Author Topic: Piper J3 Cub 25%  (Read 90850 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #210 on: November 12, 2014, 02:15:37 AM »
 :)aplauz Tako je Dejane. Dok ne osetiš "drvce" pod rukom, nema pravog modelarenja!
Naravno, tehnologija, a i materijali, se stalno unapređuju. Eto, recimo, dok sam bio mali, ja pravio aviončiće od papira ali sad to rade od ovih penastih, elaporastih i šta ti ja znam, kakvih klep, klep materijala...
Svaka čast pojedincima, koji od toga umeju da naprave i nešto što nikad ne bi rekao da je od toga, sve dok ga ne uzmeš u ruke...  mmmm  ")
#FFCC00

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #211 on: November 12, 2014, 07:42:13 AM »
Kažu eno ga matori podetinjio, prepisuju mu dečiji sirup za kašalj. Tako se matori okrenuo depronu i ostalim zapenjenim materijalima, al beše i dobrih kompozitnih pa drvenih, a i onih od papira. Sve u svoje vreme. ;namig
ex pseudonijum: licider

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #212 on: November 12, 2014, 08:12:17 AM »
Sve je to lepo ali ne vidim razlog pljuvanja po peni i ostalim materijalima.
Kupovni model kada olivadiš ako je od EPO pene zalepiš i teraj dalje i to na licu mesta sa trakom.
A model pravljen po modelarskom principu kada ga olivadiš samo ga sačistiš i   :pop: "ajd Jovo ili Savo, ili Pero, ili Miko NANOVO"
JEste da je lepota modelarstva u tome da se pravi po starom principu balza, sper i folija ali treba malo razmišljati i o ovome što sam ja rekao.
Trenutno pravim modele od kaširanog deprona i imaju neki profil nije da nemaju ali to nije to.
Pošto nemam novaca za izradu CNC-a za stirodur pravilne profile mogu praviti od balze i špera.
U ostalom koji je princip brži?
izrada od pene na CNC-u i presvlačenje ili sečenje, lepljenje rebara, lepljenj folije....? A dobija se ista težina modela.
Ali dobro "svaki magarac ima svoje veselje"
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #213 on: April 28, 2015, 09:45:19 PM »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #214 on: May 22, 2016, 10:41:40 PM »
Na kraju prosle senone, na jednom od letenja u Kraljevu, imao sam problema sa motorom.
Motor adi a onda se ugasi,. Opet upalim on se ugasi. Ili radi ali sam dodaje i oduzima gas.
Skinem kapotaz, i imam sta da vidim. Pukla su DVA donja imbus srafa koji vezuju odstojnike za
firewall. Razlog jednostavan. Moja greska. Dok sam radio konstrukciju modela,
predveidao sam da firewaal ostane u nuli a da cu ugao motora stelovati dok ne dodjem do
zadovoljavajuceg ugla. Putem pokusaja dosao sam do zeljenog ugla, podmetanjem
podloski pod sve odstojnike. Naravno svaki odstojnik, od cetiri, je dobio razlicit broj
tih podloski tako da je motor u nekom trenutku verovatno bio prenategnut.
kada tome dodamo vibracije, srafovi su pukli. Naravno, sreca je da su oni stradali.
Druga mogucnost je bila da bukne kuciste motora ali srecom to se nije desilo.

Da se ponovo ne bi desila slicna havarija, premerio sam deblinu svakog dodatka, i
napravio konusni sper koji je zadrzao sve uglove koji su postojali.
Ovaj spoer je zalepljen na firewall i preko njega usrafljeni novi odstojnici,
od neke gvozdjurije. Posto sam pod kapotazom imao skoro 350g olova, ovi, tezi odstojnici
su mi omogucili da vecinu olova skinem. Kapotaz je vracen i motor je i dalje stajao kao i
pre inteervencije.

Prvi let, prosle intervencije je prosao bez problema. Nikakvo trimovanje nije bilo potrebno.
Motor radi fenomenalno, pali kao mina, medjutim nakon sletanja se gasi.
Pridjem i imam sta da vidim. model lezi skoro na stomaku.
Opruge na trapu su se istegle (fabricke) i elisa je zakacila zemlju.
Nema veze. Predvideo sam da ce se ovo desiti i napravio nove opruge.
10-tak minuta, opruge zamenjeme, medjutim ove nove su bile jos gore. Dok je model u mestu
opruge drze, medjutim cim model krene, tockovi se razmaknu i on legne na stomak.
Goran mi je u Cacku napravio nove opruce (hvala Gogi), sada mnogo bolje i jace, komsinica sasila
nove kozne navlake i sada je model ponovo spreman za letove. Cak ima i registraciju.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #216 on: May 22, 2016, 11:58:24 PM »
Znaci uspeo si da namestis opruge... (yay)
Bio sam danas u Kraljevu :sljus   Mogao sam da svratim :sljus

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #218 on: July 30, 2017, 11:03:13 PM »
Dana se malo  letelo u Kraljevu.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #219 on: July 30, 2017, 11:05:13 PM »
Danasnja XXL ekipa iz Kragujevca