Author Topic: JANTAR 5m  (Read 13752 times)

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #15 on: August 05, 2014, 10:13:00 AM »

Nacinio sam gresku koja se odnosi na realnu mogucnost da osetljivost po dubini bude velika i izostavio da pomenem glavni problem ,obstrujavanje horizontalnog stabilizatora.

pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #16 on: September 04, 2014, 04:40:11 PM »
Uz pomoc mojih prijatelja i kolega,pokusao sam da poletim ovu jedrilicu dana 31.08.2014.Vreme je bilo idealno.Kao sto se vidi sa fotografija izvrsena je priprema za probni start i nakon toga pokusaj da poletimo sa trave.Taj pokusaj nije uspeo zbog neravnog terena visoke trave i malog precnika tocka stajnog trapa.Nakon nekih podesavanja pokusali smo start sa betonske piste stajanke aviona.Napravljeno je tri pokusaja .Drugi i treci su bili neuspesni i doslo je do ostecenja nekih delova jedrilice.Nakon analize dogadjaja zakljucio sam sledece:Tocak stajnog trapa je bio malog precnika i pod opterecenje mase jedrilice se deformisao i tako spustio prednji deo trupa za oko 20mm.To je dovelo da smanjenja napadnog ugla krila i potrebe za vecom brzinom  modela koja je omogucila dovoljan uzgon te se model naglo podigao i sa visine oko 2,5m je pau kovit i model se ostetio.ovome je doprinela i cinjenica da je Horizontalni stabilizator bio klateci i sa prevelikom degradacijom uglova.Ostecenja nisu velika ali je iskustvo iz ovog pokusaja znacajno.Ocekujem da u narednim danima to dovedem u red.Zahvaljujem se mom prijatelju Bati stepanovicu,Bojanu Jovanovicu i Branku Golubovicu na pomoci kod ovog pokusaja.Sa zakljuccima koje sam doneo moji prijatelji su se takodje slozili







Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #17 on: September 12, 2015, 11:35:33 PM »

Neopravdano je bilo zastoja na ovom poslu ali je dosta u medjuvremenu uradjeno.Postavljen je novi stajni trap,koji je povecao napadni ugao modela sto ce omoguciti krace rulanje pri poletanju modela.Osim toga zamenio sam horizontalni stabilizator sa Pendel-klateceg na fiksni i tu sam napravio proracun za degradaciju uglova ili ti EWD i provere kod vec postojecih slicnih modela,dosao do zakljucka da je EWD 2,5 - 3 stepena.Svakako je sada postavljena i pokretna komandna povrsina horizontalnog stabilizatora kao i mehanicki prenos za to.Jos samo treba da se proveri stvarni polozaj EWD i nakon toga da se pokusa jos jedan start sa betonske  piste na Ceneju.Kao i svaki puta ocekujem pomoc druga Bate Stepanovica ,druga Branka,druga Bojana i druga Julija.

Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #18 on: September 23, 2015, 08:07:41 PM »
Posle prvog pokusaja poletanja Jantar-a ,konstatovao sam da je tocak glavnog stajnog trapa malog precnika i da je kao sto se vidi pod opterecenjem deformisan tezinom modela.Sada sam stavio tocak veceg precnika  a i deformacija pod opterecenjem je neznatna.Toce ocekujem povecati napadni ugao krila pri startu za oko 3 stepena a time skratiti duzinu poletanja.





Da bi se mase Jantara bolje raspodelile povukao sam motornu grupu u nazad i time se oslobodio dodatnog balasta na repu od oko 300gr.Istotako sam obezbedio potisak u osi motora za oko 2,4 stepeni u odnosu na osu trupa.



Na osnovu konstatacija koje su uocene na prvom pokusaju poletanja,zameniosam funkciju horizontalnog stabilizatora sa Pendel-klateceg na fiksni polozaj sa komandnom povrsinom.Ocekujem da ce to doprineti preciznijoj efikasnosti komandovanja dubinom.Degradacija uglova  ili EWD je priblizno 3 stepena.To je ono sta je uradjeno na osnovu gore pomenutih zakljucaka . ostaje da se sve jos jednom proveri i krene na drugi probni let



Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic