Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 99419 times)

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #15 on: March 02, 2013, 06:41:58 AM »
Vaci,
samo napred tu je forum da pomaze, nemoj pomislite da odustajes.
Ovo su normalni problemi na pochetku, i ja sam imao isti probleme.

Problem - zica ti e hladna a brzina ti e velika, T.E je dobro to objasnio da ne ponavjam.
Morash nachi dobar balans, debelina zica i nie toliki problem.

Evo neka slika od moj glider, radi se josh na nega i nadam se da ova prolet da gi vidim kako se bori sa termale.
http://s1103.beta.photobucket.com/user/apaskalmmx/library/Supra%203/Image

Pazi da ne te "virus" pobedi, od zica da stignes do CNC, to se meni desilo.
Ako te virus pobedi ondak treba ce ti i vakum system, nisam moga da spavam dok nisam uradio vakum. Slike od vakum u sledecu priliku.

Cekam nastavak pricha u DLG ...

Pozdrav
Paskal

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #16 on: March 03, 2013, 10:39:22 AM »
Apaska... svaka cast, vidim da si cak krenuo da radis od stiropora krila. Kad napravim od stirodura pokusacu i od stiropora 17gr ali mnogo tesko. Ne moze da se radi sa njim kada je profil tanak, savija se kao maramica. Moj profil je debeo 10mm na debljem kraju a na tanjem 7mm, pa sa tanji kraj povecao na 8,5. Prakticno nije konstantni profil, vec ide ka AG35. Mnogo me strah sto je toliko tanko a dugacko 1,5m.

Ali imam jedno pitanje za koje ne mogu da pronadjem odgovor. Ko moze da mi kaze koliko slojeva stakla ide na krila? Hocu da stavim ovo platno 18gr/m2

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10905

Dali je jedan sloj dovoljan ili treba vise?

I jos jedna stvar, zasto vecina dlg ima zaobljen kraj krila kao Spitfire? Jel to nesto obavezno?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #17 on: March 03, 2013, 11:21:25 AM »
Kad covek ne zna da radi ima puno otpadnog materijala. Evo sta je sinoc "iskocilo" od svog tog otpada za nekih pola sata-sat.



Mogu reci da uopste ne leti tako lose :)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #18 on: March 03, 2013, 11:59:47 AM »
Eto, dobio si i trener jedrilicu :)

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #19 on: March 03, 2013, 01:23:08 PM »
ko je rekao da su krila lose ispala.... :)..pozdrav Vaci...za pocetak je odlicno... ali vezba vezba i samo vezba :)...u predhodnim postovima imas klip kinematskog sekacha ...vrlo je efikasan ... lako se uradi par tockica od vodjica fioke za tastaturu.. ...malo jaceg silka...par oprugica i jedna ravna tabla..ram koliko vidim vec imas..ja sam izradio jedan par krila...za tvoju utehu...iz treceg puta...sve je stvar iskustva...samo napred... (work) (work) (work) (work)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #20 on: March 03, 2013, 04:51:36 PM »
Da ponovim pitanje. Ima li neko predstavu koliko slojeva stakla od 18gr ide na krila klasicnog DLGa? I dali kraj krila mora da bude zaobljen?

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #21 on: March 03, 2013, 06:06:02 PM »
Dva ili tri sloja bi bilo dovoljno. Dva sigurno, a treci  mmmm
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #22 on: March 04, 2013, 04:13:13 AM »
Da ponovim pitanje. Ima li neko predstavu koliko slojeva stakla od 18gr ide na krila klasicnog DLGa?

Vaci - 18 gramska je dosta tanka za krilo. Ja sam kristio 18 gramska za stabilizatore(horziontalac, vertikalac).
Za krilo sam uzeo 48gr od HK i nadam se da cu biti dobro sa jedan sloj. (tu ima i druga prica oko 45 stepena i slichno - platno se postavja pod 45 stepena no nisam toliko bogat za te konstrukcije)
Za pochetku stavi jedan i vidi koja je cvrstina. Nemam mnogu istuvo oko kompozitni materjala.

Jas sam koristio ovo za presmetke.
https://docs.google.com/file/d/0BzAMqhcj2jonaHNrRzNoU0JIZTQ/edit?usp=sharing

I dali kraj krila mora da bude zaobljen?

Krila mora da budu tako zaobleni, to je jedno reshenje za kompenzacije induktivnoh otpora. Samo se drzhi do plana i bici sve u redu.
Jas sam radio sa xflr5 i simulirao sam moj glider u taj simulator. (nemoj ovo raditi - potrosices puno vremena)
http://www.xflr5.com/xflr5.htm
http://c.fsdn.com/con/app/proj/xflr5/screenshots/156754.jpg


Nemoj raditi ko mene, ja zelim sve da presmetam dva puta i posle to da uradim neshto. Koristi iskustva od ostali modelari i sve ce biti OK.
Niko nie napravio prvi glider sovrshen, uradi neshto za ovu sezona pa leti sa taj model. Sledechi projekat ce biti sigurno podobar.
Nie bash dobro kad svi na prolet letaju modeli a tvoj glider je negde tu u simulator i bori se za tih 5% plus minus uzgona.

Ako neshto treba tu sam da spodelim iskustvo.

Pozdrav
Paskal

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #23 on: March 04, 2013, 09:35:10 AM »
Paskal hvala na savetima. Siguran sam da necu biti potpuno zadovoljan kada je zavrsim, jer mi je takva priroda. Ali kao sto si ti rekao, normalno je da svaki sledeci model bude bolji :) Pokusacu sa 1 platnom od 18gr, pa ako bude potrebno dodacu jos jedan sloj. Nadam se da ne smeta sto se slojevi postavljaju odvojeno?
A ugao platna ne mora da bude bas 45 stepeni, ali nije lose da ima neki ugao zbog torzije. Mislim da bi puno znacilo bar 20 stepeni ako ne vise. To je 2-3 dolara vise za platno, a mislim da puno znaci za celu jedrilicu. Samo da savladam ovo rezanje stirodura i nabavljam platno. :mhm

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #24 on: March 04, 2013, 09:50:13 AM »
pogledaj i linkove na ovoj stranici.   

http://www.charlesriverrc.org/articles.htm

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #25 on: March 04, 2013, 03:10:29 PM »
Platno se kod delova koji imaju nepravilan oblik postavlja pod uglom od 45 stepeni! Razlog je nacin na koji se opterecenje prenosi izmedju vlakana i zbog mogucnosti da prilikom lose postavljenog platna dodje do nezeljenog vitoperenja (pri povisenim temperaturama smola moze da izgubi na cvrstoci a tada vlakno (platno) koje se lose postavi ima osobinu da se, zbog svoje krutosti, donekle vraca u prvobitni polozaj)

Pozdrav,
 Uros
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #26 on: March 04, 2013, 09:13:17 PM »
Uh... treba stici do platna. Rezanje zicom je MNOOOOGO lakse kada se gleda na youtube. Treba mi opet pomoc....  :-\

Napravio sam nove sablone, bar sam u tome dobar



Kruzic na kraju ima ulogu da se i u njega stavi trn kako se izlazna ivica sablona ne bi savijala pod pritiskom zice. Ali evo 2 problema:

-Prvo, nakon rezanja jedne strane stirodur se savija ka toj strani. Dali ovo moze da se nekako izbegne, malo me nervira?

-I glavni problem. Na koju debljinu mogu da rezem stirodur? Izlazna ivica sablona je 0,5mm, jel to nije moguce ili ja ne znam? Evo sta dobijam



Napadna ivica je super, krilo je glatko i nema mnogo talasa. Ali cela zadnja ivica je otopljena, ne znam razlog. Nakon rezanja donje strane, ponovio sam prelaz da bi skinuo neke blage neravnine, ali onda je zica upala bar jos milimetar, kao da prvi put nije dobro skinula. Dali je sada skinula dobro, ili je skinula vise...

Rezano je tako sto sam postavio sablone na obe strane pa uzeo luk i zicu u ruke i presao preko sablona. Jel moram da povecam debljinu izlazne ivice ili da vezbam jos? Neka caka?
Izgleda da ce ova tema biti prilicno informativna za secenje zicom...

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #27 on: March 04, 2013, 09:59:25 PM »
Od kojeg materijala si napravio sablon, rekao bi da je drvo u pitanju? Iz ruke neces nikad napraviti onako dobro krilo kao onaj lik sto je postavljen video. Gravitacija mora da se umesa u secenje bilo koje vrste stiropora, ako mozes da uradis isto kao i on sto je uradio onda uradi i ti, ako ne mozes onda nadji nekog ko to moze i ustedices sebi vreme.

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #28 on: March 04, 2013, 10:01:40 PM »
Ja sam se tako igrao sa rucnim ramom, sablonima, zicom i stirodurom i kao sto Paskal rece uhvatio me CNC virus.
Bolest jos uvek traje a u terapiji mi pomaze Tibeateagle  lol


Ipak postoji neka minimalna debljina do koje mozes seci sa vrucom zicom,
jer zica otopi materijal oko nje(cut by radiance) a moze i bas fino podesavanje
temperature pa da imas tzv. kontaktni rez(contact cut) sto mislim da je vrlo tesko izvesti u praksi.

pozz
Blago meni, opet ja :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #29 on: March 04, 2013, 10:09:31 PM »
Jao nemojte samo CNC.... napravio sam CNC glodalicu, na poslu radim sa CNC glodalicom, jos samo da napravim i CNC sekac stirodura i izaci ce mi slova C N C na nos... Mada ako bas bude moralo.... ali nije to sad tema.