Author Topic: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?  (Read 7098 times)

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« on: October 06, 2012, 11:57:59 AM »
Cesto napunim nekoliko bat. za let i vetar mi osujeti planove.Onda sledi praznjenje istih jer znam da nije dobro da stoje pune.Posto u Vrscu vetar cesto duva i retko kad je mirno, a i kad je mirno dok napunim bat.krene opet neki povetarac i tako u krug.
Zanima me koliko LiPo mogu ostati max.pune, a da to ne pocne da se odrazava na njih?Sta radite u ovakvim slucajevima?

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #1 on: October 06, 2012, 01:32:03 PM »
Znam da to nije preporucljivo, ali drzim baterije sve vreme pune. Punim ih po povratku sa letenja.
Ne volim da planiram letenje unapred jer mi se tada po pravilu nesto ispreci. Sve drzim u pripravnosti i cim mi se ucini zgodno, grabim samoupravljac i pravac livada.
Ipak ne mogu da odgovorim na gornje pitanje, jer mislim da je ovih desetak baterija koje koristim, kao i broj izlazaka na livadu ili jezero (50 - 100 godisnje) suvise mali uzorak.
Dve od cetiri Dymond baterije kuplenih 2009. su jos uvek u odlicnoj formi, dok mi jedna Zippy kupljena ove godine vec otkazuje.
Od nekih petnaestak baterija koliko sam kupio u zadnjih par godina, cetiri su u medjuvremenu skartirane. Kvar mi se u tri slucaja manifestovao prilikom punjenja, kad punjac prijavljuje prekid konekcije (los kontakt izmedju pojedinih celija baterije). Cetvrta je stradala pri padu (jednom od padova) BF109.
Vecina baterija mi se pri vecim opterecenjima blago naduva, ali kad se dobro ohlade ponovo splasnu.
Nisam dakle odgovorio na pitanje, ovo je samo moje iskustvo. Ako vise nas da svoj komentar, mozda dodjemo do nekog zakljucka.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #2 on: October 06, 2012, 02:05:35 PM »
LiPo baterijama ne smeta ako stoje napunjene, ali donekle ipak doprinosi povećanju starenja. Starenje znači da se godišnje gubi oko 5% kapaciteta u stajanju. Ovaj prirodni hemijski procej može da bude i do 10% zbog prepunjenosti iznad nazivnog napona ćelje.
Preporučljivo je akumulatore držati na što nižoj tempraturi, što doprinosi usporenju starenja. Leti je najbolje držati u normalnom frižideru, ako za to ima mogućnosti. Kako stojimo sa standardom, sve više i više ima za to mesta.   :)
Ja svoje akumulatore držim u podrumu, a zimi, kada sigurno ne idem leteti 1-2 meseci, stavljam ih na Storage napon.
Tip za brzo pražnjenje.
Pošto je vreme pražnjenja do 3.85V napona ćelije dosta dugačak zbod ograničenosti punjača za tu funkciju, praznim ih preko jedne deblje cekas žice sa oko 5C. Tako za nekoliko minuta padne napon blizu te vrednosti. Posle stavim na punjač sa Storage funkcijom i za čas se fiksira i izbalansira ta preporučljiva vrednost.
 ;namig


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #3 on: October 06, 2012, 09:26:04 PM »
Baterije punim vece pred voznju. Ako mi se desi da ih ne ispraznim na livadi i ako nekim slucajem to ne uradim i u narednih 7 dana onda ih obavezno praznim na punjacu do 3,85-3,9V po celiji. Ne drzim ih u frizideru.

poz
Veljko

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #4 on: October 07, 2012, 01:05:17 PM »
Znaci ne smeta im 2-3 dana da stoje napunjene.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #5 on: October 07, 2012, 04:50:33 PM »
Apsolutno ne! Proizvođači preporučuju da se baterije, koje nećemo koristiti za duži vremenski period (?) čuvaju u tzv "storage" režimu. Nije baš definisan taj "duži vremenski period". Po meni, to je bar tri meseca. U svakom slučaju, nije kraće od mesec dana !?
Meni stoje i po tri meseca pune i nisam primetio ništa bitno.
Način pražnjenja i punjenja, je mnogo pogubniji po vek trajanja ovih baterija, kao i odlaganje ispražnjenih.
Poželjno ih je držati u specijalnim kesama za njih ili u nečem nezapaljivom...
Čuvati ih na suvom i "hladnom" mestu tj što dalje od izvora toplote !
Čuvanje u "frižiderima" ne obezbeđuje preporuku za način čuvanja !
U svakom slučaju, ukolkiko ne znaš kad ćeš ih ponovo koristiti, ništa ne škodi da ih odmah staviš u "mod za čuvanje".
Zanimljivo je da se par puta desilo, da se baterije naduju u tom režimu. Doduše, meni nije, ali ima par naših kolega sa ovog foruma, kojima se to desilo. Čini mi se da je Sava, jedan od njih...
Jedna 1S od 1.400mAh mi je, slučajno, ostala više od pet godina napunjena. Kad sam je ponovo pronašao i izmerio napon, bio je veći od 4V. Prilikom daljeg korišćenja, nisam primetio neko opadanje kapaciteta... Do sad je imala preko sto ciklusa, ali se polako primećuje opadanje kapaciteta...
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #6 on: October 07, 2012, 08:07:10 PM »
Quote
Preporučljivo je akumulatore držati na što nižoj tempraturi, što doprinosi usporenju starenja.
Tako je i to oko 0°C, ali može bez problema i do -40°C. Tu se podrazumeva i napunjenost na 40-60% kapaciteta.

Uticaj temperature okoline, kao i razni faktori na starenje hemijskih izvora napajanja na gubljenje kapaciteta.
http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_store_batteries
http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries





Kratka konkluzija: Nije dobro ako Lixx akumulatori mesecima stoje potpuno napunjene na visokoj temperaturi iz aspekta starenja.










 
« Last Edit: October 07, 2012, 08:14:07 PM by tibeteagle »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #7 on: October 07, 2012, 08:59:13 PM »
Sve ovo oko LiPo baterija je jos uvek relativno novo i ne ponasaju se sve baterije isto. U ovome sto je TE predstavio akcenat je bio na gubitku kapaciteta zato sto je istrazivanje radjeno za baterije koje se koriste u telefonima i koje nisu ni izdaleka izlozene naprezanjima koje imaju baterije u modelima.

Ono sto nigde nisam nasao, a jako je bitno za modelarsku primenu, a to je uticaj starenja i povecanje unutrasnjeg otpora sa vremenom samim tim i znacajnog pada performansi.

Zimi kada prakticno ne koristim baterije drzim ih u prostoriji koja je na nekih 15-20C a u periodu kada ih redovno koristim kao sto sam vec rekao punim ih vece pre upotrebe (to mogu tako jer imam prakticno 5 nezavisnih punjaca, jedan cetvorostruki i jedan obican) i ako ih slucajno i ne ispraznim na livadi praznim ih kod kuce posle 7 dana.

Isto tako bilo bi pametno izbegavati upotrebu kada spoljna temperatura predje 35C.

Meni su Rhino odrzavane na gore opisan nacin i posle 3 pune sezone bile u vrhunskom stanju.

poz
« Last Edit: October 07, 2012, 10:44:03 PM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #8 on: October 07, 2012, 11:30:56 PM »
Magic, probaj i ovde da tražiš ono što te interesuje: http://batteryuniversity.com/learn/ Mislim da se većina postavljenih podataka na ovom sajtu vezano za Lixx odnosi i na pogonske akumulatore veće snage.

Da proširim temu sa nečim interesantnim za sve korisnike LiPo. Obratite pažnju na 3. tabelu ove stranice, koja govori o tome koliko se može povećati broj ciklusa punjenja ako se ne napuni do 4.2V već manje, odnosno koliko se kvare kondicije ako se pune preko 4.2V (dijagram ispod). Kao rezime, navodi se u istoj tableli da
smanjenjem krajnjeg napona punjenja od 0.1V se duplira broj ciklusa punjenja. Neverovatno.(:sok:)

Miša2002, prevešću ti. Na tabeli piše: "permanent capacity loss" što znači trajno gubljenje kapaciteta i nema veze sa pojmom samopražnjenja, (self discharge).
« Last Edit: October 08, 2012, 02:03:20 AM by tibeteagle »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #9 on: October 09, 2012, 09:52:05 PM »

smanjenjem krajnjeg napona punjenja od 0.1V se duplira broj ciklusa punjenja. Neverovatno.(:sok:)

.
[/i]

Da li to moze da se nasteluje na ovaj punjac
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories.html
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #10 on: October 09, 2012, 11:04:24 PM »
Quote
Da li to moze da se nasteluje na ovaj punjac
http://www.hobbyking.com/hobbykin/stor/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories.html

Može se ali ne u potpunosti. Nema opcije za promenu krajnje vrednosti napona punjenja Lixx akumulatora. To je fiksna vrednost. Ali se Li-Po može puniti sa Li-Io programom. Na 5. stranici uputstva piše da ako je Li-Io izabran (3.6V nazivna) onda puni samo do 4.1V. To je inače oko 90% napunjenosti od 4.2V koje se uzima kao 100% vrednost kod Li-Po. Kako se bira na punjaču koja vrsta Li-Po, Li-Io ili Li-Fe se puni ima na 8. strani manuala. Treba ući u user set program i naći ovu opciju. Pošto je algoritam punjenja isti kod svih Lixx akum. ovo i samo ovo može da se radi na ovom punjaču.
Pažnja! Ne koristiti Li-Io program za pražnjenje Li-Po, jer je minimalna vrednost 2.5V, a treba da je 3.0V.



Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Koliko dugo Vam stoje LiPo bat.full napunjene?
« Reply #11 on: October 09, 2012, 11:57:56 PM »
Pronasao i nastelovao  :)aplauz hvala laslo
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK