Author Topic: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)  (Read 30805 times)

Offline donkihote

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #15 on: February 06, 2013, 05:34:14 PM »
hmmm,ovo sa postoljem mi je malo muljavo,nestvarno jer je heli pričvršćen fiksno i nemam uvid šta bi on radio i u kolkoj meri bi išao na stranu  u stvarnosti, ne verujem da bi meni odgovaralo,ma ništa bez simulatora,svaku paru vredi,i da uzmeš original koji košta oko 120 evropskih novaca vredi jer je meni već uštedeo gooomilu novaca
simulator je zakon...  ;namig

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #16 on: February 06, 2013, 06:16:48 PM »
Stvarno je ako je heli pricvrscen na svoj centar gravitacije :)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #17 on: February 06, 2013, 06:58:38 PM »
Bojim se da bi naprava ovog tipa samo jos vise zagorcala zivot, dosta ranije, kad su simulatori bili na mnogo nizem nivou vidjao sam slicne, ali mnogo naprednije naprave ovog tipa... ali se valjda odustalo od toga, jer ne vodi usavrsavanju tehnike letenja...
Simulator, nogice i udri ... Ko kaze da je bilo sta leteo bez padova, verovatno je leteo u snovima  (pijemo)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline donkihote

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #18 on: February 06, 2013, 08:55:34 PM »
pa i ako je pričvršćen na centru gravitacije ne može biti stvarno,jer ti heli stoji u mestu i ne možeš da se izvežbaš u korigovanju kretanja samog helikoptera,shodno tome ne možeš ni da usavršavaš tehniku letenja,i naravno su padovi neminovni,nekome pre,nekome kasnije...  :mhm

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #19 on: February 07, 2013, 12:01:24 AM »
Ja sam pre 2 godine, kad sam poceo sa ovim hobijem kupio utrimovan (koliko je to bilo mogucce)  kopiju trex 450, patio sam se sa njim i nakon nekoliko uspesnih hoverovanja polupao ga jednom, pa 2 nedelje popravljao i cekao delove, pa opet polupao.

Ali sam posle drugog puta odustao(trajalo je jedno 3 meseca patnji ukupno) i bacio skoro sve u kantu, osim glavnih komponenata.

  Najbitnije da se dobro vezba simulator, a i ne mora  :_D

   Kupis neki jeftin heli, kupis dooobar repni servo, nastelujes, i kupis NAZA H   :big smile

  I naletis se kao pravi covek, sta god da ne valja failsafe ga vrati nazad, gps drzi poziciju i mirna ti glava,

kad se taj razdrnda, onda kupis malo bolju masinu i prebasis NAZA H.


Verujem da je naza H isto dobra kao sto je i NAZA M, jer sve sto sam probao na multirotorima je sve smesno i glupo uradjeno osim DJI.


Cak i po mraku sam leti i drzi poziciju  :)aplauz





Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #20 on: February 07, 2013, 10:44:15 AM »

Verujem da je naza H isto dobra kao sto je i NAZA M, jer sve sto sam probao na multirotorima je sve smesno i glupo uradjeno osim DJI.


Moram da se nadovezem na ovo jer jednostavno nije tacno, deo koji kaze da sve sto nije DJI je glupo. Sada bi ljudi trebalo da steknu utisak da uopste ne moraju da lete, najbolje je da autopilot leti. Te neki GPS te rute letenja te koordinate, samo isprogramiras... Slazem se da to moze pomoci pocetniku, i spasiti mu nesto novca ponekad, kada greske nisu katastrofalne. Ali ako je to vestina letenja onda sam se ja nesto zaj.... Leteo sam moj quad nekoliko puta sa KK2 i fantasticno je stabilan kad mi treba, i vec radim flipove kad hocu, i 10 puta je jeftiniji od NAZE. Problem je sto su ljudi nestrpljivi i ne podese stelovanja prema svom nivou znanja, bogom danih refleksa, i mogucnostima letelice. Vec svi brze bolje da krenu da voze. I ja sam bio takav i slupao sam sve sto sam imao, pa sam se opametio (uglavnom). Mozda i ja i dosta ljudi vozimo glupe masine, ali lete dobro i mi napredujemo kao piloti boreci se i sa vetrom i ko zna cime...
Svako vece simulator, a svaki dan (najbolje kad si ispavan i odmoran) vezbaj sa svojom letelicom u malim koracima, i bice sve u redu. Padovi su neminovni kad tad. Niko nece postati pilot tako sto neko drugi vozi umesto njega, u ovom slucaju sama letelica. Toliko od mene (pijemo)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #21 on: February 07, 2013, 11:39:55 AM »
Ne bih da izlazim iz okvira teme, ali ocigledno da nisi leteo nijedan bolji flight controller, nisam ja bas zapeo za nazu, Wookong je tek izmislio toplu vodu za letenje,  ali pitaces recimo kolegu R-XX na forumu, koji ima mnogo vise iskustva oko tih flight controlera, a i masa drugih koji ce ti potvrditi.

  Problem je sto je naza malo poskupa, a to da je jeftino dobro, to mozes pricati nekom drugom, tih plocica sam imao sve redom sto su se mogle kupiti na HK, sve to moze da se natera da leti, ali jednostavno ti se smuci to "TERANJE DA LETI", jer ti ne ostaje lufta za uzivanje...

  Pogotovo sto su klasicni heli teski za letenje, znaci ko zna da ih dobro leti je stvarno majstor, jos ti samo fali da ne mozes da ga zadrsis u mestu ako si pocetnik a vec ti je poceo sa padovima, e tu nema kraja igrarijama, i kad mi je jedan kolega sa foruma, poznat kao SOVA, " dok se svi izlete kad odemo napolje, ja stalno nesto stelujem i cackam, a oni svi lete, a kad stavim na papir, ja sam dao cak i vise para na moja lupanja i popravke umesto da sam kupio dobru stvar i mogao ici korak dalje i usavrsavati se."

izvinite ako je off topic

 ()-()
« Last Edit: February 07, 2013, 11:46:56 AM by djbojan »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #22 on: February 08, 2013, 08:27:44 PM »
Ne bih da izlazim iz okvira teme, ali ocigledno da nisi leteo nijedan bolji flight controller, nisam ja bas zapeo za nazu, Wookong je tek izmislio toplu vodu za letenje,  ali pitaces recimo kolegu R-XX na forumu, koji ima mnogo vise iskustva oko tih flight controlera, a i masa drugih koji ce ti potvrditi.

  Problem je sto je naza malo poskupa, a to da je jeftino dobro, to mozes pricati nekom drugom, tih plocica sam imao sve redom sto su se mogle kupiti na HK, sve to moze da se natera da leti, ali jednostavno ti se smuci to "TERANJE DA LETI", jer ti ne ostaje lufta za uzivanje...

  Pogotovo sto su klasicni heli teski za letenje, znaci ko zna da ih dobro leti je stvarno majstor, jos ti samo fali da ne mozes da ga zadrsis u mestu ako si pocetnik a vec ti je poceo sa padovima, e tu nema kraja igrarijama, i kad mi je jedan kolega sa foruma, poznat kao SOVA, " dok se svi izlete kad odemo napolje, ja stalno nesto stelujem i cackam, a oni svi lete, a kad stavim na papir, ja sam dao cak i vise para na moja lupanja i popravke umesto da sam kupio dobru stvar i mogao ici korak dalje i usavrsavati se."

izvinite ako je off topic





ovde si sigurno hteo da me citiras ,kad sam na pocetku  kupovao "jeftino a dobro" a izostavio si rec  "rekao"
 ()-()
« Last Edit: February 08, 2013, 08:29:22 PM by sova »
ex pseudonijum: sova

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #23 on: March 10, 2013, 06:51:38 PM »
...
1) da helikopter neci videti svetlo dana bar do juna  mmmm
...

Za pocetnika od pocetnika!

Ja cu da nabrojim stvari gde sam gresio, pa imaj i to na umu kad odlucis da poletis.

Prva dve baterije i ljubio se trex oba puta sa zemljom :) Covek koji je trebao da mi pomogne nije mogao da se snadje sa vremenom.
(1) Sacekati nekog ko leti heli da ima vremena da ti pomogne i najbolje da on proveri i setovanja, trimovanja i sl.

Problem kod prvog poljupca je bio neravan travnati teren kod sletanja. Rezultat: ocesljan zupcanik ka repnom kaisu.
(2) Poletati i sletati sa ravnog. Zemlja, beton, trava - sta god samo da je ravno.

Razlozi za drugi poljubac je kombinacija faktora.
Simulator ne daje realnu sliku gasa. U stvarnosti, pravi gas ima mali lag i rotorima treba vremena da dosegnu krajnju brzinu.
(3) Dodati gas do pred poletanje i sacekati rotore da postignu brzinu.
Inace, rizikujes da katapultiras heli vertikalno. Onda je to malo frka :D Ne panici. Oduzmi gas, ali ne previse da heli podje nekontrolisano da propada. Znaci oduzimati gas lagano. Bolje jos malo gore, nego naglo dole. Nije bas jednostavno i jede zivce, ali sacuvaj hladnu glavu i sacuvaces i heli :)

Ziroskop se nije dobro inicijalizovao. Proveris tako sto prebacis na Yaw Rate i vidis da li se repni rotor centrirao. Ako nije, iskopcaj-ukopcaj bateriju i neka prodje inicijalizacija ponovo. Ako jeste, vrati na Head Holding
(4) Proveriti da li je ziroskop inicijalizovan. Ako previdis ovaj korak i podjes da poletis a on rotira levo ili desno. Sleti i pobrini se da se inicijalizacija odradi kako treba
(Naime, na mom rudderu postoji subtrim. Ako ziro zakasni sa inicijalizacijom (ti je prekines sa komandom), on taj subtrim smatra kao komandu i konstantno te rotira)
Iskrivljena glavna osovina je bio rezultat!


E kad je pravi pilot probao heli i poleteo ga bez problema uz neki minimalni trim onda i ti dobijes moral da probas.

Posle toga ukupno 8 baterija bez krsenja. Ponekad heli pobegne zbog vetra, zbog toga sto ti nesto drugo odvuce paznju, ali osecaj sa simulatora ostaje u prstima i brzo se vratis.
Meni je danas odleteo na 10m u visinu i to u momentu kada je isteklo 8min baterije. Podigao ga udar vetra. Totalno neobicna perspektiva, ali sam se snasao i spustio ga dok je stanica pistala, i to na par metara od nekog pametnog tate koji je glumio cuvara za svoju cerkicu koja je od ~30x100m povrsine odabrala da se spusta sa rolerima bas u cosak gde sam ja bio .
(5) Skloniti se od ljudi i svakoga (a bice ih mnoooogo) ko podje da se priblizava upozoriti da stane iza tebe, a ne ispred helikoptera ili ispred tebe i helikoptera

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #24 on: March 15, 2013, 02:09:45 PM »
Ja sam pre 2 godine, kad sam poceo sa ovim hobijem kupio utrimovan (koliko je to bilo mogucce)  kopiju trex 450, patio sam se sa njim i nakon nekoliko uspesnih hoverovanja polupao ga jednom, pa 2 nedelje popravljao i cekao delove, pa opet polupao.

Ali sam posle drugog puta odustao(trajalo je jedno 3 meseca patnji ukupno) i bacio skoro sve u kantu, osim glavnih komponenata.

  Najbitnije da se dobro vezba simulator, a i ne mora  :_D

   Kupis neki jeftin heli, kupis dooobar repni servo, nastelujes, i kupis NAZA H   :big smile

  I naletis se kao pravi covek, sta god da ne valja failsafe ga vrati nazad, gps drzi poziciju i mirna ti glava,

kad se taj razdrnda, onda kupis malo bolju masinu i prebasis NAZA H.


Verujem da je naza H isto dobra kao sto je i NAZA M, jer sve sto sam probao na multirotorima je sve smesno i glupo uradjeno osim DJI.


Cak i po mraku sam leti i drzi poziciju  :)aplauz





da, ja sam to uradio a na simulatoru sam vezbao heli mozda dve veceri :)) verujte mi letim svako popodne bez imalo straha i stresa ,(naravno da ga ima ali neznatno)  Naza H je odlicna stvar , ima malo peripetija oko podesavanja stanice ER9x , ali tu su drugari sa foruma  PericaMitic  i Nebeski koji su mi pomogli i sada verujte mi da uzivam vozeci 450 pro sa flightbarom ...fail safe te cupa iz situacije u hoverovanje  svaka preporuka prezadovoljan sam  isplati se svaki dinar ...
« Last Edit: March 15, 2013, 02:14:31 PM by duke »

Offline bata bane

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #25 on: June 26, 2013, 12:39:17 PM »
Pozdrav svima,
Odavno me nije bilo , malji deca, posao, obaveze, pa nisam  bas ni imao elana da pocnem sa letenjem. Bojao sam se, ako ga skrsim necu se vracati.  :sljus

Ne spadam u grupu "nestrpljivih", vise sam igrac na sigurno  :jaki:  No uz manje ili vece pauze vezbanje u simulatoru nisam prekidao.  Ponekad  sam vezbao 10-15 min, a desavalo se da prode i po citav sat, a da ni ne osetim.

E sad, kako to izgledalo...... (<--)
Podesavanja na samom simulatoru , na pocetu, sam Blade "povecavao" za 100% tako da sam dobijao helis sa elisom od 1,4m umesto 0,7m. Znam da nije isto, ali mi je bilo mnogo lakse da ga kontrolisem i da udjemu fazon komadi i da steknem osecaj za komande . Kako je vreme prolazilo, poceo sam da "dificulti level" (onaj krug u sredini) povecavam na 80% znaci skoro advanced.

Mogu da poletim i sletim po zelji u dolasku ili u odlasku. Prema tutorijalima sam radio vezbe po redu,bocno letenje, letenje od tebe, letenje prema tebi, koso letenje, letenje u krug-bocno.... ali bilo mi je sve sve teze i teze(psihicki),  jel me je mamilo da manijacim  (<--) prevrcem itd,itd.

Kako je vreme prolazilo, prestao sam da "povecavam" helikopter vec je sam leteo prema "realnim" dimenzijam sto je znacajno otezalo stabilnost letelice, ali mi je dalo realniju sliku kako ce to izgledati (kad skinem mrak (fiu) ).

Pravo da vam kazem (mozda gresim) lakse mi je da letim bez gyr-a, da sam korigujem rep prema uglu skretanja. kad imam gyro desava mi se da ne odregauje ili se ne okrene brzo koliko zelim.

Takodje, primetio sam da je najbolje vezbati(na simulatoru) maksimalno 15minuta dnevno. Sve nakon toga je vezbanje gresaka. Poletis, obrnes krug ili dva, prelet iznad glave, eventualno neku vezbu za "prste" i to je to. Nakon tog vremena , a naoricito ako se desi da ga slupas, jednostavno nemas vise "adrenalina" da te drzi, vec si malo opusteniji i onda pocinjes u toj opustenosti da pravi grske i da lupas pticu.

Sve u svemu, jos nisam toliko sigurn da mogu da izadjem, ali sam poceo da uzivam u simulatoru i znam sta kad mogu da ocekujem. Znam da nije isto u realnom letenju, ali vec prsti rade sami, neke stvari su mi vec usle u krv.

U jednom momentu sam misli da kupim onaj mali Blade CpX ili kako vec, pa da probam sa njim da letim kad mogu, ispred kuce kad je mirno vreme. Mozda bi mi to  bio dobar pocetak pre 450-ce.

Pokusao sam u par navrata da snimim letenje u simulatoru pa da postavim ovde, ali nisam bio uporan nije mi se dalo da se zezam i onako sam sa kompijuterima na ratnoj nozi  ;namig

Uradio sam u medjuvreneu i setup za avione, i mogu da Vam kazem da uopste nije lose, sta vise za to bih smeo da se odvazim i da probam odma  :jaki:

Toliko za sad, a ako smognem hrabrosti mozda svetlost dana ugleda jos jedan helis.  ()-()




Offline bata bane

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #26 on: May 05, 2014, 09:50:58 PM »
Blade 450-Dx6i  RTF ... ipak kraj   6e

Nazalost zbog objektivnih okolnosti moracu da prodam spravu. Helis nije ni napustio kutiju u kojoj je kupljen, ko zna mozda je i bolje tako.

Pokusao sam da postavim oglas , ali ocigledno mi nije dozvoljeno da postavim temu u datu rubriku.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #27 on: May 06, 2014, 02:17:40 PM »
Nemas 50 postova pa ne mozes postaviti oglas!Bas mi je zao sto odustajes  :'( :'(
ex pseudonijum: sova

Offline bata bane

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #28 on: May 07, 2014, 09:08:52 AM »
Nemas 50 postova pa ne mozes postaviti oglas!Bas mi je zao sto odustajes  :'( :'(

Odustajem, ali samo za sad! (fiu)

Ako su moderatori saglasni ponudio bih cenu i postavio kontak broj telefona.  4e

Offline bata bane

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Blade 450-Dx6i RTF (pocetak ili kraj)
« Reply #29 on: May 09, 2014, 07:17:06 PM »

Blade 450-Dx6i  RTF + simulator Phoenix  + trenazne nogice  = 320E

helikopter nije izvadjen iz kutije ni jednom, a stanica je koristena za vezbanje na simulatoru.

064 11 57 111