je teže aktivirati drugu stranu memrane takvih konstrukcija a većinom je i nemoguće misije... mmmm

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #5 on: June 14, 2013, 06:01:52 PM »
Ja se spremam da napravim jednu vakumirku pa ću probati da ti pomgonem pošto mislim da sam rešio problem sa vakum sklopkom, svaki stari auto ima "mehanički vakumski ventil" hebiga ala sam ga rekao neznam parvo ime ali je smešten kod razvodne kape deo nalik letečem tanjiru uz pomoć njega možeš da naparviš vakum sklopku. A da ne bi filozofirao ja pogledaj link i sve će ti biti jasno kao dan. Jednostavno i funkcionalno http://www.dream-models.com/eco/vacuumpump.html

Odeš na otpad sa zastvama i daš ne više od 100 dinži, na to dodaš jedam mikro prekidač... sve zajedno ne bi trebalo da ti izađe preko 500 dinži  (:sok:) da napraviš vakum sklopku.
« Last Edit: June 14, 2013, 06:20:33 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #6 on: June 14, 2013, 08:09:51 PM »
Može i tako ali je mnogo komplikovanije i nesigurno. Vakuum membrna iz starih auta je samo membrana koja se inače može uraditi na razne načine. Treba da se doda prekidač, pa kutija, pa opruga pa... Ono što se nađe na otpadima, pitanje je stanja gume u njima. Dakle ne bih od smeća da pravim ono što za nekoliko stotina dinara mogu da kupim kompletno sa mogućnošću regulacije i sl. Kaže se da je uvek skuplje ono jeftinije, jer ako se pokvari, šteta koju može da nanese je mnogo veća od cene najskupljeg rešenja. Verujte da je tako. Uostalom kako izgleda da se kupuju skupi vrhunski materijali kao karbonska tkanina, epoksi smola, CNC rezan stirodur kora, a deo tehnologije je od otpadnih materijala?
 ;namig

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #7 on: June 14, 2013, 09:15:20 PM »
A može i tako! :)aplauz
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #8 on: June 14, 2013, 09:20:28 PM »
Pa ako se vec pravi sklopka, jedan nas kolega mi je poslao na mail kako je on to uradio. Stavio oprugu u spric sa gumenim klipom, na jednu stranu vakuum crevo a na drugu mikroprekidac, i eto ti sklopke, jeftine nema gde a nova :P

Pogledacu prvo dal mogu nesto od sklopke za kompresor, ako ne onda verovatno spric varijanta.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #9 on: June 14, 2013, 09:23:08 PM »
Ako koristis kompresor od frizidera bolje da stalno radi nego da ga palis i gasis. Verovatno ces tesko zadihtovati kalup i uvek ce negde postojati curenje pa iz tih razloga je bolje da radi stalno. Naj vaznija stavka je dobar instrument sa lepim velikim opsegom od 0 do -1 olaksava za trazenje mesta gde sistem propusta.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #10 on: June 14, 2013, 10:25:49 PM »
Ako koristis kompresor od frizidera bolje da stalno radi nego da ga palis i gasis. Verovatno ces tesko zadihtovati kalup i uvek ce negde postojati curenje pa iz tih razloga je bolje da radi stalno. Naj vaznija stavka je dobar instrument sa lepim velikim opsegom od 0 do -1 olaksava za trazenje mesta gde sistem propusta.

Slazem se, ali je stvarno problem naci u slobodnoj prodaji. Sve nesto mora da se narucuje-porucuje, trazi... ko da su to neke svemirske stvari. Zasto mislis da je bolje da stalno radi nego da ga palim gasim? Potrudicu se da ceo sistem ne curi, imam neke ideje.

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #11 on: June 14, 2013, 11:28:36 PM »
... svaki stari auto ima "mehanički vakumski ventil" hebiga ala sam ga rekao neznam parvo ime ali je smešten kod razvodne kape deo nalik letečem tanjiru uz pomoć njega možeš da naparviš vakum sklopku...
Taj deo se zove vakumski regulator pretpaljenja(pomera trenutak paljenja radne smese u zavisnosti od opterecenja motora) i tacno je postoji samo kod starijih automobila pa treba obratiti paznju u kakvom je stanju... ima ga i na Yugicu...
Blago meni, opet ja :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #12 on: June 15, 2013, 04:38:06 PM »
Ok sto se tice sklopke krecem putem sprica opruge i mikroprekidaca. Vakuum sklopku nisam nasao, cak su mi neki informisani prodavci nudili i obicnu sklopku za kompresor :sljus

Medjutim, vakuum metar sam nasao u slobodnoj prodaji, oko 1300 dindzi. Nije tako mnogo kada se sve uzme u obzir. Za Nislije, radnja se zove Keeptank, verovatno postoji i u drugim gradovima. U Nisu ona se nalazi na Obilicevom vencu, i bavi se prodajom opreme za centralno-etazno grejanje, grejanje na gas itd... Gotovo sigurno i ostale radnje koje se bave time imaju ovo, ne verujem da su jedini. Tako da znate gde da trazite. Radnju sam nasao trazeci Y racvu za crevo. Imali su skupe mesingane racve, al situacija je daj sta das jer verovali ili ne racva za crevo pneumatsko 6mm, da se samo nabode, ni to nije bilo lako naci.

A sklopka - spric 20din i prekidac 180din. Jeftinije nema. Oprugu sam nasao neku...

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #13 on: October 08, 2016, 07:41:12 PM »
Pozdrav,

Znam da je stara tema ali da ne otvaram novu.
Ako neko moze da pomogne.

Kako da povezem motor kompresora sa slike.

Hvala unapred

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Gde naci vakuum sklopku?
« Reply #14 on: October 08, 2016, 09:35:23 PM »

Da ne pišem ovde imaš dosta
The ground is the limit (or a water)