Author Topic: Piper J3 Cub 25%  (Read 91314 times)

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #15 on: February 09, 2013, 10:13:21 PM »
Bravo druze,sve cestitke na dosadasnjem radu i zelim ti puno uspeha u daljem radu! Pa da se na leto sretnemo sa par piper na  (<--)
 ()-() i srecno!!!
P.S. Nadam se da ce moj mali doprinos ubrzati izgradnju ;namig

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #16 on: February 10, 2013, 12:29:22 AM »
Hvala svima na lepim recima.

@ Miso, vec sam negde u prvom tekstu napomenuo da se necu drzati originala do svih detalja.
     Naravno, sto se prozora tice, pravi na tom mestu ima samo sipke. Da je i ovaj trup od cevi moglo bi se tako i napraviti,
     ali posto nije, nisam hteo da rizikujem. Za mene je to nebitan detalj u poredjenju sa funkcionalnoscu.
@ Disljenko, posto se jos nisam odlucio koji ce motor biti u modelu, napisao sam od 20-26cc. H9 ima tu velicinu
     modela i zajko ga je leteo sa 20 cc Zenoah motorom. Oni koji ga prave iz raznih kitova kosrite motore od 20 pa cak do 32 cc.
     Model je ogroman (za moja shvatanje) i mislim da ce mu snage trebati samo za poletanje a da ce u vazduhu biti
     potrebno veoma malo gasa bez obzira na jacinu motora. Kineski motori (skoji imaju karburator pozadi) kao naprimer RCG(F)
     staju pod kapotaz kompleto. Sa druge strane Zenoah koji ima i karburator sa strane i veliki auspuh, bi maltene skroz bio napolju.
     Takodje, zelim da vidim dgde cu biti sa tezinom modela, tako da je za sada motor na cekanju.
@ Gogi, nemoj se prerano javljati, mozda bude jos tvojih doprinosa.  :big smile



Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #17 on: February 10, 2013, 12:44:21 AM »
Moj H9 J-3 2700mm, je ipak imao negde oko 8 kg, a sa nekom rasvetom koju sam ja povremeno dodavao jos 200-400 gr. nisam ga bas stalno merio.
Moram reci da je njemu 20cc Zenoah, kao dupe na nosu, on svejedno nemoze da jurca ili bilo sta drugo da bi trazio jaci motor, osim ako nece da vuce nesto onda bi mu trebalo do 30cc ... sa pola gasa je poletao na 10m super leteo sa 60% gasa, a minimalna razlika sa punim gasom.
Ja sam napravio gresku sto za 3 god koliko sam ga leteo, a cesto sam ga leteo, svake nedelje, nikad nisam bar malo doterao dizne, niti sam eksperimentisao sa elisama, sta je h9 stavio na njega, tako je i poginuo...
A zaginuo je kad se ugasio motor u brisucem letu, na malo naglije dodavanje gasa, ostalo je originalno setovanje novog motora i verovatno ga je zalio gorivom.. Nikad mu nisam ni svecicu odvrnuo, da proverim.. ocistim... pretpostavljam da je posle toliko vremena trebalo prestelovati motor, malo smanjiti dotok goriva i naci max. broj obrtaja... Imao sam gde da sletim u kukuruz, ali sam bio ubedjen da cu ga vratiti na pistu i sleteti, ali ... avaj... nisam dobro odmerio banderu od rasvete, zakacio krilom i ....  (rip..)  (rip..) da nije bilo bandere... leteo bi i dalje... ili da sam ga malo prestelovao... ranije...
Sretno  (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #18 on: February 10, 2013, 11:49:56 PM »
Hvala na informacijama Zajko.

Nadam se da ce jedan od motora koje sam gledao (23 cc,  2.2 hp) biti doboljan. Ali do tada ima jos vremena.

Offline maxa69

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #19 on: February 11, 2013, 12:38:17 PM »
 H9 je za Pipera1/4 size predvideo plovke za vodu,dužine 1200mm,napravljeni su od fiberglasa.
Na YOU TUBU ima nekoliko zanimljivih videa gde ga voze sa plovcima a motor je Zenoah 20 ccm.Po toj logici,taj motor nije slab mmmm.
Da li neko zna koji model Piper-a je vozio junak iz stripova Mister NO?
« Last Edit: February 11, 2013, 12:46:20 PM by maxa69 »

Offline maxa69

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #20 on: February 11, 2013, 01:07:21 PM »
Izvinjavam se za OFF na temu ali možda se još neko pita isto.Uspeo sam da nadjem koji je tip Pipera u pitanju:
http://www.ubcfumetti.com/misterno/?25426

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #21 on: February 11, 2013, 07:51:09 PM »
Druze uvek na raspolaganju (pijemo)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #22 on: February 11, 2013, 11:38:11 PM »
Sledece sto sam pravio su bile bocne stranice trupa. za izradu sam koristio blazu debljine
6 mm, a sirina na koju sam rezao dalove je 10 mm.

U svaku vertikalnu letvicu urezana je rupa u koju se uklapa rebro trupa koje je od spera 4 mm.
Pored bocnih, rebra trupa su povezana i sa donjom stranom trupa koja ce takodje biti od spera.



Sve letvice su secene na laseru, a da bih lakse mogao da pronadjem poziciju svake obelezio sam ih brojevima.



Naravno, najboje mesto za sklapanje modela, bez obzira na velicinu istog, je trpezarijski sto.
Prvu stranu koju sam pravio, sam lepio preko plana koji je printan na graficki film.
Zasto? Prvi razlog je sto to mogu sam uraditi, a drugi je sto prasta curenje lepka. Ako
lepak i procuri, ne lepi se za film.



Sve letvice sam polepio i bocna strana je bila gotova. Predvideo sam da obe strane budu iste,
a poprecnu letvicu sa desne strane cu naknadno iseci kako bi se vrata kabine mogla otvarati.



Preko ove polovine sam razvukao foliju (onu providnu koja se koristi u kuhinji) i preko postojece
stranice redjao letvice druge polovine. Na ovaj nacin ce obe biti identicno napravljene, a folija ce spreciti da
se stranice zalepe jedna za drugu.





Krajnjim rezultatom sam bio zadovoljan.



Sledi izrada horizontalnog i vertikalnog stabilizatora.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #23 on: February 12, 2013, 12:09:24 AM »
Jel ti taj terpezarijski sto za 4 ili 6 osoba?
Ovo do sada izgleda odlicno.  :)aplauz

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #24 on: February 15, 2013, 10:59:01 PM »
@drjack - na razvlacenje 4 - 6 osoba (prevedeno na modelarski recnik za modele 0.60 - 1.60)   :big smile

Sastavljanje trupa.

Na donjoj slici se vide elementi koji cine trup (naravno bez centralnog dela na koji se kace krila).



Probao sam da sastavljam od prednjeg dela, ali misam mogao lepo da savijem bocne strane tako da
sam ipak krenuo od pozadi. Mozda deluje sasavo ali rezultatom sam zadovoljan.







Rezultat (flasu CocaCole sam stavio kao reper velicine :))



Horizontalac i vertikalac nisu zalepljeni vec samo stavljeni da proverim kako "pasuju"





na gornjem delu trupa se nalaze tri bukove letvice precnika 5 mm







Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #25 on: February 15, 2013, 11:30:44 PM »
Vole čovek da počne od pozadi... Šta ćete, ima nas raznih...

Nego, juče i danas sam bio u Budimpešti i izmedju ostalog posetio firmu gde se pravi onaj fantastični Mig 15 od 1/4 skale.

http://www.rcuniverse.com/forum/m_11307834/mpage_2/key_/tm.htm

Proveo sam dva nezaboravna sata, otišao pun utisaka...
Izmedju ostalog imao sam prilike da vidim neka rebra od Piper Cub-a 1/2,5 skale!!!!!!

Mislim da je to oko 4,5 metra razmaha... Sve u svemu to izgleda ovako...





Pozdrav

Mirče



Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #26 on: February 15, 2013, 11:47:44 PM »
Nizak ti nesto ovaj Kolega.

A ima na tu temu i vic,

Dosla Sosa kod lekara i kaze

- Doktore, ajte pogledajte me pa kaz'te koliko bi ja trebalo da budem visoka na osnovu mog izgleda.
kaze doktor
- Pa Soso, bar jedno 3,5 metra.
- Eto doktore, pa ja to svima i pricam. Nije da sam ja debela vec sam niska.

Elem, ako se ovo sto sam crtao pokaze ok, lako moze da se uveca. Evo ecimo ovoliko



Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #27 on: February 16, 2013, 01:26:32 AM »
Tako je Mišo, stara modelarska izreka kaže: "Bigger is better"...


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #28 on: February 19, 2013, 11:56:21 PM »
Ako se neko pita da li su ovo slike modela, odgovor je DA.
U pitanju je model, 1/3. Prelepo.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Piper J3 Cub 25%
« Reply #29 on: February 19, 2013, 11:57:58 PM »
i jos