Author Topic: Položaj motora  (Read 4195 times)

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Položaj motora
« on: July 16, 2011, 06:42:41 PM »
Poštovani modelari,
                         nedavno sam kupio glow motor LEO 0,46(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11797) i pošto sam nov u svetu SUS motora,imam jedno pitanje:
Motor sam planirao da ugradim u model aviona,koji pravim (pri kraju je izrade),JAK-3 i najzgodniji položaj motora bi mi bio naopačke(cilindar na dole).Negde sam pročitao da to baš i nije dobar položaj za glow motor,pa me interesuju vaša mišljenja i iskustva.
       Takodje,imam problem sa auspuhom,odn.preblizu je trupu,pa bi delom morao da prosecam trup da bih ga smestio.Postoji li neki način da ga ''odbacim'' dalje od motora,ili da se nekako postavi pod kosim uglom u odnosu na motor(trup)?
       Pozdrav svima,
                          Mika.

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: Položaj motora
« Reply #1 on: July 17, 2011, 10:08:15 PM »
No,hajdemo,drugari!
        Znam da ovde ima mudrih glava sa ogromnim iskustvom,spremnih da pomognu nama,početnicima.Sigurno neko ima neki savet u vezi mojih pitanja.
        Hvala unapred i pozdrav,
                                        Mika.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Položaj motora
« Reply #2 on: July 18, 2011, 12:01:00 AM »
 Pozdrav

 Polozaj motora cilindrom na dole je stvarno najgora moguca varijanta. Iako je moguce podesiti sve da i ta varijanta funkcionise, pokusaj da je izbegnes ako ikako mozes. Najbolji polozaj je kada ti cilindar motora stoji na gore ili kao alternativa u desno (ako sedis u kokpitu).
 Posto imam velikih sumnji da ces u modelu koji pravis moci da izvedes neko od ovih pomenutih boljih resenja, evo sta moras ispostovati ako ne zelis da pobesnis i dignes ruke od glo motora ( i verovatno predjes u elektro pricu).
 Prvo, Leo je dobar motor i sa njim ima sanse da ce sve na kraju proraditi kako treba.
 Posto ce ti cilindar viriti na dole, sama sisca dovoda goriva ce biti veoma nisko. Potrudi se da toliko spustis rezervoar (mislim na njegovu srednju liniju) da niposto ne bude visa od nivoa sisice. U suprotnom ce ti goruvo iz rezervoara uvek nalivati motor.
  Drugo, koristi kvalitetnu svecicu sa pragicem ili neku od svecica namenjenih cetvorotaktnim motorima. Ove svecice imaju daleko deblju nit i samim tim manje su podlozne gasenju kada ih zalije visak goriva. Pregic upravosluzi da spreci da gorivo ohladi i ugasi nit.
 Za ovaj polozaj motora moraces da koristis gorivo sa dodatkom nitrometana i to bar 10%. Preporucljivo je takodje da ne koristis cist ricinus nego smesu od bar 10% sintetickog ulja. Cak i ako koristis gorivo sa cistim sintetickim uljem bice ti lakse da podesis motor nego u slucaju da imas suvise ricinusovog ulja.
 Kao najvaznije, nikada nemoj motor koji je postavljen naopacke da palis starterom a da nisi proverio rukom da li se motor moze okrenuti (elisa).
 Problemi kod ovog polozaja se sastoje u tome sto ce ti se sav visak goriva slivati na glavu motora (i svecicu) pa ce se nepodesen motor lako gasiti. Bice ti mahom problematicni ler i nizi rezimi (zato sam ti pricao o nitrometanu, gorivu i svecicama).
 Prilikom paljenja, ako ti se gorivo slilo u cilindar, kada poocnes da ga palis, klip ce u jednom trenutko pokusati da sabije tecnost, a kako je ona nestisljiva, doci ce do hidroudara. Ako palis motor starterom, lako mozes slomiti ili iskriviti klipnjacu.
 Jednostavno resenje je da model prilikom paljenja okrenes na ledja, upalis motor a onad ga vratis na tockove. Naravno vodi racuna da ce suvise nisko postavljen rezervoar u ovon slucaju prilikom paljenja biti, ustavri, suvise visoko.
 Na mom pokojnom F3a modelu, ovakav polozaj me je toliko mucio da sam napravio sisitem koji je ispod trecine gasa zario svecicu (baterija i mikroprekidac) i tek tada sam uspevao da letim ceo let bez gasenja.
 Sto se tice auspuha tu je tehnicki stavr malo lakasa. Nije problem da auspuh odmaknes od ciloindra. Nekada su za Os Max biuli prodavani umetci koji su upravo to radili. Imao sam ih nekoliko, ali odavno ih vise nemam. Moraces sam da ih napravis ali njihovo koriscenje ti nece praviti probleme.
 Ako ti ikako mogu pomoci, savetom ili manuelno moj telefon je
 064 11 20 284

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: Položaj motora
« Reply #3 on: July 18, 2011, 01:46:43 AM »
         Hvala,Coko,na ovako detaljnom,ali veoma razumljivom objašnjenju.Dok sam čitao,bukvalno su mi se stvarale slike detalja,koje si opisivao-toliko su objašnjenja bila logična i jednostavna.Cela ova problematika mi je mnogo jasnija,zahvaljujući Tvom tekstu i strpljenju da ga napišeš.
         Ostaje mi sada da odlučim šta da uradim,kako da postavim motor.Sutra ću uzeti avion i motor,pa da ikako pokušam da ga smestim sa cilindrom u desnu stranu.Izvodljivo jeste,jedino što će se poremetiti ''scale''izgled modela,ali,šta je-tu je.
         Još jednom Ti se neizmerno zahvaljujem!
Pozdrav,
           Mika.