Author Topic: Lepilo za šarke  (Read 8232 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Lepilo za šarke
« on: May 21, 2013, 07:55:29 PM »
Neznam kako ostali, ali ja sam imao popriličnih problema sa lepljenjem šarki na modelima posle nestanka Američkog lepila namenjenog isključivo za taj posao. Epoksidom je to išlo, ali celo popodne za par šarki.
Isprobao sam lepilo koga ima na našem tržištu i nije skupo, a bar meni super odrađuje posao. Možda će delovati kao reklama, ali neka mi neko objasni kako pozitivno iskustvo preneti ostalim modelarima. Siguran sam da su se susretali sa ovim problemom.
Lepilo je PU i ostavlja dovoljno vremena za precizno podešavanje šarki, a da pri tome ne ulepi sve oko sebe. Alat se pere acetonom, ako se uopšte zaplja. Lepilo ima i drugih namena u modelarstvo, ali meni je prvenstveno potrebno za lepljenje šarki.


Najpozitivnija osobina je da lepilo nikada ne postaje krto, nego je elestično uz veoma jako lepljenje. Spoj daleko nadmašuje čvrstinu matreijala koji se lepi (drvo,plastika)
ex pseudonijum: licider

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lepilo za šarke
« Reply #1 on: May 21, 2013, 08:44:12 PM »
Odlično! Taman ovih dana treba da ulepim neke šarke pa javljam kakvo je moje iskustvo.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lepilo za šarke
« Reply #2 on: May 21, 2013, 09:31:30 PM »
Sigurno ćeš odraditi i to dobro, jedina primedba je na aplikator koji je prečnika oko 3mm. a to je kod lepljenja šarki u one uzane proreze malo problematično. Proizvođač ne isporučuje aplikator sa tanjim vrhom. Ja sam se snašao pa sam nakalemio tanak aplikator sa nekog dugog lepila i nisam imao problem sa lepljenjem. Lepilo veoma lako prolazi kroz rupicu od 1mm. i pored toga što baš i nije retko. Transparentno je i gustine meda.
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Lepilo za šarke
« Reply #3 on: May 21, 2013, 11:22:49 PM »
kod ovakvih lepkova potrebno je malo prvo navlaziti drvo. dovoljno je nakvasiti stapice
za ciscenje bebecih usiju i protrljati mesto gde se lepak aplicira.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lepilo za šarke
« Reply #4 on: May 21, 2013, 11:42:16 PM »
Sad bacih maklice pogled na specifikacije lepka i nisam baš siguran koliko je srećno rešenje za šarke.
Citiram: "Takođe, Moment Total pruža optimalan otisak na sve površine i materijale (osim PE, PP i Teflon-a)."
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Lepilo za šarke
« Reply #5 on: May 22, 2013, 12:19:47 AM »
Ja sam za lijepljenje šarki probao skoro sva ljepila, neka na modelima, a neka eksperimentalno.
Izbor je pao, vjerovatno će vam biti smiješno, na ovo:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17534__Clear_Foam_Glue_Medium_Cure_Small_20g.html

Ljepilo je na bazi "nečega" obzirom da se kinezi nijesu udostojili ni etiketu da stave. Po mirisu bih rekao da je nešto kao ljepilo za gumu ili "sintelan", ali ne nagriza stiropor.
Ono što je dobro je to što brzina vezivanja zavisi od debljine sloja (tanje - brže).
Ljepilo ostaje trajno elastično - gumirano i odlično vezuje za stiropor, drvo, PVC..., a veoma je rijetko tako da prije vezivanja prodire u površinu ukoliko je porozna.

Problem sa ulijepljivanjem samog zgloba šarki sam riješio VAZELINOM  (work)  ;namig. Odlična solucija. Vazelin se prvo nanese na obije strane šarke i malo razmrda da uđe u proreze i podmaže šarku. Tanak sloj koji ostane na zglobnom dijelu šarke ne dozvoljava ljepilu da prodire ni da se zalijepi za zglob, tako da višak ljepila ne treba da vas brine.
Mada, 5min epoksid i vazelin vam opet daju brzu soluciju lijepljenja, ali lično mislim da epoksid ne ostvaruje dobru vezu sa najlonskim šarkama. Jedino ih spašavaju one rupice koje formiraju vezu - bolcen.
« Last Edit: May 22, 2013, 12:26:08 AM by tataBulik »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lepilo za šarke
« Reply #6 on: May 22, 2013, 08:57:41 AM »
Prije nego što sam postavio ovu temu naravno da sam dobro proverio šta radim i pišem. Šarke se ne prave od vrsta plastike koja je deklarisana na pakovanju, a pokušao sam da simuliram "čupanje" šarke i izlomio svu balzu, a šarka ostala ulepljena od lepila. Pokušao sam da skinem lepilo sa šarke i nisam uspeo. Inače netreba kvasiti mesto lepljenja jer je ovo druga vrsta lepila u odnosu na Midopur koji zahteva kvašenje jer mu je voda druga komponenta. Znam za problem lepljenja šarki i zato sam i postavio ovu temu sa namerom da pomognem ostalima. Imam bogato iskustvo pogotovo sa lepilima i kompozitima. Ne reklamiram nikoga, znam i za ono kinesko lepilo za šarke koje je možda i praktičnije od ovog, ali ovo je dostupno svakog momenta. Čak i tu kinezi predlažu bušenje rupa u šarki kako bi lepilo moglo da prodre i bolje zalepi.Mislim da je ta primedba nepotrebna jer su to postulati modelarstva i podrazumeva se kod bilo koje vrste lepila i lepljenja šarki.
ex pseudonijum: licider

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Lepilo za šarke
« Reply #7 on: May 22, 2013, 09:37:38 AM »
Savo, ovaj lepak malo ekspandira `jel tako?

Mislim da ima malo poliuretana u sebi.

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lepilo za šarke
« Reply #8 on: May 22, 2013, 10:01:36 AM »
Koliko sam mogao da vidim ne ekspandira, ali "ne curi" i šarka ga povoče za sobom. Na otvorenom sam zalepio dva špera i balzu i nije ekspandiralo, ali tu gde ja izašlo iz spoja posle otprilike pola sata bilo je elastično nije se moglo odvojiti od drveta ni oštrim alatom, a da pri tome siđe skroz. Naneo sam ga na samu šarku i ostavio da osuši, isto tako je bilo elastično i nije se dalo skinuti. Zalepljenu šarku nisam uspeo kombinirkama iščupati, ali sam izlomio balzu.Inače ja neznam lepilo koje lepi teflon ,polietilen i polipropilen plastiku. To su one vrste plastike koje mi zovemo "masne" i proizvođač je dužan na pakovanju da naglasi da još nije pronašao lepilo za ove materijale. Ako neko zna vrstu lepila koje lepi ove vrste plastike bio bih veoma zahvalan da me na to uputi. To su one silne plastike u šerpama i loncima. kao i veoma dobra plasticka za ležajeve i ekstremne uslove.
ex pseudonijum: licider

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lepilo za šarke
« Reply #9 on: May 22, 2013, 11:03:45 AM »
Za teflon neznam da postoje ali za pu i pe... postoje i caka sa lepljenjem je u prajmeru koji je obavezan kod ovih lepljenja ovih materijala i koji ustvari služi kao rastvarač.
http://www.amazon.co.uk/CLEAR-ADHESIVE-Polypropylene-Polyethylene-Silicone/dp/B006U49M3G
http://www.miniatures.de/pattex-PSA12-blitz-plastik-fluessig.html
http://www.sunstarea.com/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=27
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Lepilo za šarke
« Reply #10 on: May 22, 2013, 11:39:57 AM »
odavno sam se nosio mislju da narucim ovaj jer moze da se koristi i van modelarstva.
ak je taj lepak iole slican GORILA lepku, onda je fenomenalan

http://www.gorillatough.com/index.php?page=gorilla-glue



za krpljenje stiroporaca




Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lepilo za šarke
« Reply #11 on: May 22, 2013, 11:42:32 AM »
I meni je gorila zapao za oko poodavno ali nikako da se nakanim da naručim.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Lepilo za šarke
« Reply #12 on: May 22, 2013, 12:28:45 PM »
Quote
To su one vrste plastike koje mi zovemo "masne" i proizvođač je dužan na pakovanju da naglasi da još nije pronašao lepilo za ove materijale. Ako neko zna vrstu lepila koje lepi ove vrste plastike bio bih veoma zahvalan da me na to uputi. To su one silne plastike u šerpama i loncima. kao i veoma dobra plasticka za ležajeve i ekstremne uslove.
Ne znam ni ja za lepila za PE, PP i Teflon materijale ali nije problem što su šarkice od PE. Kraci su tako oblikovani, da imaju grubi reljef ili rupice što je još bolje. Ako nema onda treba izbušiti. Onda se gornji i donji sloj lepila koji se dobro hvata za drvo, povežu i više ne govorimo o kontaktnom lepljenju već o kačenju.



Alternativa.
Na mnogim mestima se mogu zameniti klasične žarnir šarke sa platnenim. Zovu ga još i Fast CA Hinges. Ne znam od kakvih su vlakana presovane, ali su veoma jake, lako se postavljaju, nemaju loker, lakše su od klasičnih i skoro su nevidljive. One se lepe sa ukapanjem retkog cianofiksa i lepjenje je brzo i 100% zagarantovano. Retko lepilo se samo uvlači kapilarno u međuprosror i pore drveta i platna. Ne treba specijalan alat za izrezivanje kanala za njih, već je dovoljno zarezati skalperom sa još jednom manjom rupicom na stredini.



Evo tehnike postavljanja.



http://www.rcuniverse.com/magazine/article_display.cfm?article_id=1180



Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lepilo za šarke
« Reply #13 on: May 22, 2013, 12:45:59 PM »
 :)aplauz tibeteagle  4e
ex pseudonijum: licider

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Lepilo za šarke
« Reply #14 on: May 23, 2013, 11:15:42 AM »
Ovaj gorilla sam probao i odlican je jer se siri.
Lepi se za prste kao nijedan drugi, danima ne moze da se skine :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine