Author Topic: Katana X-lite 157cm  (Read 27041 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Katana X-lite 157cm
« on: March 14, 2013, 11:42:55 PM »
Ova Katana uradjena je po planovima sa neta. Mozete ih naci na dosta mesta i originalna verzija je od 2m za motor od 50cc.
Kada sam ja pocinjao sa radom na mojoj, prvo sam htio da je radim u rasponu od 120cm za elektro, medjutim na kraju sam odlucio da je povecam i napravim neku velicinu koja mi najvise odgovara i radi drzanja u sobi i radi transporta, a da moze da bude na benzin.
Koji tacno motor da stavim na nju jos uvjek ne znam i nadam se da cete mi malo i vi u tome pomoci, jer nemam isustva sa manjim od 50cc.
U pocetku sam mislio da to bude 26cc medjutim kada sam vidio da je citav model za sada tezak samo 1400gr (bez monokota i opreme) shvatio sam da bi dobro dosao mozda i neki manji jer nemam ambicije za 3D pa ce mozda uz malo manje snage biti lagan model sa velikim povrsinama. Elem, nisam od pocetka sve slikao, jer sam osnovnu konstrukciju trupa i krila sastavio za jedno vece pa me sve to malo zateklo.



Ovako izgleda trup, konstrukcija je jako jednostavna, kutija od spera 3mm i stranice od planka 3mm



Najveci posao oko trupa je zaobljeni dio ledja, mada i to je laganica kada se balza nakvasi i sve legne kako treba.



Nosac motora jos nije ulijepljen, to cu uraditi na kraju kada se odlucim za varijantu pogona, inace stranice nosaca su uradjene tako da je jedna kraca pa u startu imate potreban ugao motora u stranu.



Ukupna tezina trupa i repa je 782gr, s tim sto jos treba dodati par grama jer sam u medjuvremenu plankirao repne povrsine.




Kad smo vec kod repa, razmisljao sam se hocu li horizontalac ostaviti kao po planu iz dva dijela, medjutim na kraju sam ih ipak spojio da ne bih komplikovao oko komandi suvise. Za spajanje je posluzila karbonska cevcica i epoxi.





Kako sam prvo vece uradio trup i krila, tako nemam slike ni sa izrade krila, pravi posao na njima je dosao tek posle sa izradom elerona i plankiranjem.




Izrada elerona pocela je slaganjem rebara na letvicu od 3mm.



Da bih odredio pravi ugao rebara posto je krilo pod kosinom, postavio sam osnovu na krilo i krenuo odatle.



Potom sam dobio konstrukciju koja se moze odmah plankovati. Po planu mislim da ona ostaje otvorena kao i krilo, ali ja sam htio da ovo bude jace na ovaj nacin.



Ovdje je trebalo dodati malo materijala iznutra da sluzi kao potpora za ucvrscivanje komandi elerona i sarkica.



Sarke su sa HobbyKinga i bice ih po 3 na eleronu, a za rep ce ici kavan sarkice.



Posle elerona, na red je doslo plankiranje krila, poceo sam sa gornje strane posto su rebra jos imala stopice koje sprecavaju uvijanje konstrukcije pri izradi. Krilo se ne plankira citavo vec samo D-box i dio koji ide uz trup.





Na donjoj strani krila predvidjeno je mjesto za letvice koje nose servo elerona.



Rebra su plankirana takodje da bi se dobila povrsina na koju ce se uhvatiti monokot.



Ove trakice rezao sam nozicem, jedan od najboljih alata za rad sa balzom. Pomocu njega je napravljen i citav rep, od jednog planka balze od 8mm koji je njime izrezan na letvice.



Poredjenja radi, neplankirano krilo tezi 113gr...



A plankirano 198gr.





To je dakle ono sto je dosada uradjeno na modelu... Posle ovoga jos su samo uradjene napadne ivice, i sada sam u fazi nabavke monokota. Ako neko zeli planove spremne za laser javite se slobodno, i predlozite neku kolor semu, a vi koji imate vise iskustva sa motorima predlozite setup. Znam da ova velicina moze fino da ide i na struju ali ne bih. Nesto mi se vise svidja benzin...
« Last Edit: March 14, 2013, 11:48:59 PM by saxpg »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #1 on: March 15, 2013, 02:56:26 PM »
Evo jos par slicica sa obrade napadne ivice:





Kada su krila bila gotova skontao sam da bi trebalo da zatvorim D-box sa zadnje strane kako bi se sprijecilo uvijanje.



U startu sam krenuo pogresno, jer sam godove okrenuo duzinom krila, a trebalo bi da stoje uspravno zbog cvrstoce.


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #2 on: March 15, 2013, 10:19:24 PM »
Bravo Sale, lepo izgleda.
Napisao si za koju velicimu modela su originalni planovi i koliki model si hteo da pravis,
ali nam nigde nisi napisao (ili sam ja prevideo) koliki je raspon/razmah krila modela koji si napravio.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #3 on: March 15, 2013, 10:31:09 PM »
Hvala Miso.
U naslovu   ;)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #4 on: March 15, 2013, 10:39:06 PM »
Pozdrav Sale  (pijemo)

Je li ovo Katana čiji plan si mi poslao sa planovima Su26 i Extre?

Svaka čast na radovima i samo naprijed (kako kažu Buksovci: Brate, onako nepristrasno, odlično si izabro...)  (res)  (pijemo)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #5 on: March 16, 2013, 09:05:11 AM »
I ja sam se pitao koji je rspon pa se zato nisam istrcavao sa nekim elektro setupom.

Pod pretpostavkom da ce model letan biti oko 2,5-2,8kg onda nesto ekvivalentno Hackeru A50S, ima raznih na HK gde moja preporuka ide na SK3.

Za 6S  3500-4000 mAh ide kV 380-400 i 16x10 dobra za sve.
Za 5S 5000 mAh ide kV oko 420. Za precizno letenje 16x12, za 3D 17x10 ili
kV oko 500 i 15x10 za precizno i 16x8 za 3D.

Poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #6 on: March 16, 2013, 10:57:11 AM »
@ Nikola, jeste, to je taj plan.
@ Magic, videcu jos sto se pogona tice, ali mislim da bi mnogo skuplje izasao u elektro varijanti.
Mislim da sa pogonom od 20cc imam dovoljno snage a tezina je priblizna setapu sa 6s baterijom.
Kod jacih pogona mislim da Turnigy motori ne vrijede i da treba uzeti nesto jace, ESC recimo da i nije toliko skup, ali baterija je 50-70$ i to samo jedna...
To je jedna strana, druga je da kod benzina samo sipas i vozis.
AKo negde gresim ispravite me dok sam na vreme.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #7 on: March 16, 2013, 03:14:59 PM »
Do sada po mom iskustvu to je neka maksimalna velicina za kineske motore koja valja, i SK3 je bas OK. To ne znaci da ne moze da se nekome potrefi i da neki veci bude OK ali je to onda stvarno cista sreca.

Sto se baterija tice i 5S od 4500-5000 ce zavrsiti posao a cena ne mora da bude ta koju si naveo ako neko ima nesto polovno a da valja ;).

Kada je kontroler upitanju moja preporuka u ovom trenutku ide za YEP seriju i ovde je dovoljno 70-80A.

Poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #8 on: March 16, 2013, 07:14:48 PM »
Sad si me zainteresovao.
Ovo je Tucano sa slicnim setupom:



To znacilo ovako:

               Elektro                                Gas 20cc
Motor:        378gr                              1000gr
Baterija:    650gr
ESC :         100gr
Gorivo:                                                 300gr
--------------------------------------------------------------
               1128gr (140$)                    1300gr (159$)

To je neki red velicina. Za gorivo postoji i opcija od 15cc, koji je laksi oko  200gr i jeftiniji oko15$
Sad treba uporediti snagu ovih opcija pa da vidim sta cu dalje.
« Last Edit: March 16, 2013, 07:28:21 PM by saxpg »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #9 on: March 16, 2013, 08:15:34 PM »
Bravo Sale care  (pijemo) pa red je više da podijeliš ove fotke  ;namig Pedantnost na djelu  svaka čast.Katana je fantastičan model a ova razmjera je ideala.Kad se vidi uživo ovaj ručni rad  tek tad se vidi da je to modelcina,šta reći nego svaka cast  (pijemo) A  sad na  (work) i da poleti nekako s proljeca.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #10 on: March 16, 2013, 10:07:47 PM »
Sale, ako pocnes da baterije tretiras kao gorivo i prilagodis svoju flotu baterijama onda puno razlicitih sjajnih modela mozes leteti sa 5S 4500-5000.

Poz
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #11 on: March 20, 2013, 03:56:12 PM »
Porucili smo rcg20 iz hk. Jos nije stigo. 250g rezervoar je dovoljno, 800mah life. Tako da bice neznacajno tezi nego glow.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #12 on: March 20, 2013, 06:06:59 PM »
Znaci ipak ima neko misli da ovo moze i na benzin  :)
Hvala puno Zajo. Ajde kad stigne javi kako ti se cini i koliki je potisak.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #13 on: March 20, 2013, 06:48:43 PM »
Ja sam Sale prije jedno mjesec dana pazario od G-dina Dejana Kremića divan korišćen 4T Saito 150, mislim da bi ti i takva varijanta bila dobra, a o zvuku da ne pričamo.

Možda sam malo pristrasan, ali obzirom da mi je prvi model bio glow (prije 15-ak godina), miris "podgrijanog" ricinusa na livadi mi daje poseban modelarski užitak  :big smile
« Last Edit: March 20, 2013, 06:51:57 PM by tataBulik »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Katana X-lite 157cm
« Reply #14 on: March 20, 2013, 07:24:46 PM »
To je 850gr i 2.5KS a zvuk je super.
Problem je gorivo kod nas.
Dobar predlog, videcemo jos, monokot stize ovih dana pa kad budem imao vremena ($) da se pozabavim motorom onda cemo o tome.