Author Topic: Kako NE leteti multirotor  (Read 6058 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Kako NE leteti multirotor
« on: October 28, 2012, 03:54:35 PM »
Ovo je jedan od primera zasto stalno pokusavam da objasnim svima koji bi da kupe helikoptere i bave se snimanjem, a nemaju iskustva u letenju  ")


Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #1 on: October 28, 2012, 05:54:51 PM »
Već na metar od zemlje je kopter počeo da mu rotira oko yaw ose iz nekog razloga, tako da je to verovatno uzrokovalo dezorijentaciju i gubitak kontrole...

Mada mi je malo začuđujuće da neko tek tako da full gas na poletanju, bez da ga prvo odlepi i stavi u hoover da vidi da li je sve ok...

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #2 on: October 28, 2012, 09:41:04 PM »
Dozvoljeno letenje skalamerija tog tipa u urbanom okruzenju samo uz posebnu dozvolu i resen problem.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #3 on: October 28, 2012, 10:00:27 PM »
Meni lici da je lose kalibrisan, verovatno je bio u poretu prilikom kalibracije, pa kad poleti on sve vreme kompenzuje taj pokret, ili mu je neko jednostavno poremetio trimove.
A lik nije imao iskustva da to kompenzuje komadama, nego je izgubio orijentaciju.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #4 on: October 29, 2012, 02:01:38 PM »
Jasno se vidi dim na  0:58 , nema dileme......  tu je kraj price, trebao je oduzeti gas i kraj.

   Ali cim se on ne nervira, zasto bi smo se mi, :hehe , jedino bih se nervirao da je blebnuo nekome na glavu,

a ovakvi papci imaju para za bacanje, i njima je to samo igra koja se srecom po prolaznike srecno zavrsila.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #5 on: October 29, 2012, 02:51:20 PM »
Cenim da to na 0:58 nije dim nego odsjaj na objektivu.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #6 on: October 29, 2012, 08:28:13 PM »
Ovo je po principu plug and fly,  ali kako  :sljus Naravno ljudski faktor na prvom mjestu.Nemoguce da nisu vidjeli dim na samom startu pa i da nisu "pilot"nije  je vidio da se nenormalno ponaša u samom startu.Ali imajući u vidu da im je ovo mozda 3-4 let neiskustvo je odradilo svoj posao.
"Pilot" ga je bez razmishljanja shibnuo kakav kralj.Prilikom svakog starta prvo se provjeri kako okto reaguje na komande da li pegla kako treba pa onda pooolako.Kod ovih je baš dobra chek lista prije leta i u toku leta tako da su zaboravili i kameru uključiti.
Sva sreća što nije niko povrijedjen a za njihovu štetu i oni ne mare, hladni kao shpriceri barem tako izgleda  mmmm
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #7 on: October 29, 2012, 08:57:54 PM »
Kad je pala letelica on se odmah hvata za telefon i verovatno zove onoga koji mu je sklopio i podesio letelicu, da se zali kako je pala zbog loseg sklapanja i podesavanja.
Verovatno se zato ne nervira... da je on sam sklapao, podesavao itd. ne verujem da bi ostao tako hladnokrvan... ili ipak...

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #8 on: October 30, 2012, 11:58:25 AM »
Koliko sam ja razumeo, izbio je neki kratak spoj jer su onim plasticnim steznicima (zip ties) pretegli neke delove (mada meni deluje kao da je pregoreo jedan blctrl)
Inace, radi se o http://highspy.co.nz/ koji se bave tim poslom ne bas kratko, ali koliko vidim sada su skinuli sve snimke sa sajta

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #9 on: October 30, 2012, 12:02:07 PM »
takodje, pilot je poleteo sa fpv naocarima, sto je po meni u ovakvim urbanim uslovima suludo...
ipak, spektakularno se puse ove lipo baterije  :big smile

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #10 on: October 30, 2012, 12:49:15 PM »
Malo izvan teme ali da se nadovežem...
Tako se meni pušila baterija kada se srušio Juinior S u sred strnjike, okružen stotinama hektara žita  (:sok:) Srećom se samo pušila jer da se zapalila, spalio bih pola Vojvodine    ::)


Lep primer kako ne treba leteti na mestima gde to nije predvidjeno...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #11 on: October 30, 2012, 09:58:44 PM »
takodje, pilot je poleteo sa fpv naocarima, sto je po meni u ovakvim urbanim uslovima suludo...
ipak, spektakularno se puse ove lipo baterije  :big smile
Pogledaj ponovo. Letelicom je "upravljao" lik u kratkim pantalonama koji se nakon pada prvo dohvatio telefona.

Offline conestef

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Kako NE leteti multirotor
« Reply #12 on: October 30, 2012, 11:41:15 PM »
Mislim da je ovde definitivno postojao neki bag u elektronici i bag u pilotu...ali ja nigde nisam uspeo da vidim dim... u svakom slučaju treba prvo hoverovati pa tek onda kad ste uvereni da sve radi kako treba krenuti po horizontalnoj osi... on je krenuo u napred ali pošto se letelica okretala oko svoje ose, naravno da je otišla u zgradu...ali definitivno je taj problem bio primetan čim je poleteo...