AERIAL PHOTGRAPHY > OPREMA

Gimbal - DIY (cinestar-like)

(1/9) > >>

djbojan:
Posto se snimanjem I ovim modelima bavim iz hobija, nemam nameru da dam 1000 I vise eura za gimbal,

Krenuo sam da pravim gimbal nalik Cinestar 8 ili Zenmuse, samo klasika zupcanici I kais,
inace aluminijumska cev varena I ispala je solidno, mada je to prvi model, uskoro cu odraditi drugi od cevi 10x10mm, i eloksirati ih,  specijalna farba za eloksiranje stize za par dana.

Tezina nije problem, jer je ceo gimbal oko 450grama, cak i manje, jer sam skidao neke krajeve vitroplasta, mada bih voleo da bude ispod 300gr, jer ovo je bez servoa...

Problem mi nastaje jer nema nekog normalnog resenja za ove zupcanike I kais kao sto je na slici, to je u stvari repair kit za AV200 gimbal, samo meni to treba puta 2, pa je cifra pomalo visoka.

http://www.quadrocopter.com/CineStar-Gimbal-Repair-Kit_p_543.html

ima li neko znanja ili ideju za jeftinije resenje ?  prekopao sam internet I ebay, ali uglavnom su to alumijumski zupcanici za CNC mashine, I nisu lagani.

tibeteagle:

--- Quote ---Tezina nije problem, jer je ceo gimbal oko 450grama, cak i manje, jer sam skidao neke krajeve vitroplasta, mada bih voleo da bude ispod 300gr, jer ovo je bez servoa...
--- End quote ---

Moja verzija je 396g sa servoima i prikljičnim elementima za centralnu ploču MK. I ja sam prvo mislio na bravariju, ali je stolarija mnogo lakša. Još mi samo fali jedan kompletan mikrokopter.  :big smile


http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,6632.msg58525.html#msg58525

Bilo od čega da se pravi nosač, uspešnost zavisi od dobre geometrije i pravilnog položaja kamere na njemu. Ipak glavnu ulogu igra servo sa određenim prenosnim odnosom. Servo ima izvesno kašnjenje reakcije od primanja signala do početka pomeranja kamere, pa ne treba nikada kriviti nosač ako ne radi idealno precizno kako se to očekuje. Isto je i sa telom MK jer je važno samo da je dovoljno kruta konstrukcija jer glavnu ulogu igra elektronika, motori i propeleri.
Ovde sam napisao prednosti zupčastog prenosa naspram kaišnog.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,6632.msg58547.html#msg58547

djbojan:
Lep nosac, ali mislim da zupcanici ipak ne mogu da pridju kaisu koji je oko 6mm sirok, ja sam imao problem da se aparat zatrese kad se servo pomeri, ali je kais uzan 3mm, a i manje. 

To je bilo sa nosacem koji sam kupio iz turske,  http://www.copterframes.com/index.php?route=product/product&product_id=91

ali je i aparat tezak,  Eos550d ima oko 650gr.

E sad sto se tize zupcanika, sve je ok kako vi kazete Tibeteagle,

ali se javlja zazor izmedju zupcanika i verujem da je jako tesko nacentrirati taj zazor izmedju, a i uvek se taj zazor povecava po malo, mozda ja i gresim, danko je imao taj problem koliko mi se cini.

Nisam ja izmislio kais nego su ga odradili na dobrim i skupim gimbalima, Av130, Av200, cinestar.....   provereno dobro rade

 Oko Zenmuse ne vredi polemisati jer je totalno druga kategorija, direktno.  Ali sam morao da ga pomenem, jer je mama u svetu gimbala...  :)aplauz

 

E da, kad smo kod varijacija prenosa sa servoa na objekat, znaci u ovon slucaju kolevku gde montiramo aprat, neprevazidjena je poluga, nema zazor i kasnjenja, samo je jako mali pomeraj, oko 90 stepeni realno , znaci 45 napred, 45 nazad.  ali stim da su poluge iste duzine od osovina da bi dobili 1:1, samo tu servo mora biti bez zazora u zupcanicima.
      Ali najgore sto je mali hod.....

tibeteagle:
Bojane moja tehnika ozubljenja je specijalna i nema prazan hod. Poenta je u tome da sam sam konstruisao zupce na zupčanicima tako da se slobodno mogu pritisnuti jedno do drugog. Guma servo ležišta daje elasičan pritisak.Naravno ni ovaj prenos nije idealan, ali je bolji od kaišnog koje dodatno povećava vreme reakcije i njegova elastičnost je suvišna i može dovesti do vibracije kamere a koja može kvariti kvalitet video snimaka. Sasvim je dovoljno da ima elastičan spoj između nosača i tela multikoptera.
O Zenmusu i te kako vredi polemisati jer on potvrđuje da je najbolji prenos bez prenosa, odnosno direktan priključak na motor koji radi bez velikih ubrzanja kao mali motor u servou, kao jedan od glavnih razloga sporosti hobi servo motora. Tu nema kašnjenja reakcije a ni uticaj mane ni jednog od prenosa koje smo pre spomenuli. Inače ovaj sistem se može uraditi od delova za robot tehniku za ne punih 100$... ali ovo je već druga priča.
 ;namig

djbojan:
Veoma zanimljiva prica, trebali ste ponuditi nekoj poznatoj firmi vase resenje,

A mogli bi da pomognete sa infirmacijama oko direct drive motora i drajvera za njih.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version