Author Topic: APM 2.5  (Read 89158 times)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
APM 2.5
« on: February 01, 2013, 07:01:05 PM »
Stigao konačno APM 2.5, sa NEO-6M gps-om, sa originalnim software-om, 433mhz telemetrijom. Videćemo da li je "fly out of box" samo reklama ili da li stvarno radi :) Dobra je stvar što ga šalju sa ugaonim pin letvicama, pa možeš sam da ih lemiš, po potrebi, da ne štrče na gore kablovi. 8)

Idemo redom, kako šta bude testirano (simple, loiter, Alt Hold, RTL, circle, follow-me,auto take-off & autolanding, autoflip, waypoints sa telemetrijom, waypoints sa gubitkom signala, RTL sa gubitkom signala...), javljam.
« Last Edit: February 02, 2013, 12:31:40 AM by kole_niš »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: APM 2.5
« Reply #1 on: February 01, 2013, 08:13:30 PM »
Nesto imam osecaj da nece bas biti kako pricaju, al daj boze, i meni je na putu isti kontroler.

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: APM 2.5
« Reply #2 on: February 01, 2013, 08:21:48 PM »
Ivco hoce li biti spreman za sutra???  (<--)
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #3 on: February 01, 2013, 11:28:00 PM »

Ivco hoce li biti spreman za sutra???  (<--)
Za sutra sigurno ne, ali bice vrlo brzo. Interesantno, stiglo sve za 8 dana iz bratskoga Hong Konga ...

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: APM 2.5
« Reply #4 on: February 01, 2013, 11:49:07 PM »
Auh...nek ti je sa srecom!
Ajd javljaj kako napredujes... (<--)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: APM 2.5
« Reply #5 on: February 02, 2013, 12:27:08 AM »
Kole nisu to lajsne. To se zove ugaone pin letvice.
Vidimo se sutra na gradskom polju. Nemoj da kasnis :)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #6 on: February 04, 2013, 01:43:27 PM »
Pustio sam struju kroz APM 2.5!

Posle klasičnog priključka komponenti (bez Power Modula, koji se naknadno uzima uz ovu karticu, znači direktno esc i risiver na karticu!), instalacije Mission Planera i upload-a firmware (Arducopter 2.91 u X konfiguraciji za quad), sve izgleda prilično jednostavno. Sedmica x64 se pomalo bunila oko 3dr radio veze, ali uz driver update, prorade i ovo. Preporučuju ga jer se zaobilazi Xbee, uz to radi i da 433mhz kao klasična telemetrija.

Pošto nema klasičnog trimovanja, odradio sam radio-calibraciju, max&min stick position za sve pravce i za gas, sam je odredio limite. Esc kalibracija, klasika, prema uputstvu (nešto malo je specifičnija u odnosu na klasične kalibracije za HK&similar low budget flight kontrolere!).

GPS (NEO-6M) sa fabričkim firmware-om, ništa nije dorađivano. Iz sobe 4 satelita, sa terase 7-8.


Prvi sobni testovi (iz ruke) rade malo čudno, ali posle kalibracije akcelerometra, jedne, pa još jedne, sada sve radi kako treba. Osećalo se kao da vuče na jednu stranu, bez ikakvog razloga, kad mu daš kontru, on gasi te motore. Čak i kada je stajao u mestu, samo pod naponom, veštački horizont je pokazivao neke čudne pravce kretanja, a realno stoji u mestu. Kako u sobi, tako i na terasi, aj reko da vidim da nije do GPS-a. Nije, acc se kalibrisaše nekako iz trećeg puta i sad je miran.
Napominjem, sve je rađeno u stabilize modu, koji se najpre podešava, a od koga se dalje razvode ostale funkcije.

3dr radio veza na 433mhz radi bez greške, kažu ima domet do 1.5km, na 57600 baud rate. Brzina veze može da se smanjuje, da bi se postigao veći domet za telemetriju kroz waypoints-e, ali i ovo (ako je tačno), više je nego ok. Kažu da može beskonačno veliki br waypoints-a da se unese, posle kroz data loging, vidim neki se i za*ebavaju, crtaju po nebu, gledaju max visinu, brzinu isl.

PID-ovi vidim da su problem većini sa Criusom, i to je skroz ok, jer ako se ne skapiraju stvarno može da zbuni. Ovde je to prilično ok rešeno izgleda, jer software izgleda da sve sam određuje, kako bi letelica ostala u vazduhu, dok korisnik to želi. Čak ima i opcija, da se importuju vrednosti u odnosu na to koji model imate (arducopter, flamewheel 450, 550, ja trenutno imam HK-ov SK-450, za šta sam slučajno naleteo sa vrednostima).

Znači "sobni" testovi: OK!

Ako je vreme dobro, pokušaću i sa osnovnim testovima napolju, pa se javljam.

Pozz




Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #7 on: February 04, 2013, 05:57:15 PM »
Odrađen i prvi test napolju, radi bez greške, po preporukama leti se samo lagano u stabilize modu, dok pohvataju senzori šta im treba ...

Izuzetno je stabilan, ne mrda ni cm od putanje kojom se leti, GPS position hold radi izuzetno precizno. Prošao i ovaj test, doduše sa izakanom 3s na 2200mah, oko 8 min mirnog leta.

Jedino što sam primetio, kad se isforsira malo brže napred nazad, poremeti se nešto oko kontrolisanog leta. Verovatno oko barometarskog senzora, jer je preporuka da se stavi neki sundjer/tkanina odozgo, na sam baro-senzor, ukoliko ga dune vetar, odn. ukoliko dospe potisak od elisa do njega, postoji mogucnost da odreaguje nepredvidjeno i da smanji visinu naglo.

Poručena i originalna plastična kutija, za Ardupilot 2.5, koja će zatvoriti sam board, sa sudjerom za baro-senzor (5$ UK Warehouse). Ova kutija trebalo bi i da olakša fiksiranje za quad, pošto kažu da je AM 2.5 izuzetno osetljiv na vibracije. U kutiji ima i gumice za fiksaciju sa karticom, da bi se kompenzovale i najmanje vibracije.

Uskoro i ostali testovi.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: APM 2.5
« Reply #8 on: February 04, 2013, 06:51:37 PM »
Znaci leti fino...hm, ja se napatih sa ovim criusom aio pro i megapirateng... mmmm
Obavezno stavi neki sundjer preko barometra...mada ako ga ne uklucujes (alt hold) ne bi smeo da smeta normalnom letu...ali ko ce ga znati?
Obrati paznju na magnetometar-jer kazes da kada ga malo zustrije izvozas - quad nece bas da slusa...;)
Nek ti je sa srecom...vreme je da i ja narucim jedan... ;) (<--)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: APM 2.5
« Reply #9 on: February 04, 2013, 08:34:37 PM »
Lepa vest, moja nikako da se pojavi na trackingu u srbiji  mmmm , bas umeju da uspore u china pošti.

A mogao si podeliti sa ostalima link za plasticnu kutijicu.


   Al mi nije jasno da ovi sto rade megapirateNG ne mogu da urade samo remap i da kartica leti lepo, nego toliko bagova da nije moguce

cak ni da leti a kamoli akrobacije da radi.....

   Posto sam imao cudnih iskustava sa mojim quadom, videcu kako ce biti sa ovim APM board-om na istom frejmu i setapu  ()-()

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #10 on: February 04, 2013, 09:24:59 PM »
Evo danas je stigla i kutijica, ima

SIDE ENTRY
http://www.unmannedtechshop.co.uk/autopilots/ardupilot-mega-apm/ardupilot-mega-2-5-case-side-entry.html

TOP ENTRY
http://www.unmannedtechshop.co.uk/autopilots/ardupilot-mega-apm/ardupilot-mega-2-5-case-top-entry.html

pa biraj, po želji! Fenomenalno odrađene, čak ima i gumice za anti-vib... tu su i neke slike dole, uglavnom, stiglo za 5 dana iz UK. Takođe i sunđer za baro-senzore, da se ne bi lepilo onako bez veze... Kutija, dakle, original, super pasuje, sad sa Bakijem konstatovasmo da može čak i čičak-traka da se lepi i da se tako nabaci na multirotor, avion ili arduRover, ArduBoat :)


Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: APM 2.5
« Reply #11 on: February 04, 2013, 10:39:49 PM »
Hvala za link, ali sad oko toga da lepite cicak trakom, to nemoj da vam pada na pamet, jer cete dobiti kontra efekat,

pojavice se vibracije cele kutije, svaki kontroler koje kupuje treba da bude dosta cvrsto ucrvscen za ram,

 izolacije od sitnih vibracija resavate tako sto se svaki propele i motor posebno balansiraju.

Samo koristi one plasticne odstojnike ili klasicnu dvostranu samolepljivu traku i uzivaj.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #12 on: February 05, 2013, 11:08:46 PM »
Fora je da se utrimuje dobro, pre početka ozbiljnijih letova, što je fenomenalno odrađeno preko autotrim opcije, na Arducopteru, tako da se samo u početku, ARM se drži 15ak sec pre samog probnog leta i na hoveru on skapira šta je gde i koliko za stabilizovani let. Nakon toga, (20ak sec treba da traje hover, koliko-toliko) se jednostavno prizemlji, na nekoliko sekundi, kada se u EEPROM-u učitaju vrednosti stabilizacije (posvetlucaju LED dioduce), i to je to.

Sve u svemu, leti ko san, mirno i stabilno, bez naprezanja, doduše nije ni bilo vetra danas,  GPS position radi, čini mi se, u cm precizno po sve 3 ose, loiter takođe perfektno, probali smo i ALt hold, autolanding, RTL, ali verovatno pošto još nisam stavio karticu u kutiju, nije baš bilo prema očekivanjima. Waypoint-e nismo još probali, trebalo bi ovih dana, ako vreme dozvoli i to da bude.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: APM 2.5
« Reply #13 on: February 08, 2013, 10:13:08 AM »
Krenuli i prvi problemi sa podešavanjima, ali sve je prevaziđeno logično.

Najpre se u Mission Planer-u prijavljuje nerealna visina od -2 miliona metara, što automatski znači da ne radi ni RTL ni Waypoints, ni ALT hold. Samo GPS position. Znači, leti fino, kao na šinama, bez trunke oscilacija sa fabričkim PID-ovima, ali kad staviš Alt hold ili RTL, ili autolanding, pošto je podešeno na RTL na 15m, on ode i preko 30m. Na autolanding-u takođe krene da se penje, jer vidi negativnu visinu. Neki su na forumima ovako gubili letelice, sa punom Lipo :)

U stvari, šta je problem? Nema thread-ova koji ukazuju da neko ima ovakav problem, pretražih sve moguće  na Netu. Fora je bila u baro-senzoru. Naime, mora da se radi autotrim sa sa karticom koja je u kutijici, odnosno, ako nemate kutiju, mora da se stavi neki sunđer, pošto svi znamo da su to izuzetno osetljive stavke kod skoro svih novijih boardova. Automatski, on krene da čita normalne vrednosti i sve radi bez problema. Juče, čak i na solidnom vetru (5-7m/s!) čak i Alt hold sam radi sa 50cm oscilacije, što je više nego ok.


Sada ostaje samo finalni test, sa Waypointsima i kompletno odrađenim autonomnim letom, sa autotakeoff i autolandingom, pa ćemo da damo konačnu ocenu.

Nikad se nisam manje radovao predstojećoj nedelji sa snowboard-om  :-\

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: APM 2.5
« Reply #14 on: February 11, 2013, 03:45:02 AM »
U subotu stigao paket, APM 2.5  :)aplauz

   aj probam ja malo da cackam, radi sve ok, onako preko usb kabla, i ok ostavim, i kasno sinoc, skinem sa TEST QUAD-a , onaj crius, i namontiram apm 2.5.

  Gps proradi, telemetrija 3DR RADIO 433mhz nece nikako, patio sam se i odustao......  danas preko dana opet, nece nece i nece i nece,.....

 i sad sam se zezao, i drugar programer gledao, i ne krene u konekciju i bog, flashovao nekoliko puta radio link,

ne znam sta nisam, i posle iskljucim neke kukice i nemam pojma vise kako al proradio, i radi super.

 E sad, letenje, kalibracija radija, pa kalibracija ESC-ova, i kako rece kole,

  prvi let ides u kalibracioni let 15 sek rudder u desno,  i krenes da hoverujes, i tacno vidis kako se smiruje.  (yay)  nista pidove nisam cackao, a nisam ni sad pogledao.

Aj to je bio stabilise mod, prebacim u ALT hold, i sporo vrti motore, nikako da krene da se podize, i preko pola gasa i oooop evo ga, nekako cudno krece,

moram prvo u stabilize modu da ga dignem u visinu, i onda switch na ALT HOLD,

visinu pomera polako i lagano, sto mi se jako svidja, bukvalno drzi u cm visinu, i to samo na baro sensor koji je prekriven sundjerom.

Znaci moze da se kaci sa Nazom bez problema, samo videcu sutra gps hold, jer u ostavi  nisam smeo zbog signala.

  Ali nije mi tako idealana, hoce da baguje soft pa pravi igranku, dalje prica sutra....