Author Topic: Extra 260 27% H9  (Read 67123 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #60 on: March 06, 2012, 01:10:22 PM »
Ekstra je   (:sok:)  ekstra,stvarno mi se mnogo svidja,ja imam kapa, ali mi se vise ipak svidja ova tvoja ekstra.
I alat za CG ti je  :sljus ,kako si se samo setio  :_D ,i ja ga nemam pa si mi dao dobru ideju.  :)aplauz

Imam ja manji, ali nikako nije odgovarao, pa sa se snašao...

Super igleda extra,a i teziste si ubo...  (res)

Nego,koliko ja to vidim jos malo pa na livadu!  mmmm

Pozdrav Milos  (pijemo)

Prvo  treba da razradim motor na probnom stolu... Ne žuri se nigde, samo polako...

Gabore, samo jedno pitanje:koji si polozaj tezista izabrao?

M.  (pijemo)

Pa kako je bilo i obeleženo, znači na 5" od napadne ivice. Inače tamo piše i po uputstvu...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #61 on: March 10, 2012, 03:06:30 PM »
Pogledajte reply 53 i šta sam tada napisao Gaboru: 

"Inače, ti još ne znaš, ali ja znam šta će ti biti sledeći model...  :mhm"

E pa, samo da kažem, moja vizija se ostvarila, a o ostalom će vam on pisati...

Pošto se sve što predvidim obično i dogodi, razmišljam da batalim firmopisački pos'o i da poičnem ga "bajam i gatam".
Prodam skalper, makaze i lenjire pa, kupim kristalnu kuglu. Ispisivanje reklama i ovako slabo ide, možda je i vradžbinama veća lova... ;namig

Pozdrav

Mirče



Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #62 on: March 10, 2012, 04:39:48 PM »
Ne mora ni da se pretpostavi, ako se citaju zadnji postovi opcijom "latest posts"  :)
Prvo brises oglas za Stuku, a onda ovaj post, he he!
Gabore, nek je srecna Stuka, malo balansa u hangaru izmedju sila nije na odmet :)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #63 on: March 10, 2012, 07:09:15 PM »
Hvala, hvala! Ali ajd da ne idemo u  (offtopic)     :hehe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #64 on: March 10, 2012, 08:39:10 PM »
Pošto težište modela dobro stoji, servo vertikalca ostaje u sredini trupa. Plastične servo poluge sam hteo zameniti na ove karbonske, ali na žalost nikako ne odgovaraju te 4 male rupe, pa sad čekam da mi stignu aluminijumski za Sky Holic



Odlučio sam se i za servo za gas. Odluka je pala na Futabu S3003. Pošto će servo stajati bočno, napravio sam takav držač da bilo kad mogu da ga izvadim i zamenim, bez poteškoća



Nešto sam razmišljao i o točkovima, pa zbog našeg ne baš najidealnijeg terena, naručio sam malo veće, tj. od 100mm prečnika. Možda će malo da kvari na izgledu, ali nema veze, ovako će biti sigurnije...


Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #65 on: March 10, 2012, 09:17:22 PM »
Posto se Zalivno polje redovno kosi sigurno ce ti trebati ti tockovi od 100 mm, jer sa ovima od 80 mm bice tesko sletanje...
bice pravo umece...  mmmm
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #66 on: March 11, 2012, 02:38:50 PM »
Gabore stavi gumenu pločicu i ispod uški servoa. Sa ovim servom se dobije 4 komada i mora da ima sa obe strane ako želiš da ne prima vibracije u velikoj meri. Obavezno stavi i metalnu cevčice u rupe (obratno kao što je na slici) i ne treba pretegnuti!



Preporučujem ti da napraviš i servo saver - override polugu, ovako nekako...


Opruga ili silikonska cevčica kod servo kraka je potrebna samo ako je poluga prava. Ovo se može napraviti i tako da se negde na polugi napravi veći  "L" (kao na slici), "V" ili "Z" krivina.

Isto stavi i jedan poseban servo sa prekidačem za napajanje. Ako se nešto desi gas kontroli, možeš da isključiš motor u letu i sletiš jedrenjem, a inače ti ovo treba da ugasiš motor sa stanice posle sletanja.

   

 ;namig


« Last Edit: March 11, 2012, 04:09:31 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #67 on: March 12, 2012, 09:12:45 AM »
@T.E., hvala na preporukama  ()-()

Pošto još nije ništa konkretno ugrađen, mogu lako promeniti, premestiti neke delove.
Juče sam pričao i sa Markom, i svakako preporučuje da prebacim servo vertikalca na kraj trupa. Mislim da ću to već danas odraditi...

Izveštaj sledi...
« Last Edit: March 12, 2012, 09:17:44 AM by Gabor »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #68 on: March 12, 2012, 03:13:57 PM »
Gabore, na mom Sukhoi-ju su tockovi od 3.5" (9cm), a ti zelis na duplo manji avion da stavis 4" tockove.

Zasto?

Ako mislis da ce te ti veci tockovi spasti loseg/nepreciznog sletanja ili kao neko gore rece "ne pokosene trave" varas se.

Veliki tockovi su za neravne terene, a lek za visoku travu je motorna kosacica.

A ako imas prevelike tockove a uz to malo jace ti avion lupi o pistu, odskocice od piste kao da ima federe, a ne gume.

O estetici i da ne govorim, zamisli ribu od metar i po i sisama velicine dobra 6-ica.....groteskno :radioaktivno

Moja preporuka je da pokosis livadu i naucis da sleces, ako vec nisi....i stavi tockove koje si i dobio uz model, pa kapice i Extrica ce izgledati u njmanju ruku kao Kim Besinger.

M.  (pijemo)

P.S. ako si slucajno kupio ovaj tip tockova http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__4126__Scale_alloy_hub_rubber_wheel_4_0inch_.html
        zajebao si se.Jeste da je aluminijumski bandas, ali je njegov precnik isuvise mali u odnosu na precnik gume, a sama guma je premekana.
        Ti tockovi do 2,5"-3" su zadovoljavajuci jerbo su na modelu do 5kg, ali sve preko toga, po meni, je zesce sranje.
« Last Edit: March 12, 2012, 03:16:46 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #69 on: March 12, 2012, 04:04:50 PM »
Marko, vidi ovako....

Opredelio sam se za veće točkove, jer kod nas je teren stvarno dosta loš, pa hoću da sam miran po pitanju točkova. Kapice sa točkova skidam 100%, jer sa njima ne kažem da nema šanse poleteti sleteti, ali mislim da naš teren nije pogodan da se lete modeli sa kapicama na točkovima.
Predprošle godine je jedna manja Extra (1800mm) se prevrnula baš zbog kapica na točkovima, ali možda je bilo neki drugi razlog, nemam pojma, nisam bio prisutan...

Inače da, naručene su ti točkovi sa tog linka, ali i još jedan par, pa ću videti koji više odgovara. Pazi, ja bi bio najsretniji da mogu leteti model sa fabričkim točkovima, koji su i sad na njemu. Ali dok se malo ne naviknem na njega, nekako.... sa ovim bi se osetio sigurnijim. Možda grešim...

Ako bi znao da ću model letiti više puta na Čeneju ili na 13.Maj-u, sigurno bih ostavio i točkove i kapice točkova. A ovako....
U svakom slučaju ostaje da kad idem na livadu ponesem sa sobom točkove i proverim kako se koji ponaša.


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #70 on: March 12, 2012, 04:56:24 PM »
Puno babica, kilavo dete ....

To je to od mene.

Uzivaj.

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #71 on: March 12, 2012, 06:19:18 PM »
Točkove sa linka imam ja na jetu. Ima ih raznih, a moja sreća je da ih prodaje Zenn, pa kad sam bio tamo mogao sam svaki da pipnem i izaberem najtvrdje.
Marko je u pravu, ako su veliki i mekani ima da skače, a fora za kosilicu je vrh... :hehe

Kod nas je problem što ljudi neće da slušaju, iako moram napomenuti da ima izuzetaka, pa bi sve sami da probaju.
Ako se neko naleteo velikih akro modela, onda je to Marko i ja bih ga poslušao oko točkova, ali i ostalih saveta...

Što se tiče terena, moje mišljenje je da Zalivno nije za velike modele. Iskreno, ja tamo nisam bio, ali iz iskustva sa našeg aerodroma, a mi smo na Čeneju toliko puta menjali lokacije, valjali pistu, šta sve nismo radili i nigde nije idealno.
Pazi, Čenej se još i održava, kosi i ponekad valja...

Veliki modeli su isuviše skupi da bi se "krljali" zato što je aerodrom blizu kuće...

Mislim da će Gabor redovno početi da dolazi na Čenej. Njemu je to samo malo dalje nego nama iz Novog Sada, a trošak za gorivo je zanemarljiv u odnosu na cenu trapova, kad se oštete ili ne daj Bože slome...
Zalivno je dobro za jedrilice, Pinkije i slične modele...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: March 12, 2012, 06:22:50 PM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #72 on: March 12, 2012, 07:35:01 PM »
Jasno i hvala!  ()-()

Svakako nemam u planu da letim te modele svakodnevno, tako da mi neće pasti teško da odem do Čeneja, naprotiv!

Nego sad se ja setih Mirčetove magične kugle... Ne znam Mirče, ali nekako nisi mi rekao da si video u toj kugli i prikolicu  :hehe

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #73 on: March 12, 2012, 09:00:52 PM »
Kako ti nisam rekao, pa o tome sam ti pričao onomad kad si nosio Thunderbolta...

Nego, kaže mi kugla, naporavi malo širu, rep na Lightningu je....

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Extra 260 27% H9
« Reply #74 on: March 14, 2012, 10:11:47 PM »
Po preporuci Marka, opet sam sastavio model. Ubacio sam baterije, delove. Označio sam mesto težišta kako piše u uputstvu. Izvadio sam servo iz sredine trupa, i stavio sam ga na rep, u liniju gde piše da treba staviti u slučaju motora DA-55. Prijatno sam se iznenadio, jer težište skoro pa nije se ni promenio



Marko, bio si u pravu  :mhm

Hvala!!!  ()-()