Author Topic: Dizajn repa  (Read 4246 times)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Dizajn repa
« on: November 09, 2008, 02:56:25 PM »
Koji je stabilniji rep "V", ili "H" (ne znam da li se tako zove, ako ne, ispravite me. Mislim na onaj tip repa, kao sto ima, recimo, an-225)?

Ovo sam hteo da postavim u rubrici, koju sam predlozio da se otvori, ako se, u medjuvremenu, otvori, molim administratora da pomeri ovaj topic.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline foker

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Dizajn repa
« Reply #1 on: January 29, 2009, 12:29:42 AM »
U modelarstvu se koriste V, T, X ILI + (križnjak), H rep. O H repu znam da se koristi na nekim modelima bomberdera realnog izgleda u malom i sa njima se nisam baš previše susreto. Svatko ima svoj ukus za izgjed modela.
V rep radi na principu kao što rade eleroni, naginje model u željenom pravcu sa djelomičnim zanošenjem, kut V-a mu se u principu radi 110°. Koristi se kod modela kojima je bitna težina (jedrilice). Gledajuči to ovako---> V rep je horizontalac koji je skošen pod kutom---> znači izostavljen je vertikalni stabilizator i tu je automatski manja težina.
 T lil _!_ (obrnuto T) koristi se kod standard jedrilica , elektro jedrilica....  Odnos horizontalnog i vertikalnog stabilizatora je isključivo 90° (več dobro poznata priča, bar mislim).
X ILI + (križnjak) isto odnos hor. i ver. stabilizatora je isključivo 90°. Koriste se na F3K (čukcima) najcesce, zbog lansiranja koje ide putem uške,, te pa novoj modi se uvode sve češče na F3J (jotice). 
Nadam se da će bit od koristi ovaj post, ako ne bit će nekom kom bude trebale neke informacije. Pozdrav

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Dizajn repa
« Reply #2 on: January 29, 2009, 01:00:58 AM »
Hvala na odgovoru. Da, znaci mi, samo nisam verovao da ce, posle toliko vremena, iko odgovoriti.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Dizajn repa
« Reply #3 on: January 29, 2009, 08:59:28 AM »
V rep radi na principu kao što rade eleroni, naginje model u željenom pravcu sa djelomičnim zanošenjem, kut V-a mu se

To je tacno ali samo ako je obrnuti "V" oblik  odnosno "^" jer tek onda stabilizator naginje model u stranu zaokreta a inace ga tera u zeljeni zaokret ali ga naginje u suprotnu stranu!!!
« Last Edit: January 29, 2009, 09:04:47 AM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER