Author Topic: Polaris  (Read 12013 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Polaris
« on: February 06, 2011, 05:35:23 PM »
     Još nekada davno u jednom od postova g.TibetskogOrla video sam klip o jednom aviončetu koje poleće sa vode,snega,travice...i odmah sam se zaljubio u model i ideju.Sve u svemu prava stvar za ovo vreme,kad ima snega de oćeš a u Kragujevcu u Šumaricama ima i strava jezero za letenje ove naprave.
Rešio se ovih dana da napravim ovo čedo pa kako budem radio tako ću postavljati slike:

1.Odštampani planovi u A4 formatu i spojeni u jednu celinu

,

2.Sve lepo iskrojeno



3.Provera da nešto nisam preskočio



4.Poređano po tabli



5.Sve uredno isečeno



6.Neki prvi pogledi na ovaj model

   

Pošto sve ovo radim na kuhinjskom stolu(još nemam neki svoj prostor za modelarenje),radno vreme za izradu je uveče posle 10 sati pa će nastavak će biti nešto sporiji. (work)

Toliko za sad....

« Last Edit: February 06, 2011, 05:50:15 PM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #1 on: February 18, 2011, 01:44:00 PM »
Stig'o sam nešto malo da radim na modelu pa evo slikice:


ulepio ojačanja po ivicama


stavio karbonska ojacanja u krilo


spojio levo i desno krilo trupa

šarkice na elevatoru sam uradio od plastičnih trakica i ulepio epoxijem:

u horizontalac sam isto stavio karbonsku trakicu


od cd-a sam izrezao polugice za kontrolne površine
« Last Edit: February 18, 2011, 09:05:27 PM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #2 on: March 16, 2011, 10:14:15 AM »
Mali update još nekih radova koji su pali u prethodnom periodu:

-napadne ivice sam ojačao drvenim štapićima,time sam dodatno ukrutio krilo

          

-na elerone sam sa unutrašnje ivice celom duzinom ulepio karbonske štapice 2mm.Tako sam ih ojačao.Pustio sam da strče po 1cm sa strane,navukao plastične cevčice i tako napravio šarkice,koristio sam epoxi 5min.
          

-obelezio položaj tela aviona i zalepio ga za krilo
        

-evo kako je ispalo
                          

radio sam i na vertikalcu al' nisam slikao.

   Ceo model ću da prelakiram er-lakom,smisliću valjda neku interesantnu kolor šemu,a donji deo tela aviona i deo oko plovaka ću da ojačam lepljivom folijom.

   Čekam da mi stigne motor http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6614 
i esc  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9483
a možda sam trebao ovaj esc  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6460
propeler 7" sa koracima 4,5 ili 6 pa koji se pokaže najpraktičniji
servoi su standardni hxt900 3 kom
za bateriju cu zippy 2,2Ah ili rhino 1750mAh
treba da mi stigna i ona mala kamerica privezak pa cu za nju da napravim posebno mesto u poklopcu baterije

Vidim da ovaj model ima problema sa hlađenjem esc pa cu morati da izmišljam neke varijante vazdušnih tunela ili dodatni rebrasti hladnjak koji ide na gornji poklopac a esc da zalepim sa njegove donje strane,videću nešto....
   
Eto tol'ko za sad...... (work)
« Last Edit: March 16, 2011, 10:26:45 AM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #3 on: April 28, 2011, 10:12:59 PM »
Uf,baš sam se zadnjih meseci olenjio po pitanju ovog modela,pa iskoristih ovo nešto neradnih dana sad za uskrs,pa spojio neki dan od starog godišnjeg odmora i na kraju sam seo i zagrajeo stolicu tj. priveo polarisa kraju..

Evo šta sam još poradio na modelu:

-Ošmirglao i profilisao napadne ivice: 
 

-postavio servoe,od prohromske elktrode sam napravio šipkice,od pertinaks pločice sam napravio i ulepio ojačanje za vertikalac


-postavio vertikalac ,servo u njemu,provukao kabliće za motor...
   

-zalepio sam na njega horizontalac i završio ga kompletno
    

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #4 on: April 28, 2011, 10:30:44 PM »
Dalje:

-učvrstio sam kabliće i zalepio zadnji poklopac:
   

-od bukove šper pločice 4mm napravio sam nosač motora i postavio sam i povezao motor:
    

-povezao sam ostatak elektronike,esc,prijemnik..i sve to probao kako radi,do duše ovako na stolu..


-težina modela u ovoj fazi,znači sa ne zalepljenim gornjim poklopcem i baterijom rhino 3s 1750mah iznosi 537gr...


-ostalo mi je još da zalepim gornji poklopac,na njemu napravim otvor za bateriju i još jedan otvor da dohvatim esc i prijemnik,kao i da izbušim male rupice za cirkulaciju vazduha oko baterije i esc,napravim njušku i bočne plovke..
Ah da i na kraju da ga oblepim folijom i malo ukrasim.Još uvek ne znam tačno koju kolor šemu da primenim,imam na raspolaganju belu,žutu,crvenu,crnu i plavu foliju...Možda na kraju krajeva pokušam da ispratim originalni kolorit koji je dao autor...ne znam sad.... mmmm

Eto toliko,nadam se da će za koji dan da poleti...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Polaris
« Reply #5 on: April 28, 2011, 11:00:11 PM »
obavezno me pozovi kada budes resio da poletis model.gde planiras?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #6 on: April 28, 2011, 11:17:57 PM »
Planirao sam da ga poletim na Šumaričkom jezeru za 1.maj(sad u nedelju),a onda me žena obradovala kako sutra idemo kod njenih i da ostanemo do .....nedelje.....  :sljus
Imam još tu posla,sad vidim da necu stići kompletno da ga završim za tad....Ipak me raduje što su i ponedeljak i utorak neradni dani pa ako propadne plan za 1. onda će biti tad...Zovem te obavezno.... ()-()

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: Polaris
« Reply #7 on: April 29, 2011, 07:56:33 PM »
 Pa nek je sa srecom! :)aplauz (pijemo) (res)
 
P.S. Sad mi je ipak jasno sto nisi dosao onog dana da rezemo stirodur... lol

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Polaris
« Reply #8 on: April 29, 2011, 08:04:07 PM »
Planirao sam da ga poletim na Šumaričkom jezeru za 1.maj(sad u nedelju),a onda me žena obradovala kako sutra idemo kod njenih i da ostanemo do .....nedelje.....  :sljus
Imam još tu posla,sad vidim da necu stići kompletno da ga završim za tad....Ipak me raduje što su i ponedeljak i utorak neradni dani pa ako propadne plan za 1. onda će biti tad...Zovem te obavezno.... ()-()

Ah te zene  :sljus (giveup)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Polaris
« Reply #9 on: April 29, 2011, 08:19:27 PM »
ionako je za vikend prognozirana kisa.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #10 on: May 02, 2011, 11:04:09 PM »
E pa ljudi završi ja polarisa i polete ga danas na Šumaričkom jezeru   (<--)

Prvo šta sam još radio na njemu:

-napravio sam plovke i njušku,zalepio i obradio šmirglom
   

-napravio sam dva otvora na gornjem poklopcu,jedan za bateriju a jedan za esc i prijemnik...


-u toku lepljenja gornjeg poklopca nepažnjom sam zalepio i jednu kontrolnu šipkicu za eleron,pa sam napravio mali otvor da skinem lepak,posle sam odlučio da otvor ostavim a na nosu napravio još dve rupice za ulazak vazduha i tako izvedem hlađenje esc i baterije pošto je model poznat po grejanju ovih stvari


-konačno gotov model


-ostalo još da se lepi folija a to sam radio sa drugarom i pošto smo novi u ovoj raboti odma na početku je došlo neiskustvo do izražaja pa smo se mučili oko zaobljenih površina,a pokazalo se da ni folija neće nešto dobro da se hvata za izoflor pa sam se tu načisto smorio.... :-\
tako da smo ga oblepili samo sa donje strane krila i donju polovinu trupa.Ipak sam dodao malo života ovoj ljutoj zverki,hihi....
   

nastavak u sledećem postu....

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Polaris
« Reply #11 on: May 02, 2011, 11:23:58 PM »
  A sad ono glavno,model gotov,dlanovi me svrbe,pada dogovor da se izađe na jezero u 17h i proba ova 'tica....

  Na terenu utvrdismo da posle lepljenja krila folijom nisam prosekao elerone :sljus
Pozajmismo skalpel od lokalnih pecaroša koji nisu bili ljuti što smo došli da im rasteramo ribu,pa napravismo prepravku na licu mesta


Onda malo vožnje po vodi da vidim kako reaguje na komande
      

i uz jedno prijatno zvizdanje polaris krete put sredine jezera i lagano kao povetarac napusti površinu vode.....
Imao sam ogromnu tremu al sam ipak obuzdao emocije i ovladao modelom u vazduhu.U vazduhu se ponašao kao da želi sto brži susret sa majčicom zemljom,ups...vodom,odnosno pokazao je izrazitu nosatost...
Spustih avion da pomerim još bateriju unazad i proverim grejanje esc...
Pade i drugi let,tu sam ga još malo natrimovao na vertikalac i tu pade i vidoje....Evo narode gledajte kako je to bilo i uživajte a tebi Mišo hvala za ovako dobar snimak.... (pijemo)



ne brinite što je zabio nos u vodu,odma se vratio u prirodan položaj al' posto se ukvasio prijemnik nisam hteo da probam još jedan let...
Posle prvog leta primetio sam da je esc dosta vruć pa ipak mora dogradnja rebrastog hladnjaka na njega,smisliću nešto,do tada pozdrav....

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Polaris
« Reply #12 on: May 03, 2011, 12:03:41 AM »
Vreme neverovatno. Ceo dan slinavi kisa i onda oko pet sati sunce, Bbez daska vetra. Idealno.
Model je genijalan. Jos malo trimovanja i trazenja cg i bice fenomenalna vodena ptica.
Jjedni problem je bas onaj koji je Nesa i pomenuo. Da li otvoriti neke rupe za hladjenje ili ne.
Ako se otvore rupe, moze uci voda. a ako se ne otvore onda je unutra kao u rerni.
Mislim da ni hladnjak nece resiti problem, ako nema dotoka svezeg vazduha.

Ali resice to Nesa sigurno. U svakom slucaju, zelim ti puno letova sa ovim avionom

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Polaris
« Reply #13 on: May 03, 2011, 12:53:11 AM »
Bravo Firebird na lepom i interesantnom modelu i na prvom veštom letenju.   :)aplauz Ne znam kako, ali nisam zapazio pre da si započeo ovaj model  :sljus
Quote
ali imam nekih pitanja i nedoumica oko ovog modela.Naime model se izuzetno "nosato ponaša"..CG je po planovima na delu gde donji deo trupa ima onaj stepenasti prelaz.Pomerio sam bateriju nazad sto sam više mogao ali opet on vuče na nos pa sam ga trimovao na horizontalac koji sad stoji podignut za jedno 5mm od normalnog polozaja.Kakva su Vaša iskustva sa ovim modelom?Baretija je 3s 1750 mah Rhino.Da li možda položaj motora tu igra glavnu ulogu?Postavio sam ga po preporuci autora projekta.
Da, mislim da položaj motora ima najveću ulogu da ti gura nos prema dole. Da ne zalazimo sada u analizu sila, sve je jasno. Krilo i trup ima otpor prema nazad a izdignuta elisa vuče napred. Te dve sile suprotnih smerova stvaraju momenat u modelu tako da nos gura dole. Ne znam kako da se kompenzuje u potpunosti.  mmmm To što si podigao komandu visine je realno rešenje ali nedovoljno i nepotrebno kada skineš gas. mmmm Moraš da se navikneš i da pri dodavanju gasa kompenzuješ sa pomeranjem palice visine proporcionalno. Ako imaš bolju digitalnu stanicu, možeš da umiksuješ gas i visinu u određenom procentu. Kada dodaš gas, neka se pomeri komanda visine za "malo", a kada skineš gas neka se vrati. Ovakvo miksovanje znaju stanice sa 7 i više kanala.
Probaj da promeniš visinski ugao motora za oko -5 stepeni. Mislim da će i to pomoći malo. Sada sam se setio samo toliko  ;namig

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: Polaris
« Reply #14 on: May 03, 2011, 01:00:14 AM »
E pa da se i ja jos jednom pridruzim cestitkama! ()-() Bez obzira sto nisam bio prisutan  u potpunosti sam se saziveo sa vama samo gledajuci video... Moram priznati da mi se najvise svidelo kako model pravi talase na neverovatno mirnoj vodi, kao da klizi po ogledalu... Boki! (pijemo)