Author Topic: Sta za pocetak?  (Read 4511 times)

Offline _Zeljko_

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Sta za pocetak?
« on: June 14, 2013, 09:10:32 AM »
Nadam se da ne zatrpavam forum ovom temom,ali voleo bi da pocnem sa rc avionima.
Iskustva nemam,ne poznajem nijednog modelara,neznam kako najbolje doci do komponenti,koje bi mi bile najbolje i posto na forumu ima dosta iskusnih modelara nadam se da cu dobiti dobrih saveta.

-Konkretno interesuju me Warbird-si,mada znam da za pocetak moram savladati letanje na nekom treneru.
 Koji trenazni avion da uzmem za pocetak,koji pgon elektro/benzin,koju stanicu..
 I gde to sve najlase nabaviti.
 Zivim i radim u R. Srpskoj ali sam cesto u B. palanci i Novom Sadu,sa boljim vremenom Voleo bi doci do Ceneja da pogledam kako to sve uzio izgleda.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Sta za pocetak?
« Reply #1 on: June 14, 2013, 11:03:14 AM »
Zdravo Željko,

dobrodošao na forum.

Za početak, predlažem da u podforumu PREDSTAVITE SEBE I VAŠ  HANGAR napišeš nešto o sebi, čisto da ostali korisnici mogu znati nešto više o tebi, nivou znanja, mogućnostima i slično. Predstavi sebe, svoje želje, htenja...

Sledeće, prođi po forumu, posebno po: SUS TRENAŽNI MODELI, a zatim i ELEKTO TRENAŽNI MODELI. Tu možeš pročitati dosta za prvo upoznavanje sa ovim hobijem.

Kada tu vidiš nešto što ti je zanimljivo, možeš se uključiti u temu, ili postaviti novu temu sa pitanjima o konkretnim modelima.
To je ono što treba sam da uradiš da dobiješ neke odgovore.  ;namig

A sada odgovori na tvoja konkretna pitanja:
Za početak ti je potrebna telekomandna stanica ili "stanica" skraćeno i neki simulator na kome ćeš da počneš da vežbaš letenje. Tu imaš dva izbora, da kupiš za par desetina eura neki simulator sa "stanicom" koju možeš koristiti samo za to, ili da pak kupiš neku stanicu za letenje i odgovarajućim interfejsom da je povežeš na računar. Ova druga opcija iziskuje malo više novca, zavisno šta želiš u bdućnosti.

Dok vežbaš na simulatoru i dalje čitaš forum, i tražiš avion koji će ti biti dobar za početak. Tu su mišljenja različita sa čim krenuti, neki predlažu balzu, neki stiropor, neki da možeš odmah i na živahnije avione... :)
Uglavnom se svodi na to da kupiš neki Easy Star, i da uz pomoć nekog iskusnijeg modelara počneš da letiš na njemu. Čim savladaš osnove možeš da ideš dalje. Naravno ovo je nešto što je uobičajeno, ali ne i obavezno.
Postoji i Calmato, i visokokrilac i niskokrilac,  mnogo lepi avioni. Takođe tu je i Alfa kao možda najpopularniji trenažni avion od balze. Sve ove avione već imaš opisane na forumu...

Za pogon, pogledaj malo šta te interesuje, da li si za to da miriše i zvuči (sus) ili da bude lako za podešavanje (elektro)...

Eto, toliko za početak, ima dosta stvari koje mmožeš sam da istažiš, recimo da vidiš sve diskusije u vezi modela koje sam nabrojao na ovom forumu, u vezi simulatora i slično...

Imaš i dve prodavnice u Srbiji, kod kojih možeš dosta stvari naći već na stanju, njihovi baneri su u dnu foruma.

Pozdrav
branek i rcfly4um tim
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident