Author Topic: Hteo da letim FPV, ali...  (Read 29694 times)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #45 on: January 30, 2013, 11:41:49 PM »


Kakva su iskustva sa HK vTx? Vidim da je Danko u jednoj temi pisao kako sa 200mW na 5.8Ghz ima domet od jedva 50 metara.


HK 5.8ghz 200mW Rx radi bez problema do 1km, na dalje nisam testirao, mada po forumima kažu idu i do 3-4km. Trenutno sam na quadu stavio 400mW, u poređenju sa 200mW manje šumova i stabilnija slika.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #46 on: January 30, 2013, 11:48:51 PM »
Da li si to dobio sa stock antenama ili nekim drugim?

Takodje, sto se tice harmonika sa 1.2Ghz... Posto vecina vTx ima podesavanje za vise kanala, i vecina njih moze da radi na 1080Mhz, da li bi to resilo problem?

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #47 on: January 31, 2013, 09:26:42 AM »
Stock antene su ok, ali su se mnogo bolje pokazale cloverleaf, ja sam sam pravio neke i mogu da kažem da je mnogo bolji efekat sa njima, nego sa stock, pošto se ne javljaju povremene smetnje u toku leta na manjim rastojanjima (do 1km). Ujedno, to je i najoptimalnije rešenje.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #48 on: February 06, 2013, 12:43:23 AM »
Kako ste vi resili problem napajanja vRx-a na polju? Imam 4 nezavisna potrosaca koja traze 12 volti, vTx i avion imaju nezavisno napajanje, stanica, i vRx. Deluje mi previse da koristim 4 razlicite 3S baterije za sve to, a ne znam kako bih drugacije. Jedino drugo resenje koje mi deluje ok je konverter sa 12v na 220v za kola pa da imam i (suvisno) napajanje za laptop i mogucnost kacenja opicnog adaptera, ali onda sam vezan za automobil i ne mogu mnogo dalje da odem od njega. Video prijem gledam sa lap topa preko USB inputa za AV.
« Last Edit: February 06, 2013, 03:32:53 AM by dzoni »

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #49 on: February 06, 2013, 08:27:09 AM »
Nisam citao od pocetka, i izvinjavam se unaprijed ako ponovim nesto....

Moji savjet je:
kod bilo koje vrste radio linka, u ovom slucaju FPV-a, prvo odredi gdje letis, zatim se potrudi da na bilo koji nacin steknes uvid u zagadjenost radio spektra na tom podrucju.
900MHz koristi GSM telefonija, na 2.4GHz imas, skoro bukvalno, hiljade kucnih WiFi aparata i Bluetooth uredjaja, na 5.8GHz radi vecina WiF internet provajdera..... Domet tih linkova je takodje faktor, pa ako hoces da vozis na "duge pruge" osudjen si na nize frekvencije zbog prirode prostiranja takvih talasa.
Najbolja varijanta bi bila neki 433MHz frequency hopping sistem, a oni su poprilicno skupi za pocetnika, mada na HK imaju 433MHz modul za T9X stanicu.....

Poenta cijele ove price je da bi trebao razmotriti mnogo stvari i napraviti neke kompromise da bi odabrao pravu stvar

nadam se da nisam odmogao

Miso
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #50 on: February 06, 2013, 09:25:37 AM »
Kako ste vi resili problem napajanja vRx-a na polju? Imam 4 nezavisna potrosaca koja traze 12 volti, vTx i avion imaju nezavisno napajanje, stanica, i vRx. Deluje mi previse da koristim 4 razlicite 3S baterije za sve to, a ne znam kako bih drugacije. Jedino drugo resenje koje mi deluje ok je konverter sa 12v na 220v za kola pa da imam i (suvisno) napajanje za laptop i mogucnost kacenja opicnog adaptera, ali onda sam vezan za automobil i ne mogu mnogo dalje da odem od njega. Video prijem gledam sa lap topa preko USB inputa za AV.
Jednom lipo baterijom mozes napajati sve potrosace na zemlji. Switching regulatori napona nisu skupi samo treba pogoditi neki koji ti ne generise smetnje i kvari sliku. Druga varijanta je linearni regulator napona koji su takodje prilicno jeftini (ebay ili ga sam mozes napraviti, jednostavno) s tim sto je malo manje efikasan i generise toplotu ali nema smetnji.
Ako imas fatshark cvikere recimo preporucljivo je smanjiti napon ispod 12V iako ce raditi i preko tog napona.
Ja sam na kraju zavrsio sa 2 regulatora, jedan linearni na nekih 7.5-8V (za fatshark) i drugi switching 3.6V (za DVR).
Imati jednu bateriju o kojoj moras da brines je mnogo lakse i manje su sanse da zavrsis sa praznom baterijom u sred leta.
Preporucio bih ti da upakujes ceo "ground station" da bude kompaktan, da se napaja sa jedne baterije, i da nema zezanja sa kablovima (sve vec povezano). Iz licnog iskustva jedna od boljih investicija (u pogledu potrosenog vremena) kad je FPV u pitanju.

Ista prica vazi i za onboard komponente, jedna baterija za napajanje svega ako je ikako moguce, jer: a) ne vuces dodatnu tezinu u vidu druge baterije b) ne moras da brines o stanju dve odvojene baterije.
Pozeljan je regulator napona za onboard komponente i zbog razlicitih opsega na kom komponente rade a nekima se skracuje i radni vek ako je napon prevelik (gornja granica).
Ako napajas sve sa 4S baterijom onda je dovoljan i step-down regulator koji spusta napon na recimo 11V (zavisi od onboard komponenti). Kod 3S baterije bi bio bolji takozvani buck-boost switching converter koji podize ili spusta napon nezavisno od ulaznog napona. Npr. napon na opterecenoj 3S lipo bateriji u toku rada moze da padne i ispod 10.5V pri cemu ti se moze desiti da kamera prestane da radi ili se video predajniku smanji domet.
Glavna mana switching regulatora su smetnje koje moze generisati pa je najbolje uzeti neki od vec proverenih.
Posto se onboard sve napaja sa jedne baterije imaces verovatno problem sa smetnjama koje generise ESC pa ce ti trebati i LC filter.
U medjuvremenu se pojavila i jeftina varijanta na HobbyKing-u pa ne mora da se pravi.
« Last Edit: February 06, 2013, 09:28:13 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #51 on: February 10, 2013, 03:49:25 AM »
Iako sam pricao da necu uzeti 900mhz vTx zbog GSM predajnika na toj frekvenciji, ipak sam se odlucio za njega, pa sta bude. Ako on ne bude dao dobre rezultate, 5.8 je sve sto mi preostaje sa 2.4ghz stanicom. U pitanju je HK-ov 900mhz 800mW set. Dobio sam ga, i sad bih sto se njega tice da sredim antene. Na predajniku cu najverovatnije sam napraviti cloverleaf ili neku drugu. A sto se prijemnika tice, pa... S obzirom da sam se odlucio za 900mhz, vidim da sve TV antene hvataju i taj signal. Antene su uglavnom sa pojacivacima, i mogu se naci za ~2000 din. Uzimam ovu antenu kao cist primer:

http://www.tehnomanija.rs/sobne-antene/hama-antena-44286.html

Hama sobna antena 44286
Pojačalo: 36 dB
Napajanje: 220V ili 12V adapter (nije uključen)
Impendansa: 75 Ohm
Frekventni opseg: 30 - 950 MHz
Boja: crna

Koliko bi, i da li bi uopste ona pomogla pri primanju video signala? Ne znam kako je sto se tice decibela sa prijemnicke strane, ali bi 36dB trebalo da da 12x bolji signal. I da da 2-3x bio bih srecan.
« Last Edit: February 10, 2013, 03:53:16 AM by dzoni »

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #52 on: February 13, 2013, 02:33:32 AM »
http://dx.com/p/2-4ghz-2000mw-802-11b-g-n-sma-tnc-wi-fi-amplifier-booster-44104

Naleteh jeftino na ovo, booster na 2W. S obzirom da je FrSky stock 60mW, ovo bi trebalo da daje domet od 15-20km. Za 50$ rekao bih da poprilicno radi posao :)

Ima ih jos bustera raznih snaga ovde na sajtu, imaju od igle do lokomotive.
« Last Edit: February 13, 2013, 02:36:49 AM by dzoni »

Offline Bogdan Markovic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #53 on: June 03, 2013, 12:21:06 PM »
Danas se retko koriste 35/70 Mhz stanice a posebno za FPV. Iako na prvu loptu izgledaju pogodnije to su to zastarele tehnologije sa FM modulacijom koja zaostaje za modernim sistemima koji rade na vise frekvencija i gde se automatski menjaju frekvencije (frequency hopping) ukoliko je neki kanal zauzet ili postoji neka smetnja u kanalu.

Jedna od stvari prilikom izbora stanice na koju moras da obratis paznju je broj kanala, za FPV ne bi trebao da uzimas nista sto ima ispod 8 kanala.


A sta mislis na FUTABU FX18,osmokanalna  na 35mhz,




sa resiverom, PCM  R9000S.





ili sa njenim originalnim resiverom





i sa BIXLEROM




Je li to sve pogodno za,, FPV".

Ako zelis da letis fpv prvo sto moras da definises jeste domet do koga bi leteo? Sto se tice transmitera 2.4ghz ti je dovoljno za do 1km. Mogu oni i vise ali je to neka sigurna granica. Ako zelis da ides daleko moja preporuka je da uzmes turnigy 9xr (50$) i rmilec jr uhf modul (170$) i time ces dobiti izmedju 10 i 20km. Sto se tice video linka koristi 1200mhz jer imaju mnogo bolji range od 2.4 i 5.8ghz, a za razliku od 900mhz nema nikakvih smetnji sa gsm mrezom. Za antene koristi cloverleaf jer ce ti dati odlican range i dobru pokrivenost. Mozes cak i sam da ih napravis u koliko znas da lemis. Za neke ultra daleke letove za video link bu trebao da koristis helix antene. Takodje ako zelis da letis daleko bez nekog autopilota nemoj ni da pomisljas. Po meni je ardupilot mega 2.5 majbolji, a ako zelis da koristis osd onda nemoras da dokupljujes gps i current sensor jer to sve imas u apm2.5 paketu. Sam osd koji je kompatibilan sa apm2.5 je negde oko 50-60$. Sve u svemo jako skupa rabota. Naravno ako zelis da letis na malim daljinama onda ce ti posao odraditi bilo koji daljinski i neki fpv sistem od 150$. Za male daljine 500mW ti je sasvim dovoljno. Preporuka, uvek koristi cloverleaf antene bez obzira da li letis daleko ili ne. Pozdrav.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #54 on: June 03, 2013, 12:26:55 PM »
Da li na HK-u mogu da se nađu pouzdani plug and play sistemi kojima može da se leti i gleda na nekih 5-6 km? Na skupu u subotu su bili momci koji su na multikopteru imali video predajnik, ali je on već na pedesetak metara dobijao sneg po ekranu, što ga čini prilično beskorisnim.
Da li za npr Spektrum DX7 postoje dodaci koji povećavaju domet na gore pomenutih 5-6km?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #55 on: June 03, 2013, 01:05:46 PM »
Da li za npr Spektrum DX7 postoje dodaci koji povećavaju domet na gore pomenutih 5-6km?
Mozes da povezes neki 2.4ghz wifi booster eventualno promenis antenu u usmerenu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine