Author Topic: Rajker  (Read 144101 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Rajker
« Reply #90 on: June 05, 2013, 07:22:29 PM »
Quote
Sledeći put moramo da letimo bliže jedan drugome...
Vežite i trake, da se Rajker navikava, a i bolje se vidi na snimku model sa marker trakom od 10m. Pa ako padne koji rez, utoliko bolje. Glider combat.  :big smile

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Rajker
« Reply #91 on: June 05, 2013, 11:39:17 PM »
Za jak termički stub treba imati i sunce. Ma koliko je mesto vlažno i vazduh topao, nema šta da podigne, ispari iz (sa) zemlje. Šta je dobro još za dobro jedrenje, evo nekoliko linkova.

http://www.aerospaceweb.org/question/nature/q0253.shtml

JEDRILIČARSKA METEOROLOGIJA


Knjiga o jedrilicama i jedrenju na HUN
JEREB GÁBOR. VITORLÁZÓ. REPÜLŐGÉPEK

 ;namig


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #92 on: June 05, 2013, 11:52:20 PM »
Za jak termički stub treba imati i sunce. Ma koliko je mesto vlažno i vazduh topao, nema šta da podigne, ispari iz (sa) zemlje. Šta je dobro još za dobro jedrenje, evo nekoliko linkova.

http://www.aerospaceweb.org/question/nature/q0253.shtml

JEDRILIČARSKA METEOROLOGIJA


Knjiga o jedrilicama i jedrenju na HUN
JEREB GÁBOR. VITORLÁZÓ. REPÜLŐGÉPEK

 ;namig
(:good)
Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #93 on: June 08, 2013, 12:23:58 PM »
 mmmm  F/A-18 Super Hornet

A gdje mi elektronika breeee??? Putuje negde iznad okeana !  :big smile







 ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Rajker
« Reply #94 on: June 10, 2013, 11:15:11 PM »
Super da nije bilo stete, to je naj vaznije!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Rajker
« Reply #95 on: June 11, 2013, 08:25:24 AM »
Snažan vetar dobro je sve prošlo, ima tu par nas koje je Sasa obučavao da lete po takvim vetrovima kada sportska avijacija i ne raymišlja o letenju mi smo u vazduhu, pa nam sve čudno kad je vreme mirno.

Malo si se uspaničio ali ok. Vidim da ni jednog trenutka nisi koristio motor da probiješ vetar ili možda grešim? Sa dobrim motorom i svežom baterijom nema problema, a motor ti je dobar videli smo kako penje, Nevalja kada se iscrpi baterija onda može biti problema. Takođe kada odlučiš da letiš po jačem vetru, pomeriš bateriju malkice napred da bi dobio blago nosat model onda je sve daleko lakše.


Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Rajker
« Reply #96 on: June 11, 2013, 12:11:25 PM »
Snažan vetar dobro je sve prošlo, ima tu par nas koje je Sasa obučavao da lete po takvim vetrovima


  (spava) Jos ce drzava da me optuzi za utaju poreza  :hehe na ime instruktaze  :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: Rajker
« Reply #97 on: June 11, 2013, 02:25:33 PM »
Svaka cast uspesnoj borbi sa vetrovima i ja cesto letim kad je vetrovito.... Rajker, po snimku bi rekao da ti na Junioru krila bas ne upadaju do kraja u leziste, bez obzira sto Junir ima metarski bajonet od karbona ja se ne bih bas igrao sa tim stvarima i tako ga leteo, elem po ovakvom vremenu...  Pisem ovo iz najbolje namere... ()-()

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #98 on: June 11, 2013, 10:30:02 PM »
Snažan vetar dobro je sve prošlo, ima tu par nas koje je Sasa obučavao da lete po takvim vetrovima kada sportska avijacija i ne raymišlja o letenju mi smo u vazduhu, pa nam sve čudno kad je vreme mirno.

Malo si se uspaničio ali ok. Vidim da ni jednog trenutka nisi koristio motor da probiješ vetar ili možda grešim? Sa dobrim motorom i svežom baterijom nema problema, a motor ti je dobar videli smo kako penje, Nevalja kada se iscrpi baterija onda može biti problema. Takođe kada odlučiš da letiš po jačem vetru, pomeriš bateriju malkice napred da bi dobio blago nosat model onda je sve daleko lakše.
Pa da na tu temu smo bas  Gabor i ja popricali.Trebao sam malo ukljuciti motor i polako ga spustati,makar pola vetra da probijem.Eh kad sam jos pocetnik pa ne razmisljam bas svaki  put ispravno.No sledeci put ce drukcije biti  :big smile ( ne bi ja to jos jednom isprobavao )
Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #99 on: June 11, 2013, 10:46:22 PM »
Svaka cast uspesnoj borbi sa vetrovima i ja cesto letim kad je vetrovito.... Rajker, po snimku bi rekao da ti na Junioru krila bas ne upadaju do kraja u leziste, bez obzira sto Junir ima metarski bajonet od karbona ja se ne bih bas igrao sa tim stvarima i tako ga leteo, elem po ovakvom vremenu...  Pisem ovo iz najbolje namere... ()-()
Vidi stvarno !!! Ja ga i ne primeti  mmmm Ova desna strana malo virio vise nego sto treba.U svakom slucaju uvek proverim pre uzleta,a tu su jos i dva karbonska ceva,koje sluze kao osiguraci za krila.Pre ovog leta,napravio jedan krug na nizoj visini pa se mozda razdrmao pri sletanju.Velika trava ,pa ga okrenuo pri dodiru sa zemljom.Najverovatnije onda se pomaklo krilo.  (res) za opazanje
Nije sramota učiti !!!

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Rajker
« Reply #100 on: June 14, 2013, 02:06:32 PM »
Pozdrav Rajker,

Jedna mala molba, kako tebi tako i ostalim članovima...
Ovaj deo foruma, PREDSTAVLJANJE je namenjen za predstavljanje članova foruma. Tvoji psotovi su odlični, ali nažalost nisu na pravom mestu za to, i onda jednostavno novi korisnici koji dolaze na forum, nemaju pravu mogućnost pronalaženja onoga što im treba.

Molba je da o sebi pišeš ovde, a da o projektima, letovima, video snimcima i slično pišeš na mestima koja su za to predviđena.

Evo ja ću sve tvoje videos prebaciti u forum gde treba da budu, sa naslovm RAJKER - BEčej snimci.

Pozdrav
Hvala unapred
Pozdrav

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Rajker
« Reply #101 on: June 14, 2013, 02:14:36 PM »
Zaboravio sam da dodam,

isto što je u prethodnom postu rečeno važi i za predstavljanje aviona, gradnju istih i sl.

Pošto za sve to postoje posebni delovi foruma, takve teme treba da budu u tim delovima foruma.

Lep primer dobrog prestavljanja i povremenog dodatka važnih stvari je Veljkov topic.

Pozdrav
« Last Edit: June 14, 2013, 02:16:30 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #102 on: June 14, 2013, 10:50:35 PM »
Pozdrav Rajker,

Jedna mala molba, kako tebi tako i ostalim članovima...
Ovaj deo foruma, PREDSTAVLJANJE je namenjen za predstavljanje članova foruma. Tvoji psotovi su odlični, ali nažalost nisu na pravom mestu za to, i onda jednostavno novi korisnici koji dolaze na forum, nemaju pravu mogućnost pronalaženja onoga što im treba.

Molba je da o sebi pišeš ovde, a da o projektima, letovima, video snimcima i slično pišeš na mestima koja su za to predviđena.

Evo ja ću sve tvoje videos prebaciti u forum gde treba da budu, sa naslovm RAJKER - BEčej snimci.

Pozdrav
Hvala unapred
Pozdrav
;namig razumeo
Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #103 on: June 15, 2013, 09:49:25 PM »
 ;namig Od pre mesec - dva sam pazario jedan Kyosho Spree Sports M24 EP



Dosad sam samo  malo radio na njemu.Prvo smo ispeglali kod Gabora (Flyer) a ja sam naknadno jos ubacio neke magnete da bi kabina bolje bila pricvrscena,ugradio prijemnik,trimovao.Juce sam podesio baterije radi CG ,sve proverio pa je danas konacno doso red  da se isproba.Malo sam se plasio prvog leta,pa sam cekao pravo vreme,kad nece duvati vetar,,,itd.Ovakav avion jos nisam komandovao nikad,ovo opet bilo jedno novo iskustvo.Pista na kom sam uzleteo je letnji put,uzan,sa obe strane prepreke velike(psenica-korov)Ja koji se bavim ovim sportom nepunih 3 meseca sve hocu da isprobam,pa neki put idem i na svoj rizik  :sljus (al i tako se uci)Sva sreca pa su bili u blizini kolege(koji su iskusni letaci) pa su me bodrili,davali instrukcije u toku leta,kao i pre i posle.Sto se tice aviona,prijatno sam se iznenadio,jer jako dobro leti,i brz jo ko djavo.Nisam ni smeo da komandujem sa ful podesavanjima,samo sam vozio sa pola D/R (moram se navici posle mig 29 i Junior plus s,ovo je skroz drugacija prica)Par puta sam poleteo i sleteo.Jednom sam bacio iz ruke,cisto da vidim kako to funkcionise.(navika od mig-a i jedrilice)  :big smile

Ostalo da pokazem u nekim momentima i ne bas dobar snimak maiden flight leta (ovaj mobilni stalno trazi fokusiranje).Video mozete pogledati u drugom topiku

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11481.msg78459.html#msg78459
 mmmm
« Last Edit: June 15, 2013, 10:26:38 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Rajker
« Reply #104 on: June 20, 2013, 10:43:35 PM »
Danas sam imao Maiden Flight u sobi sa f18!  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Stigo mi prijemnik,pa reko ajde onda da nastelujem servoe,motor.Par puta sam vec procitao da elisu ne treba staviti na motor ako jos nije avion sposoban za let,al uprkos tome eto ja stavio  :sljus.Mirno sedecki u fotelji stelovao servoe,stezao srafove,subtrimovao naveliko,kad odjednom daljinac kreno da pada sa fotelje.A ja ne rezmisljaljuci,mahinalno  sa levom rukom za njim,a desnom drzao avion.E sva sreca da mi je leva ruka samo do pola gurnula palicu gasa,jer da je skroz,ostao bi bez kaziprsta na desnoj ruci.Motor kako je bio dobro pricvrscen,tako je poleteo,jer se elisa zapeo i u fotelju.Iz elise fali lepo parce,a motor zajedno sa postoljem od silnog naprezanja pocepao na sve strane izoflor.Eto ti sad kad sam  :sljus :sljus :sljus Dole i kuciste mi polomio ,tako da i to je za popravku.Kad sam video prst,u momentu mi doslo da cu smrskati ceo avion.Zaradio sam plik od krvi i malo mi raseko kozu.Mogao sam  i losije proci,pola sata sam se tesio da nije to nista,pa kad mi se prst malo ohladio,krenuo ja da popravim sve.Zao mi je da nisam slikao kako je izgledao u momentu havarije F18,al evo slike kad sam vec sve popravio za nekih sat i pol.




Ovo mi je bila dobra opomena,treba se cuvati,nije ovo bas bezopasna igracka.Moje lose iskustvo nek posluzi onima koji su sad poceli sa RC modelarstvom,kako NE TREBA rukovati,pojedinim delovima aviona!  mmmm
Nije sramota učiti !!!