Author Topic: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel  (Read 27381 times)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« on: November 18, 2012, 09:55:57 AM »
Nedavno sam zahvaljujući Vladimiru iz RCSrbije došao do modela elektro jedrilice GAMA 2100 čij je dizajn radio Pelikan Daniel naravno proizvedene je gde drugde nego u Kini! Osnovne karakteristike su
 - razamah krila 2100 mm
 - dužina trupa 1230 mm
 - površina krila 37.3 dm2
 - težine oko 1200 gr.
 
 U ARF verziji koju sam kupio ide motor 2835 1000KV, 35A ESC, 4 servoa (pravac, dubina i nagib), spiner i elisa 10x7, preporučene baterije su 3S od 1500 do 3200mA, ja sam leteo sa baterijom 3S 2200mAh oko 40ak minuta i odmah nakon slitanja napon po ćeliji je bio 3,82V, jedini problem je što sa baterijom od 2200mAh treba dodati gotovo 60gr. tereta u nos kako bi model imao korektan CG. Jedrilica ima opciono flapsove tj. ležišta servoa u krilima spremna za ugradnju servoa, dok  flapsovi postaju funcionalni sa četiri reza skalpelom. Trup jerilice je enormno velik i u njemu ima prostora na pretek, takođe je trup ojačan karbonskom cevkom debljine 9mm. Krila imaju drvenu ramenjaču čitavom dužinom, plus u njih idu i dve karbonske cevi koje služe za spajanje krila, jedna cev je 9X1000mm zida 1,5mm, a druga 7X500mm zida 1mm. sve komandne površine su tkođe ojačane karbosnokim cevima  kavadratnog oblika. tako da se vidi da nije bilo štednje prilkom proizvodnje.

Ono što je najbitnije naravno je kako jedrilica leti, pa opisaću sa dve reči "neće dole", i ako sam mislio da je motor slabašan za nju nakon prvog leta sam video da sam pogešio! Motor ima snage savim dovoljno za jednu jedrilicu, ne može da obezbedi vertikano penjanje, ali je dovoljno jak da može da obezbedi penjanje pod uglom 45, 50°. Standardne akrobacije izvodi eleganto i bez muke, čak i let na nož ali ne duže od par metara. Nedavno sam je leteo i u Kraljevu kod drugara Belje kv i društva, pri vetru koji se kretao između 6 i 8m/s i šta da kažem nego da probija vetar kao od šale. Umalo da zaboravim bitnu stavr jedrilica veoma lako hvata termale.


Ono što mi je zasmetalo i siguran sam da je nepouzdano je to što je predviđeno da se vertikalac i horizontalac kod sklapanja lepe nekom dvostranom 3m trakom, koju sam skinuo - odlepio kao da je skidam sa kotura trake, i spoj fiksirao CA lepkom!

Po mom mišljenju ova jedrilica je trenutno best buy u odnosu cena/kvalitet/performanse.


Kao što red to nalaže evo i par sličica jedrilice, kao i vedo snimak prvog leta!


Slika profila krila i drvene ramenjače u njemu.



Donja strana krila



Gornja strana krila



rasklopljena jedrilica



za malo pa sklopljena jedrilica



Unutrašnjost trupa jedrilice




Jedrilica i pored nje baterija 3S 2200mAh




još par sličica




I na kraju jedan video snimak prvog leta, izvinjavam se što je snimak malo lošiji ali je telefon non stop gubio fokus!


Pozdrav!
« Last Edit: November 18, 2012, 12:34:55 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #1 on: November 18, 2012, 06:12:39 PM »
Lepa 'tica! Uživaj!  ;namig


 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #2 on: November 18, 2012, 07:51:53 PM »
Istu sam leteo toga dana,i stvarno uzivao  :)aplauz .Jedrilica me je impresionirala  (yay) ,mada nisam ljubitelj istih.  (nene)
Ali...ova je prica za sebe.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #3 on: November 18, 2012, 08:31:31 PM »
Sale ovo na snimku je tvoj let!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #4 on: November 18, 2012, 08:41:59 PM »
Sale ovo na snimku je tvoj let!

 :sljus :sljus :sljusPa ja vidim neka budala divlja...reko bi da sam ja ,ali... mmmm mmmm mmmm.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #5 on: November 19, 2012, 05:33:29 PM »
Cestitam Nedbojsa na kupovini i hvala za ovaj review.

Ja se vec nekih mesec dana dvoumim izmedju ove Game i Radiana Pro i sve vise mislim da cu uzeti Gamu.

Ali bih voleo da cujem neki savet iskusnijih o tome koja je od ove dve jedrilice bolja za pocetnika. I cime Radian Pro opravdava vecu cenu?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #6 on: November 19, 2012, 05:53:00 PM »
Cestitam Nedbojsa na kupovini i hvala za ovaj review.

Ja se vec nekih mesec dana dvoumim izmedju ove Game i Radiana Pro i sve vise mislim da cu uzeti Gamu.

Ali bih voleo da cujem neki savet iskusnijih o tome koja je od ove dve jedrilice bolja za pocetnika. I cime Radian Pro opravdava vecu cenu?

po obliku krila mozes zakljuciti razliku izmedju 2 modela koja si naveo. Radian je poznat da jako dobro jedri, ne retko se moze videti i na takmicenjima. Ovaj pelikan je vise model za zabavu, kao neka vrsta naprednog trenera.

poz
Veljko

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #7 on: November 19, 2012, 09:08:56 PM »
Hvala! Znaci za jedrenje ipak Radian Pro.

Offline MIODRAGTOMOVIC

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #8 on: January 05, 2013, 10:04:48 PM »
Imam Licno ovu jedrilicu par mjeseci i mogu da kazem jedrilica je stvarno vrh uradjena i ima dosta dobre performanse,ja sam u moju ugradio malo Jacu motornu verziju ubacio el motor 36xx 750kv esc 40a i baterije 3s3000 ,servoi su hitec 82mg digitalni i folder propeller 13x7 ,ova kombinacija finkcionise bez problema penje se vertikalno bez problema a start praktikujem iz ruke drzim jedrilicu na polovini trupa jedrilica u pravcu od 45stepeni puni gas dize ju ovaj motor bez problema,mada jedrilica ima veliki raspon krila i mora se paziti da se ne prave mnogo jaki akrobatski zahvati jer se krila savijaju bas mnogo al dvije karbonske sipke u krilu odradjuju svoj posao

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #9 on: October 24, 2013, 12:39:22 AM »
I ja sam vlasnik jedne ovakve letelice. Kada se donese kuci, mora da se malo utegne. Odlepljuje se traka sa krila, lepljenje repa je jadno reseno, i servoi mi deluju lose. Na prvom letu sam je zakucao u zemlju posto mi je otkazao jedan servo. Nije joj nista veliko bilo, pa sam zamenio servoe na elevatoru i ruderu. Elerone nisam dirao posto nisam imao rezervnih servoa, ali evo jos rade. Ja je letim sa 3s 3000mAh opusteno. Motor je penje 45 stepeni bez problema. Nema potrebe za menjanjem motora. Ja moju bacam iz ruke na 2/3 gasa. Inace odlican avioncic da letis dok ti ne dosadi sa jednom baterijom. Vredi te pare.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #10 on: October 24, 2013, 08:37:01 AM »
Malo su nesrećno rešeni servoi za dubinu i pravac, koji god servo da staviš mučiće se posebno kada je dubina u pitanju. ja sam to rešio tako što sam servo pravca i dubine stavio u rep i sad je mnogo bolja situacija. ležište servoa u nosu sam produbio da prati konturu trupa sve do motora, kako bi mogao bateriju da gurnem u nos gotovo do motora i time izbalansirao CG baterijom, i izbegao dodavanje olova.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #11 on: June 06, 2015, 08:42:43 AM »
Pozdrav ekipi!!
Trabao bi uskoro kupit ovu jedrilicu. Kako citam po svim forumima malo je problem oko odabira baterije. Pa bi vas molio da vase iskustvo podjelite samnom. Koju da kupim (zbog CG-a) ? I koliko dugo se sa njom moze ostati u zraku.
Hvala!

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #12 on: June 06, 2015, 10:41:21 AM »
Kao vlasnik ove jedrilice imam bateriju turnigy 2200 i mogu reci da da je odlicna sa cg-om i moze dosta da se tera kad se uhvati termala,verovatno ce i nebojsa da se slozi samnom kao vlasnik iste jedrilice.
mess with the best,die like a rest

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #13 on: June 06, 2015, 11:18:04 AM »
Hvala puno!! Toj sam se bateriji i nadao. A Vase iskustvo sa jedrilicom?

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: GAMA 2100 EPO ARF by Pelikan Daniel
« Reply #14 on: June 06, 2015, 01:04:09 PM »
Jedrilica je fenomenalna a mozete i pogledati njene snimke na youtube pod milomirts pa ce vam snimci sami reci a sto se mene tice odlicna je,nemogu da se pozalim
mess with the best,die like a rest