Author Topic: JANTAR 5m  (Read 13739 times)

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
JANTAR 5m
« on: November 28, 2012, 12:55:01 PM »
Proslo je 15 godina,kada sam nabavio kit za ovoga JANTARA i uz pomoc mojih prijatelja i kolega,kao i mojim radom na modelu mozete videti sta sam dobio.Jos samo sledi poletanje,koje cu obaviti ,nadam se do kraja 2012.Zahvaljujem se na pomoci Mircetu,ppLazi,Banetu i Bati.




Pozdrav

Dule

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: JANTAR 5m
« Reply #1 on: November 28, 2012, 01:17:21 PM »
Auuuu... kakva 'tica... mozes li postaviti malo detaljnije slike izvlaceceg motora, i po mogucstvu informaciju gde je narucena oprema i po kojoj ceni???

Poz

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: JANTAR 5m
« Reply #2 on: November 28, 2012, 02:07:45 PM »
Ovo bre da sednes na nju pa da poletis :)

Prelepa je !

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: JANTAR 5m
« Reply #3 on: November 28, 2012, 02:38:15 PM »
prelepa ptica! (res) ali mislim da motor je fixno montiran nema opciju za uvlacenje!!

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: JANTAR 5m
« Reply #4 on: November 28, 2012, 02:58:00 PM »
Svaka cast cika Dule, stvarno impresivan avion. Imao sam priliku da vidim trup od ovog aviona kad sam bio kod cika Duleta neverovatno izgleda a tek ovako sklopljen. Ovo vredi videti uzivo kako leti. Sve najbolje !!!! Ako moze informacija kad se planira poletanje ja cu sigurnoi doci ako me nesto ne spreci.

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #5 on: November 29, 2012, 03:35:42 PM »

Adam je dobro primetio da je nosac motora fiksiran i da je na motoru montiran propeler na sklapanje sa cetiri kraka.Brasles motor AXi 4120/16,baterija LiPo,4900 mA.6S.
Ovo ce biti samo pokusaj da se proveri pouzdanost bajoneta i utvrdi degradacija uglova.Svakako cu obavestiti zaiteresovane,kada dodje vreme za pokusaj prvog leta.

Pozdrav

Dule

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #6 on: November 29, 2012, 03:45:23 PM »


Offline 021nl

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
    • www.airworx.rs
Re: JANTAR 5m
« Reply #7 on: March 09, 2013, 02:19:19 PM »
jel znas koliko dugo moze da leti bez termike i koliko tereta moze da podigne

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #8 on: March 10, 2013, 09:15:02 PM »
U ovom momentu nemogu nista reci o letnim karakteristikama ovog modela jedrilice do momenta ,kada je budem startovao uz pomoc mojih kolega modelara.Naredne nedelje cu izvrsiti proveru a posle toga na Cenej.Mogu reci to da sam ispitao sve funkcije,kao i probu motora koji okrece cetvorokraku elisu na sklapanje dimenzije 13"x 8".Prema proracunu pp.Laze,mog prijatelja,potisak treba da je oko 5 kp.Kada sam ispitivao kako funkcionise pogonska grupa,dosao sam do zakljucka da taj potisak moze biti i veci.No videcemo.Ja cu blagovremeno najaviti vreme kada ce proba biti odredjena.

Pozdrav Cika

Dusko



Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #9 on: May 08, 2013, 07:28:03 PM »
Doslo je vreme da se konacno JANTAR odnese na Cenej i napravi prvi let.Naravno pre toga je potrebno izvrsiti pripremu na cemo sada radimo.


Provera pogonske grupe u smislu cisto mehanicke kontrole.Ovde se vidi motor na parasolu sa cetvorokrakom rasklapajucom elisom i sigurnosnim plocama-granicnicima,koji onemogucuju da se krakovi elise upletu medjusobno kao i da kod starta ne zakace. Sam parasol je zakrenut za 2 stepena u desno i 2 stepena u odnosu na osu trupa.Taj deo posla i proveren.





Sledeca faza provere je utvrdjivanje polozaja horizontalnog stabilizatora u odnosu na tetivu profila krila tj.degradacije uglova ,kao i fiksiranje poluga servo-horizontalni stabilizator.Degradacija je 3 stepena.



Fotografija pokazuje nacin fiksiranja polozaja akumulatora za napajanje,kao i resenje koje obezbedjuje funkciju komande pravca sa ciljem da se iskoristi postojeci prostor ali i da se rastereti vratilo i lezaj servo motora obzirom da je pokretanje komande pravca reseno sistemom all pul .I taj sistem funkcionise.



Ovde se vidi da model ima stajni trap na uvlacenje,koji ce na probi biti iskljucen u polozaju na dole.



Posle ovoga ostaje da se proveri polozaj tezista modela ispita funkcija blokade bajoneta. nakon ovoga nasa ekipa ce otici sa modelom na cenej,kada se ukaze prva povoljna vremenska prilika.
Ovom prilikom zelim da se zahvalim mojim prijateljima modelarima:Lazi,Mircetu,Bati,Banetu,Bojanu,Branku i drugima na strucnoj i moralnoj podrsci za izvodjenje ovoga projekta.
Dan kada bude odredjen za prvu probu ,bice objavljen na ovome forumu.

Pozdrav svima od Cika Dusana

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #10 on: July 19, 2014, 10:42:10 AM »
Pored modelarstva mora se nesto raditi da bi se hobi,kojim se bavim mogao finansirati.To je razlog sto je proslo dosta vremena od zadnjeg javljanja.Ovo su sada zavrsne pripreme za probni start ovog JANTAR-a.Ispitani su polozaji svih komandi,definitivno su postavljeni prijemnik,servoi i akumulatori.Proveren je polozaj tezista i priblizno odredjena degradacija uglova.Postojeci stalak za pripremu jedrilice  potpuno odgovara njenim dimenzijama.Proverene sve fukcije komandovanja kao i njihova mehanicka sigurnost.Nadam se da cu uz pomoc mojih drugova i kolega modelara u najskorije vreme pokusati da poletim ovu za mene prelepu jedrilicu.







Zahvaljujem se svima koji su mi pomogli u olucivanju u vezi strucnih pitanja koje sam imao da resim

Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: JANTAR 5m
« Reply #11 on: July 22, 2014, 04:33:36 PM »
Čika Dule, i ja se pridružujem čestitkama za ovu prelepu jedrilicu i kao i ostali iščekujem trenutak kada će da ukrasi nebo iznad Čeneja i na drugim mestima gde se bude letelo. :)aplauz
Zamoliću Vas da napišete ko je proizvođač, od kojih su materijala izrađeni delovi kit-kompleta, ako imate podatak o težini praznog i modela spremnog za let, koliko je specificno opterećenje krila modela sa opremom i kako je određeno mesto za parasol.
Pozdrav.

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #12 on: July 23, 2014, 03:04:21 PM »

Proizvodjac ove jedrilice je firma Wanichek za koju predpostavlja da vise ne radi.Trup je duzine preko svega 1777mm, raspon krila je 4710mm.Trup je izradjen u kalupu po sistemu staklena tkanina Epoxi.Krila su konstruktivna predvidjena za presvlacenje folijom ali sam ih ja presvukao staklenim tkanjem i Ep[oxi smolom.Krila su aero dinamicki vitoperena ali sam ja predvideo i spec vinglete .To je za razmah krila jos  + 200mm.Tezina modela spremnog za start sa zemlje je 8,00Kg.Moseca povrsina krila je 164,00 dm 2.Polozaj parasola sam odredio sam imajuci u vidu zelju da smanjim precnik elise sto sam i uspeo zahvaljujuci velikoj pomoci mog dobrog i cenjenog prijatelja Laze Djeordjijevskog koji mi je predlozio cetvorokraku elisu sklapajucu.izracunao potisak koji treba da dobijem 5,5kg.
Time sam dobio da polozaj tezista u vertikalnoj ravni spustim na najnizi moguci polozaj.Naravno da je ovo jedan eksperiment koji treba da utvrdi da li bajoneti koji su kod Jantara ugradjeni mogu izdrzati opterecenja u penjanju i udare kod sletanja.Ova jedrilica ima i tocak na uvlacenje.

Pozdrav svim modelarima od

Dusana Papica

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: JANTAR 5m
« Reply #13 on: July 24, 2014, 11:08:54 AM »
Hvala na odgovoru.  (res)
Mislim da će ova jedrilica da bude osetljiva po dubini i mozda treba obratiti paznju na to prilikom prvog poletanja, kao i na potrebne uslove za postizanje dovoljne brzine na poletanju.
Fascinantan model. Zelim vam puno divnih trenutaka sa njom.
Pozdrav.

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: JANTAR 5m
« Reply #14 on: July 24, 2014, 01:46:10 PM »

Da, Vi ste u pravu sto se tice moguce osetljivosti modela po dubini i to iz dva razloga:prvi je to sto potisna struja vazduha obstrujava vertikalni stabilizator adrugi sto se ovde radi o klatecem-pendel hotizontalnom stabilizatoru.Iz toga razloga sam podesio degradaciju uglova na 3stepena a predajnik na eksponencijani rezim.No sve jedno sve ce biti jasno kada budem uspeo sa poletanje.U svakom slucaju hvala Vam na paznji koju ste posvetili ovom modelu kao i na upozorenju koje je na mestu.

Pozdrav Vama i svim modelarima

Dusan Papic