Author Topic: Presvlacenje stiropora/stirodura epoxidnom smolom ili poliesterom  (Read 13529 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Da li neko od vas moze da mi kaze postoji li nacin da se krilo od stiropora
premaze poliesterom. Danas sam citao o Cokinom Cherokee-ju pa je rekao da
je krilo od stiropora , presvuceno epoxidnom smolom.
S obzirom da sam probao sa poliesterom (za camce) a on nagriza stiropor, bio
bi dobar i neki savjet gdje i koju epoxidnu smolu kupiti?

Nisam bas ovo formulisao kako treba ali shvaticete sta hocu...

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Presvlacenje stiropora/stirodura epoxidnom smolom ili poliesterom
« Reply #1 on: December 28, 2008, 05:53:57 PM »
Epoxi smola sa staklenim platnom ne nagriza stiropor lako se radi. U Mircetovom postu HELLCAT http://rcfly4um.org/index.php?topic=570.30 imas opis kako se radi. Neko je nudio cini mi se da je taj iz Zemunskog aerokluba. Srecno u nove tehnologije
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Presvlacenje stiropora/stirodura epoxidnom smolom ili poliesterom
« Reply #2 on: December 29, 2008, 07:56:56 PM »
Admine, jel ja to nesto pogresih?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Nikola | rcfly.in.rs


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Presvlacenje stiropora/stirodura epoxidnom smolom ili poliesterom
« Reply #4 on: January 02, 2009, 12:05:44 AM »
 Pozdrav. Priznajem da nisam bio dovoljno jasan. Krilo Piper cherokija je od stiropora, ali je plankirano tankim furnirom pa sam onda na to sve pravio koricu od japan papira i epoksija.
 Sto se tice cistog stiroporskog krila, varijante su sledece, 1. nekada davno kada smo pravili vezane modele, presvlacili smo stiroporska krila japan papirom i belim lepkom, najlepse je ispala jedna varijanta moga kuma Lakija, koji je novinama i razredjenim belim lepkom presvukao krilo, izgledalo je super. 2Moj cale i ja smo nekoliko stiroporskih modela presvukli direktno monokotom i ta varijanta je fantasticna.
 3Dalje i profesionalnije varijante su da krilo presvuces staklenom tkaninom (ili platnom ili japan papirom), ali pri tome obavezno koristi epoksidnu smolu, jer ce  svaka smola na bazi poliestera, pojesti stiropor. Cak i ako je krilo plankirano balzom ili furnirom, treba biti posebno oprezan jer i pore na balzi na mestima gde je plank tanak mogu propustiti smolu i razjesti stiropor.
 Ako imas jos nekih pitanja, javi mi se, sada trenutno imam u radu dva modela na kojima ti mogu pokazati razlicite tehnologije. Coka 064 11 20 284

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Presvlacenje stiropora/stirodura epoxidnom smolom ili poliesterom
« Reply #5 on: January 02, 2009, 06:41:02 AM »
Hvala puno na odgovoru. Shvatio sam tehniku, medjutim najveci mi je problem doci do epoxija.
Ovdje u Crnoj Gori nemoguce je kupiti cak ni balzu, a od smola se mogu naci poliesterske koje
nagrizaju stiropor. Ovih dana sam napravio jedan dvokrilac od stiropora na bazi planova od
Bristol Scout-a, a njega sam premazao mesavinom laka za parket na vodenoj bazi i tonera
crvene boje. Povrsina je izasla prilicno cvrsto i moguce je smirglati je, pa cu postaviti nekih
slika ovih dana da vidite kako to izgleda.
Zao mi je sto nisam blize, svratio bih rado.
« Last Edit: January 02, 2009, 02:50:21 PM by saxpg »