Author Topic: Takmicarske kategorije za sezonu 2013  (Read 7672 times)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« on: February 19, 2013, 09:17:57 PM »
Posto smo utvrdili da nas ima poodosta  (yay) aj da probamo da definisemo neke osnovne kategorije ;)

1. kategorija 1/8 Buggy modeli, u ovoj kategoriji ce se najverovatnije voziti zajedno nitro i elektro modeli a bodovace se odvojeno, ili ako brojnost dozvoli skroz 2 odvojene kategorije. U tom slucaju ce da promenimo imena u 1a i 1b :)

2. kategorija 1/8 Truggy modeli, isto vazi kao i za gorepomenutu kategoriju 1  ;namig

3. definitivno najzanimljivija za pocetnike je 1/10 rwd, modeli po dimenzijama su jako blizu 1/8 modela ali im tezina dosta zaostaje pa se ovako zovu-svrstavaju (da ne bude zabune). Tu su najbrojniji modeli tipa Kyosho Ultima DB i Losi xxx SCT a koliko vidim uskoro i njihove kineske kopije tipa Turnigy-a ;)

4. Monster Truckovi, u ovu ce mozda uci i neke verzije SCT-a sa pogonom na sva 4 tocka al to cemo jos videti u zavisnosti od njihove brojnosti ili mozda cak dobiju i svoju kategoriju :)

Za pocetak mislim da treba tu da se zaustavimo i orijentisemo na dobru zabavu i druzenje a manje na trkanje i takmicenje, tu podrazumevam otvaranje posebnih kategorija za 1 ili nesto vise modela pa kao i u nasem autosportu (tipa Cedomir Brkic) da se trkaju sami sa sobom i kite trofejima i medaljama u praznoj klasi :)

Maksimalne dimenzije ce da preuzmemo sa vecih takmicenja i prostom metodom drvenog rama utvrditi jel neko 'upada' u kategoriji ili mora u drugu ;) ...oko toga cemo se jos dogovori ti i rastezati ram da 'upadne' dovoljan broj modela.

Svi modeli se mogu voziti na istoj stazi s' tim sto bi za Monstere recimo napravio neke prepravke ili samo dodatne skakaonice da bi publika i vozaci sto vise uzivali u gledanju nego trkanju (za koje i nisu pravljeni)

Sad nam ostaje da vidimo jel ovo ima neku podrsku ili ne ? Ako ima da pocnemo sa svrstavanjem vozaca i modela u odredjene kategorije !
« Last Edit: February 19, 2013, 09:46:10 PM by magic »

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #1 on: February 19, 2013, 09:50:13 PM »
U potpunosti se slazem sa ovim sto je gore napisano.

poz
Veljko

Offline trijanglafly

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #2 on: February 19, 2013, 09:58:12 PM »
Takođe sam ZA, a i klinac pita kad počinje druženje i da li će biti vršnjaka. Junior ima 8 god.
Ovo će biti ozbiljna sezona, kako mi se čini. Pozdrav svima i da počnemo okupljanja što pre. ()-()

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #3 on: February 19, 2013, 10:06:56 PM »
Slažem se sa svim, osim s idejom za mešanje monstera i SCT 4x4 modela (u mom slučaju  :big smile), ako bude klase za SCT bude, ako ne bolje je i ne voziti s nezgrapnim monsterima...  ;namig

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #4 on: February 19, 2013, 10:20:27 PM »
Moja podrška!  Ovde da prijavimo kategoriju?

Slažem se sa svim, osim s idejom za mešanje monstera i SCT 4x4 modela (u mom slučaju  :big smile), ako bude klase za SCT bude, ako ne bolje je i ne voziti s nezgrapnim monsterima...  ;namig

Delim ovo mišljenje :)


Offline JOSO

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 81
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #5 on: February 20, 2013, 07:53:06 AM »
Ja isto se slazem. Samo to da ova sezona sezona bude malo vise konkurencija na stazi. Vidimo se
Kyosho st-rr,aka dx3s i novarossi.

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #6 on: February 20, 2013, 08:57:16 AM »
ja mislim da u pocetku treba forsirati klasu 1/10 2WD (rwd) jer je ona naj jeftinija, i najlakse je "navuci" sto vise takmicara... a posle kad zagrizu nema im spasa, odose u sledece kategorije... ;namig

Offline zgrmbust

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #7 on: February 20, 2013, 09:06:38 AM »
Odlican predlog  1ee .... ja bi za pocetak predlozio da se na pocetku sezone organizuje jedan vid zbora 4e, gde bi se svi, ili dobra vecina, skupila i na licu mesta i porazgovarali o aktuelnim problemima i inovativnim predlozima ,oko svega vezanog za problematiku RC Auto modelarstva kod nas.
Ivan - Agama A8 Brushless

Offline Agama

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #8 on: February 20, 2013, 09:23:33 PM »
Da, da to je to što se traži :)
RC BUGGYLAND BEOGRAD & MODELSPORT OFFROAD TRACK SVILAJNAC
www.rcbuggyland.com

Offline rogy30

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 71
  • Ansmann Vapor, Reely Titan, Blue Tanga 69
    • tv-berza
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #9 on: February 20, 2013, 11:12:34 PM »
Odlican predlog  1ee .... ja bi za pocetak predlozio da se na pocetku sezone organizuje jedan vid zbora 4e, gde bi se svi, ili dobra vecina, skupila i na licu mesta i porazgovarali o aktuelnim problemima i inovativnim predlozima ,oko svega vezanog za problematiku RC Auto modelarstva kod nas.

Slazem se u potpunosti... da ne ostane samo na prici i idejama.

Sto se tice monstera,,,necu ni ja sa monstrerima da me gaze  :hehe

E sad jedno pitanje, mozda ce vama zvucati smesno, ali da iznesem svoje misljnje.
U klasi 1/10 SCT dali mora biti toliko bitno da je 2WD ili 4WD. Po mom misljenju bitnije da smo tamo na broju i da se druzimo i vozikamo nase male zveri.
Kada dodje vreme da nas ima vise ili dosta za odvajenje u 2WD i 4WD onda da to napravimo.
Cisto moje razmisljenje.
« Last Edit: February 20, 2013, 11:14:35 PM by rogy30 »
Kako se na bosanskom kaže DNK? Da nije komšijino?
http://tvberza.com

Offline Agama

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #10 on: February 20, 2013, 11:24:40 PM »
Dosta više će dolaziti do izražaja 4wd, lakše se vozi, mislim da će tu biti problema...al za početak mogu svi zajedno da startuju.
RC BUGGYLAND BEOGRAD & MODELSPORT OFFROAD TRACK SVILAJNAC
www.rcbuggyland.com

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #11 on: February 20, 2013, 11:25:50 PM »
Ogromna je razlika izmedju 2WD i 4WD. 2WD nisu toliko sporiji koliko mnogo manje prastaju od nekog 4WD modela tako da je stvarno nemoguce mesanje te 2 kategorije.

Kao sto je neko vec rekao, 2WD modeli treba da vas privuku (navuku) na RC automobile. SC/DB modeli iako su oznaceni kao 1/10 su daleko veci nego klasicni 1/10 modeli i samim tim imaju vecu prohodnost i mogu da posluze i za neku zabavu van staze. Isto tako, kada naucite da vozite 2WD, posle neki 1/8 4WD dodje kao igracka. Jos jedna lepa stvar je da upravo zbog toga sto su izuzetno zahtevni za voznju vam skoro nikad ne dosade, ja cu zato uvek imati jednog u mojoj floti  :mhm.





Ja bih licno preskocio 4WD SC modele jer se cenovno vrlo priblizavaju nekom 1/8 bagiju a te 2 stvari ipak nisu za poredjenje. Isto tako bih zaobisao i klasicne 1/10 4x4 modele jer imaju vrlo ogranicenu upotrebljivost. Bilo bi idealno da se skoncentrisemo na 2WD SC/DB, 1/8 bagi i 1/8 tragi kategorije.

Po meni, univerzalana masina je neki 1/8 tragi: na stazi je samo za nijansu sporiji od bagija (mada to opet vise zavisi od vozaca), ima veci clearance pa se bez problema vozi i na vrlo ne uredjenim terenima tako da je idealan i za zabavu van staze, a ako imate klinca koji se vezba, onda ga umesto na 4S stavite na 2S i to ce biti vise nego dovoljno za duzi vremenski period, provereno :).

poz
« Last Edit: February 20, 2013, 11:43:44 PM by magic »
Veljko

Offline Agama

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #12 on: February 20, 2013, 11:35:17 PM »
U pravu si čika Veljko :) , na kraju bi bilo najbolje da se svi skoncentrisu na 1/8 truggy-buggy kat.
RC BUGGYLAND BEOGRAD & MODELSPORT OFFROAD TRACK SVILAJNAC
www.rcbuggyland.com

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #13 on: February 21, 2013, 12:24:55 AM »
1/8 Truggy je na skoro svim stazama brzi od Buggy modela, da bi malisan imao prednosti mora staza mnogo da se 'upropasti' da bi imao iste sanse ;)

Mogu da primetim da je u nasoj zemlji mozda i najveca zastupljenost Truggy modela u odnosu na komsiluk a i ostatak evrope :) ...nekako bi objasnjenje za to nasao u nepostojanju razlicitih klasa kod nas i trkama na livadi, tu su vlasnici mislili da dobiju prednost sa vezim i 'jacim' modelom i skoro svi novi koji su se pojavljivali su prvo pazarili Truggy modele  :big smile

Ja bih prednost za zabavu dao bas toj 2wd klasi jer mislim da ce ona biti najzanimljiviji za 'vecinu' vozaca a i gledaoce kad na stazi vide gomilu modela koji se preskacu :) Kraljevska klasa naravno ostaje 1/8 ali moraju ljudi da budu svesni da to ako misle dosta da voze a vecina to ovde nije imala prilike, TO dosta kosta.

Sto se tice SCT sa pogonom na 4 tocka i meni se svidjaju ali mislim da je to trenutno previse kao uvodjenje posebne klase. Posebno da sad vecina nas nabavlja i te modele :) Sto kaze Veljko cenovno ne zaostaju za nekim 1/8 'kvalitetnim' buggy pa cak i Truggy modelom pa bi savet bio da ih bar za sada zaobilazite ako razmatrate nabavku nekog 4wd modela.

Tako da savet ide prvo na 1/10 2wd model nebitno koji i sa kojim pogonom (mislim da ce na stazi biti manje vazno jel cetkas ili brushless a vise koga i kako vozi) a na drugom mesto ko ima para i mogucnosti naravno za neki model iz 1/8 klase. U evropi je daleko najzastupljenije trkanje sa 1/8 Buggy modelima daleko ispred 1/8 Truggy i svih ostalih Off-Road masina (kod On-Road-a je malo drugacije) :) i to u nitro varijanti opet daleko ispred brushless, ne zbog novosti same brushless tehnologije koliko zbog komfora koje pruza nitro u odnosu na elektro modele (pricam o 1/8 modelima), koliko god to cudno zvucalo ;), kada treba voziti model-modele ceo dan !

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Takmicarske kategorije za sezonu 2013
« Reply #14 on: February 21, 2013, 10:02:09 AM »
Nas najveci problem je izgleda preterao teoretisanje, mnogo se citaju rc forumi, magazini prate desavanja pa evropskim i svetskim trklalistima, pa kad se vratimo u realnost svaka sinica smeta, jbg navikli smo na visoke standarde koje tamo neko postavlja  mmmm

Ljudi, treba poceti od pocetka! Smatram da primarna klasa treba da bude 2wd jer je ocito najbrojnija, a lako moze da privuce i nove ljude. Sto je za nekoga normalno, za nekoga nije, ali svakako treba biti svestan finansijske situacije kod nasih ljudi. Za 200-250 eura moze da se krene sa 2wd klasom, dok za 1/8 truggy/buggy  modele to kosta 500-600 eura, a gde je odrzavanje?

Ja razumem vas sa 1/8 buggy/truggy modelima ali preporucivati i govoriti da se skoncentrisemo na tu kategoriju je nerealno!
E sad, ako je cilj da se  zadovolje licne potrebe to je druga stvar, ja sam mislio da ovo radimo zbog svih nas.

Ove cetiri kategoriju su sasvim dovoljne pa cak I previse. Pa uklopicemo nekako, bitno je da nas ima na stazi, da se skupimo u sto vecm broju. Na prvom mestu je zabava a kasnije ako bude interesovanja I neko takmicenje. U medjuvremenu ce ljudi  skontati sta ima lezi I koja je klasa njima najprobliznija.

@Bigneda, svaka ti je namestu