Author Topic: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ  (Read 11331 times)

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« on: April 11, 2013, 09:29:30 AM »
Uskoro stize, pa sam mislio da u medjuvremenu pocnem sa opremanjem, sto znaci da je svaki savet u vezi setupa i izbora servoa dobrodosao :)



Trup je od fiberglasa a krila klasicne kontrukcije od balze prekrivena Oracover folijom...
http://www.topmodelcz.cz/index.php?desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=2187

Raspon krila:    2560 mm
Duzina:            1240 mm
Masa:              1500 - 2000 g
Povrsina krila:  51,6 dm2
Profil krila:         HN1036

Ovo je preporuceni setap na Stoparovom sajtu ali mi se cini da Topmodel preporucuje nesto malo jaci  mmmm
Nesto sa HK?

motor: RAY C3542/05 1250kv
regulator: Foxy R-45 SBEC
spiner: 40-4-8 Turbo ALU
kraki: 11x6 Graupner
pogonski akumulator: RAY G3 2700mAh 11,1V
servo motorji:
Hitec HS-125MG (1 kos)
Hitec HS-82MG (5 kosov)
RV naprava: najmanj 6 kanalov


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #1 on: April 11, 2013, 09:39:27 PM »
možeš li podeliti iskustvo kupovine kod njih? koliko izlazi poštarina do SRB, da li odbija PDV i tako te stvari?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #2 on: April 11, 2013, 09:46:39 PM »
Par komentara ako mozda nisi vec platio model. Profil HN 1036 je dosta brz profil i vrlo slican sa RG14 koji je jako prodoran i predvidjen vise za hotlinere i padinsko jedrenje nego za termicko jedrenje. Predvidjena tezina modela je 1,5-2kg sto je za taj raspon, uzimajuci u obzir danasnje standarde, podosta jer bez problema za tu tezinu ide model od 3 do 3,5m raspona.

Meni ovo lici na dobru jedrilicu za padinu ali kada vidim da su krila konstruktivna to mi se ne svidja. Sta da ti kazem, za prvu jedrilicu mozda nije losa, mozda cak i malo prevelika, ja bih je ipak preskocio i uzeo nesto do 2m.

evo ponovo ima novosti , od sada se brise pravilo za motor elisu i akumlator,nece se gledati ko kakav setup ima , znaci raspon do 254cm, visinomer, minimalna tezina 500g, sve ostalo je otvorenog karaktera....

I bilo bi steta da zbog 2cm ne mozes u kategoriju F5J-400



poz
« Last Edit: April 11, 2013, 09:48:14 PM by magic »
Veljko

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #3 on: April 11, 2013, 11:12:04 PM »
možeš li podeliti iskustvo kupovine kod njih? koliko izlazi poštarina do SRB, da li odbija PDV i tako te stvari?

Meni je prijatelj iz SLO porucio i donece za 20-tak dana. Ustvari on je i ubrzao kupovinu na neki nacin ali nema veze :) Ono sto sam saznao je da moze da se poruci mailom i da se upalti PayPalom, a konkretno u ovom slucaju bi postarina bila 13e.


@magic hvala na informacijama... Nisam ni planirao da se takmicim tako da opsuteno...a svakako sam svestan da nije idealna, ni meni se neke stvari nisu svidele kao npr kontruktivna krila, ali bice svakako promena na bolje :)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #4 on: January 18, 2014, 09:17:51 PM »
Danas je Linea preletela kod mene. Posto je dobar deo sklopljen, ja cu ostatak zavrsiti dok stigne prijemnik i uskoro, nadam se, prvi let.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #5 on: January 18, 2014, 09:32:37 PM »
E sada si me obradovao  :)aplauz. Ja definitivno planiram da MaxIon poleti na prolece pa cemo zajeno na neku padinu! Neka je sa sreom!

poz
Veljko

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #6 on: January 19, 2014, 06:30:53 PM »
E sada si me obradovao  :)aplauz. Ja definitivno planiram da MaxIon poleti na prolece pa cemo zajeno na neku padinu! Neka je sa sreom!

poz

Hvala, druze. Sjajna ideja. Samo padinu da nadjemo. :mhm
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #7 on: May 24, 2014, 02:26:58 AM »
E pa približilo se vreme da ova gospođica iz Češke poleti. Od price "ostalo je malo da se sklopi" nije bilo ništa. Cela je rasturena i sklapana od nule. Posebnu muku mi je napravila činjenica da je od prethodnog vlasnika stigla sa motorom koji je za broj manji od preporucenog. To u teoriji nije neki problem jer sam tu rayliku kompenzovao upotrebom 4S baterije, umesto 3S, koja je preporučena. Muka je bila naći bateriji mesto jer 50g manje u nosu joj je jako falilo. Inace, 4S staje u trup, ali duboko u nosu, na domak motora, i cak malo ide u stranu da ne bi udarala u konektore na motoru. Sad je sve na svom mestu, ostalo je samo trimovanje i miksovanje. Zahvalio bih se Nikoli koji mi je puno pomogao, Goranu koji mi je od Stopara doneo spiner i veljku koji će tek da pomaže.  ()-()

Evo i ženske. Ordinacija nekima jako dobro poznata.

And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #8 on: May 25, 2014, 06:12:24 PM »
Ptica izgleda odlicno, svaka cast.
Pitanje: kojim srafovima je izvedena veza krilo-trup? Ne vidim na slici da li su to plasticni srafovi?
Da li je horizontalac trajno zalepljen ili moze da se demontira zbog lakseg transporta?
pozz
Blago meni, opet ja :)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #9 on: May 26, 2014, 01:20:07 AM »
Ptica izgleda odlicno, svaka cast.
Pitanje: kojim srafovima je izvedena veza krilo-trup? Ne vidim na slici da li su to plasticni srafovi?
Da li je horizontalac trajno zalepljen ili moze da se demontira zbog lakseg transporta?
pozz

Hvala. Trup krilo su metalni srafovi. Horizontalac je usrafljen plasticnim srafom a jedan mali je naknadno dodat kao anti rotation pin. Moze da se skine bez problema.

pozz
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Pitanje
« Reply #10 on: June 11, 2014, 11:47:08 AM »
Jedno pitanje za ozbiljne jedrilicare. Kada se koristi crow mix, da li stavljate reverse differential na eleronima zbog moguceg gubitka autoriteta na istima?

Hvala.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #11 on: June 11, 2014, 07:32:38 PM »
U sustini ne bi trebao da koristis elerone od trenutka od kada si izbacio crow sem za blage korekcije nagiba a po pravcu koristis vertikalac. Znaci crow se koristi tek nakon cetvrtog zaokreta tako sto ga izbacis na 50% i onda u dodajes ili oduzimas po potrebi.

Naravno ako imas mogucnost da podesis landing mod sa obrnutim diferencijalom nece skoditi.

poz
Veljko

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #12 on: June 16, 2014, 11:21:45 PM »
Drugari, posto sam ispucao oglase moram ovde. Ultra mi je hitno. Ako neko ima 4 produzna kabla od 10cm bio bih mu vrlo zahvalan.

Hvala.

p.s. U ovoj jedrilici ima mesta kao u dupetu...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Poletela!
« Reply #13 on: July 04, 2014, 03:57:01 PM »
Linea je napokon poletela! Prvi let je obavljen u nedelju, kada ju je Nikola poleteo i utrimovao, koliko je bilo moguce, zbog vetra koji je duvao i do 5 m/s. Ja sam napravio nesto sto ne bih nazvao letom. Mnogo faktora je uticalo na to. Nisam leteo od prosle sezone, nikada pre nisam leteo jedrilicu i prvi put sam leteo sa novom stanicom (DX8). Pre sam eventualno na stanici imao Dual rate a sada imam 4 moda letenja, kliktanje, spoiler i slicne zajebancije. Sve u svemu, opaka frka me je uhvatila i nisam uspeo ni blizu da se opustim. Povrh svega leteo sam u modu za sletanje gde su eleroni sa obrnutim diferencijalom zbog autoriteta na istima pri crow miksu. Posto sam leteo kada je sve bilo u nuli autoriteta na eleronima prakticno nije ni bilo. Jedino sto je tada bilo kako treba je sletanje sa crow mixom. U svakom slucaju, prvi let je bio uspesan jer je model sleteo onako kako je i poleteo, u jednom komadu.

Posto sam na odmoru resio sam da danas odem ponovo jer je prognoza bila sjajna. Na livadu sam stigao oko 10:30. Na aerodromu nikoga. Ne na modelarskom delu vec na celom aerodromu. Vetra prakticno nije ni bilo. Jedno 20 minuta sam kao nesto proveravao na modelu i cupkao kao seoska mlada jer mi je opet bila frka. Sada mi je dodatnu brigu stvarala cinjenica da moram pri lansiranju sam da izbacim model. Kada sam sam sebi dosadio sa snebivanjem uzeo sam model i krenuo na pistu. Lansiranje je proslo bez ikakvih problema jer mu SK3 GliderDrive 3.5/960 sa 4S baterijom i 11x6 elisom daje puno snage. Dovoljno da na poletanju penje u tacku. Prvih par minuta je bilo stresno a onda sam se opustio jer model prakticno leti sam i leti divno. Bice tu jos malo igranja sa trimovanjem i flight modovima ali generalno leti sjajno. Uhvatio sam, sasvim slucajno, i par termala pa je prvi let trajao neplaniranih 20-30 minuta. Sve u svemu, pticom sam prezadovoljan. Jedino sta mi se ne svidja je kako je resen horizontalac na T repu, tj. sedlo za isti koje malo seta i ne ostavlja preterano stabilan utisak. Druga stvar koju mogu da promenim je baterija. Sa ovom je sve super, 4S 2650mAh, ali bih recimo 3300 bila idealna jer bi mogla da se stavi dalje od nosa i lepo bi legla i lakse bi se njom manipulisalo. Plus bi dobio i par ispucavanja vise. Evo par slika napravljenih mobilnim a u nedelju nosim tesku artiljeriju pa ce biti i video.









Za kraj i jedan selfi sa gospodjicom iz Ceske.



And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Linea Elektro 2,56m Topmodel CZ
« Reply #14 on: July 04, 2014, 05:11:41 PM »
Bravo maestro! Bas mi je drago da je sve dobro proslo. Uživaj, šta da ti kažem  ()-()