Author Topic: BF109F Scratchbuilt  (Read 35566 times)

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
BF109F Scratchbuilt
« on: May 14, 2011, 04:14:40 PM »
Pozdrav forumashi.
Evo i jedne ljute nemacke makine, koliko da popravi odnos snaga na forumu.
Bilo bi bolje da sam ovo pisao uporedo sa radovima, ali sad sta je tu je...
Dakle, sakupio sam na gomilu raspolozive fotke, 3-view crteze, izabrao odgovarajuce, programom posterrazor uradio resize tako da dobijem WS=110cm i izdelio na A4 format, odstampao i spojio crteze.
Pocetna ideja je bila da sve bude od stirodura, medjutim, kad sam sklopio crtez u punoj velicini... predomislio sam se i ipak improvizovao nekakvu drvenu konstrukciju kao kostur za prednji deo trupa.
Posto sve ovo radim u elektronicarskoj radionici, kao nosac motora posluzio je komad vitroplasta za stampane ploce.


Za pricvrscenje krila i stajnog trapa posluzice dugacke tiple sa urezanim M6 navojem


Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #1 on: May 14, 2011, 07:14:28 PM »
Ramenjaca, kao i konstrukcija u trupu, napravljena je od smreke. Debljina ramenjace je 4mm. Sastav leve i desne ramenjace upakovan je u sendvic izmedju dva parceta 1mm spera.



Ramenjaca je napravljena nesto uza od pune debljine krila, i nesto uza od punog raspona (bez wingleta), te je "upakovana" u stirodur koji ce po sklapanju kompletnog krila biti osmirglan na meru. Ova ideja mi je spocetka delovala dobra i laka za izvodjenje, a na kraju je i git morao da pomogne.
Ovde sam koristio MOMENT EXPRESS lepak.
Sabloni za secenje krila napravljeni su od aluminijuma, jedan par za koren krila i jedan za vrh.


Vrhovi krila su ojacani 3mm balzom.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #2 on: May 14, 2011, 07:33:26 PM »
Ovo će biti zanimljivo.  Kakvu kolor šemu i oznake si planirao?

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #3 on: May 14, 2011, 07:38:33 PM »
Krila su isecena od 5cm stirodura standardnom metodom (kantal zica na drvenom ramu). Shabloni za secenje su tako napravljeni da se dobije 2° washout.

Zatim su krila presecena na mestu gde ulazi ramenjaca

Prvo su na ramenjacu nalepljene napadne ivice.

Sledeci dan izlazne ivice krila... (110 grama za sada)

... i vrhovi krila.

240mm u korenu krila, 105mm na vrhovima krila, tacnije na mestima gde su ojacanja od balze.

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #4 on: May 14, 2011, 08:03:59 PM »
Da, kolor schema beshe slatka muka na kojoj sam se przio sve vreme dok sam radio. Kako izabrati od toliko fantasticnih varijanti?
Slab sam na trop scheme, a opet ta maslinastozelena... Na kraju ispade kompromis po uzoru na http://www.rafiger.de/Homepage/FBMuseum/Info-JG5/Info-Bf-109-F4-RLM79-JG5.htm.
Doduse, nisam striktno ispostovao ni jedu od autenticnih shema.

Krila sam obukao u fiberglas platno + epoxy.
Lokacija na kojoj obicno letim (cuvena livada kod Aradca) jeste ogromna, ravna i gotovo bez prepreka, ali takodje i puna ostre trave koja bi zacas ostavila ruzne tragove na stiroduru.
Prvo su samo napadne ivice dobile sloj 160 gramskog tkanja



a zatim preko svega jos jedan sloj 18gramskog platna




nadam se samo da ce se videti to platno na smanjenim fotkama.

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #5 on: May 14, 2011, 08:29:14 PM »
Eleroni su takodje obuceni u 18gr platno

Na mestima gde ce doci hornovi, sa obe strane stirodura su ojacanja od 160 gramskog platna.
Rep je od 3mm izoflora (uglavnom).

...a zatim i sklopljen

Ovde nazalost nemam fotki sa detaljima. Napadna ivica horizontalca (fiksnog dela), kao i "zadnja ivica" horizontalca, za koju se drze sarke prema elevatoru su od balze.
Elevator je takodje formiran na gredici od balze 5x10x120mm, na koju je nalepljen i kontrolni horn.
Primeticete da se malo frljam izrazima vezanim za delove konstrukcije aviona... korekcije ce biti ispravno shvacene.
Sarke prema elevatoru su improvizacija sastavljena od komandnih zica sa sve plasticnim cevkama od 2mm i 4mm (jesu li to bovdeni?) i one folije u kojoj vam stizu novi hard diskovi.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #6 on: May 14, 2011, 08:51:26 PM »
Pratim i uskoro kopiram.
Ja sam uradio mnogo jednostavniji combat http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=3973476
Ali ovo ....
Moram da radim.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #7 on: May 14, 2011, 08:57:05 PM »
Sakupljajuci crteze, primetio sam da se po pitanju kontura BF109F... svi "autori" manje vise slazu, dok za poprecne preseke mmmm... to mi je dalo slobodu da izaberem kako se meni svidja  ;namig

Shabloni za secenje su takodje od vitroplasta.
Iako je verovatno ocigledna metoda... Trup sam izdelio na segmente pogodne za secenje zicom, napravio sablone za jednu polovinu (leva i desna polovina su identicne pa koristim iste sablone), pripremio "blokove" stirodura od 5cm table.... Ovde je bitno da su "blokovi" seceni na tacnu duzinu i da su potpuno "u vinklu".
Zatim sam na sve blokove nacrtao uzduznu osu aviona (za ovo nemojte koristiti tanke markere, rastvara ih voda prilikom farbanja akrilima... ne pitajte otkud znam...) i tu liniju koristio za poravnavanje shablona. Shablone sam lepio dvostrano lepljivom trakom koju vidite na fotkama. Drzi taman toliko cvrsto da je moguce skinuti sa stirodura bez ostecenja, a ne pomera se pri secenju.



Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #8 on: May 14, 2011, 10:09:47 PM »
Zadnja polovina trupa nema drvenu konstrukciju, vec se sastoji iz leve i desne polovine formirane na 3mm izoflor plocama isecenim na osnovu bocne projekcije


Sam rep ipak ima konstrukciju od balze, koja sluzi kao oslonac horizontalcu, vertikalcu i repnom tocku.

Sklapanje trupa poceo sam od nosaca motora ka repu, sklapajuci jednu po jednu sekciju od leve i desne polovine. Ovde sam koristio PU lepak.
Poceo sam sa Beli-Zell 20min (crvena tubica). Lepak je odlican, tubica ima extra precizan aplikator... doduse malo je zamorno istisnuti potrebnu kolicinu lepka kroz isti.
Nastavio sam sa lepkom koji sam slucajno pronasao u gvozdjari(?!) - KLEBERIT PUR Leim 501. Vrlo slicno se ponasa, uz napomenu da kartusha od 500 gr kosta isto koliko i 14gr Beli-Zella. Ovim otkricem sam veoma zadovoljan.

PU lepak malo expanduje tokom sushenja, sto nije strasno jer se lako smirgla. Ipak sam radije koristio stretch foliju kojom omotam sveze slepljen segment trupa, tako da mi smirgla nije bila (u tu svrhu) potrebna. Ovde vidite kako spoj izgleda nakon skidanja folije


a ovde kako izgleda kad lepak malo "iskipi"

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #9 on: May 16, 2011, 06:45:42 PM »
Delimicno slepljen trup

i iz drugog ugla

Kormilo pravca je trebalo biti pokretno po prvobitnoj zamisli, ali kako je odmicalo sklapanje trupa, sve vise sam sticao utisak da ce model biti prilicno "repat".
Konacno, da ustedim koji gram na repu + uzevsi u obzir da inace krmu nesto i ne umem da koristim, Fritz je dobio vertikalac iz jednog komada.



Krilo + trup

Poklopac odeljka za elektroniku i baterije isecen je nakon sto je prednja polovina trupa slepljena. Shablon je napravljen od 3mm gvozdene zice. Ovde sam se plasio da ce kantal zica pri nailasku na PU lepak zastati i da ce se to videti na stiroduru, medjutim sve je proslo glatko.
Poklopac odeljka za baterije dobio je "nos" za kacenje sa prednje strane

 i jedno ojacanje na mestu sastava


« Last Edit: May 16, 2011, 08:41:26 PM by mikula »

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #10 on: May 16, 2011, 07:24:49 PM »
Horizontalac i vertikalac su konacno ulepljeni

Na trupu je zicom useceno sedlo u koje ce doci krilo



Na prethodnim slikama vidi se useceno mesto za kabinu. Nisam hteo ovaj put da radim i detalje u kabini, pa sam je jednostavno poklopio izoflorom 3mm.
Iza aviona vidite i lesonit sa iscrtanim orijentir linijama za shacovanje uglova i poravnavanje krila - repa.

iz ovog ugla nazire se washout



Na pretposlednjoj slici vidite da je Fritzu porastao nos za jos jedan segment, odeljak za motor.

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #11 on: May 16, 2011, 08:03:50 PM »
Na sledecoj slici par interesantnih detalja...
prvo vidim da sam propustio da kazem - pre oblacenja krila u platno&epoxy, proxxonom sam uglodao mesta za servoe (DYMOND D90, 9gr ) elerona i iste ugradio + produzio i provukao zice do sredine krila. Drvena konstrukcija je dobila jos dva stapica od sladoleda i plasticnu tiplu za spajanje namestaja (cevcica koja vodi komandu do elevatora baca senku preko nje)- tu ce doci treci sraf M6 za spajanje krila, trupa i stajnog trapa. Regler je takodje DYMOND, kao i servo elevatora. Sasvim uza zid, nazire se i zuta slamka za sok. To ce biti vodjica za duzu od dve antene Spektrumovog AR 500 prijemnika.

i otvori za hladjenje koji bi bili lepse sakriveni da sam pravio i filete za spajanje trupa i krila. Razdvajanje trupa i krila je ovde nazalost imperativ, pa su krhki fileti izbaceni iz razmatranja

Sad vec pocinje da lici na sebe

i jos jedan pogled na sarke, na dnevnom svetlu

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #12 on: May 16, 2011, 08:22:42 PM »
Pedantno nema sta!!! (res) Kakav setup je planu?

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #13 on: May 16, 2011, 08:32:49 PM »
Eleroni su zalepljeni sirokom sivom armiranom selotape trakom (dosta dobro drzi za epoxid, samo da vremenom ne popusti). Od spice za bicikl napravljen je nosac-osovina repnog tocka i ulepljena u drvenu konstrukciju, dakle taksiranje samo pravo napred.
Radi merenja dodati su i spiner, propeler, baterija, pilot, kabina... sve osim stajnog trapa i farbe.

Vaga kaze 760gr.



Poznajete ovog momka?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #14 on: May 16, 2011, 08:54:02 PM »
Sjajan scratchbuilt i sjajan odabir aviona.
 (res)
Nikola | rcfly.in.rs