Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 99418 times)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #180 on: March 16, 2014, 07:11:44 PM »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #181 on: March 16, 2014, 07:27:30 PM »
Uh bre Laslo, pa opet tom metodom zavisi od moje subjektivne procene, koliko su mi odmorne oci, dal mrdam palcem, dal mi drhte ruke, i opet nista bolje necu proceniti, a gubicu vreme... Mislio sam vise ovako na osnovu neke reference, recimo moje visine, duzine aviona raspona krila ili neke druge reference, pa da se uporedi na snimku... Ne mislim u metar procenu. Eto ja sam stopirao snimak, izmerio nakon izbacivanja duzinu modela, posle izmerio visinu od zemlje, i izracunao 40-45m. To mi zvuci realno za ovaj dlg i nivo moje tehnike.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #182 on: March 16, 2014, 07:56:04 PM »
Quote
Mislio sam vise ovako na osnovu neke reference, recimo moje visine, duzine aviona raspona krila ili neke druge reference, pa da se uporedi na snimku...
Dao sam ti savet za načine i reference koje možeš da upotrebiš bilo kada dok letiš model do kraja svog života. Palac je pri ruci uvek, a jednu palicu možeš da pustiš na 2-3 sekunde. Na video snimku odrediti je teško svakome jer je u 2D i ne oseća se prostor kao sa 2 oka. U ostalom šta će ti ta procena? Ako model ne jedri dobro na 50-60m na koje možeš da baciš, neće ni na 150m. Vežbaj traženje termike, da ne moraš toliko puta da bacaš. To je suština jedrenja, a ne bacanje.

Quote
Ne treba neka posebna nauka, mali modelarski alat napravljen od uglomera rešava posao.
RC pilot nema vremena za trigonometrijske proračune i gledanje tabela pri letenju. Za to treba kopilot, što nema smisla.
U današnje vreme je najtačniji način ako ti stanica govoro trenutnu visinu sa finim ženskim glasom.  ;namig

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #183 on: March 16, 2014, 08:48:24 PM »
Na toj zenskoj stanici cu poraditi mozda sledece godine, nema se dovoljno za tu svaleraciju. A znaci mi da znam do koje visine bacam, jer onda mogu menjati tehniku ili avion i uporedjivanjem videti kada sam nesto odradio bolje nego ranije. Uostalom, posto nikada nsam video ni jedan drugi DLG, znaci mi da vidim kako se moj avion kotira po performansama prema onima koji mogu da se kupe.

A termika je jedna zajebana stvar. Na polju pored moje kuce skoro nikada nisam uhvatio termiku, najvise je bilo par puta da ne propada avion, ali se i ne penje. Zasto je tako, ne znam, izgleda da polje nije cesto tako termalno. Ali je moj drug hvatao Radianom Pro, ali kada se popne baaas visoko. Tako da visina u velikoj meri pomaze u hvatanju termike, i dobro je stelovati tehniku i avion da se dostigne sto veca visina prilikom izbacaja. Naravno kada smo bili na vrh neke cuke sa provalijom od 100-150m ispod, mogo sam i ja da skocim i da jasem termale... nista prostije.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #184 on: March 17, 2014, 01:57:45 PM »
Na toj zenskoj stanici cu poraditi mozda sledece godine, nema se dovoljno za tu svaleraciju. A znaci mi da znam do koje visine bacam, jer onda mogu menjati tehniku ili avion i uporedjivanjem videti kada sam nesto odradio bolje nego ranije. Uostalom, posto nikada nsam video ni jedan drugi DLG, znaci mi da vidim kako se moj avion kotira po performansama prema onima koji mogu da se kupe.

A termika je jedna zajebana stvar. Na polju pored moje kuce skoro nikada nisam uhvatio termiku, najvise je bilo par puta da ne propada avion, ali se i ne penje. Zasto je tako, ne znam, izgleda da polje nije cesto tako termalno. Ali je moj drug hvatao Radianom Pro, ali kada se popne baaas visoko. Tako da visina u velikoj meri pomaze u hvatanju termike, i dobro je stelovati tehniku i avion da se dostigne sto veca visina prilikom izbacaja. Naravno kada smo bili na vrh neke cuke sa provalijom od 100-150m ispod, mogo sam i ja da skocim i da jasem termale... nista prostije.
Jesi razmisljao o nekom vario resenju?
Pardon, sad vidim da te zanima tacna visina a ne termali.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #185 on: March 17, 2014, 02:18:20 PM »
E, jesam razmisljao o variometru, ali u fazonu stanice sa telemetrijom i finim zenskim glasom, ko sto rece Laslo. Ne verujem da cu do kraja letne sezone skuputi dovoljno sredstava i za stanicu, ali voleo bih nesto kao Taranis, sa telemetrijom. Vario, koliko sam ja skapirao, posto tu spravu nemam, moze i da ti meri i visinu (ili je to posao necega drugog?). Bocnes ga na comp i skines podatke. Stanice kao Taranis mozda imaju i to ugradjeno, posto imaju telemetriju, pa mozes da pogledas direktno na stanici. Nemam pojma, ali cu se informisati detaljno kada dodje vreme. To polako postaju jeftine i standardne opcije u srednjoj klasi stanica. Kad se pojavio Dx6 sa telemetrijom, tropolozajnim prekidacima i povecanim brojem mikseva, sve postaje jasno - mi kupci cemo docekati sve to sa osmehom na licu :) samo da se malo strpimo.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #186 on: March 17, 2014, 02:23:51 PM »
Dok ti teta izgovor visinu termal prosao ;)
Mislim na standardan vario, moze i bez stanice, ovako nesto.

Moze i sa stanicom, bez tetinog glasa ali sa zvucnim indikatorom i to mozes da resis npr. frsky telemetry tx modul i rx sa bilo kojom modularnom stanicom.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #187 on: May 06, 2014, 09:46:02 PM »
Evo još jednog videa :-)


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #188 on: May 28, 2014, 12:54:45 AM »
E posto sam i ovom skrshio kabinu (nikako da naucim da ne lansiram kada telo ima naprsline...) i to pri lansiranju, sklopile mi se kockice da probam nesto. Imao sam malo vestine i malo srece da spustim DLG bez neke druge stete, pa sam napravio drugo telo i skratio mu rep dooooosta. Nisam zapisao tacno koliko, ali mi se cini da bese od napadne ivice krila do napadne ivice horizontalca 67cm, a mozda i 70cm. Sada je ta duzina 56cm i bas me zanima kako ce se ponasati.

Druga izmena je rudderless, znaci samo eleroni i elevator, da vidim i to kako ce da funkcionise. I telo je odradjeno sa manje materijala u repu, i sve ovo mi je donelo znatno manju masu i moment koji pravi rep, pa sad nemam ni trunke olova u nosu, videcu dal da dodam malo. Tako da je trenutno masa RTF DLGa 240gr i to mu dodje 10gr/dm2. Lako cu mu dodati masu za neki vetar, al nigde nisam video DLG sa ovolicnim opterecenjem krila, zivo me zanima kako ce da leti  mmmm

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #189 on: May 28, 2014, 01:31:51 AM »
Vaci, svaka cast na dosadasnjim naporima koje si ulozio u eksperimentisanje. Sto je najlepse od svega, na ovaj nacin ces mnogo toga "opipati" pa preneti svoja iskustva dalje na sve nas.
Samo cepaj dalje  (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #190 on: May 28, 2014, 06:08:28 PM »
Hvala druze, po broju pregleda bih rekao da ljude zanima sta ja to ceprkam. Nadam se da ne postujem dzabe.

Izasao sam na livadu da podesim CG, ali vetar i mene za malo da oduva. Ne znam sta je to danas... bas sam malerozan. I tako, sada cekam mirniji suvi dan  :( ne moze da se trimuje po vetru. Evo fotografije kako sada izgleda, bas se vidi da je rep dosta kraci.


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #191 on: May 28, 2014, 11:14:01 PM »
Vaci, mislim da je super sto si ustedeo dosta na tezini, ali na zalost mislim da ces imati problem sa izbacivanjem zato sto si skratio trup.
Sada kada je rep dosta blize krilu, pomogao bi vertikalac, ali nema ni njega :)
To je samo ovako teoretski, nadam se da se u praksi to nece toliko osjetiti.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #192 on: May 28, 2014, 11:57:05 PM »
Na zalasku sunca se smirilo pa sam utrimovao avion i isprobao. Narednih dana najavljuju kisu, ako stignem sutra da me usnimi drug pa da zakacim snimak.

Stvari stoje ovako. Jedino sto sam prevideo je da sam pomerio krilo na trupu u napred. Tako sam skratio nos, pa sam opet morao da dodajem olovo... Al nema veze. Bio drug sa mnom. Ocenili smo da se lansira mozda par metara manje u proseku, sto je direktna posledica manje mase, jer moze da primi manje kineticke energije. Samo izbacivanje nije po meni ni malo patilo zbog kraceg repa, ali ni malo. Krece iz ruke kao strela pravo, bice i neki snimak prvom prilikom pa cemo zajedno proceniti. Uostalom, sa repom od 550-560mm ima i komercijalnih DLGa, ne znam sad tacno koji bese.

Ali verujte da tih par metara (a mozda se i za to varamo, videcemo) ne znaci nista, jer avion toliko lepo leti, i toliko je okretniji, da se drugar na svakom izbacaju cudio "ne mogu da verujem" koliko je dobar! Pozdravljam Zareta ovom prilikom :) Taman kad misli da ce dodirnuti zemlju ja povucem elevator, i on se podigne i predje jos 50m.

Prvih 15min mi ruka non stop bila na rudderu po navici, sto me stavljalo u zbunjujuce situacije. Al mislim da mi nece previse nedostajati u dogledno vreme, jos mi je tehnika letenja na niskom nivou po mom misljenju.

Retko kada sam imao onaj osecaj "da ga bacim samo jos jednom..." al sa ovim sam se odmah tako osecao. Mrak me oterao kuci :) Toliko je zarazan i navlaci na letenje da je prosto neverovatno! Kada ukljucim chamber mogu da krstarim lagano i fino ko oblak, a mogu i da pravim krugove precnika 2m i lupinge do besvesti. Fantazija od avionceta, al nije za vetar...

I na kraju, rep jeste kraci, ali sam iskoristio neki "stari" neupotrebljeni vertikalac koji je jedno 10-20% veci... :)
« Last Edit: May 29, 2014, 12:02:20 AM by Vaci »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #193 on: May 29, 2014, 09:15:23 PM »
Evo snimaka. Duvao neki vetar, a i otera me kisa koju su najavili, hteo sam pre nje da bacim neki put. Tako da je malo zbrzano, al moze da se vidi kako leti.

Prvi snimak je lagani let. Nisam ga bacio nesto mnogo jako, a i po mirnom vremenu jos lepse leti i duze. Ali moze i ovako da se vidi kako opusteno krstari.



Sledeca 2 snimka pokazuju donekle njegovu okretnost, ali sa ovakvom masom i ovakvim vetrom, ni to ne moze da se pokaze u potpunosti. Potrebno je mirnije vreme. Na oba snimka nekako ispada iz fokusa fotoaparata. Ne znam zasto, mozda je brzi od brzine svetlosti :)





U svakom slucaju, ovo je fantasticno zabavan avion, i nervira me ova prognoza, kisa, poplave... ajde vise to lepo vreme!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (<--)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #194 on: July 13, 2014, 04:26:23 PM »
Zvuk DLGa koji ponire sa 200m visine podize dlake na rukama...  (yay) Kao blaga grmljavina  (<--)...