Author Topic: Farbanje heli kabine...  (Read 12588 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Farbanje heli kabine...
« on: February 25, 2011, 03:10:36 AM »
Tokom zadnje dve nedelje, izmedju ostalog, farbao sam Ivanovu kabinu od helikoptera TZ V2 90...

Topic o ovom helikopteru imate ovde: http://rcfly4um.org/index.php?topic=3986.0


Kabina je u originalu bele boje i za "šaranje" su predvidjene nalepnice koje se dobiju sa helikopterom...




Ako želite da vam se "sprava" razlikuje od drugih na livadi, onda morate da je doterate, tj. ofarbate...
Posle par razmenjenih mailova sa Ivanom, kabina je stigla u Novi Sad.

Pošto je ovo veliki model i kabina je poprilična.
Prva stvar koju sam uradio bila je da skinem nalepnice. Nalepnice su bile loše zalepljene i podigle su se i naborale na mnogo mesta.





Lako sam ih skinuo, ali je sav lepak od samolepljive folije ostao na kabini...





Jedini "lek" za skidanje lepka je benzin za kola i dosta čistih krpa. Nemojte ni pokušavati lepak brisati sa alkoholom, razredjivačima (pogotovo nitro) i sličnim špecijama...


Po završenom brisanju, kabina je prosto sinula, ali sad su se na više mesta pojavile male pukotine.









Pukotine su bile u najgornjem sloju, tj. želkotu i lako sam ih sanirao kapnuvši u svaku malčicko super lepka. Da bi lepak "ušao" skroz pod želkot, pukotine sam "nategao" da "zevnu"...


Sem pukotina na par mesta je ostala smola koja se slivala tokom livenja kabine...






Sledeći korak je bio da prešmirglam celu kabinu.
Za to sam koristio šmirgl papir gradacije 220 koji je nalepljen na tanak sundjer.
Na kabini je u crno bio ofarban deo koji je "glumio" vetrobran...
Kabinu, koju sam radio pre ove, nije bilo dovoljno samo prešmirglati, nego sam morao celu ivicu crne boje da gitujem, špricgitujem i ponovo da šmirglam.
Srećom to na kabini Ivanovog helikoptera nije bio slučaj, tako da je bilo dovoljno samo je ošmirglati.  Površina koja se pojavila bila je lepa ravna...








Ovako pripremljenu kabinu odneo sam kod Goluba, nadaleko čuvenog farbara za RC modele, sa kojim sam imao dogovor da će je poliuretanskom bojom "ošpicati" u belo i na kraju, kad ja sve odradim, izlakirati sa bezbojnim lakom...
Tako je i bilo, posle dva dana kabina mi se "vratila" savršeno ofarbana u belu boju...




E sad, je trebalo smisliti dizajn...
U razgovorima sa Ivanom rečeno mi je da bi on i Laza mnogo voleli da na kabini bude nekakao ukomponovana Srpska zastava, da slova budu od samolepljive tapete koja je kao ogledalo, i da se po mogućnosti, napiše negde Srbija kao i njihova imena...

Ideja mi je bila da cela kabima bude i jednoj ili dve neke "neutralne " boje koje neće "smetati" crveno plavo beloj boji zastave...
Takodje hteo sam da "vetrobran" ostane crn jer mi je Ivan rekao da mu je to zgodno za orijentaciju...

Gledajući na netu, kako modelari farbaju kabine od helija, video sam da dominira dosta "agresivan" dizajn sa mnogo špiceva, prelaza boja, nijansi...
Imao sam ideju da sa leve i desne strane crnog "vetrobrana" napravim zastavu, ali da ona ne ide skroz do ivice kabine, nego da spoljni deo kabine, bude u dve nijanse fluoroscentne boje.
Odlučio sam da unutrašnja fluoroscentna boja bude žuta, a spoljna crvena. Ovo iz razloga jer crvena drečava ne može da doje do crvene od zastave, biće ružno, i uvek tamnija boja na neki način "uokviri" dizajn...

Kabine za heli su "zeznute" za rad jer su sve nekako oble i teško je naći početne linije...
Šaru sam crtao dobrih 7 sati, menjajući dizajn u hodu i kad sam je završio bio sam zadovoljan kako izgleda...










Sve je bilo izmaskirano za prvu boju i pošto sam otišao u farbaru i kupio dva fluoroscentna spreja, žutim sam ofarbao površine predvidjene za tu boju...





Kad se boja prosušila uzeo sam crveni drečavi sprej, kojim sam hteo samo malo da ofarbam ivice kabine.
Razmišljao sam da li da to radim sa sprejom ili air brushom i odlučio sam da ipak probam sa sprejom...
Kakva greška...





Sprej je bio loš (to mi se nikada još nije desilo) i iz njega je izlazio vrlo "vlažan" mlaz boje, koja se na dosta mesta slila, bez obzira što sam pazio da ne "nalivam"...
Mislim, ne moram reći da sam #"$%&/(/ kad sam video kao izgleda. Najgore od svega je što se boja ni sutradan nje osušila, tako da sam pristupio ponovnom šmirglanju...


Sad sam krenuo iz početka, ošmirglao sam svu boju, odneo kabinu kod Goluba (drugi put) i posle dva dana, maskirao linijice ponovo.
Ovaj put je išlo mnogo brže, jer sam znao gde šta i kako ide...
Ponovo žuti drečavi sprej, ali sad sam smislio da ću onaj crveni drečavi, da bi nanos bio tanji, farbati air brušem...



Ne moram vam reći da sam sutradan ponovo sve šmirglao jer problem ipak nije bio u debljini nanosa nego u spreju...
Treći put sam "posetio" Goluba...

Treće maskiranje je bilo "pesma", ruke su već same radile, nisam morao više ni da merim...
Opet žuta drečava, ali sam u medjuvremenu posetio farbaru i malo im se #$/&%(/)($#$ familije, i u drugoj radnji kupio novi sprej.

E sad, ono najvažnije, NE KUPUJTE BODY SPREJEVE loši su...
Godinama koristim HAPPY COLOR i savršeno pokrivaju, brzo se suše, nikada nisam imao problem.
Fluoroscentno žuti, koji sam kupio, bio je Happy Color a, iz "drugog pokušaja" sam, od iste firme, kupio i crveni drečavi...


Da sad ne idem u sitna creva, farbao sam boju po boju, uvek zaštićavajući površine koje se ne farbaju...
Posle tri dana rada, farbanje je bilo gotovo...
Izmedju boja sam polepio 3,3 mm široke crne trake i na kraju slova, po želji naručioca...

Kako kabina izgleda, prosudite sami...













Oznaka modela i napris Srbija su napravljeni od "hrom" samolepljive folije i skoro da se ne vide kad se slika sa blicem...
Samo pažljivo oko će primetiti da gornji deo "vetrobrana", ima oblik šajkače, "prateći" tim detaljem dizajn sa Srpskom zastavom...

Ujutro kabina ide na lakiranje. Goša će naneti dva sloja bezbojnog poliuretanskog laka i tek tada će kabina dobiti na punom sjaju...
Time će farbanje biti gotovo...


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: February 25, 2011, 09:10:15 AM by mirce »

Offline Dorcolac

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 241
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #1 on: February 25, 2011, 07:25:32 AM »
Vrhunski osmisljena..  :)aplauz

Krajnji kvalitet kabine...  :)aplauz

Medjutim, previse razlicitih boja.. (barem za mene)

U svakom slucaju 10++++ za Mirceta!!! Svaka cast!

Pozdrav.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #2 on: February 25, 2011, 09:30:19 AM »
Izgleda mocno !

Svaka cast  (:beer:)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #3 on: February 25, 2011, 09:34:20 AM »
meni bas izgleda trkacki. asocira na brzinu. Da se prekvalifikujes i pocnes da farbas trkacke automobile i  motore?

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #4 on: February 25, 2011, 09:50:57 AM »
Mislim sta reci  :)aplauz

I ovim putem se zahvaljujem Mircetu koji je odradio ovo uz pomoc svog prijatelja kome se takodje zahvaljujem.
Mircetu sam uz par smernica (zelja) potpuno prepustio dizajn sto se ono kaze masti na volju....
Moja zelja je bila zastava, da ipak ima "kabina" radi bolje orientacije, tekst i to je to a sve ostalo je i za mene do juce bilo potpuna tajna....
Kako sam prakticno dao odresene ruke kombinatu osim par detalja iskreno uopste nisam znao sta da ocekujem ali verovao sam i nisam pogresio.
Kabina izgleda ludo i sasavo a sto se broja boja tice mislim da je neko ko se godinama bavi izradom reklama itd. ipak znao sta radi uostalom pogledajte kakvih raznoraznih kabina ima da te uhvati epilepsija....  ")
Kada sad na sve to dodje lak tek ce da zasija i da se zastiti rad.
Sutra idem do kombinata da preuzmem kabinu pa cu to ovih dana fotografisati i na helikopteru pa ce se videti kako izgleda u globalu.

Sta da kazem tako je bilo reseno i dogovoreno da Mirce odradi prakticno sve (mada se javno izvinjavam sto bar nisam skinuo "perfektno" nalepljene nalepnice i iskreno sramota me je zbog toga  (plz) sorry), sve u svemu dobro je da je i kod nas pocelo da se radi i na ovaj nacin odnosno da se takva stvar prepusti nekome ko zna-moze-ima cime itd...

Hvala jos  jednom  3aa  a ja cu se truditi da kabina sto duze zivi...
I sada mi ostaje da ovo prebacim u PHOENIX simulator i lepo letim sa svojim modelom i tako se navikavam na novu kabinu (sto se orientacije tice).

 (res)
 (yay)
 (pijemo)
 
« Last Edit: February 25, 2011, 09:56:05 AM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #5 on: February 25, 2011, 01:11:33 PM »
Nadam se da nece biti penzionerski helikopter s obzirom da se na njemu nalze neka penzionerska imena.

Mirce svaka cast izgleda fantasticno (res)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #6 on: February 25, 2011, 07:24:27 PM »
Mirce sve pohvale za izradu kabine ,
Ivane dobio si odlicnu kabinu

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #7 on: February 25, 2011, 10:31:49 PM »
Malo sam se zezao na brzaka a kad budem fotografisao u visokoj rezoluciji bice bolje  mmmm



Pozz
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #8 on: February 26, 2011, 12:02:50 AM »
Al' je Golub "udario glanc"...










Kabina se sija...

...možeš se ogledati...

Pozdrav

Mirče

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #9 on: February 26, 2011, 08:36:50 AM »
                 Ivane cestitam, imas sjajnu kabinu, Mirce bravo za uradjeni posao, oko moje si se trudio, ali dobro bila ti je prva, Ivanova je super, sledeca ce biti... kako drugacije kada radi Mirceandjelo, opet super. Bravo majstore jos jednom.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #10 on: February 26, 2011, 04:15:05 PM »
                 Ivane cestitam, imas sjajnu kabinu, Mirce bravo za uradjeni posao, oko moje si se trudio, ali dobro bila ti je prva, Ivanova je super, sledeca ce biti... kako drugacije kada radi Mirceandjelo, opet super. Bravo majstore jos jednom.

Hvala

Preuzeo sam jutros kabinu i zadovoljan sam a sutra cu je fotografisati na helikopteru i postaviti slike.
A naravno imao sam priliku i da zavirim u kombinat i nema sta apsolutno fantasticno, radi se na vise polja i sve je cakum-pakum.
Imao sam priliku da vidim (opipam) Mircetov  :_D .... JET i mislim tek kada se vidi uzivo dozivi se na pravi nacin, od par kutija iz kojih viri balza do ovakvog aviona (i to za koje vreme) apsolutni  (res).
U modelu je sve lepo upakovano ali ono sto me je najvise obradovalo (a suprotno je mom misljenju do jutros) je to da je koliko vidim Mirce potpuno na zemlji i opusten sto se tice prvog leta a to je nesto sto ce mu znaciti jer samo mu jos fali panika.
Covek ima plan kako da izvede prvi let i iznosi ga krajnje relaksirano a to je nacin da se i na nepredvidjeni problem odreaguje smireno.
Jedva cekam da vidim i cujem tu pticu....

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #11 on: February 26, 2011, 10:56:19 PM »
Kad je video kabinu, mali Nikola se odmah upiškio u pelene, a potom nije skidao osmeh sa lica... Smeškao se i tata, a za ono prvo nisam siguran...




Pozdrav

Mirče
« Last Edit: February 26, 2011, 11:00:02 PM by mirce »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #12 on: February 27, 2011, 02:25:14 PM »
Par fotki u kompletu....













cool

 (yay)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #13 on: February 27, 2011, 02:31:16 PM »
Auh !!! Koliko je ovo cudo, tek vidis kad ga izneses napolje.  :)aplauz  (res)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Farbanje heli kabine...
« Reply #14 on: February 27, 2011, 02:35:28 PM »
Auh !!! Koliko je ovo cudo, tek vidis kad ga izneses napolje.  :)aplauz  (res)

Pa kazem ja da mi je velik a niko mi ne veruje  lol lol lol....

Ma model je ekstra a za koje pare tek tek.....

Pozzz
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER