Author Topic: droidworx  (Read 6837 times)

Offline miloš

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
droidworx
« on: January 05, 2013, 01:29:16 AM »
Treba mi pomoć oko pravljenja droidworx-a: šta i kako oko elektronike, nabavke, saveta ...
Da li postoji neki post vezan za sklapanje droidworx-a ili da pričamo ovde.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: droidworx
« Reply #1 on: January 05, 2013, 02:56:24 PM »
Preciziraj malo...sta bi ?
Imas droidworx ram? pa hoces savet za elektroniku?

Najblize... i sasvim korektne cene za sve multirotor sisteme imas na:

http://www.kopterworx.com/Shop
to verovatno znas... ;)

U svakom slucaju droidworx je vrh... na takav sistem bi ja  ful mikrokopter  elektroniku...ili (nikad probani al' kazu da je dobar) wookong...

Svaka cast za izbor...jeste da kosta al'... (res) (<--)


Offline miloš

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: droidworx
« Reply #2 on: January 06, 2013, 02:06:22 PM »
Nemam ram.
Dok čekam ram, nema ga u nabavci, ne mogu da se odlučim, a i nisu mi baš neke stvari jasne.

Šta predlažete za napajanje motora Okto XL Power board v8 i još osam pločica ili Aerodrive 8 Power board i da li ovo odgovara za axi ili onixstar motore, tj da li treba uzeti i još osam kontrolera.

Što se ožičenja za motore tiče, a ako sam u pravu, ne bi bilo loše uzeti power distribution board, ma da je to čisto estetike radi i lakšeg vezivanja.

Dalje ide "kontrola leta" da je tako nazovem. Da li uzeti Hoverfly PRO ili Flight-Ctrl V2.1

Da sa ovim završim, za danas.
Dosta upućuju na DJI sistem, tako da bi najverovatnije on išao uz ovu priču. Da li DJI može biti kompatibilan sa ovim komponentama? Koliko sam shvatio DJI ima auto pilot i GPS navigaciju.
Ako imate bilo koje sugestije ili preporuke...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: droidworx
« Reply #3 on: January 06, 2013, 03:42:11 PM »
Milose, po tvojim pitanjima rekao bih da nemas bas nekog iskustva sa multikopterima vec da si otprilike pohvatao po netu sta ima u ponudi, ali da nisi siguran sta tu sve moze da se iskombinuje.
Da li imas iskustva sa letenjem helikoptera i multikoptera?

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: droidworx
« Reply #4 on: January 06, 2013, 03:55:02 PM »
Ok, shvatam...preopsirna tema  ;)

Za koji god se sistem odlucio prvo malo precesljaj internet (tek ce te to zbuniti) :sljus

Prvo se odluci koji ces FC da koristis-to je osnovno...posle sve ostalo

Mikrokpter je odlican i zaokruzen sistem...nema sta ne moze sa njim...koristi njemu specificne i2c esc zvane MK bl ctrl, koji su brzi i odlicno intergrisani u ceo MK sistem...
ZA full letilicu, treba ti MK FC 2.1, navi ctrl i gps...

Ako pravis okto onda uzmi  http://www.kopterworx.com/Power-boards/Okto-XL-Power-board-RTF
 na njemu imas vec postavljeno 8 esc, kvalitetno zalemljenih!

Aerodrive je po meni skup...ali za extra terete pravo resenje....
Generelno, najveca mana mu je sto je sve na jednoj ploci ( nazalost, to mu je i vrlina, sve je lepo organizovano i pregledno, pa je lako napraviti uredan sistem), ali ako ti kojim slucajem  crkne koji esc-a desava se, veruj mi... ;)onda ga celog moras poravljati ili kupiti nov...

Da budem iskren to je mana i okto xl power boarda, jer da bi odlemio neispravan esc i ponovo zalemio nov esc-treba ti solidno servisersko umece i dobar ALAT...
Ja sam bas pre par meseci menjao dva esc-a na hexi...sasvim je izvodljivo ali uz dobar alat...a esc se da i poraviti ;).



Hoverpro ne poznajem...koristi obicne esc-ove?

DJI WOOKONG...takodje koristi obicne ESC-ove...imaju ga par ljudi sa foruma...ja ga nemam, ali kazu da leti odlicno, mada nije ni jeftin :P

Sto se motora tice, posto pucas visoko...neces pogresiti sa kopterworx KW serijom...axi-jem... (photograf)


Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: droidworx
« Reply #5 on: January 06, 2013, 04:10:39 PM »
Kao sto gizmo rece, ako si pocetnik...sastavi nesto jeftinije...neki quad, mozes i sa mk elektronikom...
pa vezbaj!

Ja sam dosad, leteo samo sa onim sto sam napravio...mikrokopter quad, multiwii quad...multiwiihexa...
kad sam trebao da probam-doduse posle popravke (nazalost ne i moj) (photograf) mikrokopter sa droidworx ad6 i av200 ...steglo me u grlu i u grudima...stresno bre...prestresno... (___)

Lete te letilice sasvim stabilno  cak i kad covek nije nesto iskusan pilot...ali panika, stres i ne vladanje svim aspektima leta letilice...a ne retko i neki kvar...dovode do havarija koje su, po pravilu preskupe...i frustrirajuce...

Zato bi ja krenuo polako... (<--)


Offline miloš

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: droidworx
« Reply #6 on: January 07, 2013, 01:20:18 AM »
Slažem se sa tobom, za
http://www.kopterworx.com/Power-boards/Okto-XL-Power-board-RTF,
jer si mi naveo jedan argument.
Da li se na nju spajaju motori ili je potrebno izmedju postaviti neki od ovih ESC, u zavisnosti od snage i amperaže motora.
http://www.kopterworx.com/DJI-Power/KW-70A-Opto-ESC-for-DJI

Šta je "i2c esc zvane MK bl ctrl"

Koliko sam te dalje shvatio potrebno mi je
http://www.kopterworx.com/Fc-/-Navi-/-Gps/Flight-Ctrl-V21-ME
koja kontroliše rad naponske ploče, a naponska ploča dalje motore. Takodje na nju se povezuje Graupner Rec GR-16 HoTT naprimer. Od nje polazi sve.

Dalje, ove dve ploče su navigacija
http://www.kopterworx.com/Fc-/-Navi-/-Gps/Navi-Ctrl-V20
http://www.kopterworx.com/Fc-/-Navi-/-Gps/MK-GPS-V21
idu zajedni ili ne i šta je još potrebno: antene, kablovi; da li to dolazi u kompletu ili treba naručiti posebno.

Delujem kao neki tupan, samo sam nesiguran, a i nemam gde makar neki izbliza videti.

Nemam iskustva sa letelicama, ali volim lemilicu.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: droidworx
« Reply #7 on: January 07, 2013, 04:10:56 AM »


Delujem kao neki tupan, samo sam nesiguran, a i nemam gde makar neki izbliza videti.

Nemam iskustva sa letelicama, ali volim lemilicu.


Bas zbog toga sto si i sam naveo, prvo nadji nekog ko ima makar quad, pa pogledaj kako se leti e onda tek uzmes simulator pa se doooobro izvezbas na nekom heliju ili akro modelu aviona, e tek onda ides na kupovinu, znaci negde krajem leta ove godine, moci ces da poletis nesto u svojoj reziji, i ne znaci da ce let trajati duze od 4-5 sekundi u najbolju ruku.

A ako imas para za bacanje, nemoj trositi na bankarske troskove, podeli ih nekoj siromasnoj deci.

   Sa ovim sto si napisao u prethodnih par postova, ti veze nemas oko modelarstva i letenja, dzabe lemilica i fakultet...

Nemoj da se uvredis, to je sasvim normalno, neki i dan danas ne znaju dobro da lete.   ()-()

Offline miloš

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: droidworx
« Reply #8 on: January 07, 2013, 10:33:20 AM »
Hvala na podršci i savetu.
I otkud ti to da treba fakultet za lemljenje.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: droidworx
« Reply #9 on: January 07, 2013, 10:46:19 AM »
Miloše, mislim da ti ipak ja mogu dati najbolji savet pošto sam se nalazio u bukvalno identičnoj situaciji kao ti pre tačno godinu dana :)

Moja situacija je bila da sam dosta potkovan oko tehničkih stvari (sama elektronika, mehanika itd.) ali da nikada u životu nisam ni video nijedan RC model uživo, a kamoli ih leteo. Uglavnom svidelo mi se to sa multikopterima, ukucao u google, nađem sajt mikrokopter.de i moja logika je bila - ajde da ne uzimam ovaj najmanji quad, a da ni ne uzimam ovaj najveći okto, već ću uzeti nešto u srediti, a to je hexa.

Tako sam ti ja uzeo hexu, a da nisam imao pojma apsolutno ništa. Posle godinu dana, evo me, živ zdrav, umem relativno OK da letim u smislu da danas ne razmišljam toliko da li ću se slupati ili ne, ali i dalje mi je problem nose-in let i i generalni nedostatak prakse (imao sam možda 50-70 fulltime letova ukupno do sada za godinu dana, što je ništa).

Dakle to što ti hoćeš, apsolutno je moguće i izvodljivo, samo što košta. Mene je lično ta obuka koštala nekih 800-1000 evra ugrubo u popravkama, tako da ako imaš dovoljno novca, možeš i tako da naučiš da letiš. Ono što je meni bio spas su "Altitude Hold" i "Position Hold" opcije na mikrokopteru, jer svaki put kada mi se desi da kopter krene da mi driftuje ili pogubim kontrolu, upalim PH+AH, pustim komande, par sekundi se presaberem i sagledam situaciju, i onda ponovo preuzmem komande. U prvih par meseci sam maltene isključivo leteo sa "Dynamic Position Hold", gde kada pustiš komande kopter stoji u mestu, a normalno ga pomeraš kada hoćeš u bilo koju stranu.
Danas sam vrlo oprezan kod korišćenja PH i pre svakog leta proveravam stanje sa solarnim fleareovima na N3KL, jer sam se načitao gomile horor priča gde je kopter iz čista mira odleteo jer mu se pobrkao GPS i u većini slučajeva ga nisu nikad našli. Međutim meni na samom početku dok sam učio to možda i nije bilo toliko bitno jer kad meni hexa krene van kontrole, ako ne upalim PH sigurno ću se slupati, a ako ga upalim onda je velika verovatnoća da će se zaustaviti u mestu i pored svih tih flareova.

Inače sam u poslednjih mesec dana malo instalirao simulator (AeroSIM RC) pa se malo zezam i sa tim, a posebno hoću da savladam nose-in tutorijale. Onako kako vidim sada iz ove perspektive, simulator je sigurno koristan, ali je i mnogo lakši za letenje od pravog modela. Na simulatoru ti kad pustiš komande model ili stoji u mestu ili predvidivo driftuje u smeru vetra, dok u realnom životu to nije tako.. Isto tako odzivi na komande su dosta drugačiji, neke reaguju agilnije nego na modelu, neke su dosta sporije. Ali uglavnom sigurno je da bi bilo korisno odraditi simulator pre pravog modela, iako i posle toga sigurno da treba nekog vremena da se ukapiraju stvari kako funkcionišu i na prvom modelu.

I treće što bi hteo da ti skrenem pažnju je cena. Pretpostavljam da si neke cifre već video pošto gledaš kopterworx sajt, ali trebalo bi da znaš da to što gledaš (frame, motori, escovi, kontroler itd.) su samo jedna strana medalje i u mom slućaju manje od 50% ukupnih troškova. Ono što vrlo brzo nabije cenu su daljinac, baterije, punjač baterija, nosač kamere, dodaci itd. tako da imaš i to u glavi kada praviš konfiguraciju, da ne bude da pukneš par hiljada evra na delove i da ukapiraš da ti treba još mnogo toga da bi uopšte poleteo.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: droidworx
« Reply #10 on: January 07, 2013, 12:09:46 PM »
I zaboravih da napomenem. Mnogo je jeftinije da uzmeš okto u kitu nego da tako pojedinačno kupuješ komponente, jer to pojedinačno je namenjeno za prodaju kao rezervni deo a ne da sam sklapaš.

Ako ti frame nije toliko bitan, onda ti je najbolje da uzmeš sve na mikrokopter.de, a ako hoćeš baš Droidworkx + mikrokopter elektronika onda ti treba ovo:

Oktokopter:
Frame Droidworx AD-8 (€760)
8 x motora MK3638 ili ekvivalent (€560)
4 x Parova propelera carbon 12x45 (€320)
Okto XL powerboard (€750)
Flight-Ctrl V2,1 ME (€360)
Navi-Ctrl V2,0 (€200)
MK GPS V2,1 (€80)
GPS-Shield 1,1 (€15)
4 x Baterije 6600mAh (€800)

Neophodne dodatne stvari:
Daljinac Graupner MX-20 (€470)
Receiver Graupner GR-16 (€78)
Punjač baterija B6 Ultimate 800W (€190)

Opciono (ali u ovom tvom slučaju faktički neophodno jer uzimaš takav kopter):
Kaiševi i pult za prijemnik (€190)
Video predajnik/prijemnik (€150)
Mali 7" LCD ekran za video prijem (€80)
Daljinska komunikacija MK Bluetooth (€150)
Nosač kamere AV200 Pro DSLR Mount (€888)

Dakle da bi samo poleteo sa Droidworx Okto frameom treba ti oko 4600 evra. A ako hoćeš da ga iskoristiš za ono što se droidworx koristi (snimanje iz vazduha), treba ti još 1500 evra dodatne opreme. Dakle da bi dobio nešto upotrebljivo treba ti nekih 6100 evra, pa ti sad vidi koliko se ta cifra uklapa u tvoje ideje.

A ako bi se odlučio na Mikrokopter verziju framea, prošao bi u startu 1200 evra jeftinije na samom okto kitu, plus za njega ti verovatno ne treba 2x6600mAh baterije da bi izvukao neko pristojno vreme leta već bi mogao da prođeš i sa samo jednom baterijom, pa ti u startu treba 400 evra manje i za baterije. Ostalo ti je manje više isto.

A sad mi je palo na pamet da Gizmo prodaje svoj Okto za prilično razumnu lovu, jesi li razmišljao o toj varijanti?
« Last Edit: January 07, 2013, 12:14:16 PM by danko »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: droidworx
« Reply #11 on: January 07, 2013, 12:14:12 PM »
Hm,uplasiste coveka... ;)
mislim da je i pitanje i mesto gde je postavljeno sasvim korektno...gde da covek pita o multirotor sistemima-sta i kako-nego ovde?

Svi smo mi nekako pocinjali...neko sa lemilicom i budzenjem neko sa rtf sistemom.
Uvek sam se divio- (mozda i malo zavideo   ;) ) Danku kad se iskesio i kupio MK hexu u kitu (res)...
jbg, neko moze tako...a neko ne.

Kao sto sami rekao u zadnjem postu...ja bi za pocetak-uzeo DJI F450 kit komplet , bice ga u rc srbija...
Tu imas sve, sem flight kontrolera...kao FC uzmes NAZU ili neku multiwii (crius aio pro) pa se lepo  navozas i vidis kako to ide...

Simulator je dobra stvar za start...ali je ga bas i ne volim...jer je SIMULATOR!...jednostavno ja nemam takav odnos prema letenju kad letim u similatoru ili kad letim uzivo.

Da se vratim na temu, kupovinom http://www.kopterworx.com/Power-boards/Okto-XL-Power-board-RTF  dobijes i te ESC (MK Bl ctrl) osam komada zalemljeno i spremno za montazu na ram ;)

kad kupis FC 2.1 ME, navi ctrl i MK GPS...trebalo bi da dobijes sve kablove da bi ih i spojio? i to je to...sto se tice elektronike...

Naravno na sve to dolazi i rc upravljac, prijemnik...baterije...punjac baterija...kao sto ti je vec neko napomenuo.

Ako hoces da stavis i kameru na letilicu -onda ti treba i kamera holder...itd

Ako bas nemas pojma o svemu i sav si zagubljen... :o...mislim da ce ti u kopterworx-u pomoci da sve to kompletiras...ili se jednostavno nekom obrati na ovom forumu da ti pomogne (sto i jesi...)
i zajednoda sastavis  tu zverku...

Pogledaj i http://www.kopterworx.com/CX-Series/CX-4-kit

mali quad ali opasan...sa (skoro)svim sto ti treba za let i snimanje...

Ja i dalje ne znam sta bi ti sa letilicom...verovatno neko ozbilno snimanje...ili? (<--)




Offline miloš

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: droidworx
« Reply #12 on: January 07, 2013, 02:27:07 PM »
Tu sam, tu sam, niste me uplašili, samo nisam još pokupio žargone koje koristite, pa dok pohvatam sve: RC, MRC, TRC, FRC, FC haha . Imam i goste.
Tako sam i ja razumeo da su ESC-i zalemljeni za ploču, ali nisam siguran, isto i za FC 2.1 ME, navi ctrl i MK GPS, da tako mora da se ukompletira. Naravni da dalje ide rc upravljač i prijemnik.
Takođe, a ovo mi je najviše i stvaralo nedoumice, uzimam u obzir da su to proverene stvari po vašim savetima, a to je dosta važnije od cene.

Danko me već vodi u neke vode koje tek dolaze hvala.
Tek dolazi "USB", lapatopa i sto čuda na upravljaču, šta je šta.
Čujemo se, skinu sam ovaj simulator. I upravu ste. Lako je, kad gledaš, hajde spusti se ako znaš. 2min. samo

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: droidworx
« Reply #13 on: January 07, 2013, 04:09:22 PM »
Koji simulator si skinuo?
Ovi dobri koji bi tebi trebali ne rade bez donglea i ne postoje krekovani koliko ja znam... a i nije ti simulator nesto koristan ukoliko ne posedujes stanicu kojom sec kasnije upravljati i pravom masinom...

Offline miloš

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: droidworx
« Reply #14 on: January 07, 2013, 06:04:05 PM »
aerosim simulator. Upravu si, treba imati konzolu sa kojom ćeš kasnije upravljati, ali vrede i ovih 2 min.