Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 311835 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #120 on: April 12, 2012, 10:27:03 PM »
Остао је да се уради још један део. Поклопопац унутрашње кутије трупа. Он има улогу да спречи да масноће из моторског простора уђу у труп.

Поклопац сам урадио од композитне табле изливене, раније, на стаклу, исте оне коју сам користио за израду поклопаца сервоа крилаца.



Од авио шпера сам направио језичак за спајање.





У ћошковима, предњег дела кутије, сам залепио троуглове од авио шпера дебљине 1.5mm са спољње стране и балзе од 5mm испод. У њих ће се увртати вијци за причвршћивање поклопца.







Бушењем отвора за вијке, поклопац је био готов.


« Last Edit: April 12, 2012, 10:30:12 PM by presko »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #121 on: April 14, 2012, 11:21:35 PM »
На моделу је све монтирано осим батерије пријемника. Обележио сам положај тежишта и то са пуним и са празним резервоаром.



Прва провера тежишта је показала да је модел прилично носат. Због овога сам морао да пребацим батерију иза крила. Прво сам направим носач за њу. Позицију сам изабрао тако да могу батерију да монтирам кроз отвор кабине.





Поставио сам батерију на носач и поново проверио положај тежишта.



Модел је и даље био носат. Да бих поставио коректан положај тежишта морао сам да се послужим оловним баластом испод репа. После неколико проба, нашао сам одговарајући комад олова.



Ставио сам модел на вагу ...





... и измерио 3kg и 120gr.

Само олово је имало масу од 130gr.



Са проценом да ми, до коначне масе, фали око 200gr боје и фолије и око 320gr  горива, излази да ће коначна маса модела бити око 3kg и 640gr. Већа за 140gr од предвиђене. Овде сам мало застао и размислио шта да радим. Могао сам да сервое хоризонталне и вертикалне крме пребацим у задњи део трупа и скоро у потпуности решим проблем. После мале анализе прорачуна, одлучио сам да, ипак, ништа не преправљам и прве летове урадим са овом масом. Ако проценим да треба, касније бих урадио преправку.

Облик олова сам прилагодио простору трупа испод репа и са два вијка за дрво и петоминутним епокси лепком га причврстио.









Овим је модел био спреман за почетак фарбања.



Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Пројекат М 1022
« Reply #122 on: April 15, 2012, 05:32:12 PM »
Presko, pratim tvoj rad i on je stvarno odličan.
Ne znam, da li radi debalansa ima smisla razmisliti o skraćenju nosača motora. Malo bi se narušila silueta modela, ali -130 grama dobro dođe. Znam da se u završnici gubi energija, ali sam siguran da bi se isplatio dodatni napor za ovu prepravku. Tako sam i sam radio i neni se to uvek vratilo kroz nešto bolje performanse.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Пројекат М 1022
« Reply #123 on: April 15, 2012, 05:50:47 PM »
Ma servoe pozadi i resen problem!

poz
Veljko

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #124 on: April 15, 2012, 11:00:07 PM »
И ја сам размишљао о решењу проблема.

За померање мотора немам много простора. Померањем мотора уназад могао бих да скратим полугу његове масе за свега 2 до 3%. Ово би довело да смањења масе олова, испод репа, за не више од 5gr. Није вредно труда.

Пребацивањем сервоа позади, проблем решен, поготово што је и лако изводљиво. Међутим, не знам зашто, али не волим да ми сервои вире из контуре модела. Тако да, тренутно, ни овде нећу ништа дирати.

С обзиром да не сматрам да је ово велики проблем (пребачај планиране масе је око 4%), за сада ће остати овако. Касније ћемо видети.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #125 on: April 16, 2012, 10:54:14 PM »
Фарбање модела сам отпочео фарбањем трупа.

Са трупа сам поскидао сву, до тада, уграђену опрему. Ставио сам га на вагу, да бих касније знао колику сам му масу додао. Вага је показала 900gr. У ову масу је укључена и маса олова у задњем делу трупа (да не буде забуне, олово нисам вадио).





Доласком лепог времена, прорадила ми је и “комора за фарбање”. Значи изнео сам труп на терасу и прво сам га сувом крпом пребрисао од прашине и сличног. Онда сам, крпом мало натопљеном нитро разређивачем, пребрисао делове пресвучене композитом да бих уклонио евентуалне остатке одвајача, масноће с руку и сличног.

Труп је био спреман за фарбање.





Прво сам га препрскао шприц гитом у спреју.





Већ први пролаз гитом је указао на грешке у досадашњем раду.

Лош спој оплате на предњем делу трупа и мноштво ситних рупа на планку трупа, без обзира што је рађен на стаклу. Код наношења композита на балзу, морао сам много више да је оптеретим.




 


Биће доста гитовања полиестерским гитом.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #126 on: April 18, 2012, 10:47:49 PM »
За наставак радова сам припремио брусни папир за дрво градације 150 и водополирни 280.



Прво сам поравнао спојеве планка брусним папиром ...





... а онда сам цео труп пребрусио, из руке, водополирним папиром на суво.



Труп сам, поново, прегитовао полиестерским гитом, свуда где је било потребно.







По сушењу гита, труп сам прво пребрусио брусним папиром 150 ...



... а онда водополирним папиром на мокро.





Прво влажном, па онда сувом крпом сам обрисао трупа и тако скинуо прашину од брушења са њега. После овог поново сам препрскао труп шприц гитом.







Уједначена боја је показала да још има места за поправку.

« Last Edit: April 18, 2012, 10:51:10 PM by presko »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #127 on: April 21, 2012, 11:41:32 PM »
Кренуо сам са следећим кругом. Прво брушење водополирним папиром 280 на суво, па водополирним папиром 400 на мокро.















По завршетку брушења опет чишћење.



Па поново гитовање, али овога пута у много мањој мери.











Настави сам са брушењем.







Поново брисање влажном крпом.





И још један прелаз шприц гитом.




Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #128 on: April 23, 2012, 11:35:50 PM »
Последњи, нанети, слој шприц гита је показао да је труп најзад “испеглан”. Остало је да се уради завршно брушење.  С обзиром на ”рат” с масом модела, требало је слој гита свести на најмању могућу меру.
Брушење сам урадио са водополирним папиром градације 240 на суво.







На овај начин сам, осим смањења масе, и изматирао површ трупа и започео припрему за фарбање. На матираној површи нанета боја теже процури и боље се хвата.
Брушење на суво је оставило пуно фине прашине на моделу.





Бацио сам се на чишћење, и то врло темељно, с обзиром да је с брушењем готово.
Прво четком ...
 


... потом усисивачем ...









... и на крају влажном крпом.





Труп је био спреман за фарбање.
Ставио сам га на вагу да видим прираштај масе. Вага је показала 950gr, значи 50gr више у овој фази. Мислим да није много.





« Last Edit: April 23, 2012, 11:38:36 PM by presko »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Пројекат М 1022
« Reply #129 on: April 24, 2012, 01:10:15 AM »
Avionchina

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Пројекат М 1022
« Reply #130 on: April 24, 2012, 07:49:08 AM »
Ja sam sa velikom pažnjom ispratio gradnju ovog prelepog modela, Šteta je što se mi kojima je i bilo sve ovo napisano nismo malo više angažovali oko praćenja celog projekta. Preža je stvarno maestralno objasnio ceo postupak od samog projektovanja do crtanja i izrade modela. Neke stvari, priznajem i sam sam naučio prateći stvaranje ovog modela, iako imam bogato iskustvo u izradi modela. Posebno mi se svidela kombinacija balze i kompozita. Vidim da je autor ovladao ovom tehnikom.
Nije lako napraviti model od delova iz kutija, a kamoli upustiti se u ovako ozbiljan projekat.
Kapa dole, majstore.

 :)aplauz  (res)
ex pseudonijum: licider

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #131 on: April 24, 2012, 09:13:53 AM »
Захваљујем се обојици. на коментарима.
Саво, да ти одговорим да се пост доста прати, али, како си и ти констатовао прилично пасивно. Због велике гледаности, “photobucket” ми је већ други пут блокирао фотографије иако радим на три “акаунта”. Људи ми се доста јављају на мејл, са разноразним питањима, мада би то могли у оквиру поста,
« Last Edit: April 24, 2012, 09:16:46 AM by presko »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Пројекат М 1022
« Reply #132 on: April 24, 2012, 01:44:38 PM »
Sto se licno mene tice uzivam u svakoj reci i fotografiji ponaosob. Inace je sve tako lijepo objasnjeno da ljudi jednostavno nemaju pitanja, a smajlici i pozdravi bi samo pokvarili ovako lijep topik. To sve ce doci na kraju, kada gotov model bude pozirao za jedan fotoseshn  :)

Veliki pozdrav!

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #133 on: April 24, 2012, 02:53:47 PM »
Saša, pozdrav i tebi. Mogu ti reći da jedva čekam da ovo privedem kraju. Nadam se uskoro.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Пројекат М 1022
« Reply #134 on: April 25, 2012, 10:58:07 PM »
Чак и велики мајстори могу да погреше.
Капотаж мотора са једне стране ...



... и са друге стране.



Боја је, у току фарбања, процурила.
Међутим, када су у питању дво компонентне акрилне и полиуретанске фарбе, ово није никакав проблем. Само моло више посла.

Започео сам поправку.
Прво пажљиво брушењем брусним папиром градације 150.





Затим водополирним 240 на суво.



И на крају водополирним 400 на мокро.



Ствар је сређена.



Санирана су још нека ситна оштећења, настала у току рада.



Модел је спреман за завршно фарбање.