Author Topic: Ampmaster  (Read 113957 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Ampmaster
« Reply #135 on: September 10, 2012, 09:32:33 PM »
Meni se na hxt900 dogadjalo da se otpusti sraf poluge servoa pa samo poluga preskoci nekoliko zuba, servo naravno ispravan ali pretegao sam sraf u plastici u kojoj je navoj  oblajznuo i sraf se otpustio sam vremenom. Sreca da si uspesno sleteo avion inace zbog jednog srafa  (rip..)

Pozz Ivan

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: Ampmaster
« Reply #136 on: October 08, 2012, 04:49:17 PM »
Juce smo Tosa i ja probali novu HD kameru.



Okacili smo je na kabinu sto je ispala dosta dobra pozicija i pored elise koja se vidi na snimku



Snimak je ovde. Yutoube je skunuo dodatno rezoluciju ali i izmenio proporciju slike sa 16:9 na 4:3 , Kako da zadrzim odnos slike 16:9 ?

Evo snimka ovde:

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10190.90.html

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: Ampmaster
« Reply #137 on: November 12, 2012, 02:50:34 PM »
Danas sam na 13 maju konacno uspeo da isprobam nova podesavanja komandi na Ampmasteru. Vreme je bilo idealno i bez vetra. Umesto Y kabla koji sam do sada koristio, stavio sam dva odvojena za elerone. Ubacio sam Expo i Dual rate. Upravjanje modelom sada je  mnogo elegantnije i preciznije. Sletanja su  vrlo mekana. Na zalost danas sam imao  samo 2 baterije, nove mi jos nisu stigle. Takodje cekam da mi stignu i novi servoi elerona umesto postojecih HX900.
« Last Edit: November 12, 2012, 02:55:29 PM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: Ampmaster
« Reply #138 on: December 25, 2012, 01:16:53 AM »
Cekajuci da mi stigne jos nesto elektronike za Citabriju, uhvatio sam se opet malo Ampmastera. Model je ove sezone napravio dosta letova, pa je tako bio dosta izlozen suncevim zracima. To je ucinilo da je originalna boja providnih folija dosta izbledela. U originalu sam ga presvukao sa dve razlicite ljubicaste folije sa HK, od kojih je ona tamnija potpuno izgubila boju. Zato sam resio da te delove folije zamenim novom.

Krilo pre zamene:



Prvo sam lagano zasekao skalpelom staru foliju i onda je polako skinuo sa krila. Nije bas iz prve htela da sidje pa sam delove gde su ostale fleke posebno pazljivo doradio.
 




Posle toga sam isekao komade nove folije,



i zalepio



Isto sam ponovio i sa eleronima. Tu je islo malo teze jer sam ih odvajao od krila ali je sve proslo OK.
 


Nakon sto sam zavrsio sa krilom, shvatio sam  da bi sada isto trebalo uraditi i sa repom, jer je razlika u nijansama velika.
To je malo tezi zahvat sve dok je rep zalepljen za trup. Zima je duga pa ce biti vremena i za to.

« Last Edit: December 25, 2012, 01:21:06 AM by drjack »

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Ampmaster
« Reply #139 on: December 25, 2012, 08:23:42 AM »
Samo polako i bez zurbe  (work) 4e

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Ampmaster
« Reply #140 on: December 25, 2012, 10:36:01 AM »
Da li mozes, molim te, da postavis link ka toj providnoj foliji koja bledi jer i ja planiram nesto da klepam ove zime i jedna od ideja je bila da se koristi providna folija ali gledajuci ovo tvoje mozda se i predomislim. Btw. jesi koristio neku providnu koja nije izbledela?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Ampmaster
« Reply #141 on: December 25, 2012, 11:44:11 AM »
I mene bi interesovalo Anakin sto je pitao pored ljubicaste dali je jos koja bledela?

Da pomognem prepostavljam da je porucena sa HK: Covering Film Transparent LILAC (5mtr) 206
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6743__Covering_Film_Transparent_LILAC_5mtr_206.html

Ja sam razmisljao o crvenoj providnoj pa ako neko cita ili je vec koristio interesuje me iskustva. Dali vremenom providno-crvena bledi ili ne.
Covering Film Transparent RED (5mtr) 201
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=6739

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: Ampmaster
« Reply #142 on: December 25, 2012, 03:16:44 PM »
Da to su bas te,  s tim da ova 205 (tamnija) mnogo vise bledi a ova svetlija je prihvatljiva. Ako pogledas na slici trupa deo iza crne kabine je folija 206 koja je jos odavno stavljena i takodje je bila na suncu ali ona je OK. Ima naravno razlike u odnosu na novu ali ne prevelike. Nova folija na krilu je  takodje  (206) i sasvim je ok.   Imam i providnu zutu ali je jos nisam  probao.
Sto se ostalih folija u boji sa HK tice, uglavnom su sve OK. Bilo bi dobro da i drugi iznesu svoja zapazanja.

Na drugoj slici iznad se jasno na sredini krila deo folije 205 koji je bio na suncu i onaj koji ulazi u trup pa vidite koja je to razlika
« Last Edit: December 25, 2012, 03:20:13 PM by drjack »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Ampmaster
« Reply #143 on: December 25, 2012, 07:29:59 PM »
Hvala na odgovoru. Mislim da cu odustati od providnih varijanti. Kako su ti se pokazale netransparentne folije sa HK-a? Ne mislim samo na postojanost boje vec na to kako se lepe, ponasaju pod temperaturom, drze i sl.?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: Ampmaster
« Reply #144 on: December 25, 2012, 09:14:02 PM »
Sve koje smo koristili su OK. lake su za rad, dobro se lepe, dobro se zatezu itd...
I nisam primetio da blede

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Ampmaster
« Reply #145 on: December 25, 2012, 09:17:31 PM »
Dragane hvala na odgovoru  ()-()

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Ampmaster
« Reply #146 on: February 08, 2013, 12:08:40 AM »
Evo ukratko da predstavim sebe i zašto baš ovde pišem. Zovem se Slobodan iz Valjeva i modelarstvom sam počeo da se interesujem početkom 2012-te godine. Svoj prvi model sam napravio od izoflora model po imenu Piper J3 Cub. Sa njim sam naučio da letim i dan danas ga vozim. U međuvemenu razmišljalo se o malo ozbiljnijem modelu hoću reći da pređem na sledeći nivo modelarstva. Odluka je pala na AMPMasteru. Par meseci sam prikupljao materijal sa raznih strana ali moram da priznam da nigde nema bolje objašnjena o izgradnji ovog modela nego na ovom postu. Zato se zahvaljujem Draganu i Toši koji su zajedno radili na modelu i koji su ispratili fotografijom i pisanjem tekstova. Ja ću pokušati na moj način da iznesem gradnju AMPMastera i ujedno ću se nadovezati na priču sa ovog posta a to je "Tema: Ampmaster". Uzmite u obzir da je ovo prvi model od balze koji pravim pa tako da očekujem pozitivne a i negativne kritike, savete i predloge.

Prvo čega sam se dočepao su planovi. Na internetu ima samo dve vrste AMPMaster planova a to su AMP JR i AMP 015. Gledajući Dragana i Tošu i ja sam se odlučio za lakšu varijantu AMP JR sa malim izmenama. Ali da ne odugovlačim postaviću ovde oba plana i posebno po celinama odvojeni delovi spremni za štampanje fajlovi u .pdf-u.


1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

1. AMP 015 and JR.pdf
2. TRUP JR.pdf
3. TRUP 015.pdf
4. REBRA.pdf
5. KRILO.pdf
6. KRILO2.pdf
7. HORIZONTALAC.pdf
8. VERTIKALAC.pdf
9. DELOVI.pdf
10. DELOVI A4.pdf

Posle štampanja na A4 u poster modu sa izvučenim markerima lepo se svi papiri sastave i zalepe u jedan veliki poster.





Za izradu AMPMaster-a koristiću balzu od 6mm, 3mm, 2mm, 1mm i lipove letvice za ramenjaču 6x6mm. Kasnije kako gradnja bude odmicala pisatću na kom mestu sam koju balzu koristio. Od lepkova koristim za sad Hankel Moment wood.

Prvo što sam počeo je horizontalac. Razlog zašto, je pošto prvi put radim sa balzom i u opšte sa takvom vrstom materijala da krenem sa najmanjim delom pa da vidim kako će to sve ići. U strahu da krenem prvo krilo pa da zeznem nešto ovako je bezbolnije.
Za horizontalac sam koristio balzu letvice 6x6mm i ispune isto od 6mm i lipove letvice od 6x6mm na delu ka elevatoru za ojačanje mislim da nije trebalo al ja se držim po P.S.u plana kako piše. Nakon horizontalca sledi i vertikalac od istih materijala. A evo i konačno i slika.







Sve je još sveže i suši se. Kasnije će doći ispune i fino šmirglanje.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1249
Re: Ampmaster
« Reply #147 on: February 08, 2013, 10:16:57 AM »
Zdravo Slobodane, sada i zvanicno,  iako smo se culi dosta oko ove gradnje.
Drago mi je da smo uspeli jos nekoga da zarazimo ovim odlicnim modelom.
O njemu sam sve rekao sto je potrebno a sada si ti na redu.
Vidim da si sve lepo pripremio i da ne zuris. Mi smo se ucili uglavnom na sopstvenim greskama,
ali je opet na kraju, sve ispalo super. Ako zapne negde , ne ustrucavaj se vec pitaj, tu smo da pomognemo.
Pozdrav od Tose i Dragana.

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Ampmaster
« Reply #148 on: February 12, 2013, 10:37:46 PM »
Evo još jednom na grubo štipaljkama pričvršćeno kako bi trebalo da stoje horizontalac i vertikalac.





Ostale su napadne ivice i fino šmirglanje ali to kasnije. Sledeće što sam uzeo da radim su krila. Profile rebara sam radio na laseru zbog složenosti i uštede na vremenu. Balza 3 mm.





Letvice za ramenjaču od lipe 6x6 mm. Napadna ivica prvi sloj balza 6x12 mm kasnije će doći popuna za oblikovanje. Na sastavnim delovima krila isekao sam prvi deo profila kako bi u sastavu došla šper ploča od 3 mm. O tome će biti kasnije.


 


Na ovom potezu ostaje da se sastavi krilo i da se plankira ali i to ostavljam za kasnije jer u nastavku radim trup...

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Ampmaster
« Reply #149 on: February 17, 2013, 10:13:52 PM »
Pre trupa evo još slika sa krila tu je došao prvi sloj napadne ivice i plankiranje ramenjače balzom od 1mm.





TRUP sam radio kao i Toša nešto olakšana varijanta sa stranicama balze od 2mm ojačanim letvicama od 5x6mm negde 3x3mm. Tamo gde naleže krilo ojačano lipovom letvicom od 2mm. Nosače motora, bajoneta, servoa i stajnog trapa aviošper od 3mm 6-slojeva. Ispune i dorade uglavnom balza 6mm po volji. Aviošper još nije zalepljen u ovom momentu.





Naknadno ću ubaciti moje skice nosača od aviošpera .pdf-u