Author Topic: OKtokopter sa KK2 Flight Control Board  (Read 4528 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
OKtokopter sa KK2 Flight Control Board
« on: September 30, 2012, 01:42:59 AM »
   
 Evo da prestavim OKTU koju je polako ali sigurno sklapao Sale iz Ulcinja  :)aplauz Inace sa Saletom sam se upoznao kada sam imao prve probleme sa elektronskim cincilatorima na mom oktu josh proshle godine.saxpg je poznavao Saleta i tako je krenula ova priča.Od momenta kada je Sale vidio okto i malo se bolje upoznao sa ovom letjelicom odlučio je da pravi svoj prvjenac.Naravno neće to biti ni tri ni quad ni hexa nego ova OKTA koju ovdje predstavljamo.Sale se inače prije ovog susreta već preko saxpg i Djoleta inficirao za letjelice tako da je uslijedilo kupovanje stanice, punjača.... e onda su došli na red motori  i ostali potebni dijelovi za  oktu.

Sale je primjenio neka nova rješenja u vezi nosača motora i centralnih ploča koje su od bakropleksa.Naravno i Sale će se uključiti u priču u vezi gradnje, ovo je samo uvertira.

Za početak evo i nekih detalja u vezi materijala ,elektronike...Ramovi su od AL profila 10x10 rstojanje od osovine motora do osovine motora je 81 cm i za razliku od mog okta na kome su 4 rama kraća a 4 duža Sale je napravio sve iste tj obrazuju krug.

Motori su NTM 28 -30A  720 kv spid je od 25A propele SF 10x6 i baterije 4S 5000mAh.
Evo malo fotki samo početka sklapanja.

 

  Dok je okta   polako ali sigurno  poprimala svoj izgled razmišljali smo šta nabaviti od FC.Naravno ploča poput ploče kao što je na mom oktu bi bila odlična stvar ali pošto je Saletu ovo uvod u multirotore razmišljali smo da za početak nabavi neku jeftiniju zbog eventualnih padova i da se sa tom pločom odradi period treniranja.Naravno prošle godine nije bio veliki izbor tih ploča sve dok HK nije izbacio KK2     http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24723__Hobbyking_KK2_0_Multi_rotor_LCD_Flight_Control_Board.html

Sale javlja radosnu vijest da je ploča poručena.Poslije izvjesnog vremena stiže ploča slijede prva podešavanja.Ploča kao ploča izgleda o.k. veliki LCD displej je odlična stvar jer se podešavanje vrši lako.Kroz meni se lako kreće i ima sva podešavanja počev od pregleda kanala na prijemniku, kalibracije senzora ,ESC kalibracije ,podesavanje ziroa i najbitnija stvar je mixer editor u kome se mogu podesiti parametri letenja kako vama odgovaraju,veliki je izbor konfiguracija multirotora tj.svi mogući oblici.

Kad smo sve podesili što se tiče stanice a tu nam je Djole bio od velike pomoći jer on ima ovakvu stanicu a ja sam je tada prrvi put vidio da nebi gubili vrijeme on je podesio sve što se tiče  stanice  (pijemo) .Prilikom prvog startovanja primjetili smo da neki motori više vuku neki manje  mmmm
E sad čovjek odmah počinje da sumnja ploča od 30 evra počinje da zeza.Pošto smo taj dan u Ulcinju radili nešto i na mom oktokopteru nismo imali vremena za dalja podešavanja Saletove okte.Oktu vozim u Podgorici.Detalljnije se upoznajem sa pločom i tu dolazi do izrazaja mixer editor kao rješenje ovog problema.
Kao što sam već i pomenuo javlja se problem sa radom odredjenih motora tj neki rade sa više obrtaja neki sa manje.U samom startu smo posumnjali da svi motori nemaju isti broj namotaja.
U mixer editoru sam svaki motor posebno priključivao i kontrolisao mu obrtaje ,onaj motor koji je imao više obrtaja sam smanjivao procentualno u mixer editoru.Prvo sam naštelovao sa desnom rotacijom pa onda sa lijevom rotacijom motore.Poslije ovoga svi su motori ravnomjerno vukli pri dodavanju gasa.
Da li je neka softverska reška u pitanju još ne znamo Sale će to da ispita kao i same motore da vidi ima li kakve razlike u njima.Najbitnije je da smo uz pomoć mixer editora ovaj problem riješili.
Što se tiče senzora pri prvim testovima naravno prije lebdenja rade odlicno.što se tiče podesavanja ziroa ja sam ih podesio po uputstvu.
E sad naravno sve to na radnom stolu fercera ali ništa bez livade i neba.

22.09.prvi let.Doza optimizma doza skepticizma jer ipak je to ploča od 30 evra a osam motora (fiu)
Gas ide preko pola a okta se odljepila od zemlje  :)aplauz kako se odljepila tako stoji  (pijanoo) ne mogu da vjerujem kako pegla ,reaguje na sve komande  :big smile Naravno prvi minuti pipkanja probanja  lijevo desno ništa previsoko a okta pegla li pegla.Znam kako pegla oktokopter i poredim ga sa ovim ne smijem reći  ;namig

    Sada ide par fotki a onda video pa ostale impresije prepustam vama.Moj je zaključak da je naravno Sale odradio sve kako treba što se tiče sklapanja okte a HK KK2 je za svaku pohvalu. (pijemo)

         

                           
                                   

23.09.OKTA je svećano uručena Saletu i u Ulcinju je uslijedilo letenje,lebdenje.Sale do sada nije letio ni na simulatoru tako da je već sam počeo da leti  (pijemo) Ovaj drugi video je snimio saxpg a lokacija je Stoj na kojoj je takodje bilo veselo društvo sa svojim raznim letećim spravama.

Još malo fotkica sa Saletovim   :big smile  i naravno jos jedan video

 

                       

Dok smo mi pravili prve letove sa ovom FC pločom u medjuvremenu HK je izbacio ovu ploču  :_D

                         http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__26588__MultiWii_PRO_Flight_Controller_w_MTK_GPS_Module.html

  Naravno Sale je odmah poručio, jest da je na čekanju ali stići će uskoro pa je testiramo naravno sve impresije podijelićemo sa vama.
 Nadam se da nisam nešto izostavio ako jesam Sale će to da dopuni svojim javljanjem.
Eto poslije nepune godine od našeg poznanstva još jedan multirotor na nebu.
Da je ovaj hobi fantastican i spaja mnoge stvari u prilog tome je  i poziv od Saleta za kumstvo jer se Sale ženi za mjesec dana.(pijemo)  (pijanoo)

 
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline SASA.UL

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: OKtokopter sa KK2 Flight Control Board
« Reply #1 on: September 30, 2012, 06:56:52 AM »
Zdravo svim "letacima"  (yay)  (<--)
Negdje sam se i ranije oglasio ali moj najveci problem je vrijeme, pa me i nema bas nesto ovdje.
U svakom slucaju sada cu vise da se pojavljujem jer nevolim samo da crpim znanje vec volim i da ga dam. Ja i nemam nesto prakse u letenju i setovanju tih napravica, ali sto se tice tehnickih resenja tu imam dosta ideja i naravno resenja za te ideje. Posto me je sad vec kum Veko :) predstavio u najboljem svjetlu, ja moram reci da bez ekipe u koju spadaju on, sale (saxpg) i djole ja nebi mogao prstom maknuti tako da su za ovo sto se uradilo jednim ogromnim dijelom oni odgovorni :). Ja sam poceo po malo da letim, stvarno je to jako smotano i smesno :hehe sta radim ali srecom saad za sad ni jednom nisam imao ni jedan pad. No moram priznati, nije meni tolika zelja da letim kolika mi je zelja da pravim  (work) i izmisljam mmmm neke inovacije za ove multi rotore. Veko i ja smo razgovarali o necemu sto ce biti u stanju da spasi  ") ove uredjaje ako se desi kakva greska to jest pad. Sad za sad imam samo ideju ali cu se potruditi i da je realizujem. U pitanju su dva jastuka koja bi se naduvala i bila oko multirotora i tako sacuvala isti kad bi poceo padati. Stavljam akcenat na to da je nama ovdje potrebno nesto sto ce spasiti uredjaj ako padne u vodu. Ova ideja nije idealna jer ima manu a to je ako padne sa velike visine na tvrdo tlo nece biti od velike pomoci, ustvari hoce da ne dodje do ostecenja motora i elektronike ali do ostecenja rama ce sigurno doci jer su velike poluge u pitanju. Ali otom potom ce se i to resavati ;namig.

Kad sam vec poceo da pisem i jedno pitanje da postavim 4e. Posto sam pocetnik u letenju i vidim da nije ni malo lako kontrolisati ove naprave, svojevremeno sam imao osjecaj (tada nisam nikad vozio nista od letilica i stvarno pojma o pojmu nisam imao kako je to) da ove flay ploce posto imaju ziroe mogu da odrzavaju multi rotor u vazduhu tako kad se digne sa zemlje bukvalno nema potrebe dirati palicu za komande napred nazad levo desno da ce taj uredjaj lebditi u visini na koju se ostavi sa palicom gasa da lebdi, desava mi se da ako dam recimo komandu napred i pustim palicu koja se vrati u neutralan polozaj, multi rotor se ne vraca u nultu poziciju da kazem vodoravnu vec nastavlja da se krece u tomm smjeru  ") pa ja moram kontra polozajem da ga ispravljam i non stop da ga cimam da bi se odrzao na mestu :sljus. Postoji li neka naprava ili neko podesavanje ili bilo sta da je u stanju da to stabilizovanje letilice radi samo a ne da ga ja stalno nesto pomeram na sve moguce strane da bi nekako uspio da ga odrzim na mjestu koliko je to moguce jer je to skoro nemoguce izvesti? Jer ako bih pustio tu palicu za smjer, posle sekund dva bi sam poceo po malo da se naginje na neku stranu i poceo da se krece u tom smjeru. Koliko sam mogao vidjeti da iskusnim letacima kao sto je kum Veko to nije problem jer su stekli rutinu u tome. Mislim da bi mnogo ljepse bilo da je letilica u stanju sama sebe da drzi tako u mestu, a posto ima brdo tih gyro senzora logicno mi je da je ona u stanju da moze tako nesto i sama da uradi.  Volio big da cujem iskustva ako postoje u vezi ovoga.

Pozdrav za sve (res)!!!

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: OKtokopter sa KK2 Flight Control Board
« Reply #2 on: September 30, 2012, 08:33:47 AM »
za ovakvo letenje kk2 je odlichan,
imash opciju autostabilizacije koja se vezuje za jedan od prekidacha koji odredish,
na bordu imash opciju da plocha zapamti horizontalni polozhaj,
to jest kalibracija autolevela,
na displeju pishe autolevel on ili autolevel off,
to se kontrolishe petim kablicem izmedju prijemnika i ploche,
posle ruder kabla stavlja se i taj peti za autolevel..

meni lepshe leti i mirni je bez autolevela, koliko vidim okto je malcice ljuljushkav,
smanji se I gain na 0, i probava se dodavati P gain do pochetka oscilovanja, i za
nijansu se smanji ispod  tachke oscilovanja, tek onda dodajesh i gain,
opet do oscilovanja koje je usporenije, malcice smanjish  tako da okto ne'sme da osciluje..

ja sam iskreno ochekivao vishe od kk2, u malo oshtrijem letu plocha pochinje da brljavi,
nije mi dovoljno precizna,
za mene je ne'upotrebljiva, evo imam tri vishka...

evo kako multi treba da radi:

http://vimeo.com / 32408610               samo spoi ove razmake kod beck slesha         

Offline SASA.UL

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: OKtokopter sa KK2 Flight Control Board
« Reply #3 on: September 30, 2012, 06:40:07 PM »
Hahahahahaahhahaha proci ce godine ucenja dok dodjem do ovakvog nivoa upravljanja, covek koji leti sa ovim kvadom je mag, kao da sedi u njemu i vozi ga a ne na daljinski. Podesicu drug ovo sto si naveo pa iznosim rezultate, hvala za info!!! (pijemo)

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: OKtokopter sa KK2 Flight Control Board
« Reply #4 on: October 01, 2012, 08:27:33 AM »
evo ti dobro ushtelovan kk2.0,
gde faca na prekidach pali autolevel,
P i I koeficijenti su kako treba,
gde P  kontrolishe intezitet gyro-a
a I kontrolishe intenzitet head-lock-a,
dok autolevel pamti poziciju memorisanu
u horizontalnoj kalibraciji...