Author Topic: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2  (Read 17597 times)

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #15 on: September 17, 2013, 08:47:43 PM »
Kako sam vec imao pripremljen materijal za glavni stajni trap,trebalo je nastaviti njegovu obradu deformacijom da bi se ostigao zeljeni oblik.Svakako je za to bio potreban alat.Napravio sam improvizovani alat od bukovog drveta formirao radiuse i granicnike,kao sto se vidi na fotografiji i zagrevanjem povrsine trapa izveo uz pomoc moga mladog kolege Bojana savijenjejedne polovine istog .Tako je bilo i sa drugom polovinom.U danima dok sam bio mnogo mladji procitao sam u jednom strucnom casopisu i video fotografiju kao u fabrici Messerschmit u Augsburgu na slican nacin vrse obradu deformacijom napadnu ivicu krila od Me-109,korisdeci kao kalup drvo.Isti je bio montiran na hdraulicnu masinu za razvlacenje kojom je oblikovan deo krila -napadna ivica.Taj postupak je u mom slucaju bio uspesan ,sto se moze videti iz prilozenih fotografija.









Poceo sam i sa pripremom za presvlacenje nosecih povrsina staklenom tkaninom i epoxiem.Sav potreban materijal imam.



Na dole prikazanim fotografijama vidi se sastavljen model u ovom stadijumu izrade ,koji je vec prilicno odmakao i blizi se finalisanju,pripremi za bojenje.Pored ostalog pripremljen je i rezervoar,koji treba montirati i pricvrsti ga
Za sada toliko o mome radu na SU-31.Hvala na paznji





Pozdrav svim modelarima i ljubiteljima ovoga sporta.

Dusan Papic

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #16 on: October 16, 2013, 11:31:30 AM »
Nastavljamo rad na presvlacenju krila na SU-31/2 prema vec poznatoj tehnologiji.Nakon susenja ustanovili smo da je posao uspeo.Pomoc pri ovome poslu ukazao mi je moj prijatelj modelar Bojan Jovanovic.Nastavak sledi.





Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #17 on: October 16, 2013, 09:27:46 PM »
Druze Care,

Sve cestitke na entuzijazmu, i na trudu koji i dan danas ulazete.

Pozdrav

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #18 on: October 17, 2013, 01:05:57 PM »
Hvala druye Misovicu na podrsci lepom misljenju.Motor je na probnom stolu i do kraja Nedelje cemoga KRESNUTI.

Poydrav od
Dusana Papica,Cara u ostavci

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #19 on: June 19, 2015, 03:49:48 PM »
Cinise da ce nastavak radova na Su31/2 se produziti sa ciljem da se taj moj model koga obozavam,konacno zavrsi i sa nnjim poleti.Pre neko vece pozvao me je moj prijatelj Miroslav Terzic alijas "Drug CAR".Tom prilikom izmedju ostalog me je upitao da li moze nesto da mi pomogne da se ovi radovi ubrzaju.Naravno da sam odgovorio da moze da mi pomogne u delu koji je za mene skoro nedostizan a to je da kompletnom modelu uradi dizajn u koloru da ga pripremi za bojenje jer je on pored ostalog na tome doktorirao.Nakon toga sam razgovarao i sa Drugom Brankom Golubovicem,konspirativno ima 'GOLUB",koga sam zamolio da obavi pripremo za neposredno bojenje modela  i on je dao svoj pristanak.Svakako i ja treba da obavim zavrsne pripreme i to cinim svakodnevno u mojoj radionici.Radi se o sitnim ali neophodnim radovima u koje spadaju:Priprema fiksiranja servo motora,busenje rupa za prikljucak za svecicu,otvori za iglu dizne,fiksiranje kabine,kao i popravka presvucenih nosecih povrsina brusenjem smirglom.Sve to treba da bude pripremljeno do narednog cetvrtka,kada ce Drug Car da ponese sve to na svoj cuveni Ranc u S E N TI i da obavi poslove koji mu slede na osnovi dogovora.

Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #20 on: June 19, 2015, 11:46:17 PM »
Izgleda da će Modelarski kombinat u Senti ponovo raditi.

Kao što je čika Dule napisao, dogovorili smo se da ću mu pomoći oko finiširanja i farbanja Sukhoi-a.
Pošto sam model video samo na slikama, ne znam u kakvom je trenutno stanju i samim tim ne znam koliko me "posla" čeka.
U načelu, dogovor je da model spremi za farbanje, znači gitovanje, šmirglanje, špricgitovanje i sve po redu, potom maskiranje za svaku boju...
Goša će u svojoj komori ofarbati model.

Nekada smo ovakve stvari radili svi zajedno u "pogonima" Modelarskog kombinata u Novom Sadu, ali eto, vremena se menjaju.

Pozrdav iz Sente

Mirče

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #21 on: September 12, 2015, 11:23:14 PM »

Nastavak radova na modelu SU-31/2 sastoji se u pripremi nosecih povrsina za bojenje i kao sto znate tu treba utrositi dosta rada na smirglanju i korekciji povrsina da bise dobio kvalitet istih za nanosenje boje.Potrebno je jos da izvrsim zavrsno smirglanje i grundiranje.U svakom slucaju rad se nastavlja a posla ce imati i drug Branko na bojenju ovog modela.

Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic