Author Topic: Hteo da letim FPV, ali...  (Read 29695 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #30 on: January 10, 2013, 09:49:13 AM »
Konkretno ovaj 5.8ghz 200mw.
Ima ga svuda (goodluckbuy.com, foxtechfpv ..). Trenutni rekord 20km.

Definitivno neki "stiroporac" da ne bi vise vremena potrosio na krpljenje nego na letenje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #31 on: January 10, 2013, 10:00:06 AM »
evo ovako, ja imam ovog "stiroporca" http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16568__Floater_Jet_EPO_with_Motor_ARF_.html

ak, sta bi ti od opreme kacio na ovo cudo!? domet da recimo bude oko 1 km a moze i vise, visine letenja osrednje!?

 nije lose da potoji poseban deo na forumu u vezi ove oblasti,pa da korisnici lakse podele svoja iskustva...
Odlican model za FPV, prilicno stabilan. Jedina mana je sto ima malo prostora u trupu za opremu.
Posto ces da letis sa 2.4ghz RC, moras da pazis na orijentaciju antena, ako slucajno blokiras signal telom izgubices kontrolu nad modelom.
Kad vec imas tgy 9x probaj OpenLRS (Orange LRS). Nov jeste ali obecava.
Ako ides na 2.4ghz RC prakticno moras 5.8ghz video. Sa 433mhz RC-om mozes da biras, 1.2-1.3ghz video link uzmes od 400mw sa bevrc.com recimo (nikako sa HobbyKing-a) i sa stock antenama imas domet od 3-4 km video bez problema. Ako se poigras sa antenama imaces i vise desetina kilometara video signala.

Zasto pitam za visinu letenja? Pa zato sto na nesto vecim visinama (da nisi pri zemlji) ces imati manje problema sa multipath-ingom i fresnel zonom. Svakako bolji signal ces dobiti sa antenama sa kruznom polarizacijom zbog refleksije ali to sve otom potom.

Postici 1km video linka nije problem, problem je ne izgubiti RC kontrolu na toj daljini a sa spektrumom 2.4ghz ja se iskreno ne bih igrao.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #32 on: January 10, 2013, 10:55:16 AM »
ak, sad si mi dosta toga razjasnio, ako krenem da nesto radim oko ovog bice jos pitanja... :big smile (pijemo)

jos jedno pitanje, koje stanice i resiveri se najcesce koriste za vece daljine!? mmmm
« Last Edit: January 10, 2013, 10:58:01 AM by sman »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #33 on: January 10, 2013, 11:03:12 AM »
ak, sad si mi dosta toga razjasnio, ako krenem da nesto radim oko ovog bice jos pitanja... :big smile (pijemo)

jos jedno pitanje, koje stanice i resiveri se najcesce koriste za vece daljine!? mmmm
Za vece daljine, neki od LRS-a (RangeLink, TLRS, DragonLink, EZUHF) , nebitno koja je stanica.
Postizane su ozbiljne daljine i sa Frsky na 2.4ghz ali sa dodatkom booster-a i usmerenih antena.
« Last Edit: January 10, 2013, 11:43:15 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #34 on: January 10, 2013, 05:05:47 PM »
Ispostavilo se da su oni HK Orange LRS sistemi kopija vec postojeceg sistema, cak i isti firmware koriste...

http://www.flytron.com

Risiveri su poprilicno jeftiniji na HK-u, 20$ u poredjenju sa 60$ na ovom sajtu. Samo sto HK prodaje samo module koji se leme, dok mi se cini da ovde postoje i neki koji se kace na simulator port.

Cak i booster im je poprilicno jeftin, u odnosu na ezUHF, 100$ kosta

http://www.flytron.com/openlrs/108-7w-booster-for-uhf.html

Ako se napaja sa 9v pise da moze da bustuje nekih 10W. Pretpostavljam da bi s time moglo da se leti mnogo dalje nego sto ce ikome od nas baterije/gorivo dozvoliti :)

Kada bih narucio ovaj buster od 7W, sta bi se desilo na carini? Iscimali bi ratel?

Ako bih narucio onaj OrangeTx modul za 433mhz, da li bih i tad morao da vadim onu potvrdu da zaista radi na toj frekvenciji itd, iako nije samostalni sistem vec samo modul? Jel uvozio neko nekad ove module?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #35 on: January 10, 2013, 09:48:42 PM »
Spomenuo sam vec da je OrangeLRS ustvari Open LRS i to v1 verzija koju je flytron prestao da prodaje.
Posto je Melih (vlasnik flytron-a) zamislio ceo OpenLRS kao opensource i objavio pod GPL licencom, HobbyKing se uredno posluzio i klonirao produkt.

Kod OrangeLRS-a se nista ne lemi, vec postoji predajni modul tipa JR/Turnigy i odvojeno prijemnik.

OpenLRS bas i nije za poredjenje sa EZUHF.
U svakom slucaju dobro prostudirati thread na rcgroups nije na odmet, ima komentara mnogo upucenijih ljudi na ovu temu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #36 on: January 11, 2013, 01:00:57 AM »
Onda jos bolje :)

Znaci, jednostavno se izvadi modul, i stavi drugi?

Da li carina na to gleda kao na novu stanicu?

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #37 on: January 11, 2013, 10:39:51 AM »
Evo jedan svež video na ovu temu:


Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #38 on: January 23, 2013, 08:52:07 AM »
Kao sto rekoh, igrao sam se sa simulatorom, i imao sam prilike da provozam T-Rex 250 i HK-450, ne nesto preterano dugo, ali od tog drugara koji mi je pozajmio stanicu, jer ne leti zbog vremena, a simulator mu nije zanimljiv :) Nije posebno iskustvo, ali neko, jeste...

Pazi, ja ne znam sta tebi nije jasno kod svega ovoga sta sam napisao, sigurno ne treba ograniciti FPV na 300 metara koje ti spominjes, jer onda sam taj FPV ne bi imao nikakve poente. Sasvim realno mi deluje letenje iznad Kosutnjaka i tako nekih delova BG-a, gde stvarno ne bih zeleo da razmisljam o tome da li cu izgubiti signal ako se malo zanesem. A sto se tice 20 C, pa taj heli sigurno ne bi bio guran do maksimuma, kao sto rekoh, 3D me ne zanima (trenutno reci cu, nikad ne znas sta nosi sutra). I koriste se 20C baterije na tim helijima takodje, koliko sam video.

Mislim da su mi pitanja sasvim na mestu, dakle u pitanju je FPV letenje sa helikopterom. 450 heli moze sigurno sa dobrim motorom da ponese jos 300g preko svoje tezine bez vecih problema (sto su i drugi ovde rekli). CCD kamera + predajnik = 100-150, baterija 4000-4300mAh dodatnih 100g. Da uzmemo da je neka prosecna baterija za taj heli 2300mAh, po logici, imao bih 15 minuta leta sto mi je i vise nego dovoljno da predjem tu granicu od 1-1.5km koju pruza DX6i sa AR7000 prijemnikom.

Stvarno ima dosta pametnih stvari koje si napisao, ali ne znam da li je takav nacin neophodan, i koriscenje nekih suvisnih reci i izraza... Valjda smo ovde da bismo dali jedni drugima neke savete, a ne da se "smejemo i placemo".

- HK450 700m u daljinu, 442m u visinu od baze
- jos jedan HK450 FPV
- Trex 450, presao 700 metara za 25 sekundi videa

Dakle, ako je za minut moguce dostici daljinu od 1KM (iako je po snimcima moguce dostici i za 30 sek sa trex450), cemu toliko omalovazavanje svega toga sto sam ja namerio da uradim? Ima gomila snimaka na internetu gde ljudi koriste Trexa, HK-a, CopterX-a, i ostale za FPV.

P.S. vidis na snimcima da nisam jedini, bar ne na planeti :D

Mozda ovaj lik koji upravlja helikopterom sve to radi iz korpe onog ogromnog balona , tako da ima pregled situacije u vazduhu.
Zar nije jednostavnije, umesto sve te skupe FPV opreme, kupiti DJI Phantoma sa gopro kamerom ?
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #39 on: January 23, 2013, 09:42:56 AM »
Zar nije jednostavnije, umesto sve te skupe FPV opreme, kupiti DJI Phantoma sa gopro kamerom ?
Ne vidim kako je to DJI phantom FPV platforma?
Deklarisani domet njegovog RC-a je 300 metara.
A sa cenom od $600 za kvad od 330mm sa pogonom i RC-om, nije bas ni jeftin.
« Last Edit: January 23, 2013, 11:40:58 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #40 on: January 27, 2013, 08:33:12 AM »
Pozdrav Boro,

Cenu na internetu DJI Phantoma nisam trazio, ako ak kaze da je 600$, uzecu to kao cenu. Gledam mu specifikacije na zvanicnom sajtu, prvo stanica uopste ne uliva poverenje, nije kompjuterizovana, pa je tu trosak jos nekih 150-200$ za stanicu sa odgovarajucim modulom (ili recimo Dx6i ako necemo daleko da idemo). GoPro nov, treca verzija, kosta 300-400 evra u Srbiji. Da se nadje i polovan, bice sigurno 200-300 evra (moze i Hero2). 600$ = 600 eur kad uracunamo slanje, porez i carinu, stanica jos 150-200 eur, GoPro 350 eur = 1000 eura. A i taj quad deluje dosta malo, sirina i duzina su tek 40cm.

Mislim da Bixler sa ezUHF i video opremom izadje mnogo, mnogo jeftinije od toga :) Naravno, avioni i multicopteri za FPV imaju drugaciju namenu. Ja sam u prvom postu ove teme rekao da ne zelim multicoptere, sto zbog cene, sto zbog nekih drugih razloga.

Elem, da ne ispadne da se nista ne desava s moje strane, a ja sam pokrenuo temu, polako skupljam opremu. Pre OrangeLRSa cu probati FrSky sa usmerenom antenom od 7dB, nadam se da ce testiranje dometa na zemlji dati 3km, iako bi trebalo ocekivati mnogo vise sa tom antenom.
« Last Edit: January 27, 2013, 08:46:07 AM by dzoni »

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #41 on: January 29, 2013, 06:32:23 PM »
Ak,

Sad vidim da si napisao da se sa 2.4Ghz stanicom mora koristiti vTx na 5.8Ghz. Mozes li mi objasniti zasto je nemoguce koristiti 1.3Ghz ili 900Mhz za vtx? Da li bi sa filterima mogla da se postigne dobra slika sa dobrim dometom?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #42 on: January 29, 2013, 08:44:31 PM »
Ak,

Sad vidim da si napisao da se sa 2.4Ghz stanicom mora koristiti vTx na 5.8Ghz. Mozes li mi objasniti zasto je nemoguce koristiti 1.3Ghz ili 900Mhz za vtx? Da li bi sa filterima mogla da se postigne dobra slika sa dobrim dometom?
Moguce je ali nije preporucljivo. 900Mhz nisam ni uzimao u obzir posto nam koliko znam GSM radi negde na toj frekvenciji a kvalitet slike zbog nize frekvencije ne vazi za najbolji.
Predajnici na 1.2-1.3ghz imaju prvi harmonik na 2.4-2.6Ghz pa na tim frekvencijama imas i smetnje. Filterima bi trebalo da moze da se ocisti ali ima gubitaka a dobri filteri dosta i kostaju.
Zlatno pravilo, uprostiti ceo sistem sto vise kako bi se izbegli potencijalni problemi.
Za 1.2-1.3Ghz npr. imas odlican thread na rcgroups sa detaljnim sumiranim opisom razlicitih komponenti pa mozes izbeci greske koje su drugi pravili.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #43 on: January 30, 2013, 07:21:45 PM »
Da, i ja sam izbacio 900Mhz kao opciju bas zbog GSM predajnika. A 5.8Ghz mi deluje kao da je previsoka frekvencija za dobar domet. Verujem da slika ima odlican kvalitet, ali nisam siguran koliko bi dugo isli ti talasi, pogotovu sto bi pri nestajanju dometa sve izgledalo jednog trenutka savrseno, a drugog ne bi bilo slike. U sustini, kvalitet slike i nije od nekog presudnog znacaja ukoliko nosis jos neku kamericu ili snimas direktno na SD karticu pri letu.

Kakva su iskustva sa HK vTx? Vidim da je Danko u jednoj temi pisao kako sa 200mW na 5.8Ghz ima domet od jedva 50 metara.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hteo da letim FPV, ali...
« Reply #44 on: January 30, 2013, 10:23:14 PM »
Da, i ja sam izbacio 900Mhz kao opciju bas zbog GSM predajnika. A 5.8Ghz mi deluje kao da je previsoka frekvencija za dobar domet. Verujem da slika ima odlican kvalitet, ali nisam siguran koliko bi dugo isli ti talasi, pogotovu sto bi pri nestajanju dometa sve izgledalo jednog trenutka savrseno, a drugog ne bi bilo slike. U sustini, kvalitet slike i nije od nekog presudnog znacaja ukoliko nosis jos neku kamericu ili snimas direktno na SD karticu pri letu.

Kakva su iskustva sa HK vTx? Vidim da je Danko u jednoj temi pisao kako sa 200mW na 5.8Ghz ima domet od jedva 50 metara.
Tacno je to sto kazes za 5.8ghz, teoretski je losiji za nasu primenu. Problem kvaliteta slike nije estetske prirode, vise prakticne. U poredjenju sa nizim frekvencijama 5.8Ghz je podlozniji smetnjama, tj. lose "zaobilazi/probija" prepreke. Pri nekom nizem letenju dovoljno je da izgubis sliku na delic sekunde u kriticnom momentu pa izgubis i model.
Ja imam kod sebe isti set od 5.8Ghz 200mW koji se prodaje na HK (RX je RC305) ali ga jos nisam testirao napolju.
Sudeci po iskustvima drugih ocekujem do 2km sa pristojnim antenama i planiram da ga koristim na tricopter-u za neko opustenije letenje blize preprekama.
Koliko se secam Danko je imao problem pri preletu iznad sebe. Whip omni antene imaju "slabu" tacku na obe strane u pravcu antene (znaci ispod i iznad).
I sa 1.2-1.3ghz na 20m iznad glave sa whip omni antenom ces imate smetnje.

Pogledaj ovo




A imas ovde na forumu okacen negde jos jedan link ka youtube klipu koji odlicno objasnjava osnovne tipove antena sa primenom kod FPV-a.

« Last Edit: January 30, 2013, 10:26:23 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine