Author Topic: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a  (Read 13888 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« on: May 16, 2013, 02:17:59 PM »
Nijesam mogao odoljeti ovom aviončiću sa HK (moj prvi EDF):

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10359__F_18_EDF_Plug_n_Fly_RC_Jet.html

Nakon što sam ga sklopio:







Model je izrađen od EPS-a, obrada je odlična, a izrada (sklapanje) k...c, kao da su ga sklapali slijepi i to nogama. Mislim prvenstveno na šarke elerona, elevatora, poklopce baterije i prijemnika... To sam naravno i očekivao (za 60€), ali nakon što sam sve slomio, obradio i ponovo ulijepio, ispao je solidan aviončić.
Težina bez baterije je 510g + baterija 1300mAh 3S 30c 115g = 625g što i nije tako loše za avion raspona 70cm (krilo je široko - velika površina), dužina je 103cm.
Po forumima ga hvale kao stabilnog letača, mnogi slijeću bez gasa (možda zbog onih "krilnih patrljaka" što se protežu duž skoro čitavog trupa i povećevaju ukupnu površinu krila).

A sad kineski problemi. Ono što me malo zbunjuje (i nervira) je sledeće:

U specifikaciji piše da je dovoljna baterija 1300mAh 3S 20C?!. ESC je 30A, motor B2025 (4300kV). Kada sam prikopčao bateriju koju imam sa 30C amperažom (30x1,3A=39A) na punom gasu nakon 3-4sec ESC gasi motor zbog, vjerovatno, pada napona. Inače, baterija se ugrije na nekih 40-ak stepeni, a autonomija nekog normalnog rada na 70-80% gasa ne može biti veća od 2-3min. Sa predloženom od 20C bi vjerovatno radio 10sekundi. Što se tiče karakteristika motora, zadovoljan sam, na punom gasu ostvaruje fin potisak (iz ruke) iako kažu da bi valjalo da je malo jači.

Zanima me šta može biti problem u cijeloj priči?!

Još jedna stvar što me nervira su dugi kablovi od baterije do ESC-a - oko 50cm!!! Ima li na njima nekog značajnog pada napona?
Naravno, meni ne treba EDF jet vrhunskih performansi, već jedan modelčić za početnike od kog očekujem samo da se održava u vazduhu barem 5-6min, a o budženju bih razmislio.
« Last Edit: May 16, 2013, 02:28:21 PM by tataBulik »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #1 on: May 16, 2013, 05:03:53 PM »
Cestitke! Dobro da si potrefio model koji moze da se naruci sa HK, ja koji sam god probao bilo je "unable to send to Montenegro"

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #2 on: May 16, 2013, 06:13:39 PM »
........
A sad kineski problemi. Ono što me malo zbunjuje (i nervira) je sledeće:

U specifikaciji piše da je dovoljna baterija 1300mAh 3S 20C?!. ESC je 30A, motor B2025 (4300kV). Kada sam prikopčao bateriju koju imam sa 30C amperažom (30x1,3A=39A) na punom gasu nakon 3-4sec ESC gasi motor zbog, vjerovatno, pada napona. Inače, baterija se ugrije na nekih 40-ak stepeni, a autonomija nekog normalnog rada na 70-80% gasa ne može biti veća od 2-3min. Sa predloženom od 20C bi vjerovatno radio 10sekundi. Što se tiče karakteristika motora, zadovoljan sam, na punom gasu ostvaruje fin potisak (iz ruke) iako kažu da bi valjalo da je malo jači.

Zanima me šta može biti problem u cijeloj priči?!
......

Moraš izmeriti koliku struju "vuče" motor. Po upotrebljenom ESC-u ne bi smela biti veća od 30A, mada je i to previše za njega. Po, tamo nekom pravilu, idealno opterećenje bi bilo oko 22A max...
Verovatno dolazi do pregrevanja ESC-a, pa proradi termo-zaštita...
Ako kablovi nisu vrući, ne obraćaj mnogo pažnje na dužinu. U principu je bolje da su malo duži - lakše se manipuliše baterijom!
30C je opterećenje baterije koje može da trpi ta baterija, a ne ono koje je u kolu...

Pozdrav
Miša

PS ili ti BTW
model jako lepo izgleda, bar na snimcima, mada, ja lično, ne volim modele od tog materijala.
#FFCC00

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #3 on: May 16, 2013, 10:58:03 PM »
Hvala,

Sale, ja sam na konto tvoje konstatacije u vezi sa slanjem za CG imao ozbiljnu prepisku sa njima. Pored ranija jedina dva ograničavajuća parametra - težina do 5kg i LiPO do 3300mAh, sad imaju i neku razvijenu dimenziju paketa, saberu sve dužine stranica paketa, pomnože sa tralala, dodaju PDV, udare na kvadrat... kako god obrneš, zajebu te.
Ograničenje te ukupne dimenzije je 2m, ali i ako je ispod opet ne važi pravilo.
Ono što je sigurno, a sve će zanimati je to da kada se naručuje JIT item (veći paketi koji su im u drugom skladištu), mora se uz njega naručiti bilo šta iz glavnog skladišta - manje stvari (motori, ESC, šarafčići, šarkice, sitne džidža-bidže) i tada je pošiljka moguća. To mi je objasnio neki njihov lik sa customer suport-a. Takva situacija je bila i sa F18, njega ne možeš naručiti posebno, ali kad sam ubacio i ono sranje za bušenje drvenih elisa, proradilo je.
Još jedna napomena, kad kažem sitne stvari ne mislim na LiPO baterije, njih iz nekog razloga ne prihvataju u velikim paketima bez obzira na težinu i kapacitet, i opet pošiljka bude onemogućena.
Na kraju, ako se sve ispoštuje, opet može doći do zastoja zbog same konfiguracije sajta, a to se rješava (opet savjet lika iz HK) brisanjem web istorije, spamova... restart računara... čak mi je savjetovao da kao pretraživač koristim Google chrom???!!!

A sad da se vratim na temu,

Mišo, hvala na informaciji. Nijesam mjerio struju, a planirao sam, mada ESC se ne grije uopšte (možda iznutra jer je kompletan umotan u izolaciju).
Što se tiče struja jasno mi je šta je šta i baš me zato zbunjuje situacija - motor ne može povući više ampera nego što mu ESC dozvoljava, tj. baterija ukoliko je manje max amperaže od amperaže ESC-a, tj. ako je ESC max 30A kako maltene trenutno ugrije bateriju koja može dati 30C - 39A kontinualno i 40C - 52A kratkotrajno (10-15sec)???
Moram izmjeriti struju, ali prije toga ću probati sa baterijom 2200mAh 30-40C da vidim šta se dešava, ako i nju bude grijao ili prebrzo praznio, najvjerovatnije će avion završti na vitrini ili u smeću, mada može biti dobar za razgorijevanje roštilja umjesto fena - tu mi je dobar i ler gas.

 (pijemo)
« Last Edit: May 16, 2013, 11:03:41 PM by tataBulik »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #4 on: May 16, 2013, 11:31:29 PM »
Što se tiče struja jasno mi je šta je šta i baš me zato zbunjuje situacija - motor ne može povući više ampera nego što mu ESC dozvoljava, tj. baterija ukoliko je manje max amperaže od amperaže ESC-a, tj. ako je ESC max 30A kako maltene trenutno ugrije bateriju koja može dati 30C - 39A kontinualno i 40C - 52A kratkotrajno (10-15sec)???

Apsolutno netacna konstatacija. ESC ne ogranicava NISTA! Ako neki ESC ima oznaku X to znaci da on samo tih X ampera moze (u teoriji) da propusti u kontinutetu trajno i uobicajeno X+20% na nekih 15s. Ako isporuceni kombo vuce vise od 30A onda ce se kontroler prepoteretiti i iskljuciti ili izgoreti.

Problem sa HK je da (uobicajeno) motor i ESC koji idu uz neki model su obicno djubre i to treba odmah baciti i zameniti sa odgovarajucim. Ja sa EDF-ovima nemam iskustva da kazem npr. taj. kV  ide uz taj precnik ventilatora i tom baterijom, ali ono sto je sigurno je da zbog izuzetno male efikasnosti celog sistema uvek rade na nekom svom maksimu da bi to iole imalo neku tezinsku opravdanost i samim tim traze jako dobre baterije, minimum 40C, a i tada one ne traju dugo na takvim modelima. Ja ih zbog toga izbegavam u sirokom luku ...

poz

Veljko

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #5 on: May 17, 2013, 12:00:50 AM »
Pa ja sam upravo to i rekao  ")
Možda sam trebao preformulisati: motor ne može povući TRAJNO više ampera nego što mu ESC dozvoljava.

Naravno da sam svjestan toga da motor koji na maksimumu vuče npr. 80A preopterećuje ESC od 30A i što ti kažeš ili izgori ili izbaci zbog pregrijavanja, ali ipak ne propušta "traženih" 80A, već njegovih maksimalnih 30A - ako pričamo o trajnoj struji.

 (pijemo)
 
« Last Edit: May 17, 2013, 12:07:33 AM by tataBulik »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #6 on: May 17, 2013, 12:03:43 AM »
Pa ja sam upravo to i rekao  ")

Naravno da sam svjestan toga da motor koji na maksimumu vuče npr. 80A preopterećuje ESC od 30A i što ti kažeš ili izgori ili izbaci zbog pregrijavanja, ali ipak ne propušta "traženih" 80A, pa kao što rekoh ne vuče preko 30A (obzirom da se ESC u mom slučaju ne pregrijava).

 (pijemo)


Opet netacno, da on propusta recimo tih 80A ali jako kratko pre nego sto se iskljuci ili izgori, u tome i jeste problem.

poz
Veljko

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #7 on: May 17, 2013, 12:16:38 AM »
Na ovu našu polemiku bi moja baba rekla: "Ja u klin, ti u ploču!" ili u prevodu: bolje da odustanem.

Sve u svemu, moraću mjeriti struju pa da vidim šta sve ne valja. U svakom slučaju motor je zadovoljavajući, a ostalo bi možda valjalo promijeniti.

 (pijemo)
« Last Edit: May 17, 2013, 12:25:10 AM by tataBulik »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #8 on: May 17, 2013, 07:30:30 AM »
Princip rada ESC-a nije ograničavanje struje, mada bi se, uslovno, moglo i tako nazvati.
Da ne ulazim u detaljno detaljisanje, uprostiću na najprostije moguće pojašnjenje principa.
ESC kontroler "pravi" uslov za pokretanje višefaznog motora, a sam motor određuje veličinu struje, koju će da "povuče", shodno datom uslovu trenutka, na izlazima ESC-a.
To znači da različiti motori za isti dati uslov iz ESC-a, "vuku" različite struje, a oznaka struje na ESC-u je ona koju on može da izdrži, a da pri tome ne "crkne" !
Znači, 30A na tvom ESC-u je njegova sigurnosna granica, a motor može da "povuče" i 100A, samo to taj ESC neče preživeti...
Kada bi ESC bio strujni kontroler, ni u kom slučaju struja ne bi prešla 30A i on bi preživeo!..


Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #9 on: May 19, 2013, 10:34:36 PM »
Danas je palo ispitivanje elektro setup-a:



Opremio sam se termometrom, dig. vagom, ampermetrom i voltmetrom. Mjerio sam zavisnost struje od vrste baterije i potisak u funkciji struje i došao do sledećih rezultata
(mjerenje je vršeno sa punim baterijama i to početnih 30sec osim temperature ESC-a koja je mjerena nakon 3min. rada):

1. Baterija 1.3Ah, 11,1V 30-40C (puna) ... max struja 30,3A ... napon pada na 10,4V ... statički potisak 495g ... ESC se grije na 40st.C;
2. Baterija 2.2Ah, 11,1V 30-40C (puna) ... max struja 43A ... napon pada na 11,5V ... statički potisak 560g ... ESC se grije na 70st.C.

Iz ovoga bi se moglo zaključiti da prva baterija ograničava struju i da ne škodi ESC-u, ali se brzo prazni i grije tako da mislim da bih je sjebao nakon 10-ak letova.
Veća baterija bi međutim vjerovatno uništila ESC jer motor očito vuče više od 30A.

E sad, po nekom vašem iskustvu, šta bi se ovdje moglo raditi. Da li je dobra varijanta ograničiti gas na nekih 25A što bi dalo potisak od 300g (mjereno) i da li je to dovoljno da poleti model od 625g?

Druga varijanta koja mi pada na pamet je ubacivanje baterije od 2,2Ah koja bi u smislu potrebne struje bila prava stvar, ali joj je masa 250g ili 140g više od baterije 1,3Ah, što bi model dovelo do dobrih 765g!!!

Treća varijanta je vezanje dvije 1,3Ah čiji paket bi bio težak 220g, a kapacitet 2,6Ah (bolja a lakša varijanta od prethodne)?!

Četvrta varijanta - kupovina neke nove baterije: 2,2Ah sa 20C koja bi bila lakša od 200g ili neka 1,8Ah..., ne znam... pomagajte!!!

P.S.
Ukoliko vas zanima šta će mi sijeno na stolu, to je preventivna mjera ukoliko budem totalno razočaran, da se spalim kao Jan Palah!!!
« Last Edit: May 19, 2013, 10:40:13 PM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #10 on: May 19, 2013, 10:44:55 PM »
Zaboravih, prilikom rada sa većom baterijom, kablovi se griju!!! Inače su debljine 16AWG.
Mišo, hvala na sugestiji u vezi sa kablovima. Ja sam mislio da nema šanse da se griju.  :sljus

 (pijemo)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #11 on: May 20, 2013, 05:42:53 PM »
 mmmm Ako je verovati tvojim merenjima, savetujem ti da zameniš ESC i uzmeš ESC od 60A, a bateriju izračunaj tj ako je fen "povukao" 43A a ona je 30-40C, minimalna bi bila 43/30= 1.433 tj cca 1.450mAh, a teoretsko vreme rada tj leta pod punim "gasom" bi bilo manje od teorijskih dva minuta...
Nemam konkretnog iskustva sa ovom vrstom pogona, tako da to ne bih komentarisao!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #12 on: May 20, 2013, 08:43:29 PM »
Pozdrav,
Ono sto sam procitao na nekom forumu o C ratingu je sledece (neka me neko ispravi ako gresim):
1. Baterija 1300mah 30-40C
-minimalna struja praznjenja je: 30*1300/1000=39A
-maksimalna struja praznjenja je: 40*1300/1000=52A
Ovo min. i max. struja praznjenja je u stvari, struja koju je baterija sposobna da isporuci motoru.
Kolike su struje motora si vec izmerio pod uslovom da su instrumenti kojim si merio pouzdani...
2. Baterija 2200mah 30-40C
-minimalna struja praznjenja je: 30*2200/1000=66A
-maksimalna struja praznjenja je: 40*2200/1000=88A

Tvoj motor povlaci struje koje su u prihvatljivim vrednostima u odnosu na baterije. Da je struja koju si merio bila veca od maksimalnih gore navedenih vrednosti, baterija bi se ostetila.
NAdam se da sam malo pomogao...
Pozzz! :))

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #13 on: May 20, 2013, 09:12:29 PM »
Zaboravih da napisem jos nesto...
Poslusaj savet i uzmi ESC od 60 A i bices miran sto se tice njega.
Sa 2200mAh imas odnos potisak/masa= 0.73 sto moze da bude prihvatljivo za poletanje (obicno je 0,8).
Ja koristim HK-10 vatmetar koji u sebi ima i opciju provere kapaciteta baterije. Ako imas tako nesto, izmeri kapacitet posle 30 sec pod punim gasom i imaces okvirno vreme leta.
Ja imam EDF-ove i obicno prvi let napravim na 3 min. i izmerim koliko je baterije potroseno. Moj savet bi bio da ga bacis iz ruke na malo visocijoj travi (skini tockove, a trup zastiti trakom).
Jedna jaako dobra stvar kod EDF-ova je sto njima pri najgorim padovima najcesce strada samo nos koji mozes superlepkom zakrpiti za 5 minuta.
Mozda je sve ovo sto sam rekao vec mnogo puta receno, ali nije lose to ponoviti.
Pozz! :))


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F18 Hornet EDF, EPS iz Hobby King-a
« Reply #14 on: May 20, 2013, 09:31:05 PM »
Pozdrav,
Ono sto sam procitao na nekom forumu o C ratingu je sledece (neka me neko ispravi ako gresim):
1. Baterija 1300mah 30-40C
-minimalna struja praznjenja je: 30*1300/1000=39A
-maksimalna struja praznjenja je: 40*1300/1000=52A
Ovo min. i max. struja praznjenja je u stvari, struja koju je baterija sposobna da isporuci motoru.
Kolike su struje motora si vec izmerio pod uslovom da su instrumenti kojim si merio pouzdani...
2. Baterija 2200mah 30-40C
-minimalna struja praznjenja je: 30*2200/1000=66A
-maksimalna struja praznjenja je: 40*2200/1000=88A

Tvoj motor povlaci struje koje su u prihvatljivim vrednostima u odnosu na baterije. Da je struja koju si merio bila veca od maksimalnih gore navedenih vrednosti, baterija bi se ostetila.
NAdam se da sam malo pomogao...
Pozzz! :))

Sve ovo je samo teorija. U stvarnosti baterije ni u ludilu ne mogu da izdrze niti deklarisan kontinualni C niti na 15s tzv. burst mode. Pardon, mogu, ali samo jednom. Ako hocete da vam baterije iole traju onda ih treba koristiti na deklarisani C/2, onaj burst mode i moze ali na max. 5s i NIKADA ih ne prazniti preko 80% nazivnog kapaciteta. Jedna, ali bukvalno jedna greska i trajno su ostecene!
Kod aviona sa elisom ono C/2 i nije tesko postici jer ako je dobro pogodjen setup onda se model leti na 50-60% gasa sto u vazduhu dodje na nekih tih C/2, barem bi tako trebalo.
Problem EDF modela je sto se skoro stalno lete na punom gasu a to znaci prakticno ono sto ste izmerili na zemlji to imate non stop u vazduhu. Znaci ovde bi neki kompromis izmedju kapaciteta, tezine i C rejtinga bila neka baterija od 1800mAh i barem 40C. Sa promenom ESC-a (na YEP 60A) i njegovim stelovanjem (kod inrunner motora timing ide na low ili na 0) trebalo bi da padne i struja pa ce to valjda biti dovoljno.

Jos jedan problem sa C rejtingom je sto je npr. 5000mAh  25C iste tezine kao i 4500mah 30C i 4000 45C. To su ustvari sve 5000mAh baterije stim sto su zadnje 2 izasle nesto kvalitetnije iz proizvodnje pa su im digli C rejting. Tako da treba dobro da izvagate kakva vam stvarno baterija treba za model koji letite, da li vam treba veci kapacitet ili vise struje. Ali ne retko prodavci samo zalepe drugu nalepnicu a u sustini se radi o identicnom baterijama!

No sve je to previse z@jebancije oko letece igracke, barem za mene.

poz
« Last Edit: May 20, 2013, 09:54:07 PM by magic »
Veljko